Jak správně fotit. Otázka, kterou si klade mnoho začínajících a ještě více pokročilých fotografů. Ať už jsme začátečníci, kteří se snaží číst v nesrozumitelných návodech nebo pokročilí, kteří si se noří do tajů focení se zrcadlovkou. Článek začnu zamyšlením nad pojmy správný a špatný a hned poté se pokusím odpovědět na tuto nesnadnou otázku pomocí šesti základních pravidel. U každého pravidla také najdete seznam článků, kde probíráme daleko podrobněji každé z témat.
Obsah
Jak správně fotografovat
Všichni, kteří to s fotografováním myslí vážně, se pokaždé, když vezmou do ruky foťák potýkají s mnoha technickými pojmy. Čas, clona, ISO, hloubka ostrosti a mnoho dalších, které zprvu nadělají mnoho vrásek na čele. Teprve když se nám podaří osvojit si technické základy fotografie, můžeme se konečně kreativně osvobodit. Pro mnohé nastává fáze uměleckých experimentů, záměrně rozmazaných nebo podexponovaných fotek a nám konečně dojde, že otázka „správného fotografování“ pozbývá smyslu. Naše fotoexperimenty se nám totiž líbí! Příjdou nám úžasné a zajímavé, bavíme se jimi. Ke slovu přišly subjektivní emoce.
Foto: Jedním z oblíbených experimentů focení je využití pohybové neostrosti. Tato fotografie je focená technikou zoomování. Při delší expozici se zároveň zoomuje, což vytvoří dynamický efekt pohybu.
Čtěte více ======>
Správně a špatně
Složka emotivní, estetično, harmonie je daleko méně jednoznačná než složka technická. Dostáváme se k jádru věci. Ocitli jsme se ve sféře, kde neexistuje žádné „správně“ či „špatně“. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému a naopak. Mimochodem, díky bohu za to! Myslím, že otázka správného versus špatného na nás dotírá ještě z doby školní docházky, kde jsme byli zvyklí na jasné škatulky. Dokonce i výtvarná a hudební výchova se známkovaly! Jedna, dva, tři, čtyři, pět…Tak je to dobře a takhle špatně. Špatně podle koho nebo podle čeho? Nikdo nevlastní patent na to, co se bude líbit všem!
Foto: Rozhodně to není učebnicový příklad fotografie, protože středová kompozice zvláště při focení osob není „za jedničku“. Přesto se mi tenhle barevný akcent do středu tak nějak zkrátka hodil zvláště mezi vysokými pravidelnými kvádry berlínského památníku. Intuitivně jsem proto zmáčkla spoušť a nelituji toho.
Ale nechejme emotivní složku stranou a pohlédněme na fotografii rozumem. Jen tak můžeme dospět k srozumitelné odpovědi na otázku jak správně fotit. I když téma fotografie je natolik široké, že poskytnout návod na focení všeho vždy a všude je velmi obtížné. Každá oblast fotografie má svá specifika. Přesto vám ale nabídnu několik obecných pravidel:
Pravidlo první
Zjistěte, co je to expozice a jak se vytváří. Je nutné porozumět základním pojmům – čas, clona, ISO, korekce expozice. Fotografie je malba světlem a o tom je expozice.
Foto: Měřící technika fotoaparátu noční expozici většinou přesvětlí. Je tedy nutné podobné snímky manuálně podexponovat. I o tom je znalost expozice.
Podrobně jsem zákonitosti a pravidla focení sepsala do kompletního návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí. Navíc tam najdete u každé fotografie i parametry nastavení fotoaparátu.
Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.
Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií
====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ
Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.
189 KčKoupit
GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!
Čtěte více ======>
Pravidlo druhé
Naučte se ovládat váš fotoaparát. Prozkoumejte jeho funkce a možnosti nastavení. Jen tak využijete celou škálu možností, ať už vlastníte jakýkoliv model.
Čtěte více ======>
- E-book ZDARMA: Expoziční režimy: Začněte opravdu fotit
- Jak fotit zrcadlovkou
- Výběr fotoaparátu
- Jak si vybrat digitální zrcadlovku?
- Jak si vybrat digitální kompakt?
Videokurzy ======>
Pravidlo třetí
Využijte hloubku ostrosti. Jak na „rozmazané pozadí“ je jednou z klíčových otázek začínajících fotografů. Je to otázka velmi správná a důležitá. Rozostřené či naopak ostré pozadí je neopomenutelným kreativním nástrojem.
Foto: V makro fotografii je hloubka ostrosti naprosto minimální, což klade extrémní nároky na dobré zaostření, které je bez stativu prakticky nemožné. Odměnou jsou netušené kreativní možnosti tohoto mikrosvěta.
Čtěte více ======>
Pravidlo čtvrté
Každé téma vyžaduje jiný přístup. Fotografování dětí, focení svatby nebo krajiny má svá specifika a proto, pokud máte své oblíbené téma, zaměřte se na něj a zdokonalujte se v něm.
Čtěte více ======>
Videokurzy ======>
- Portrét ve fotografii pro začátečníky
- Základní svatební kurz pro fotografy
- Ovládněte umění fotomakeupu
- Kurz pózování pro modelky a profíky
- Svícení v atelieru
- Kurz focení novorozených miminek
Sledujte pravidelná online živá vysílání videokurzů ZDARMA.
Pravidlo páté
Osvojte si základní pravidla kompozice. Každý fotograf by měl vědět, co je to zlatý řez nebo kdy je vhodné použít středovou kompozici a kdy diagonálu.
Foto: Diagonální kompozice působí dynamicky a navíc vtahuje diváka do obrazu.
Čtěte více ======>
Pravidlo šesté
Buďte kreativní a variabilní. Mějte na paměti, že odpověď na otázku jak správně fotit vlastně neexistuje. Nesnažte se proto vždy nutně následovat návody a poučky. Místo toho experimentujte a vyhněte se stereotypu. Fotografie výše působí zajímavé. Jak by ale vypadala série deseti fotek se stále stejnou diagonální kompozicí? Asi tušíte, že nudně. Jak dosáhnout variability?
- Hrajte si s různými ohnisky
- Hrajte si s nastavením času
- Hrajte si s nastavením clony
- Hrajte si s kompozicí
- Hrajte si s úpravou fotek v počítači
Naučte se upravovat fotografie ======>
Prohlédněte si ======>
- Prohlížejte si fotografie ostatních fotografů a inspirujte se.
- V mé fotogalerii najdete především fotografie z cest.
Pravidla jsou od toho, aby se porušovala
Nejednou jsem slyšela říkat: Nejdřív se naučte vše a potom si dělejte, co chcete. A to, myslím, vystihuje přesně podstatu věci. Technicky zvládnout fotografii a všechna pravidla, to je základ. Ale pokud máte jasný kreativní záměr, zcela vědomě si můžete dovolit tato pravidla porušit. (U těch, kteří se řídí spíše citem, by se dalo říci srdcově místo vědomě). Zásadním slovem je zde „záměr“. Pokud víte proč nebo to tak cítíte, můžete si dovolit pravidla porušit.
Ráda bych, aby vyplývalo ze všech našich článků o focení, že správně fotit může každý. Stačí být kreativní!
Vaše LenkaS
P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.
12 comments
Skip to comment form ↓
safris
01/09/2012 na 5.54 (UTC 2) Link to this comment
Tady je dobrý foto-simulátor pro začátečníky s dslr 🙂
http://camerasim.com/camera-simulator/
LenkaS
04/09/2012 na 9.46 (UTC 2) Link to this comment
Zajímavá hračička. Nejlepší je ale vyrazit ven 🙂
Slečna Ai
15/07/2013 na 23.29 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý večer. Velice mne zaujala fotografie s růžovým deštníkem. Mohla bych se zeptat, kde je to foceno? Je to opravdu krásné místo na fotografii.
LenkaS
16/07/2013 na 10.28 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
je to paradox. Jedná se o památník holocaustu v Berlíně. Místo je to ponuré a právě ten růžový deštník mu dodal zcela jinou náladu.
LenkaS
Jiří Trnavský
29/03/2021 na 20.14 (UTC 2) Link to this comment
Super!
Mirek
22/09/2013 na 13.08 (UTC 2) Link to this comment
dobry den mam fotoaparat OLYMPUS SZ31MR stale se ale ucim jak fotit muzete mi trochu poradit
Mira
19/02/2014 na 21.07 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, mohl bych se Vás zeptat na bližší podmínky při focení technikou zoomování? Zakoupil jsem nedávno Canon EOS 600 D a zkouším Objektiv Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS II. Zkouším fotit při času 1/30 a méně a cloně do 8. Výsledkem je ovšem pouze malá část například zaostřeného předmětu. Chtěl bych dosáhnout většího zaostření předmětu, aby tím více vystupoval s rozmazaných například boků fotografie.
Děkuji Mira
LenkaS
21/02/2014 na 20.15 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
se zaostřením při této experimentální technice je vždy potíž. Je běžné, že moc ostrého pole na fotce není. Pokud zoomujete na statický předmět tak snad jen doporučím zkusit fotit s monopodem nebo stativem a hrát si s různými časy. Jinak prostě zkoušet, zkoušet, zkoušet.
LenkaS
Sabina
21/07/2014 na 23.43 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chtěla bych si pořídit Nikon D5200, ale vůbec nevím jaký si mám vybrat objetiv. Přemýšlím buď nad kombinací těchto dvou Nikon 18 – 55 mm f/3,5 – 5,6 G AF-S DX VR II + Nikon 55 – 200 mm f/4,0 – 5,6G AF-S IF-ED DX VR a nebo jen samotný 18 – 105 mm f/3,5 – 5,6 AF-S DX G ED VR. Můžete mi prosím poradit jak vybrat správný objetiv?
Děkuji
Lucie
02/07/2015 na 18.23 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji za zajímavé tipy, dobře popsáno. Pokud by měl někdo už víc zkušeností, mohl by vyzkoušet zajímavou fotosoutěž o workshop od Canonu,který probíhá v zahraničí pod vedením odborného vedení. Nechci spamovat, jen mi to přišlo jako zajímavá příležitost,tak kdyby měl někdo zájem, přidávám odkaz 😉
hledejnovadobrodruzstvi.cz
Vendula
15/07/2015 na 11.44 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
jsem moc ráda, že jsem objevila Váš web. Mám zrcadlovku Canon už přes 3 roky, nějaké základy už jsem sice měla, ale focení pořád nebylo ono.
Všechny články na Vašem webu jsem přečetla na jeden zátah a konečně mám pocit, že své zrcadlovce rozumím!
Moc mi Vaše články pomohly. Děkuji 🙂
LenkaS
19/07/2015 na 19.07 (UTC 2) Link to this comment
Milá Vendulo,
moc děkuji za komentář, který mne těší!
Mnoho podařených fotek přeje
LenkaS