Existuje nepřeberné množství modelů fotoaparátů od různých výrobců. Není snadné se v téhle nabídce vyznat a vybrat digitální kompakt vhodný pro vás. Co by měl takový kompakt mít? Jaké parametry jsou obzvláště důležité? Jak se nenechat ošálit marketingovými triky a zaměřit se na to, co je skutečně podstatné? Na co se tedy zaměřit při porovnávání jednotlivých modelů?
Upozornění autorky: Článek byl napsán v roce 2012 a několik let udržován aktuální. To bohužel dnes již neplatí, a proto poslouží už jen jako vodítko pro obecné parametry. Konkrétní modely doporučuji konzultovat v obchodech s fototechnikou, nikoliv v komentářích, protože autorka již nedrží krok s překotnou produkcí nových fotoaparátů.
Obsah
Důležité parametry kompaktních digitálních fotoaparátů
Nenabídnu vám konkrétní „nejlepší model“, ale něco daleko užitečnějšího – objasnění obecných parametrů. Každý si pak bude moci vybrat kompakt podle svých vlastních požadavků.
Zaměříme se na:
- megapixely
- senzor – čip
- parametry optiky – clona a ohnisko
- pokročilé funkce – RAW, manuální nastavení, korekce expozice apod.
Tip pro snadnější výběr =====>
Díky šikovně řešenému e-shopu Megapixel.cz, který vám umožní vyfiltrovat si důležité parametry a vybrané modely poté vedle sebe porovnat, budete mít nesnadný výběr kompaktů ulehčen. Kromě toho tam najdete i recenze, ukázkové fotografie a videa.
Jak je to s rozlišením?
V dnešní době už je jen málo modelů, které nabízejí rozlišení méně než 10 megapixelů. Výrobci dobře vědí, že takové modely by v konkurenci neobstály neboť obrazové rozlišení je pro zákazníky často tím prvním a největším tahákem, který při koupi zjišťují. Ruku na srdce, vybrali byste si raději kompakt s 12 nebo 20 megapixely?
Není tajemstvím, že nad hodnotu kolem 10 megapixelů jste u kompaktních fotoaparátů limitování nikoliv pixely, ale spíše optikou! K čemu vám bude metrová zvětšenina, když vám optika nedovolí udělat dostatečně prokreslený obraz? Pokud tedy neplánujete obzvlášť velké tisky a zvětšeniny, pak vám bude stačit i dolní hranice hodnot, které jsou na trhu a pokud velké zvětšeniny plánujete, uvažujte o zcela jiném typu fotoaparátu, než je kompakt!
Existuje ještě ale druhý důvod, proč je “přebytek” megapixelů nejen zbytečný, ale z hlediska kvality obrazu i poměrně nežádoucí. Megapixely by měly být vždy ve vhodném poměru k velikosti digitálního čipu, čímž se dostáváme k druhému bodu, a tím je právě snímač obrazu v digitálních fotoaparátech.
Magie digitálního čipu
V současné době existují různé typy a hlavně velikosti čipů (neboli snímačů neboli senzorů). Obecně lze říci, že čím větší senzor, tím lepší obraz (a tím i dražší fotoaparát). Větší senzor totiž dokáže shromáždit víc dat, která jsou kvalitnější – mají lepší dynamický rozsah – tedy rozsah tónů, který je kamera schopna zaznamenat než se v obrazu objeví čistě bílá a černá. Jde tedy o prokreslení světel a stínů.
Většina digitálních kompaktů je vybavena čipem 1/2.5″ nebo 1/2.3″, což je mnohonásobně menší velikost než je kinofilmové políčko. Některé high-end kompakty mají ale snímač i větších rozměrů (například 1/1,7″).
Obrázek kinofilmového políčka s vyznačeným formátem čipů ukazuje poměry čipů jednotlivých typů digitálních fotoaparátů vzhledem ke kinofilmovému políčku:
- Běžný digitální kompakt a některé EVF fotoaparáty
- High-end kompakty
- ICL fotoaparáty
- Zrcadlovky s APS-C senzorem
- Čip profesionálních high-end zrcadlovek se shoduje s velikostí kinofilmového políčka. Takovým zrcadlovkám se říká full frame (plný rámeček).
Tipy pro vylepšení Vašich fotek, ať už fotíte čímkoliv, najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.
Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.
Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií
====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIH A RECENZE ČTENÁŘŮ
Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.
189 KčKoupit
GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!
Strašák zvaný digitální šum
Digitální šum je častým tématem diskuzí a recenzí jednotlivých foťáků. Co to vlastně je a kdy se vyskytuje, to si zaslouží samostatný článek, takže teď alespoň stručně:
Pojem ze slovníku: Digitální šum jsou nahodilé drobné barevné body patrné zejména v tmavých částech obrazu, které jednak ošklivě vypadají, jednak snižují ostrost obrazu. Šum se zvyšuje společně se zvyšováním citlivosti -ISO.
Matematickým vzorcem lze změřit hladinu žádoucího signálu vzhledem k šumu. Nemusíme znát vzorec, stačí vědět, že z výpočtů vyplývá, že žádoucí signál v poměru k šumu je tím větší čím větší je senzor a také že šum je tím menší, čím menší je rozlišení senzoru (tedy čím méně megapixelů má).
Zní to složitě, takže se podívejme na příklad:
- Čip dané velikosti se 14 megapixely bude šumět více než stejný čip s 10 megapixely!
- Stejně tak menší čip (např.1/2.5″) se 14 megapixely bude šumět více než větší čip (např.1/1,7″) se stejným počtem megapixelů.
Z toho vyplývá, že bychom si zvláště měli dát pozor na výběr digitálního kompaktu se standardní velikostí čipu 1/2.5″ nebo 1/2.3″, na kterém se sardinkuje více megapixelů, než je běžné (například 16). Pročtěte si recenze, prohlédněte fotky a zvláště se zaměřte na šum při zvýšeném ISO 400 a více.
Objektiv fotoaparátu aneb parametry optiky
Na obrázku je názorně popsáno, jak se vyznat v údajích napsaných na objektivu každého fotoaparátu. Podrobně si je teď všechny popíšeme.
Při zkoumání optiky se musíme zaměřit především na dané parametry a těmi jsou clona a ohnisko objektivu. Co se týče kvality optiky jako takové, nezbývá nám nic jiného, než se při výběru kompaktu spolehnout na recenze samotných uživatelů, protože výrobci žádná kvalitativní porovnání nenabízejí.
Porovnejte si ceny produktů =====>
Clona a světelnost objektivu
Clona je důležitou součástí každého objektivu fotoaparátu. S její pomocí regulujeme množství světla vstupující skrze objektiv na čip/film. Clona je tvořena lamelami, které se zavírají do kruhu a nechávají průchod většímu či menšímu množství světla. Maximálně otevřená clona udává tzv. světelnost objektivu.
Technicky: Hodnota clony se udává pomocí clonového čísla – F. Čím více je clona otevřená, tím nižší clonové číslo dostaneme, což vyplývá ze vzorce:
F=f/d
Clonové číslo=ohnisková vzdálenost/průměr otvoru.
Polopatě: Množství světla je tím větší, čím je clona více otevřená. Logicky, čím větší otvor, tím více světla ozáří čip a tím kratší čas potřebujeme k focení. A tedy – čím nižšího clonového čísla fotoaparát (objektiv) dosáhne, tím lépe budeme fotit za zhoršených světelných podmínek. A to je velká devíza každého foťáku.
Více světla dovnitř <=============> Méně světla dovnitř
1 – 1,4 – 2 – 2,8 – 4 – 5,6 – 8 – 11 – 16 – 22 etc.
Warning!
Čtěte více =====>
Dobrá clona
A co je to tedy “dobrá clona”? Kvalitní zoomové objektivy mají nejnižší clonu 2,8. Běžné zoomy pak začínají na cloně 3,5 až 5,6. Kvalitní zoomové objektivy se poznají kromě jiného podle toho, že mají stejné clonové číslo v celém rozsahu zoomu a jsou poměrně mohutné. (Důvod vyplývá z výše uvedeného vzorečku – clona je závislá na průměru otvoru!)
Clona 2,8 je již velmi světelný a kvalitní objektiv, i když profesionální monofokální objektivy (s pevným ohniskem) se pyšní i nižšími hodnotami. Stále častěji se na trhu objevují i velmi světelné kompakty, jejichž cena se většinou pohybuje nad 10000,-, ale pár modelů je i v dostupnější cenové relaci. Fujifilm X10 s f2 – 2,8, Canon G15 s f1,8-2,8, Olympus XZ-2 s f1,8 – 2,5, Panasonic Lumix DMC-LX7 s f1,4 – 2,3, a levnější Nikon Coolpix P310 s f1,8 – 4,9.
Ohnisko objektivu čili zoomový rozsah
Existují dva typy zoomu u digitálních kompaktů – optický a digitální.
Digitální zoom, který by se dal nazvat „falešným zoomem“ funguje na principu ořezu snímku. Stejně jako když si prohlížíte fotku na počítači a kliknete na lupu či zvětšení. Část obrazu se ořízne, nevejde se do prohlížeče. Obrázek tím sice přiblížíte, ale umažete zároveň mnoho dat. Výsledné rozlišení a maximální možné zvětšení pro tisk je pak daleko menší. Tímto způsobem můžeme fotografii upravit i v počítači i sami a za mnohem větší kontroly. Při výběru kompaktu berte proto v úvahu pouze a jen skutečný – optický zoom!
Ohnisková vzdálenost optického zoomu se uvádí v milimetrech, například 6,7 – 20,1 mm. Co nám tyto hodnoty říkají? Samy o sobě vlastně nic moc. Musíme znát ohniskový ekvivalent udávaný výrobci kompaktů!
Tento ekvivalent je ohnisko po přepočtu na kinofilm. Proč se vše přepočítává? Digitální čipy mají totiž různé velikosti a pro zobrazení stejného výřezu potřebují různá ohniska. Abychom se v tom vyznali, je třeba je přepočítat na nějakou standardní hodnotu, a tou je právě kinofilm 35mm. Tento přepočet souvisí s něčím, co se nazývá crop faktor. Pro bližší vysvětlení tohoto pojmu se podívejte do našeho Slovníku fotografických pojmů, ale teď si s tím nelamte hlavu.
Pojďme se radši podívat na ohniskové hodnoty (mluvím o těch referenčních ekvivalentních hodnotách pro kinofilm) a zorientovat se v tom, na co se která používá.
Název objektivu | Ultraširokoúhlý | Širokoúhlý | Základní | Krátký teleobjektiv | Střední teleobjektiv | Super-teleobjektiv |
Hodnoty | 24mm a níže | 24-35mm | 50mm | 85mm a výše | 135-300mm | 300mm a výše |
Obvyklé použití | Krajina, architektura | Krajina, architektura, reportáž | Vše | Portréty, polocelky | Portréty, detaily, květiny | Divá zvěř a ptáci, sport |
*Hodnoty v tabulce jsou pouze orientační, nikoliv obecně platné a zobrazují ohniska po přepočtu na kinofilm.
Important!
Doporučení: Vyberte si digitální kompakt s ohniskem začínajícím na 28mm (či méně). Získáte tím přijatelně široké ohnisko pro krajinu, architekturu, ale i další spoustu objektů. Lépe se vám bude fotit i v omezeném prostoru.Zopakujte si násobilku aneb jaký zoom máme k dipozici?
Údaj optický zoom v tabulce parametrů fotoaparátu nám zobrazí hodnotu jako 3x, 5x, 7x a podobně. Počty jsou to velmi snadné. Jedná se o nejvyšší hodnotu ohniskové vzdálenosti vydělenou nejnižší hodnotou ohniskové vzdálenosti.
Příklad: ohnisko 25-100mm: 100/25=4. Máme tedy k dispozici 4násobný optický zoom.
Mějte na paměti, že čím větší rozsah ohnisek, tím horší kvalita optiky a obtížnější focení a proto méně je někdy více.
Další užitečné funkce digitálního kompaktu
V dnešní době už konečně výrobci nabízejí pokročilé funkce i u digitálních kompaktů. Dříve byly tyto fotoaparáty pouze plně automatické, ale dnes u vyšší třídy a částečně i střední třídy vidíme jako nezbytnou součást formát fotografií RAW, manuální nastavení, prioritu clony či možnost korekce expozice.
Fotoparát s možností focení do RAWu si vyberte, pokud si rádi hrajete s fotkami v počítači. RAW, zvaný též někdy digitální negativ, je nekomprimovaný soubor, který obsahuje daleko více dat než běžně používaný JPEG a je tak mnohem flexibilnější co se týče úprav v počítači. Dovolí vám větší posuny v expozici, úpravě kontrastu atd.
Manuální nastavení zvolte tehdy, pokud se máte chuť naučit něco o cloně, závěrce, hloubce ostrosti a získat tím možnost vylepšení svých fotografií. Pokud se vám nechce přemýšlet při focení, pravděpodobně tuto funkci nevyužijete.
Korekce expozice je velmi užitečná funkce pro všechny uživatele. Fotoaparát totiž ne vždycky dostatečně správně odhadne expozici dané scény, zejména v důsledku velkých kontrastů (přítomnosti velké světlé či tmavé plochy). Díky funkci korekce expozice můžete automatický odhad poupravit.
Optický hledáček je užitečný pro všechny, kteří byli a jsou zvyklí ho používat hlavně z dob analogové fotografie (foťáky na film). Zvláště užitečným se stává na přímém silném světle, kde na displeji sotva něco uvidíte. Ovšem pozor na to, aby obraz v hledáčku pokrýval minimálně 90% záběru, jinak jeho užitečnost rapidně klesá!
Čtěte dále =====>
- Pokud uvažujete i o jiném typu fotoaparátu, čtěte Jak vybrat fotoaparát podle ceny a Výběr fotoaparátu podle kvality.
- Jak fotit
Osobní tip
Mým osobním tipem na výběr digitálního kompaktu je model s těmito parametry:
Rozlišení: dostačujících 12 megapixelů na větším senzoru (1/1,7 nebo 1/1,6)
Ohnisko: mělo by začínat na 28mm či kratším.
Světelnost: ideálně by měla být na nejširším ohnisku clona f2,8 či nižší.
Možnost fukce RAW a manuálního nastavení.
Vyšel by mi jeden z high-end modelů za cenu od 9 000,-Kč. Největším “zvedačem ceny” je v tomto případě velikost senzoru a světelnost objektivu.
Výběr fotoaparátu krok za krokem
Protože se stále množí dotazy ohledně výběru kompaktního fotoaparátu. Zde je návod, jak dojít k výběru konkrétního modelu či alternativních modelů kompaktů krok po kroku. Průvodce výběrem si můžete pustit i níže na VIDEU.
1. Otevřete si v novém okně tento odkaz:
2. V levém sloupci zaklikněte preferované parametry a náležitosti: značku, rozmezí cen, barvu, typ použití, ohniskovou vzdálenost, rozlišení, a mnoho dalších. Tím zúžíte výběr na pouhých několik modelů, mezi kterými si již snadno vyberete.
Upozornění: Pokud nemáte preference v dané oblasti, nechejte kategorii nezaškrtnutou.
Tip: Přidejte si sami další kategorii (například (Panorama-Ano, nebo třeba Dotykový displej ) kliknutím na tuto možnost dole vlevo pod zmíněnými parametry.
3. Modely, které se vám ve finálním vzúženém výběru zobrazí si naklikejte pomocí funkce porovnání. Jako návod na porozumění parametrům vám poslouží informace v tomto článku.
Tip: Pokud se vám nezobrazí požadovaný počet alternativ, rozšiřte některý z parametrů zakliknutím vícero možností nebo zvyšte cenu.
Inspiraci hledejte také v cenovém porovnání produktů ======>
Videoprůvodce nákupem v e-shopu
Na tomto videu Vám v krátkosti ukážu, jak vypadá v praxi to, co popisuji výše.
Vaše LenkaS
P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.
130 comments
Skip to comment form ↓
nada
01/07/2012 na 23.02 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, dlouho sem vybirala digitální kompakt a koupila sem si panasonic FZ 150. chtěla sem se zeptat, jestli je dobrý a neudělala jsem chybu. mám to na foceni dětí, zviřat, prirody a dovolené. děkuji, nada.
LenkaS
11/07/2012 na 7.41 (UTC 2) Link to this comment
Milá Naďo, tento kompakt osobně neznám, ale podle parametrů to vypadá na dobrou volbu vyšší třídy kompaktu s manuálním nastavením, má superrychlé sekvenční snímání (12 snímků za sekundu se na děti i zvířata bude hodit), taky dobré rozlišení videa, velký rozsah zoomu. Takže to jsou pozitiva. Nevím, jaká je obrazová kvalita, ale to zjistíte sama, až si fotky budete prohlížet zvětšené v počítači nebo je vytisknete do požadované velikosti. Důležité taky je, aby vám padnul do ruky a plnil svou funkci pohotového a kompaktního foťáku, který nebudete chtít nechat nikdy ležet doma. Dejte vědět, jak se vám s ním fotí nebo nám pošlete vaše snímky. Dobré světlo! Lenka
Lenka K.
18/07/2012 na 22.35 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, na začátek chci poděkovat za super web, který je plný užitečných článků a pomáhá nám laikům zorientovat se v široké nabídce digitálních fotoaparátů 🙂 Chci si koupit nový fotoaparát, jsem naprostý laik, na zrcadlovku se zatím necítím, ať už z finačního hlediska, tak i kvůli nedostatku času, ale zároveň bych si chtěla pořídit kompakt, který bude schopen udělat pěknou ostrou fotku a bude schopen pěkně fotit i za horších světelných podmínek a v noci. Co si myslíte o tomto typu – Nikon Coolpix P310? Vidím, že v osobním tipu uvádíte Nikon P7100. Je mezi těmito fotoaparáty velký rozdíl, respektive proč bych si měla vybrat P310 nebo naopak P7100? Děkuji moc za radu 🙂
LenkaS
19/07/2012 na 21.44 (UTC 2) Link to this comment
Milá Lenko,
děkuji za pochvalu. Moc mně těší, že vám článek pomohl.
Výběr Nikon Coolpix P310 chválím, především proto, že víte co chcete, a vybrala jste si podle toho fotoaparát, který má na nejširším ohnisku velmi nízkou clonu, a tím vám umožní focení za horších světelných podmínek. Oproti P7100 má tento kompakt taky vyšší rozlišení videa.
Jeho cena je taky velmi příznivá a váha minimální. Tolik k jeho přednostem vzhledem k P7100.
Oproti tomu P7100 má samozřejmě taky mnohé přednosti, přeci jen, je to kompakt vyšší třídy. Tou hlavní předností je podle mně větší a lepší senzor s lepším poměrem pixelů – který by v teorii měl podat kresebně lepší snímky s menším šumem – měl by teoreticky lépe reagovat na zvýšené ISO – což je taky žádoucí pro focení v horších světelných podmínkách.
Má taky větší rozsah zoomu (i když jeho počáteční ohnisko 28 mm je o pár milimetrů „horší“ než P310 – 24mm).
Má také výklopný displej. Ale pozor, je dvakrát těžší, což je třeba uvážit a taky je dražší. Pokud by vám tyhle faktory nevadily, asi bych přeci jen zvolila P7100. Ale naopak, pokud chcete co nejmenší fotoaparát a menší investici, bude i P310 dobrá volba.
Přeji hodně krásných fotek!
Lenka K.
07/11/2012 na 11.16 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji moc za odpověď, vážím si Vašeho času. Fotoaparát jsem ještě nekoupila, chci si ho nadělit na Vánoce. Jde mi o to pořídit si kvalitní kompakt, který bude všestranný a zároveň s ním bude možné pořídit i hezké fotky za špatných světelných podmínek a v noci. I rychlost je samozřejmě důležitá. Po Vašem komentáři se určitě přikláním zatím k P7100. Dívala jsem se, že již vyšel následovník P7700. Mohla byste mi ještě objasnit, v čem je tento typ lepší a jestli se vyplatí do něj investovat? Popřípadě pokud máte tip na nějaký kompakt z vyšší třídy, který je všestranný, rychlý a je schopen udělat hezké fotky i večer, tak budu moc ráda za podělení se. Přeji hodně úspěchů, spoustu krásných fotek a hodně spokojených čtenářů 🙂
Děkuji, LK.
LenkaS
12/11/2012 na 0.12 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
to si tedy pospíšili s novým modelem. Cena P7100 mezitím klesla, aby mohli uvést na trh tento vylepšený model. Holt marketingová strategie je neúprosná a daná na několik modelů dopředu.
Už na P7100 klidně mohli vylepšit světelnost nebo dát tam o 2Megapixely více, ale to by neměli eso v rukávu pro tento nový model. P7700 má tedy, jak jsem předeslala vylepšenou světelnost, více megapixelů a taky vylepšené rozlišení videa. To jsou tři zásadní věci, kterých jsem si všimla, při porovnávání parametrů. Jsou to poměrně zásadní vylepšení, hlavně ta světelnost je příjemná. Musíte zvážit, jestli vám to stojí za tuto větší investici. Hádám, že ho taky časem zlevní, ale před Vánoci to asi nebude.
S pozdravem, Lenka
Lenka K.
12/11/2012 na 22.32 (UTC 2) Link to this comment
Pospíšili 🙂 Všimla jsem si, že u nového typu není hledáček, ale nejsem si jistá, jestli bych ho u tohoto typu fotoaparátu vůbec využila. Je mi jasné, že pro zrcadlovku a vášnivé nadšence focení je to asi nepostradatelné, ale pro mě by to asi bylo zbytečné. Nový typ má vysunovací display a i otočný, což myslím předchozí typ neměl. Tím, že vynechali hledáček, tak mi fotoaparát připadá i designově povedenější. Vzhledem k lepší světelnosti a vylepšení videa si myslím, že se vyplatí jít do tohoto nástupce. Ale jak píšete, před Vánoci ty ceny asi nebudou nic moc, tak ještě vydržím a uvidím, co se s cenou stane v lednu, kdy budou slevy 🙂
Lenka K.
LenkaS
14/11/2012 na 8.39 (UTC 2) Link to this comment
Milá Lenko,
asi je to dobré rozhodnutí, pořídit si tento nový model. P7100 má výklopný displej, ale jen částečně nahoru a dolů, ten nový je podle mého lepší. Měla jsem ho v ruce a upřímně – intuitivně jsem předpažila. Takový malý foťák dávat k obličeji a dívat se přes hledáček mi přišlo zkrátka divné. Hledáček pokrývá snad jen 85% reálného záběru a jako takový skutečně moc dobře neposlouží… Asi věděli, proč ho vyřadit. Jinak se mi P7100 moc líbil, solidní konstrukce. Je znát, že něco držíte v ruce, kus foťáku, který je ale skladný – zkrátka kompaktní. Čudlíky mi padly do ruky – byly na správném místě, ty na P7700 jsou hidentické (kromě předního ovládání clony, kteér je kousek vedle.). Vypadá to na příjemný foťáček.
Tak snad brzy pujdou s cenou dolů.
Lenka
Martin
05/09/2012 na 10.05 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím,
článek mě velmi zaujal a jsem taky na vážkách jaký si pořídit nový kompakt. Doted mám Panasonic Lumix TZ5 který fotí super, jen je dle mě už dost pomalý.
Nový foták by měl mít velmi světelný objektiv, velmi rychlý, popř sekvenční focení, začínat na 24mm. Velkou výdrž na jedno nabití. A asi i malé rozměry.
Váhám mezi Panasonic DMC-LX7 a DMC-FZ200 ( tady se mi líbí jeho velký rozsah zoomu, ale bojím se té velikosti). Chci ho na každodenní nošení, focení krajin, děti, portréty, momentky hlavně v místnosti a focení v lese jak sport tak krajinu i za horších světelných podmínek. Který by jste si vybral a proč. O zrcadlovce neuvažuji, velikost a váha. Za kvalitu si rád připlatím ale musí to mít pro mě význam. děkuji za odpověd
M.
LenkaS
07/09/2012 na 8.18 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Martine,
vidím, že máte naprosto jasno v tom, co od foťáku chcete.
Obě volby mi připadají dobré, hlavně díky nízké cloně v celém rozsahu. Píšete, že zrcadlovku nechcete kvůli váze a velikosti. Nicméně Lumix DMC-FZ200 se ve velikosti a váze se skoro vyrovná zrcadlovkám nižší třídy.
Jeho výhodou je samozřejmě extrémní rozsah až do 600mm, což je na sport či zvířata v lese ideální. Určitě bych si ho ale šla vyzkoušet do obchodu a něco tam vyfotila, abych se ujistila, že je schopen pořídit použitelné snímky i z toho dlouhého konce.
Oproti tomu i Lumix DMC-LX7 má své výhody. Ještě nižší clonu užitečnou při focení v místnosti a hlavně i větší senzor, který obecně slibuje kvalitnější snímky. Potom je tu asi jedna z nejdůležitějších věcí – velikost a váha, která asi lépe splňuje Vaše požadavky. Jde teď asi jen o to čemu dát přednost – zda rozsahu zoomu, nebo kompaktnějšímu provedení s větším senzorem.
Doporučuji si oba foťáky jít vyzkoušet a vzít do ruky přímo v obchodě, (pokud jste to již neudělal). Snad Vám to pomůže poté zvolit ten lepší pro Vás.
Lenka
Martin
11/09/2012 na 6.29 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji za odpověd. Čím dál víc se kloním k LX7 díky jeho parametrům. Světelnost se mi velmi líbí. Hlavně na focení v místnosti a stísněných prostorách. Nejvíc chci votit děti, dovolenou, oslavy, jízda na horském kole v lese a podobné prostředí. Kde největší problém je číst tmavý ve stínu a část na slunci popř něco jako svatba ženich v tmavém nevěsta v bílám část pozadí světl na slunic a část ve stínu. Který si s tím líp poradí? Čím dál víc mi vadí ta velikost a váha u FZ200. Nemám kde možnost si oba vyzkoušet a tak můžu jen čekat na zkušenosti jiných nebo rady těch nejpovolanějších co se v tom pohybují denno denně. Důležité je rychle a kvalitně ostřit ve ztížených podmínkách. Hlavně u dětí je problém, že když foták zapne než je schopen fotit tak už je daná scéna pryč. Nenašel jsem nikde info jaký je čas od zapnutí do uskutečnění první fotky popř časy s namáčknutím nebo bez na focení. současný foták Panasonic Lumix DMC-TZ5 je velmi pomalý a v místnosti se téměř bez blesku ostře fotit nedá. A objektiv je tma 3.3 – 4.9 od 28mm zoom je tam 10x optický a nikdy jsem ho nepoužil naplno max na 2/3 a to ještě jsem to o něco podložil nebo opřel aby byla fotka ostřejší. u FZ200 je zoom až 24x nevím zda bych to využil nebo spíš udržel bez stativu. Digitální zoom jsem měl vždy vypnutý. Jiný foták s tak světelným objektivem a větším zoomem jsem u kompaktu nenašel Nicon P310 je ve všech parametrech horší. A jiný podobný jsem nenašel. Zrcadlovka a podobný daným rozměrům je na každodenní nošem přivelký a těžký. Jak někde bylo psáno, i když měl někdo kvalitní zrcadlo se super objektivy tak na oslavy si stejně vzal kompakt. A zatím nejsem na takové urovni abych se focení věnoval profesionálně. Jak je to u zmíněných kompaktů se sekvenčním focením v plném rozlišení? Udělá to jen daný počet snímků nebo se dá držet spoušt dýl a nafotí to adekvátně víc fotek? hlavně u dětí by to byla výhoda aby člověk chytl ten správný okamžik. děkuji za rady a zkušenosti.
LenkaS
12/11/2012 na 0.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
pokud vám jde o zachycení okamžiku a rychlé sekvenční snímání, mohl by vás zaujmout Nikon J1 nebo Nikon V1. Je to ICL foťák – něco mezi kompaktem a zrcadlovkou s výměnnými objektivy, ale malinkým tělem.
Jarek
30/11/2012 na 12.01 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
bohužel se ve foťácích vůbec nevyznám a měl bych na Vás prosbu, chtěl bych dát tátovi na vánoce nějaký kompaktní foťák zhruba do 6500 Kč. Je možné za tuto cenu pořídit něco slušného? Fotí hlavně přírodu, ale taková nějaká rodinná akce se také najde. Děkuji předem za Vaši snahu 🙂
S pozdravem J. Pavlátka
LenkaS
02/12/2012 na 9.15 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
za tuhle cenu můžete pořídit střední třídu kompaktů. V této ceně už mají kompakty velký rozsah zoomu a některé zajímavé funkce – například i manuální režimy. Zaujal mně osobně Fuji FinePix F770EXR, protože má možnost lepší kontroly expozice díky režimům manuál, priorita clony, priorita času. Má velmi rychlé sériové snímání a velký zoom, což v přírodě oceníte. Pokud je vyloženě outdoorový typ, tak je tu odolný foťák Pentax Optio WG-2 GPS, kterému bych ale nedala přednost kvůli parametrům, pouze kvůli odolnosti, pokud je třeba.
Jinak stejně jako v dalších komentářích radím si otevřít v několika oknech foťáky a podívat se na parametry – světelnost, zoom, možnost kompenzace expozice, případně třeba rozlišení videa, rychlost sériového snímání nebo manuální režimy.
Šťastnou ruku a veselého Ježíška,
Lenka
Monika
01/12/2012 na 4.25 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
pořizuji si svůj první digitální kompakt a jsem zoufalá :-)) Dokud jsem o tom nic nevěděla, bylo to super, chtěla jsem koupit cokoliv. Pak jsem si přečetla pár článků (např. Jak vybrat digitální kompakt? Důležité parametry polopatě) a teď chci všechno důležité v aspoň základní kvalitě … a to je nemožné … když to má málo Mpix, tak je blbá světelnost nebo ohn. vzdálenost, nebo stojí za prd zoom, nebo to nemá optickou stabilizaci obrazu nebo to má Makro do 10 cm atd. atd. Navíc úplně nevím, poté co jsem si přečetla co je super, jaká odchylka třeba ve světelnosti nebo ohn. vzdálenosti je ještě super a co už je podprůměr. Prostě v tom plavu a je to čím dál horší.
Kompakt potřebuji na běžné focení – oslavy doma v bytě nebo na zahradě, dovolené u moře (takže občas vzdálená loď na moři) či na horách (ale spíš v chaloupce nebo lyžování, tůry a focení panoramat nepotřebuji), focení příbuzenstva a dětí (takže občas v pohybu). Cenu bych ráda do 3.000 Kč za foťák + něco za příslušenství (obal, paměť apod.), což asi taky není ideální.
Jako první mě zaujaly Nikony (např. Coolpix s3300 a s6200) a Panasonic (Lumix např. fs40 a fs45) … a pak další a další. Ale teď pořád váhám, který. A řeším, co potřebuji a co už ne – např. jak podstatný je rozdíl ve světelnosti, ohniskové vzdálenosti, jestli je lepší 16Mpix nebo 14Mpix (i když obojí je zbytečně moc), jak velký potřebuji zoom, jak malé makro apod. :-))
Ráda si nechám nějaký dobrý kompakt poradit, pokud máte tip.
Předem velice děkuji.
LenkaS
02/12/2012 na 8.44 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
na začátek vám musím říct, abyste si zbytečně nelámala hlavu s výběrem foťáku. V jedné cenové kategorii naleznete od výrobců výrobky s podobnými parametry. Oni se vzájemně hlídají, aby byli konkurenceschopní. Samozřejmě nabídka se vždycky bude malinko lišit -je to k vzteku, když má jeden výrobek dobrý parametr a jeden špatný, tak u druhého to bude přesně naopak. Je to marketingová hra.
Obecně bych vám poradila jděte třeba na stránky nějakého e-shopu – viz link na konci článku – zvolte cenovou kategorii – ideálně co nejblíže horní hranici, kterou chcete utratit, a otevřete si v několika oknech několik modelů ve stejné cenové kategorii, které pak budete mít přehledně vedle sebe. Tak budete moct jednoduše porovnat jednotlivé parametry. Z těch vašich návrhů bych dala přednost Nikon Collpix s6300 před Lumixem a to hned z několika zásadních důvodů – rozsah zoomu, světelnost, rozlišení videa, rychlost závěrky atd atd… u lumixu jsem nenašla informaci o možnosti kompenzace expozice, která je důležitá.
Světelnost a rozsah zoomu a možnost kompenzace expozice jsou jedněmi z nejdůležitějších parametrů, takže na ty bych se zaměřila, naopak pixely bych nechala stranou.
Pokud vám u vybraného kompaktu bude něco chybět, nebudete spokojená s nějakým parametrem, tak vězte, že tomu tak bude v této cenové kategorii vždy. Stěží najdete fotoaparát, který bude mít vše ideální.
Přeji šťastnou a rychlou volbu, ať stihnete nafotit Ježíška!
Lenka
Monika
04/12/2012 na 5.03 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji za nápovědu a názor, na Nikon S6300 jsem se už podívala, je to zase o kousek lepší verze s6200 a navíc má „hezčí“ design …
K rozdílu mezi Nikony a Panas. bych jen doplnila, že tu možnost kompenzace expozice taky mají, aspoň podle stránek Panasonicu. U Nikonů rozsah zoomu je jasný, rozlišení videa a rychlost uzávěrky moc netuším, co to pro mě znamená? A lepší světelnost u Nikonů mě vyloženě mate 🙂 Dle článku (viz výše – polopatě) bych řekla, že je na tom líp Panasonic, který má f2,5 – f6,4 než Nikon, který má f3,2 – f5,8? A nakonec cenová kategorie je docela oříšek, u některých e-shopů je rozdíl v ceně i 1500 Kč, takže se ty modely ve stejné cenové kategorii fakt špatně hledají. Ale nevzdávám to a pátrám :-))
Děkuji za dodatečnou odpověď,
Monika
LenkaS
04/12/2012 na 8.40 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
rychlost závěrky znamená, jak krátkým časem můžete fotit. Třeba když je hodně světla, bude se vám hodit velmi krátký čas, ale není to parametr, který by byl naprosto zásadní a limitující. Rozlišení videa je v podstatě jeho kvalita. Video ve velkém rozlišení bude mít hezčí obraz – proto jsou dnes v módě například filmy v HD kvalitě nebo HD televize (to znamená high definition, vysoké rozlišení).
Co se týče clony, tak ta je u zoomu opravdu trochu matoucí. Clona 2,5 – 6,4 znamená, že na nejširším ohnisku 24mm bude clona skutečně dobrá (lepší než u Nikonu), ale horší to bude na nejdelším konci zoomu (120mm). Tam je nejnižší dosažitelná clona až 6,4.
Oproti tomu u Coolpixu je na nejkratším ohnisku clona 3,2 (To je skutečně o trochu horší než u Lumixu) – zato na nejdelším konci 250mm má Coolpix clonu 5,8. Clona se zvyšuje společně s tím, jak zoomujeme dále – tzn. analogicky bych odhadovala, že Coolpix bude mít na 120mm nějakých 4,6 (odhadem). Takže to je lepší než Lumix.
Těch 6,3 mi příjde už opravdu dost.
čím nižší je clona, tím snáze budete fotit ostré fotky ve zhoršených světelných podmínkách. S každým z nabízených foťáků budete moct fotit za slunného dne. Ale to, jak budete moci fotit vevnitř nebo později odpoledne nebo ve stínu, tak to právě ovlivní clona. Clona přesahující číslo 5 už (podle mého názoru) není úplně ideální, ale konkrétně u Nikonu bude přesažena až třeba na nějakých 180mm zoomu. Tím ale nechci lobbovat za Nikon, jen mi zrovna padnul do oka.
Nemyslete si, pro mně by bylo taky velmi obtížné vybrat mezi tím kvantem modelů ten „nejlepší“. Pravděpodobně bych taky trávila hodiny a dny brouzdáním po internetu. Snad jsem vám tedy alespoń tímto trochu objasnila, jak je to s tou clonou a zároveň se omlouvám, že vám nemohu pomoci více.
S pozdravem,
Lenka
EvA
24/12/2012 na 5.37 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
po vánocích si chci koupit digitální kompaktní fotoaparát v cenové relaci do 6000kč. Měl by být jak na focení krajiny, tak na focení portrétů. Také by měl dobře fotit za tmy, například osvětlené budovy apod. Určitě bych uvítala fotoaparát s manuálním nastavením. Jsem fotograf začátečník a tak nechci zbytečně investovat do zrcadlovky, ale chci si udělat pěkné fotky i kompaktem. Kde bych se naučila nastavovat parametry. Určitě by mělo jít fotit s „rozmazaným“ pozadím.
Takže shrnutí focení za tmy, portréty, detaily, rozmazané pozadí, syté barvy cena do 6500kč.
Prosím o radu který fotoaparát by vyhovoval mým požadavkům v této cenové relaci.
Předem moc děkuji za informaci.
LenkaS
27/12/2012 na 10.05 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
modelů je velká spousta a já v tom množství neustále nových typů taky již ztrácím. V cenové relaci kolem 6500,- se prodává třeba Fuji FinePix F770EXR, Canon PowerShot SX260, Nikon Coolpix S9300, které všechny mají velký rozsah zoomu umožňující fotit všechna temata od krajiny po portrét. Delší ohnisko vám pomůže rozmazat pozadí. Co se týče focení za zhoršených světelných podmínek nejlépe z těchto je na tom Fuji s clonou 3,5-5,3. Čím nižší jsou obě udávaná clonová čísla, tím lepší. V noci ale budete muset použít blesk, a to u jakéhokoliv fotoaparátu. Fuji má navíc manuální expoziční režim, prioritu clony A a prioritu času S – díky nimž se naučíte nastavovat fotoaparát.
Doporučuju si ale na nějakém e-shopu (třeba přes odkaz výše na megapixel) projít i několik dalších modelů pro lepší přehled – porovnejte jejich parametry – ohniskovou vzdálenost, expoziční režimy, a hodnoty clony.
S pozdravem,
LenkaS
Míša
03/01/2013 na 11.30 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na Váš názor na Nikon S4300, uvažuji o něm hlavně proto že je levný a také se mi líbí dotykový velký LCD displej, ale vím že to samozřejmě není u fotoaparátu důležité. Problém je že jsem na něj nečetla moc dobré recenze a asi by byl lepší Nikon s6300, který z těch dvou byste mi doporučily? Pokud by ten rozdíl nebyl moc velký tak bych určitě chtěla více ten první (S4300) už jenom proto že je levnější byť jen o pár stovek. Měla bych ho na běžné fotografování hlavně mých psů, ale byla bych ráda aby fotky byly kvalitní .Děkuji předem za radu.
S pozdravem
Míša
LenkaS
06/01/2013 na 20.46 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
mezi fotoaparáty s velmi podobné cenové kategorie nikdy nebude zásadní rozdíl. Ten 6300 mi přijde lepší v rozsahu svého zoomu 25 – 250mm, který má zároveň lepší clonu 3,2 – 5,8 oproti tomu 4300 má 26-156 s clonou 3,5-6,5. Dívala jsem se a v některých obchodech mají oba foťáky stejnou cenu. Tak je to na vás, zda vás ten větší rozsah zoomu zláká nebo ne, zda budete chtít větší přiblížení při focení nebo ne.
S pozdravem,
Lenka
Honza
06/01/2013 na 14.47 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den ,, jelikož na zrcadlovku si ještě netroufám,,tak jsem se chtěl zeptat jestli Samsung ex-1 bude dobrá volba?? děkuji za odpověd
LenkaS
06/01/2013 na 20.52 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
přijde mi to jako dobrá volba. Tyto vyšší modely kompaktů s větším senzorem a velmi nízkou clonou jsou mi sympatické. Jen ten zoom je poměrně malého rozsahu, což by se ale mělo odrazit v lepší kvalitě fotek v celém rozsahu.
Lenka
Michaela
12/01/2013 na 18.20 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, vybrala jsem si Olympus SP 720 UZ, jaký na něj máte názor??? Teď mám dědečka Olympus SP 510 UZ.
LenkaS
13/01/2013 na 11.37 (UTC 2) Link to this comment
Milá Michaelo,
především je to foťák za velmi slušnou cenu. Jako falešná zrcadlovka má taky obrovský rozsah zoomu. Vypadá to, že nemá možnost manuálního režimu, ale má alespoň možnost kompenzace expozice. Ostatní parametry jsou v této kategorii a za tuto cenu běžné. Na běžné focení vám jistě postačí, hlavně pokud se nebudete chtít věnovat fotografii více. Oproti „dědečkovi“, který už se ani neprodává, to ale bude určitě posun vpřed!
S pozdravem
Lenka
Michaela
12/02/2013 na 19.46 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na fotoaparáty nikon S 8200, S9400 a P310. Který byste zvolila? Nebo by jste doporučila jiný? Cenu bych potřebovala tak do 8 000,-. Chtěla bych se naučit s foťákem zacházet manuálně (zatím jsem používala vždy automat). Zároveň se mi však líbí u fotoaparátů nikon efekt selektivní barvy, černobílý, apod., proto jsem si vybrala tuto značku.
LenkaS
13/02/2013 na 20.54 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
z těchto 3 modelů se mi zdá nejlepší P310. Ostatní 2 jsou z řady style a tak mi přijde, že jsou spíš dekorací než možností, jak se alespoň trochu rozvíjet v Manuálním modu focení.
Myslím, že pokud máte rozpočet 8000, můžete si vybrat i něco slušnějšího. Například P710, který klesl z 10 právě na 8000,- Je trochu robustnější, v ruce se mi líbil, je to kus pořádného kompaktu, ergonomický a ovládání mi připomnělo základní zrcadlovku. Nechci jednoznačně lobovat za nějaký konkrétní model, ale pokud chcete porozumět základům fotografie s pomocí kompaktů, tak S8200 a 9400 nemůžu moc doporučit, těm chybí podle psaných parametrů možnost manuálního nastavení. P310 není špatná, ale má „pouze“ 100mm zoom. Zato je velmi kompaktní a do kapsy.
Tak přeji šťastnou volbu,
LenkaS
Michaela
14/02/2013 na 7.54 (UTC 2) Link to this comment
Moc děkuji za radu 🙂 Ještě bych, ale měla otázku, zda myslíte model P710 nebo P7100? Protože P710 jsem nikde nenašla.
Dále co to přesně znamená že má zoom pouze 100 mm, co to znamená pro výslednou fotografii? A jak moc rozhodující údaj je světelnost objektivu, protože pokud máte na mysli model p7100, tak tam je v porovnání s p310 nižší.
Opravdu jsem zatím fotila pouze automatem, kde stačilo zmáčknout spoušť a bylo hotovo. Ve výsledku bych chtěla mít kvalitní fotky (především z výletů, dovolených, občas krajinka, občas nějaké osoby, portrét, nějaký hrad v dálce a taky různé rodinné oslavy), ale asi to ze začátku nebude nic profesiálního 😀 jen mě už nudí to mačkání spouště bez přemýšlení.
Omlouvám se za neodborné otázky, ale jsem opravdu amatér a neumím se v té nabídce zorientovat a nevím, které parametry jsou pro mě nejdůležitější.
Předem děkuji za odpověď a váš čas.
LenkaS
14/02/2013 na 20.13 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
ano, omlouvám se za chybu. Měla jsem na mysli P7100.
Objektiv s maximální ohniskovou vzdáleností 100mm znamená menší možnost detailů. Třeba nevyfotíte někoho na druhé straně ulice velmi zblízka, nebo detail hradní věže, ptáka na větvi.. S 200mm jste na tom už lépe.
S tou světelností máte pravdu, ta p310 je na tom dobře. Tento model mně osobně mile překvapuje světelností, možností manuálního nastavení a kompenzace expozice, za tu cenu. S ním budete mít v roce fotoaparát, se kterým nebudete muset jen bezmyšlenkovitě cvakat. Zároveň je v miniprovedení a proto bude vždy po ruce v kapse…
To samé platí pro P7100, s tím rozdílem, že ten se už do kapsy nedá, zato máte v ruce pocit solidního foťáku v kvalitnějším provedení,je to high-end kompakt. Je dvakrát těžší a není to už jen pouhý plast…
Záleží to na vás, rozhodně ale doporučuji, aby model který zvolíte měl režimy M, A, S (manuál, priorita clony, priorita času) a možnost kompenzace expozice – pokud se budete chtít trochu ve fotografii rozvíjet.
S pozdravem,
LenkaS
majda
14/02/2013 na 11.55 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, prosím vás, který fofoaparát je lepší? Nikon P7100 nebo Nikon P7700? Ještě také Nikon 1 v 1. Rozhoduji se mezi těma třema. Děkuji za odpověď.
LenkaS
16/02/2013 na 9.25 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
všechny 3 typy se mi v zásadě líbí. Kdybych nešla do zrcadlovky, tak bych asi taky volila někde v těchto vodách.
Nikon P7700 je upgrade P7100. Jako takový je i o dost dražší ale vylepšený o některé funkce – má otočný displej, (nejen ten původní výklopný) a má lepší světelnost.
Nikon 1v1 je taky pěkná hračka. Jde jen o to, jestli využijete jeho přednost – a tou jsou výměnné objektivy a také velmi rychlé sériové snímání na focení pohybových sekvencí. Nevýhodou tohoto typu je malý rozsah zoomu v rámci jednoho objektivu a jejich menší světelnost – Rozsah ovšem záleží na tom, v jaké sadě byste ho koupila.
Základní objektiv v sadě má po přepočtu na normální ohnisko pouhých 28-80mm odhadem. V tomto smyslu je pak k němu potřeba přistupovat jako k zrcadlovce a dokoupit ještě další objektiv, třeba 80 – 300mm, což je otázka dalších pár tisícovek. Pozitivní je, že práce s tímto foťákem je podobná zrcadlovce – výměna objektivů, i další funkce – to vše s minimální váhovou zátěží…
Na druhou stranu znám lidi, co si s nadšením pořídili tento foťák a nyní považují za otravné objektivy měnit, nasazovat sluneční clonu a dokonce i zmáčknutí čudlíku na vysouvání objektivu!
Tato řada foťáků ICL (nezrcadlovky s výměnnými objektivy) se mi obecně docela líbí, ale měla jsem možnost porovnat a držet v ruce kompakt P7100 a Nikon J1 a více se mi osobně líbila P7100.
Je to jen můj pocit, že se mi líbí solidní robustnější tělo foťáku, oproti velmi subtilní a velmi plastové konstrukci těchto ICL.
P7100 je dobrý foťák a už vícekrát jsem ho tu doporučovala, P7700 je ještě lepší o některé nové funkce. Jde jen o to, jestli ten 5000,- rozdíl v ceně stojí za to…
Jako obvykle, poskytla jsem svůj subjektivní názor, ovšem volit už musíte podle Vašich požadavků Vy.
Hodně štěstí,
S pozdravem,
LenkaS
Jana
13/03/2013 na 14.37 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, který fotoaparát je lepší Olympus VR-340 nebo Olympus D-750. V obchodech maj tyto dva modely za různé ceny, ale podle popisu se jedná o stejné fotoaparáty. A jaký je Váš názor na tento fotoaparát? Předem děkuji za odpověď. J
LenkaS
17/03/2013 na 17.38 (UTC 2) Link to this comment
Milá Jano,
skutečně to vypadá jako by to byly stejné fotoaparáty. Co se týče mého názoru – je to levnější typ kompaktu, plně automatický. Pokud si přejete jen mačkat spoušť, tak proč ne. Pokud vás fotografie baví, poohlédla bych se po kompaktu, kde můžete nastavit clonu a čas manuálně – expoziční režimy A, S, M.
S pozdravem,
LenkaS
Barča
25/03/2013 na 12.16 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj,
moc děkuji za článek, je skvělý!
Ale přesto bych se radši ještě zeptala, protože si pořád neumím vybrat. Chtěla jsem kompakt do 5000, s tím, že fotím hodně v přírodě, v terénu a pak taky děti. Takže by měl být odolný a ať se hned nevybije.
Došla jsem k těmto modelům: Nikon Coolpix L120 černý nebo Nikon Coolpix L310 (líbí se mi hrozně tento design 😉 ). Mohla bys mi prosím poradit, který je lepší nebo popř. říct mi, co by sis koupila ty?
Moc děkuju za odpověď,
Barča
LenkaS
30/03/2013 na 19.22 (UTC 2) Link to this comment
Milá Barčo,
není to lehké, zvolit mezi těmito dvěma. Popravdě nevím, proč Nikon vyrobil takto podobné modely. Markantní rozdíl, který mezi nimi vidím je jen rozlišení jejich LCD displeje, který hraje pro L120, který dává skoro 4x lepší rozlišení náhledu. Jinak nyní nevidím nic dalšího, co by pomohlo v rozhodování.
S pozdravem,
LenkaS
Radek
07/04/2013 na 22.26 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, nedovoluji se o to požádat, ale „zoufalství:-(“ mne nutí napsat tento dotaz a současně velkou prosbu o radu. Vím, že na Vás nemůžu přesunout své rozhodnutí z výběru kompaktu, ale po přečtení mnoha článků, tipů a rad jsem se definitivně „ztratil“, a proto prosím o radu Vás jako odborníka…
Vlastním foťák OLYMPUS C-50 ZOOM a upřímně už se za něj někdy stydím. Navíc se mi pokazil pojezd krytu, který vysunuje objektiv (nějak jsem to sice opravil, ale…), takže bych si rád pořídil nějaký nový. Fotím hlavně rodinu, děti, nějaké výlety, , vyjímečně dovolená, někdy běžnou přírodu (ta mne fascinuje), někdy detaily květin (makro). Zkrátka běžné používání, většinou vše na automat, manuální režimy nemám čas využívat, většinou rychlé momentky… Dle dTestu jsem se chtěl rozhodovat mezi Nikon Coolpix P310 a Panasonic Lumix DMC-FS45. Protože Nikon je o dost dražší a má manuální režimy, které asi nevyužiji, tak jsem si už myslel, že jsem si vybral Panasonic Lumix DMC-FS45. U tohoto modelu jste ale uvedla, že by jste raději dala přednost Nikonu Coolpix S6300, který by zase jiný „odborník“ nahradil modelem Sony DSC-WX505, takže už vůbec nevím co a jak… Proto Vás moc prosím, jestli by jste jednomu „zoufalci“ neporadila, jaký kompakt nejlépe kolem 4000, max. 5000Kč by byl pro mé focení nejideálnější (také pokud možno aby pár let vydržel:-)). Protože si s výběrem opravdu nevím rady a Vy jste pro mne objektivní hodnotitel, obracím se touto formou na Vás, a prosím o pomoc s výběrem. Vím, že to pro Vás asi bude ztráta času, a že určitě máte svých starostí dost, přesto DĚKUJI za jakýkoliv tip a informaci.
Radek
LenkaS
09/04/2013 na 18.20 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
ten Sony jsem bohužel nenašla, nejedná se o WX50? To už je podle všeho starší model. Jiné sony cybershoty mně až tolik neoslovily, i když neříkám, že to není dobrá značka digitální techniky.
Co se týče Panasonicu a Nikonu, tak jsem tehdy upřednostňovala NIkon z důvodu delšího ohniskového rozsahu a nižší relativní clony na delším konci. Naopak Panasonic má zase lepší clonu na kratším ohisku. Vidíte, jaká je to hra? Vždy bude mít jeden model něco lepšího a s naprostou jistotou tvrdím, že taky něco „horšího“. Jde o to, co je pro vás prioritou. Za obecnou prioritu všech považuji clonu případně i ohniskový rozsah a ve Vašem případě i třeba to makro.
To u Nikonu prohrává na celé čáře. Ale Panasonic se taky netváří zrovna jako nejnovější model…
Možná doporučím prozkoumat ještě další modely v rozmezí 4 – 5 tisíc. nejlepší je navštívit některý e-shop – viz odkaz na konci článku. Tam si zvolíte cené rozmezí a tak svůj výběr zúžéte. Najdete tam i takové modely, které mají velký rozsah zoomu a makro od 1cm. Co třeba Nikon Coolpix P310?
Vzpomínám, že jsem ho tu někomu již chválila a teď jsem na něj narazila. Nevím sice, jaký je v reálu, ale podle parametrů se mi hodně zamlouvá. I když má ony manuální expoziční režimy poněkud navíc, takže bych pochopila, pokud dáte přednost klidně i něčemu levnějšímu a jednoduššímu…
Tak doufám, že jsem vám nezamotala hlavu ještě více.
S pozdravem,
LenkaS
jiri
09/04/2013 na 15.00 (UTC 2) Link to this comment
Přeji hezký den,
ve výběru mi zůstaly následující kompakty: fuji x20 (větší čip, dobré recenze) , sonny RX100 (ještě větší čip, ale horší světelnost na delším ohnisku) a panasonic lumix LX7 (nejmenší čip, ale úžasná světelnost).
Fotím jako nadšený amatér a převážne krajinu, panorama a makro snímky, občas momentky (na rybách,..) – takže je pro ěm důležitá jak světelnost a schopnost prokreslit vše (krajina,..) tak i schopnost pracovat s menší hloubkou ostrosti (makro, běžné snímky,..)
Je některý z těchto kompaktů v souhrnu všech pro a proti trochu viditelně před ostatními z pohledu potenciální kvality fotek nebo to je v podstatě vše stejná liga bez ohledu na velikost snímače či světelnost objektivu?
děkuji
LenkaS
12/04/2013 na 19.13 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
krásné kousky jste si vybral! Gratuluji! Jeden je opravdu lepší než druhý. Kdybych si vybírala kompakt já, určitě bych brousila taky v těchto vodách. Volba to není jednoduchá, protože všechny jsou opravdu skvělé. S těmi čipy i světelností máte pravdu, který však zvolit?
Sony má sice největší čip, ale tísní se na něm 20 megapixelů, takže poměr velikost-rozlišení-šum může být v podstatě podobné jako u menších čipů, které mají méně megapixelů. S 20 megapixely sice vytisknete větší fotografii, ale obraz na zeď lze vytisknout i při 12 megapixelech.
Jako vždy nechci rozhodovat za vás nebo vám říkat definitivní rozhodnutí, ale kvůli velikosti čipu bych asi Sony nekupovala. Má menší světelnost a taky horší makro vzdálenost.
Osobně se mi nejvíce zamlouvá Fuji (musím přiznat, že moje sympatie získal zcela povrchním způsobem kvůli retro-designu). Má trochu delší ohniskovou vzdálenost než ostatní, čip je zlatá střední cesta mezi nimi… Pravdou je, že Panasonic má lepší světelnost, ale už i 2-2,8 je opravdu skvělé.
Každopádně musím zopakovat, že jakýkoliv z těchto je podle mně dobrou volbou.
S pozdravem,
LenkaS
jiří
13/04/2013 na 10.24 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji za Vaši reakci a s tou úměrou šumu a megapixely na „jednotku plochy“ se nedá nesouhlasit…navíc když se k tomu zohlední „cena toho pixelu“ (sony je prostě vyšší cenovka bezkonkurenčně a ještě nemá externí nabíječku).
Ještě bych si dovolil se Vás zeptal, jak by jste do té rodiny zařadila nikon 7700? Tváří se tak trochu lehce pod parametry fuji či panaconicu, ale světelnost 4 na zoomu 7 je zase něco, co se hned tak nevidí.. a nejen u kompaktu.
P.S ohledně toho retro vzhledu fuji souhlasím na 100% 🙂 to nemá chybku.
LenkaS
13/04/2013 na 10.50 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím Vás ještě jednou,
obecně se mi kompakty od Nikonu líbí. Předchůdce P7700 (Nikon P7100) jsem měla v ruce a moc dobře se mi držel. Solidní kousek v ruce, kovové tělo. Líbila se mi i ergonomie ovládání, podobná mojí zrcadlovce Nikon. Delší ohnisko je třeba zohlednit a tím pádem, jak říkáte, ta clona není o tolik horší. Myslím, že bych ho asi zařadila jako jednoho z kandidátů, i když jsem ho s Fuji neporovnávala parametr po parametru a proto mé sympatie zůstávají i nadále u Fuji. Možná nepodstatné, ale přece to zmíním – Nikon je o trochu těžší a objemnější, což může nebo nemusí být mínus.
Tak přeji šťastnou volbu,
LenkaS
Radek
10/04/2013 na 17.21 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, no upřímně, zamotala:-). Ne vážně, Nikon Coolpix P310 mi přijde takový křehký, není moc bytelný a zbytečně má manuální režimy. Dnes jsem ho prohlížel v Datardu, ale moc mne nenadchnul. Píšete, že ani panasonic se netváří jako nejnovější model, jenže pak který? Těch kompaktů je tolik, že opravdu nevím… Ale i tak Vám moc děkuji za reakci.
R.
LenkaS
10/04/2013 na 19.02 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
tak to mně mrzí. Ani pro mně to není jednoduché. Modelů je opravdu hodně. Na Panasonic jsem se koukala na Megapixelu a tam píší, že už ho neprodávají, z čehož jsem usoudila, že už je to starší model. Ale seženete ho i v jiných obchodech, pokud to bude vaše volba.
Co se týče robustnějších modelů, tak si pod nimi představuji spíše tento typ např.Fuji FinePix S4400, Nikon Coolpix L610, Olympus SP-720, Nikon Coolpix L810 – robustně vypadají hlavně díky ultrazoomu.
Tak se omlouvám, že nejsem schopná zvolit konkrétní nejlepší model.
S pozdravem
LenkaS
Radek
11/04/2013 na 20.52 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý večer,
nemusíte se omlouvat, ono to asi ani nejde, aby jste za mne vybrala konkrétní model…
I tak moc děkuji za Váš čas a příspěvky.
R.
hezoun
14/04/2013 na 23.36 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
jste fakt hustá, jak se tady tomu věnujete.. Klobouček a díky!
Hezoun
LenkaS
16/04/2013 na 17.44 (UTC 2) Link to this comment
Tak to je teda hustej komentář 🙂 Díky za uznání!
LenkaS
Dana
30/04/2013 na 20.17 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
Přdevším děkuji za článek i za podrobné odpovědi, obojí mi velice pomohlo ujasnit si, které parametry jsou při výběru kompaktu vlastně podstatné.
V tuhle chcíli zvažuji nákup modelu Nikon Coolpix P330. Zdá se mi, že tento foťák je co do většiny parametrů v podstatě srovnatelný s kompakty vyšší třídy (Canon Powershot G12, apod.), ačkoli není do této kategorie řazen (alespoň prodavači ve fotoprodejnách:) a i „na pohled“ vypadá jinak.
Chtěla bych se proto zeptat, jestli je něco, co Nikon P330 „vyřazuje“ z kategorie profi kompaktů, a případně zda byste upřednostnila tento nový model před některým z cenově srovnatelných starších modelů vyšší třídy (třeba právě zmíněný Canon G12, event. i G15).
Děkuji,
Dana
LenkaS
01/05/2013 na 21.30 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
součást toho, co kompakty řadí do vyšší třídy je i to, jak je provedená konstrukce a materiál těla vně i uvnitř. Plášť P330 je podle popisu kovový, jak je zpracován vnitřek ale nevím. Jeho slabší stránkou je dále vyšší clona na dlouhém ohnisku, jinak mně zběžně nenapadá, co jiného by ho řadilo do nižší kategorie.
Je to, zdý se, dobrý model v útlém zpracování.
Canon je robustnější, což by ukazovalo na kvalitnější zpracování. Stejně tak např. Nikon P7100, 7700. Hlavní parametry jsou tedy podobné, jen Nikon P330 bude asi pohodlnější na nošení a lehčí, i když možná ne tak odolný.
LenkaS
RadekZ
15/05/2013 na 13.10 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím, chtěl jsem Vás poprosit o radu, protože vidím, že se v tom fakt dobře vyznáte.Jsem začátečník a sháním nějaký digitální kompakt cena by měla být tak do 4000-4500kč, fotil bych převážně krajinu, dovolené, oslavy a takové ty základní věci.Pokud možno bych chtěl, aby to fotilo jakž takž dobré fotky i ve zhoršených podmínkách.Zatím mně nejvíc zaujal nikon coolpix p310, ale u něho se mi zase nelíbí vůbec design :).Napadá Vás nějaký aspoň podobně dobrý, který by se mu vyrovnal?Předem díky.
LenkaS
18/05/2013 na 10.50 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
v přesně této cenové kategorii a s tak dobrou clonou na obou koncích jsem bohužel nic nenašla. Zaujal mně Olympus XZ-1, ale ten už je dražší. NIKON Coolpix S6500 je zase v zajímavějších designech, ale jeho světelnost pokulhává.
Moc jsem vám asi neporadila, tak snad si nakonec vyberete.
S pozdravem,
LenkaS
bronislav
24/05/2013 na 13.14 (UTC 2) Link to this comment
dobrý den, co říkáte na fotoaparát powershot s100? dosud jsem měl olympus sz-10 že kterého jsem byl velmi zklamán
LenkaS
26/05/2013 na 8.58 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
překvapuje mně příznivá cena Canon Powershot s100, protože jeho parametry jsou dobré. Dokonce má větší čip, než běžné levné kompakty. Poměr velikosti a megapixelů je příznivý. Chlubí se supernízkou clonou, ale tady upozorním na jeden menší nedostatek – tím je vysoká clona na dlouhém konci objektivu – 5,9. Ovšem jinak má možnost manuálního nastavení, dokonce i ostřící kroužek na objektivu. A vzhledem k příznivé ceně ho hodnotím podle parametrů pozitivně.
S pozdravem,
LenkaS
VlastikK
24/05/2013 na 23.45 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
mám foťák Panasonic DMC-TZ3, bohužel má vadný čip, ale doposud jsem s ním byl spokojen. Oprava stojí 2500,-Kč.
Prosím o nabídnutí náhrady s podobnými parametry.
Děkuji
LenkaS
26/05/2013 na 9.25 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
nevím, kolik chcete investovat. Od Panasonicu ted prodávají TZ30, i když mně se líbí spíše kompakty, které nabízejí nízké clony, jako je Canon Powershot s100 nebo Olympus XZ-1, Nikon Coolpix P310.
S pozdravem,
LenkaS
Ivana
26/05/2013 na 20.11 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý večer,
také bych prosila o radu. Chci koupit nový foťák a trochu tápu. Mám šest let Panasonic Lumix DMC-FX30, tehdy jsem vybírala spíš intuitivně. Jsem zvyklá na živý histogram, takže bych chtěla, aby byl i u nového foťáku. Napájení akumulátor, stabilizátor. Budu fotit hlavně děti a byla bych ráda, aby fotky z interiéru byly kvalitní. Občas nějaké to video, focení na dovolené, výletech… Cena tak do 5500 Kč. Zaujal mě Olympus SZ-31, ale nejsem si jista. Také bych byla nerada, aby nový foťák dělal horší fotky, než původní Panasonic. Původní foťák má totiž clonu 2.8 – 5.6 a Olympus 3 – 6.9, stále nevím ani po přečtení Vašich příspěvků, jestli má volba byla dobrá. Moc nerada bych udělala při výběru chybu…
Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný zbytek neděle Ivana.
LenkaS
31/05/2013 na 17.32 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
za tuto cenu je vaše volba celkem dobrá. Narazila jsem na recenzi: http://www.digimanie.cz/recenze-olympus-sz-31mr-makroborec/4604
Co se týče vysoké clony na nejdelším ohnisku tak musíme přihlédnout k tomu, že nejdelší ohnisko se šplhá až k 600mm, takže to, že se společně s ním šplhá i clona do závratných výšin je celkem běžná „vada“ zvláště v této cenové kategorii. Toto extrémní ohnisko asi stejně nebude tak často využívatelné. Naopak na kratších ohniscích do 200 budete mít adekvátně lepší i clonové číslo (Třeba kolem f4), takže to už lze akceptovat.
S pozdravem,
LenkaS
Marcela
06/06/2013 na 19.55 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
prosím o radu. Chtěla bych digitální kompakt, ne příliš velký (spíš něco do kabelky) použití běžné – krajina, lidé, budovy, něco i za horších světelných podmínek…, uvítala bych zoom tak od 10x.
Ráda bych kvalitnější fotky bez velkého šumu, možná i možnost manuálního ovládání (není to pro mě priorita). Cena asi tak do 8000 Kč. Uvažuji o Canonu PowerShot SX280 (ale světelnost asi nic moc??), Nicon Coolpix S9500 (tady se mi zdá zbytečné 18Mpx), Nicon S6500 (ten má velmi malou výdrž baterie). Prostě nevím.
Můžete mi poradit?
Děkuji
LenkaS
08/06/2013 na 12.04 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
světelnost sice nic moc, ale vezmeme-li v potaz, že ohnisková vzdálenost je dlouhých 500mm, tak je vysoká clona celkem běžná. Když budete používat zoom kolem 300mm, tak bude světelnost asi tak kolem f5. Opravdu Nikon S6500 má podle parametrů v porovnání s ostatními malou výdrž baterie.
A co se týká Nikon 9500, tak je tam opravdu příliš pixelů. Ale zase má nižší cenu než Canon. Any chybí mu manuální nastavení, což by mně osobně asi vadilo, i když to není podle Vás vaše priorita.
Takže za mně asi Canon z vámi vybraných modelů.
S pozdravem,
LenkaS
vaclav
07/06/2013 na 13.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den
Chtěl bych poradit s výběrem fotáku .Běžné focení a panoramata.Vybírám zatím ze tří značek
fuji finepix f770 exr nebo nějaký nikon či canon díky
LenkaS
08/06/2013 na 11.15 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
Fuji jsou podle mého dobré kompakty. Tento model má výhodu dlouhého zoomu, jinak jsou jeho parametry standardní. Zběžně jsem hledala dlouhé zoomy mezi kompakty za podobnou cenu, ale nenašla jsem.
S pozdravem,
LenkaS
Marcela
08/06/2013 na 13.00 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den.
Moc děkuji za odpověď (týkala se Canonu PowerShot SX280, Niconu Coolpix S9500 a 6500).
Ještě bych se ráda zeptala, zda je v kategorii kompaktů- zoom od 10x, s možností manuálního nastavení, slušnou kvalitou fotek a s WiFi (v ceně tak do 8000) nějaký další fotoaparát, který byste mi mohla doporučit.
A prosím, jaký máte názor na Canon PowerShot SX50HS (i když ten už je dost drahý).
Ještě jednou moc díky za Vaše rady
Marcela
LenkaS
09/06/2013 na 17.28 (UTC 2) Link to this comment
No to je ale brutální zoom. Ten se hodí na focení někde na safari nebo hnízdících ptáků. Jinak nevím, jestli by měl mnohé využití a jestli je v realitě opravdu použitelný z ruky. I když píší, že je vylepšený co se týče rychlosti a stabilizace, tak mi příjde, že cena je vyšroubovaná asi hlavně kvůli extrémnímu telezoomu. V takovém případě si myslím, že předchozí volba těch 500 mm je dostatečná. I když by to chtělo srovnat kvalitu obrazu a konkrétních snímků z obou modelů. Zkuste se podívat na snímky zde: http://www.dpreview.com/reviews/canon-powershot-sx50-hs/12
Co se týče dotazu ohledně podobných modelů, odkážu vás na článek výše, který jsem doplnila o praktický způsob hledání alternativnách modelů v podobné cenové kategorii či podle podobných parametrů, takže doporučuji vyzkoušet tento nový návod. Snad bude užitečný.
Mějte se krásně,
LenkaS
Petra
14/06/2013 na 10.38 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
jsem už poměrně zoufalá:-) Mám přečteny všechny Vaše komentáře, hodně recenzí na megapixelu atd. Nicméně rozhodnout se a vybrat je opravdu těžké. Chtěla bych si pořídit kvalitní kompakt střední třídy jako doplněk k zrcadlovce, neměl by tedy být příliš robustní, spíše menší. Měl by být na focení ve městě, krajiny, makro, panaroma, a taky hlavně momentky z oslav apod. (standardní univerzální užití). Ze začátku jsem vybírala v cenové kategorii do 5 tis., po průzkumu různých kompaktů jsem se už posunula k ceně 6,5 tis.:-). Nyní mám však problém s výběrem. Prosím tedy o doporučení.
Zaujaly mne tyto kompakty:
– od sony typy – HX20 (ale už je výprodejový) či WX200
– nikon P310
– lumix TZ30
– Casio exilim ZR 400
– Olympus SH-25 – ten je tedy ještě z levnější kategorie a je také výprodejový.
Uvedla jsem jich hodně, ale i přesto Vás chci požádat o Vaše doporučení, který z nic by mohl být dobrou volbou.
Předem děkuji za odpověď a také za Váš článek i komentáře k ostatním dotazům.
Petra
Karel
04/07/2013 na 11.04 (UTC 2) Link to this comment
Tak abych pravdu řekl, vzhledově jsem zvyklý na jiné foťáky, ale co se týče schopností nikon P310 je jednoduchá volba…
LenkaS
05/07/2013 na 14.10 (UTC 2) Link to this comment
Milý Karle,
děkuji Vám za pomoc s odpovědí! S Vaším názorem souhlasím. Nikon P310 je podle mně v poměru cena/výkon dost dobrá volba – hodnotím parametry, nikoliv použití v praxi.
LenkaS
Lea
26/06/2013 na 18.39 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den. Pročetla jsem už kdeco, ale stále se nemohu rozhodnout, jaký foťák si pořídit, abych se zase nespálila…Jsem fotograf skoro-začátečník. Dříve jsem používala plně automatický fotoaparát a byla jsem zcela spokojená. Kvalita fotografií byla výborná i na režim auto. Nyní mám kompakt Olympus SH-21 a jsem z něj zoufalá. Na auto jsou fotografie nevyvážené a neostré, musím používat režim P. Ani to ale není výhra, protože mám neustálé problémy s ostrostí objektů. Část je ostrá, část rozostřená. Vyšší clonové číslo občas dosáhnu zvýšením ISO, ale už při ISO 400 je dost znatelná zrnitost (a přímé nastavení vyšší clony není). Jsem technický antitalent, na focení mi baví nejvíce motiv, scéna, to co fotím a ne nervy s nastavením foťáku a jestli to, co z toho vyleze bude vůbec použitelné (navíc spousta věcí mě uteče). Fotografie tisknu (do formátu A4), ráda se zúčastňuju tematických fotosoutěží (fotky v elektronické podobě). Poradíte mi, prosím nějaký vyhovující fotoaparát? – fotím krajinu, momentky zajímavých lidí a na dovolené památky. Občas také v muzeích a kostelech, kde se nemůže použít blesk a světelné podmínky jsou spíše špatné (stativ mám, popř. najdu nějakou „odkládací plochu“ :D). Shrnutí – představovala bych si nějaký foťák, který umí výborné fotky i v režimu auto a který má i další možnosti nastavení, se kterými bych si mohla „pohrát“, když bude dost času (plnou automatiku ale asi nikdy nevyužiju, je to pro mě „španělská vesnice“. Max. prioritu clony – po současných zkušenostech). Napájení – nevadí ani AA baterie, měla jsem s nimi v minulosti výborné zkušenosti. Seženou se skoro všude. Cenu si představuju tak do 8 – 10 tisíc.
Předem moc děkuji.
Lea
26/06/2013 na 18.49 (UTC 2) Link to this comment
Oprava – plný manuál ale asi nikdy nevyužiju, je to pro mě „španělská vesnice“
Šotek se vloudil. Dík za pochopení
LenkaS
05/07/2013 na 14.55 (UTC 2) Link to this comment
Milá Leo,
mrzí mně, že máte tak špatné zkušenosti s Olympusem. Je to dost levný fotoaparát, tak snad Vámi zvolená vyšší kategorie bude lépe sloužit.
Protože je vidět, že focení Vás zajímá a fotíte i do soutěží a volíte cenu nad 8000, ocitáte se v kategorii high-end kompaktů! Osobně jsem měla v ruce jen Nikon P7000 a mohu potvrdit, že ten umí dělat pěkné snímky podle očekávání.
Jde jen o to, zda byste snesla jeho trochu objemnější tělo, nebo zda raději dáte přednost něčemu kompaktnějšímu. V této cenové kategorii už jsou k vidění pěkné kousky.
Doporučuji metodu popsanou výše. Vyfiltrovat si podle ceny, značky a případně dalších parametrů jednotlivé modely na Megapixel e-shopu a pak mezi nimi zvolit favorita.
S pozdravem,
LenkaS
Pepa
30/06/2013 na 22.26 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den,
potrebuji digitalni compact pro mamu, cena 3000 ale vubec nevim ktery ji mam vybrat. Tresou se ji ruce tak potrebuji stabilizator obrazu. Dekuji za odpoved..
LenkaS
05/07/2013 na 15.03 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
doporučuji podle popisu výše navštívit megapixel e-shop s jejich velmi užitečným systémem volby parametrů – zvolit cenu a pak už jen porovnat modely okolo 3000,-Kč. Mně příjde dobrý např. Canon PowerShot SX160 IS, protože jeho tělo je trošku větší a je vytvarované tak, že by mohlo lépe padnout do ruky než ultramoderní minikompakty.
S pozdravem,
LenkaS
Karel
04/07/2013 na 10.42 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, tak já mám kompakty dva, myslím, že celkem slušné, oba se světelností 2,8 ale s největší clonou 8…
Jenže já bych dnes potřeboval kompakt s největší clonou aspoň 16, nejhorší, že se největší clona nikde neuvádÍ a já nevím, jestli se kompakty vůbec s clonovým číslem větším než 8 dělají, jestli to není výsada zrcadlovek. Může mi někdo napsat na toto svůj názor, díky za odpověď, K.
LenkaS
05/07/2013 na 14.42 (UTC 2) Link to this comment
Milý Karle,
Váš dotaz je zajímavý a nedá mi, abych nezapátrala po odpovědi, protože jsem na podobný problém narazila taky. Měla jsem v ruce docela slušný kompakt Nikon P7100, který má také clonu pouze f8.
Odpovědí na Vaší otázku je optický jev zvaný difrakce a od ní odvozený difrakční limit. Když světlo prochází příliš malým otvorem, dochází k jeho difrakci „rozkladu“ a ono se začne jevit jako rozptýlený kruh. Vzhledem k malým rozměrům senzoru u kompaktu a nevýhodném poměru pixelů, které se na něm tísní, je difrakční limit u kompaktů daleko nižní než u objektivů zrcadlovek. Pixely na malých čipech jsou velmi malinké a tudíž rozptýlený kroužek světla přesahuje přes mnoho z nich a tím vzniká neostrost.
Zmenšení otvoru clony více než je u kompaktů dostupné by při současných možnostech optiky v podstatě zrušilo snímek.
Jen pro zajímavost je to také důvodem, proč vysoké clony i u zrcadlovkových objektivů snižují automaticky ostrost snímku (nikoliv však tak, aby kriticky ohrozily snímek).
Naštěstí kompakty poskytují slušou hloubku ostrosti už na F8, pokud by šlo o to. Pokud by šlo o dosažení dlouhých časů, tak jedinou radou je podržet před objektivem šedý neutrální filtr anebo si samozřejmě pořídit foťák s větším čipem a lepším poměrem velikosti čipu a pixelů (většími pixely).
LenkaS
Karel
06/07/2013 na 11.40 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj Leni,
omlouvám se za to oslovení, ale jsi „stará“tak nějak jako mé 2 dcery a také ta deformace z chatování…….nemyslel jsem si také, že mi bude odpovídat největší kapacita i když jak to tady pročítám, tak klobouk dolů….
Ten můj problém je opravdu docílení větší hloubky ostrosti při použití většího clonového čísla.Často fotím kytičky, hlavně kaktusy (makro) a když vidím konkurenční foto, kde je f16 nebo 22 tak musím uznat že 8 je málo.Poohlížím se po nějaké starší zrcadlovce na netu, ale když se ptám jakým objektiv disponuje max clonovým číslem, nebo-li nejmenší clonou, tak z 6 lidí je schopen mi odpovědět jen jeden, ostatní ani po několika mailech nevědí co chci.Nemyslím, že jsem začátečník, něco jsem už vyvinul a ustálil za život ale ty odborné termíny asi stále neovládám, budu muset zaštrachat ve skříni a pro pěkné makro nasadit proxar na některou starou zrcadlovku 🙂
Ještě jednou děkuji a krásný den, Karel.
LenkaS
05/07/2013 na 14.07 (UTC 2) Link to this comment
Vážení čtenáři,
poslední dobou se rozmnožil počet dotazů ohledně technického vybavení a bohužel již není v mých časových možnostech na ně vždy a včas odpovídat. Ocením však, když se odpovědi ujme některý ze zkušenějších čtenářů!
V článku výše Vám radím, jak přesně porozumět parametrům u kompaktům a také jak fotoaparáty porovnávat. Pokud by bylo něco, co ještě mohu do článku dodat, abych Vám Vaši volbu usnadnila, ráda to doplním.
Avšak pokud i po přečtení článku budete stále váhat mezi několika modely, tak vězte, že rozdíl ve snímcích, které pořídíte různými fotoaparáty stejné cenové kategorie bude jen minimální. Jen zřídka můžete zvolit opravdu špatně. Výrobci se předhánějí, aby vám dodali za Vaše peníze kvalitu, která odpovídá dané cenové kategorii.
Přeji vám proto co nejsnadnější volbu a mějte na paměti, že ve výsledku největší měrou ke kvalitě fotografií přispíváte stejně vy. A až si váš vysněný fotoaparát pořídíte, ráda se s vámi potkám v komentářích u článků z rubriky Rady a Tipy „jak fotit“.
Vaše
LenkaS
Daniela
26/07/2013 na 11.15 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den cetla sem vas clanek a je tam spousta informaci ve kterych se ztracim ale jsem amaterka tak mej te se mnou ohled:-) mam zajem odigitalni kompakt do 6000kc mam podminku aby byl vysokozoomovi kolem 25-30x zoom aby byl na akumulator ne na baterky AA a dobre se drzel neco jako byl fotak co sem mela do ted kodak z612, vybrala jsem si tento co byste na nej rekl Fuji FinePix SL300, libi se mi tvar dekuji za odpoved D.
Dáda
09/08/2013 na 20.51 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat, jaký je Váš názor na Olympus XZ- 1 na focení portrétů.
Děkuji,
S pozdravem Dáda
Aneta
22/09/2013 na 14.55 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jaký foťák by jste mi doporučili: mám limit kolem 3000 kč, chci fotit krajinu, architekturů, ale i portréty a makro. A mimochodem skvělý web. Děkuji A.
Petra R
01/10/2013 na 12.40 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den
Vaše stránky mě velice zaujali,jsem teda laik a čerpám informace kde se dá:-) Mám na Vás velikou prosbu nevíte jestli a zda-li vůbec se dá nastavit nebo měnit clonu v mých fotoaparátech typu CANON POWERSHOT S5IS a NIKON COOLPIX S9200 ? Moc Vám děkuji a přeji hezký den Petra R.
David
22/10/2013 na 21.23 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den prosím můžete mi poradit kompakt do 5000 korun.Fotíme hlavně děti ,rodinu jak doma tak venku,jinak nic extra.předem děkuji za odpověd.
Hermann David
Tomáš
24/10/2013 na 16.07 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
fotoaparát nevlastním,ale chtěl bych si ho pořídit.
Chtěl bych hlavně pořizovat portréty dítěte které zanedlouho budu mít,momontky v přírodě atd.
Velice se mi líbí NikonCOOLPIX L 620,doporučil byste mi ho?Trochu se strácím v hodnotách clon,jasu atd.
Díky za odpověd.
Iveta
30/12/2014 na 22.50 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
o fotografování jsem se začala zajímat, když mi kamarádka půjčila její digitální fotoaparát. Při pořizování snímků jsem se neskutečně zabavila a vyzkoušela i makro, což mě baví ze všeho nejvíc. Proto jsem se rozhodla koupit si vlastní. Dívala jsem se hlavně na cenu a megapixely. Až po přečtení tohoto článku jsem zjistila, že jsem si nejspíš vybrala špatný fotoaparát. Koupila jsem si Nikon Coolpix L330. Makro fotografie pořizuje krásné, jen krajinu jsem s ním vyfotila docela nekvalitně. Fotografie je někde rozostřená a celkově ty barvy se mi nelíbí. Často se mi stane že zem (stromy,..) ztmavnou a nebe je světlé. Také na fotografii to podstatně vypadá jinak, než to, co vidím. Zkoušela jsem si s tím pohrát, ale žádného pořádného výsledku jsem s nedostala.
Děkuji, pokud mi k tomu napíšete odpověď a nebo mi poradíte, jak lépe s tímto fotoaparátem fotografovat.
LenkaS
02/01/2015 na 22.19 (UTC 2) Link to this comment
Milá Iveto,
s podobným problémem – tmavá země, světlé nebe či nepěkné barvy občas, s tím se potýkáme asi všichni. Proto většina profíků hojně využívá softwarové programy. Proti neduhu tmavá versus světlé nebe lze trochu bojovat – viz článek jak fotit krajinu, případně moje kniha Fotíme venku. Pokud nemá fotoaparát možnost focení do RAW, ale jen do JPEG, tak vám neporadím než to využít nějakých softwarových úprav na poladění barev. Můžete zkusit i nějaké nastavení uvnitř fotoaparátu, nebo pak v počítači. S kajinou je to ale vždy potíž – světlo je základním faktorem, který určuje i barevnou kvalitu fotografií. Cím lepší vybavení, tím více si člověk může dovolit. Levnější přístroje pak budou úspěšnější především v pěkných světelných podmínkách. Zkuste proto fotit častěji, když bude pěkné světlo, vyhnout se té přepálené plechové obloze (osobně ji nemůžu na svých fotkách rovněž vystát). Případně používejte nějaký program v počítači na úpravy fotek.
s pozdravem,
LenkaS
Lukáš
30/10/2013 na 16.16 (UTC 2) Link to this comment
Mockrát děkuji za článek, je jasný, stručný a věcný 🙂
Přeji všem pěkné a kvalitní fotografie
Lukáš 😉
Jaroslav
01/11/2013 na 18.19 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
rozhoduji se mezi těmito fotoaparáty Nikon 1 V1 nebo Nikon Coolpix P510 a nebo Nikon Coolpix L820.
jedná se mi o focení sportu. Pokud můžete dejte mi radu klidně i na jiný fotoaparát, který se pro focení sportu hodí. Do 9 000 Kč.
Děkuji.
Lucie
01/11/2013 na 19.39 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím, chci si koupit foťák, chtěla bych něco kde bych si mohla s fotkami trochu pohrát ale tak úplně se nezabývat čísly… moc se mi líbí když si mohu manuálně doostřit na co chci. Jinak fotoaparát Potřebuji hlavně na focení sportu, proto bych potřebovala něco rychlého. A pak na nějaké ty rodiné fotky. Přemýšlela jsem i nad zrcadlovkou nebo kompaktem s vyměnitelnými objektivy, ale nechci do toho vrážet majland a nosit batoh plný příslušenství. Navíc bych s tím jako začátečník ani neuměla. Pak sem našla fotoaparát Casio Exilim EX-ZR1000 zdá se mi pro mé účely dokonalý ale nevím jestli nemá nějaké skryté mouchy. Mohl by mi k tomu někdo prosím napsat svůj názor nebo mi poradit něco jiného co by bylo pro mé účely dostačující? děkuji
Marie
12/11/2013 na 10.01 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
pečlivě jsem pročetla vaše články o výběru fotoaparátu a vzpomněla si jak mě učili fotit na starém foťáku myslím,že se jmenoval Směna. Jelikož jsem chtěla fotit zvířata,tak jsem měla na fotkách spoustu čmouh-)). I když dnes máme kompakty stále focení momentek není dobré, atak bychom si rádi pořídili nový foťák. Dcera(13let) se do focení teď pustila a k vánocům bychom jí rádi koupily nějaký slušný kompakt. Též jsou jejím nejoblíbenějším tématem zvířata,která bohužel nepózují a tak má na fotkách také spoustu čmouh. Dnes už alespoň se dají hned smazat. Ovládání by mělo být tedy jednoduché,i když samozřejmě nastavitelné. Ráda také fotí detaily. Kdyby jste nám tedy poradila který fotoaparát bychom měli hledat budu moc ráda. Jinak opravdu jsou vaše články psané velmi dobře i já l´jako laik jsem pochopila co který údaj znamená. Jen se přeci jen chci s někým o tom poradit. S cenou bychom se rádi vešly do 10 000.
Děkuji Maruška
veronika
07/12/2013 na 16.53 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den rozhoduji se koupit nejaky dobry fotak pro moje rodice. Cena max 8 000. Podle clanku co jsem precetla bych asi volila olympus xz1 nebo 2. Pro me jako laika se zdaji oba stejne. Krom toho ze 2 ma vysuvny displej. Coz az tak nasi neoceni. Fotak je na foceni dovolene, nejake te oslavy a sem tam priroda. Co byste mi doporucila vy.
Moc dekuji za tip
Pavlína
02/01/2014 na 21.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, vybírám kompaktní fotoaparát pro domácí, rodinné focení dětí, dovolených atd. Vyhlídla jsem si CANON IXUS 125 HS, je to dobrá volba? Chtěla bych kvalitu za rozumnou cenu. Je možné koupit nějaký typ třeba jiné značky ve srovratelné kvalitě levněji? Předem děkuji za odpoveď. P.
Stanislav
26/01/2014 na 14.25 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím,
tak aj ja som sa konečne dostal na kúpu vlastného kompaktu do 3000 Kč cca 109 EUR. Chodieval som ešte na základnej škole asi rok na fotokrúžok fotil som hlavne prírodu ešte na negatív. Doba pokročila takže by som rád mal aj novodobý kompakt. Rozhodujem medzi troma modelmi: Panasonic LUMIX DMC-FS50EP-K černý Panasonic LUMIX DMC-XS1EP-WA bílý Panasonic LUMIX DMC-SZ3EP-W bilý. Čo si o nich myslíte ? Mám si priplatiť alebo to je dostatočné.
Ďakujem.
Věra Pekařová
18/02/2014 na 16.41 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, mám v plánu si koupit tento foťák http://www.mall.cz/digitalni-kompakty/nikon-coolpix-s6500?v=542277004. Budu fotit hlavně děti. Myslíte, že to je dobrá volba, nebo byste mi doporučila jiný v podobné cenové relaci. Moc děkuju za odpověd. Věra Pekařová.
Magda Justová
16/05/2014 na 0.27 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, děkuji za článek! Bohužel v tom stále tápu. Potřebuji fotit šperky v režimu makro. Kamarádka mi půjčila zrcadlovku canon eos 20D, ale při makru mi automaticky vyskakuje blesk, což je otravné. Ráda bych se tomu vyhla – poohlížím se po kompaktu, ale netuším na jaké parametry se zaměřit – málokde se makro vůbec zmiňuje. Vzdálenost Makro je tedy také zavádějící….V merku mám tyto modely: Sony cybershot wx60, BenQ GH600, FUJIFILM FinePix XP60….ale to je zatím spíš takový náhodný výběr. Limit mám 3500,-
Momentálně fotím Fuji FinePix Z20, ale není to úplně ono – chtěla bych si o třídu přilepšit…i když makro nemá špatné. Můžete poradit?
Lucie
24/06/2014 na 21.09 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nějaký významný rozdíl mezi fotoaparáty Nikon Coolpix S6500 a Nikon Coolpix S2700. Hledám fotoaparát, který by byl vhodný na focení krajiny a běžné použití a zároven bych ho mohla používat na natáčení videa.
TomAss
29/10/2014 na 18.41 (UTC 2) Link to this comment
Je úplně fuk, který zvolíte. Oba na tom budou kvalitativně zhruba stejně bídně. Záleží, co od toho čekáte. Osobně na takové to „běžné“ focení používám foťák v mobilu 😉
Josef Husár
20/07/2014 na 21.07 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
rád bych si pořídil nový digitální kompakt. Fotím především na dovolené rodinné akce a procházky přírodou. Narazil jsem na Olympus SP-820UZ. Můžete mi říct jaký na něj máte názor, jestli je na mé použití dostatečný nebo mi doporučila jiný v cenové kategorii kolem 5000,-?
Děkuji za odpověď
Josef Husár
Lubos
04/08/2014 na 13.44 (UTC 2) Link to this comment
Ak môžem poradiť, tak si dobre rozmyslite či potrebujete taký veľký zoom. Kvalita obrazu bude určite slabá, pri veľkom zoome treba krátke časy a teda vysoké ISO, tak to bude len horšie. Stačí pozrieť ukážkové fotky na nete, trebárs tu:
http://www.photographyblog.com/reviews/olympus_sp_820uz_review/sample_images/
Aj pri dobrom svetle a nízkom ISO sú fotky rozmazané.
Ja osobne by som radšej kúpil trebárs Olympus XZ10, má síce oveľa menší zoom ale lepšie fotky aj pri horšom svetle – má podstatne svetelnejší objektív, takže pri rovnakom svetle môžem použiť cca 4x nižšie ISO.
http://www.photographyblog.com/reviews/olympus_xz10_review/sample_images/
Luděk Chalupa
31/07/2014 na 22.59 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,vlastním digitální foťák Fujifilm Finepix S3300,ale stále tápu v nastavení např.clony,času atd.Nezná prosím někdo nějaké stránky,kde by bylo popsáno,jak se s tímto typem naučit fotit? Předem děkuji
Prokopcová Lucie
31/10/2014 na 13.54 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
hned ze začátku bych vám chtěla moc poděkovat za skvělé články a rady jak postupovat při výběru i čím se řídit. Díky vám mám hned trošičku jasno o co vlastně jde a na co se soustředit 🙂 Rozhodla jsem se, že si koupím nějaký kvalitní fotoaparát, který by měl velice kvalitní snímky a s ním by byla radost. Chtěla bych, aby byl určitě lehčí, menší a zároveň splnil mé potřeby a očekávaní od kvalitní fotky. Také, aby nebyl příliš složitý a obtížný na ovládání. Velice mě zaujaly fotoaparáty od Nikonu řada Coolpix S..konkrétně se rozhoduji zda si mám koupit Nikon Coolpix S9700. Jednak se mi líbí i designově, tak i svými funkcemi a kvalitou. Četla jsem spoustu diskuzí a recenzí, ale i přesto bych ráda znala váš názor. Nejsem ve focení odborník, mohu vlastně říct, že jsem spíše začátečník na této úrovni fotoaparátů. Celou dobu předtím jsem měla jen jednoduché kompakty. Chtěla bych fotit hlavně krajinu a přírodní detaily, ale také nějaké ty rodinné akce nebo různé výlety. Ráda bych tedy znala váš názor, zda-li by pro mě tento typ kompaktu byl dobrý či se soustředit na nějaký jiný. Cenovou hranici nemám. Předem moc děkuji za váš názor a odpověď.
Přeji hezký den, Prokopcová Lucie.
David H
12/11/2014 na 14.42 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
v první řadě bych chtěl pochválit článek. Je moc dobře psaný a vysvětlil mi mnoho pojmů.
Nicméně i přes to, bych chtěl poradit s výběrem vhodného foťáku. Doma máme dva foťáky (Samsung WB150F a Sony DSC-H10), ale ani s jedním nejsme schopni udělat pěkné fotky, když fotíme doma. Teda asi z 10 fotek vyjde jedna pěkně. Na ostatních jsou děti rozmazané (chvíli neposedí a jsou tam horší světelné podmínky). Proto jsme se rozhodli, že si pořídíme nový foťák.
V jednom obchodě a i na internetu se mi hodně líbí Olympus Stylus 1. Myslím, že tímto foťákem bych určitě neudělal chybu, ale jeho cena je poměrně vysoká. Mohla byste mi doporučit nějaký foťák (nejlépe levnější), který by dokázal dělat ostré fotky nejen při focení venku, ale také doma? Nebo byste doporučila přímo ten Olympus Stylus 1?
Jednu dobu jsem také koukal po ultrazoomech, ale tam mám strach, že by opět dělal pěkné fotky venku, ale doma by byla kvalita horší. Nebo je i nějaký Ultrazoom, který by dělal ostré a nerozmazané fotky doma?
Děkuji.
David H
Aleš K.
22/11/2014 na 16.58 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den.
Dosud jsem vlastnil Olympus C740 Ultrazoom z roku 2003, který mi vypověděl službu a se kterým jsem byl maximálně spokojený. Nyní jsem bohužel nucel hledat adekvátní náhradu. Přístroj používám každý den při dokumentaci stavebních prací tj. denné cca 200 obrázků. Potřeboval bych, aby rozližení obrázků bylo 1280×960 /kvůli archivaci/, baterie aby vydržela co nejděle /ideálně baterie AA/, aby se dalo pracovat i v interiéru při slabých světelných podmínkách, optický zoom cca 10x a ideálne aby se jednalo o částečně odolný přístroj /práce i v zimě případně v dešti.
Můžete mi prosím doporučit nějaký konkrétní přístroj, existuje vůbec něco takového?
Moc děkuji za pomoc.
A.K.
Marketa Kleinová
24/11/2014 na 10.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den. Chtěla bych moc a moc poprosit,jestli byste mi poradili jaky kompakt si koupit? V cenove relaci cca do 4000 kc?Bude sloužit jako klasick rodinny fotak(oslavy,hory..). Na vyber je rada fotaku-kompaktu,ale casto o nich nacházím,ze maji velmi nekvalitni fotografie,neostré,zrnite s sumem. Nasla jsem ze Canon nebo Panasonic mivaji foto nejkvalitnější,ale existuje spousta pod typů a ja jsem bezradna,ktery vybrat aby byl v teto cenove relaci nejlepsi. Děkuji vam moc a moc za jakoukoliv radu. S pranim krasneho dne,Markéta Kleinova☺
Jarka
26/11/2014 na 16.28 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, prosím Vás o radu, jaký koupit fotoaparát do 10 000 Kč, jsem začátečnice, nicméně se potřebuji naučit fotit pro potřeby svojí firmy. Jednalo by se pouze o fotky květin, zátiší, svatebních kytic, případně detaily květin…vše pro následnou předtiskovou přípravu pro ofsetový tisk maximálně do formátu A5, ale většinou tisknu A6 a menší. Momentálně kupuji fotky z fotobanky, ale začíná to být pro mne finančně nákladné, nevýhodné a řekla bych, že i stresující vzhledem ke změnám v zákonech. Děkuji za brzkou odpověď a přeji vše dobré 🙂 Jarka
jarin
02/01/2015 na 16.54 (UTC 2) Link to this comment
Pročítal jsem co koupit no tak jsem našel toto Samsung Wb350 co vy na to ? nebo doporučte něco jiného.Díky
LenkaS
02/01/2015 na 21.59 (UTC 2) Link to this comment
Ten design nemá chybu 🙂 V dnešní době se už může hodně využít i inzerovanou wifi. Proč ne. Kdesi v jiném komentáři se mě ptali na srovnání s Canon 200. Díky tomu jsem se na něj podívala a parametrově mi příjde lepší. Má větši senzor. Sice má poměrně málo megapixelů, ale ty by mohly zajistit lepší kvalitu obrazu s menším šumem. Ale je i dražší.
Pokud ale chcete pouze foták na nenáročné užití do kapsy, stačit vám bude cokoliv. Proto Vás nechci od koupě čehokoliv odrazovat.
LenkaS
Xds
02/01/2015 na 17.28 (UTC 2) Link to this comment
Který foto by jste doporučili cannon S200 nebo samsung wb350 mě se líbí samsung celkem dobrá svetelnost no a taky cena ale ta není rozhodující,dík
LenkaS
02/01/2015 na 22.08 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
za mě asi canon. Má větší senzor, celkově mi příjde, že má solidnější parametry. Rozsah ohnisek menší, ale díky tomu může být kresba kvalitnější. Pokud chcete digitální „hračku“ do kapsy, Samsung by možná šel. Ale fotograficky mi příjde slibnější Canon. Prosím ale berte v potaz, že jsem tyto kompakty neměla v ruce a pouze zběžně prohlížím parametry, případně nějaké recenze.
Mějte se,
LenkaS
Kateřina
07/01/2015 na 14.55 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, můžete mi prosím poradit s výběrem foťáku? Jsem absolutní amatér. Moje představa je nějaký kompakt max. do 6000kč. Dívala jsem se na Nikon coolpix s 9600 nebo Canon powershot SX600HS nebo mi můžete doporučit i jiný. Děkuji Kateřina
Barbora K.
08/02/2015 na 16.55 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně výběru kompaktu. I když jsem se velmi snažila porozumět Vašemu návodu, tak se mi to nedaří. Foťák chci na klasické focení rodiny, dovolených a běžných fotek ze života. Nepotřebuji dělat žádné umělecké fotky, ani bych to neuměla.
Vybrala jsem si (i podle vzhledu) tyto tři favority:
Nikon Coolpix S6400
Samsung WB35F
Sony CyberShot DSC-W830
Poradíte mi, který je z nich nejlepší a pokud jsem si vybrala úplně chybně, tak nějakou lepší alternativu?
Děkuji moc
Barbora
LenkaS
11/02/2015 na 20.29 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Barboro,
to jsou hodně podobné kousky nižší třídy kompaktů. V této cenové hladině není možné očekávat žádné překvapení, kvalita se bude blížit fotákům v mobilu – těm kvalitnějším. Být tedy Vámi, vybrala bych si klidně podle vzhledu, ceny a pokud si jej někde pujdete vyzkoušet i podle toho, jak vám padne do ruky a jak se vám bude zdát srozumitelné menu a tlačítka. Myslím, že ať vyberete kterýkoli, dostanete podobný výsledek na běžné focení.
Ať se daří,
LenkaS
Petr
16/02/2015 na 0.09 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
rád bych se prosím ze začátku zeptal, jestli světelný snímač 1/2,3 je dostačující nebo se mám porozhlédnout po lepším?
Budu fotit zejména ve městě, takže bych chtěl ohniskovou vzdálenost pod 10, ale zase zároveň bych si rád přiblížil zajímavou památku. Počet megapixelů je mi jedno, protože větší fotky jak na A4 mít nebudu.
Rád bych tento foťák pořídil do 8000 Kč.
Světelnost by měla být taková abych občas udělal fotku i v noci. Jsem laik a v parametrech jsem se trochu začal orientovat až na Vašich stránkách, proto bych chtěl i podobné parametry co doporučujete, pouze tu ohniskovou vzdálenost jinou. Zajímalo by mě, jaký takovýhle foťák je v mé cenové relaci k mání. Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr T.
Eva
17/04/2015 na 15.13 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den,
prosim o radu, jaky z techto fotaku si poridit:
Olympus SZ-17
Canon Powershot SX520 HS
Samsung WB1100F
Nikon COOLPIX L330
Nevim, jestli je lepsi si koupit fotak na tuzkove baterky, nebo ty ploche lithiove?
Dekuji za odpoved a zdravim.
Eva
LenkaS
17/04/2015 na 15.26 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
každý typ baterií má svoje. Typ plochých Lithium-Ion baterek vydrží více, nevybíjí se tolik, je lehčí a má lepší vlastnosti. AA baterky jsou zase k dostání všude, v případě vybití. Mezi nimi jsou taky velké rozdíly v kvalitě a v každí případě jsou lepší a ekologičtější ty dobíjecí.
Pokud ovšem nebudete cestovat do exotických krajin bez přístupu k elektrické zásuvce, tak mi ty li-ion příjdou lepší.
Ale nevím, jestli by to byl pro mne rozhodující faktor v případě výběru foťáku.
Hezký den,
LenkaS
Eva
20/04/2015 na 12.11 (UTC 2) Link to this comment
Dekuju za odpoved. Neni to samozrejme rozhodujici faktor, ale radeji se zeptam na vsechno.
Jeste jsem se Vas ptala, ktery z techto fotaku je podle Vaseho nazoru nejlepsi:
Olympus SZ-17
Canon Powershot SX520 HS
Samsung WB1100F
Nikon COOLPIX L330
Dekuji a mejte se pekne.
Eva
Ladislav Sedláček
20/04/2015 na 12.05 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den.
Prosím o radu. Rozhoduji se mezi Olympus Stylus 1 a Canon Power Shot G 16. Nevím co vybrat.
Děkuji
Tomas
01/05/2015 na 4.09 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den! Rozhoduji se mezi dvema profi kompakty,a to: Panasonix Lumix DMC-LX7 a Sony DSC-RX100. Ktery by jste mi doporucila? Budu fotit hlavne malou dceru,takze vyzaduju hlavne rychlost,ostrost a taky dobre fotky za umeleho osvetleni v interieru. Moc diky za odpoved! Popripade klidne pripiste dalsi vas typ,do 11000kc
LenkaS
01/05/2015 na 10.48 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
kvalitní kompakty jste si vybral. Panasonic vyníká výbornou světelností, naopak Sony zase dvojnásobně velkým senzorem a větším rozlišením – ten vám umožní více zvětšim fotky například na zeď. Každý má jednu tuto silnou přednost. Píšete, že chcete fotit i v interiéru – tomu by více vyhovoval Panasonic, protože má na nejdelším konci zoomu vynikající clonu, která vpustí dovnitř hodně světla. Sony má zase možnost vysokého nastavení ISO, které ale při hodně vysokém nastavení bude produkovat už hodně zašuměné fotky.
Je to opravdu složité a netroufnu si vybrat za Vás, čemu dáte přednost. Mně by se líbil ten větší senzor na Sony, ale zas ta vysoká clona na nejdelším konci je malinko limitující… Pokud byste ale dělal většinu snímků přeci jen venku, možná bych spíš zvolila Sony kvůli opravdu velkému senzoru. Cena sony je dost příznivá právě proto, že už Sony vytvořilo další dva vylepšené modely. Ty jsou sice zas o něco lepší, ale taky už opravdu drahé.
Hezký den,
Lenka
Lenka
19/06/2015 na 16.24 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
už dlouho přemýšlím o nějakém fotoaparátu. Bylo mi doporučeno s cenově pro mě přijatelnou cenou fotoaparát Nikon 1 J4, ale ten nemá multifunkční obrazovku se kterou bych mohla fotit selfie s přáteli.. Můžete mi prosím nějaký kompaktní fotoaparát?
Simona
26/07/2015 na 12.12 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, co si myslíte o fotoaparátu Olympus PEN E-PL 7? Chci ho hlavně na dovolené, momentky a taky jako ´´ videokameru´´ 🙂 co si o tom myslíte ? Děkuji
Martin
04/09/2015 na 14.19 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Umíte mi poradit? Měl jse zrcadlo, se kterým jsem se musel rozloučit. Nyní chci něco kompktnějšího, lehčího ale stále rychlého s uspokojívým výstupem. Skončil jsem na Sony Cyber-Shot DSC RX100II a Canon PowerShot G7 X Někdo mi doporučuje jeden, druhý zase onen. Myslím si, že dám na radu odborníků, proto píši. Co byste mi doporučil? Další dotaz. Je velký rozdíl mezi straším RX100 a novějším RX100II když neberu v potaz cenu, ale kvalitu fotek a videa? Děkuji za odpověd.
Danka
08/08/2015 na 8.50 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den, prosim o doporuceni kompaktu s velmi dobrou svetelnost v rozsahu 1,8 – nejlepe 2,8, ktery by byl i po ostatnich parametrech dobry a v rozumne cene. Moc dekuji Danka
Márty
03/09/2015 na 14.11 (UTC 2) Link to this comment
Nemohu se rozhodnout.
Pročetl jsem již spousty recenzí a stále nevím.
Kdo poradí
Měl jsem zrcadlovku a jsem zvyklí fotit s vlastním nastavením.
Poté, co mi nenávratně odešla, chci něco skladnějšího, „kapesního“, rychlého a s podobnými výsledky jako u zrcadla.
Nejvíce mě zaujali Sony Cyber-Shot DSC-RX 100 popř. 100II a Canon PowerShot G7X.
Nějaká osobní zkušenosti, rady, tipy cokoliv co by mi pomohlo se rozhodnout mezi těmito popř. doporučení něčeho úplně jiného?
Přeci jenom je to věc za pár tisíc co se nekupuje každý rok.
Předem díky.
Ambrozie
08/12/2015 na 20.29 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, předně vyjadřuji další díky za stránky, konečně vím jak vybírat foťák :-). Chtěla jsem se zeptat na Lumix DMC-LX7, ovšem zjistila jsem že je již na trhu LUMIX DMC-LX100, Cena je samozřejmě téměř dvojnásobná i v parametrech se mi zdá o něco vyrovnanější než jeho předchozí model. Přesto si nejsem jistá zda-li se v tomto případě vyplatí dát dvojnásovbně víc peněz. Chtěla jsem se tedy zeptat jaké jsou jeho přednosti oproti modelu LX7? Děkuji předem za odpověď.
Karolína
07/01/2016 na 20.50 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,prosím o radu 🙂 chci si pořídit nový kompakt,fotim hodně v přírodě,hlavně pak psy a chtěla bych nějaký fotak,kterým je dobře zachytim,který je zároveň ale i malý a skladnyI a ne moc drahý.uvažuji tedy o koupi Fujifilmu x30-je to muj favorit hlavně i podle vzhledu,nebo Sony cybershot dsc..ale těch je tolik,že opravdu nevím.prosím poraďte mi,co by jste si být mnou pořídila??Děkuji 🙂
Jana
28/03/2016 na 8.50 (UTC 2) Link to this comment
Hezký den, chtěla bych si pořídit fotoaparát zhruba do 5000kč, jsem začátečník, takže kompakta bude asi ideál.Ale vůbec sev tom nevyznám..Chci fotit hlavně děti, zvřata,atd.krajinu až na posledním místě, ale ráda bych, aby i to fotil kvalitně.Ale hlavní důvod pro pořízení foťáku jsou naše tři děti :-)Můžete mi prosím poradit jaký?Nebo od čeho se mám odpíchnout při hůedání?Jaké by měl mít arametry?Díky moc za odpověď…Jana
dana
30/05/2016 na 21.40 (UTC 2) Link to this comment
Dobry vecer. Uz nejakou dobu brouzdam po Vasem webu a sbiram informace. Potrebovala bych nyni radu. Babicce doslouzil stary analogovy fotak a my bychom ji radi koupili novy. Bude s nim fotit prirodu a hodne v mistnosti,v pohybu….je nejaky slusny fotoaparat v relaci 2500 – 4000? Budu se tesit na odpoved. Dana
Průvodkyně na Cestě
26/06/2016 na 2.42 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
děkuji Vám za velmi dobře napsaný článek. Vysvětleno i pro nás antitalenty.
Měla jsem Olympus XZ-1, bohužel jsem o něj přišla. Měl světelnost f 1,8 a sehnat nástupce je nadlidský úkol (v ceně max do 8500 Kč).
Největší „výhrou“ jsou 2 modely Panasonic, které začínají na f 2,8.
Panasonic Lumix DMC-FZ200 – zde ovšem v profi recenzích: „Fotografie s vyšším ISO produkují rozmazané a zamlžené snímky jako výsledek vyhlazování šumu; tendence k přepalům“. Měla jsem pár týdnů půjčený (už před pár lety) nějaký levnější Panasonic, nefotil nic moc, fotky z pizzerie (tedy uvnitř) jsou naprosto „brutálně“ přesvícené. Podle recenze soudím, že mi tady hrozí totéž 🙁
Panasonic Lumix DMC-FZ72 – zde jsem v profi recenzích narazila na informaci: „jeho největší pýcha je jeho 60x optický zoom. Pokud je kvalita snímků vaší prioritou tak byste měli hledat jinde“. Samozřejmě je otázka, co je myšleno kvalitními snímky.
Jsem amatér – kousek lepší a vzdělanější než manžel, který je ochotný fotit opravdu jen na „iAuto“ – inteligentní automatiku (já u XZ1 zkoušela i pokusy s clonami a časy, byť jsem nejčastěji fotila na „P“ – nastavitelnou automatiku a moc v ní neměnila). V současnosti fotím hlavně děti – takže pohyb a to často doma (špatné světlo – u nás opravdu málo světla).
Máte pro mě, prosím, nějakou radu, co vybrat? Nerada bych měla děti rozmazané, ovšem přesvícené taky nejsou žádná velká výhra. Děkuji.
Monika Malá
21/11/2017 na 11.19 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, moc se ve fotoaparátech nevyznám. Chtěla bych poradit s výberem fotoaparátu na focení svateb, určitě by měl umět dobře fotit za špatných světelných podmínek, velkou výdrž baterie , rozostření pozadí, minimálně 5 snímků v sériovém snímání a další věci potebné k focení svateb… Cenová relace okolo 7500 kč moc děkuji za jaký koliv typ M.M.
Lucka
22/07/2019 na 11.44 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, je tady plno komentářů, ale i tak se zkusím zeptat. Jaké kompakty byste doporučil k dnešnímu dni? Přemýšlím nad tímhle https://www.equiplo.cz/kompaktni-fotoaparaty/#Canon_PowerShot_G7_X_Mark_II kde mě zaujal třeba výklopný dotykový displej a údajně dobrá kvalita snímků. Máte s ním nějakou zkušenost?
LenkaS
24/07/2019 na 12.50 (UTC 2) Link to this comment
Bohužel nemám. Ani článek není aktualizovaný o nové modely, stejně jako nejsou aktualizované moje vědomosti. To by byla práce na plný úvazek a nikoliv volnočasová aktivita jedné poloamatérské fotografky 😀 Snad najdete dobré porovnání jinde na internetu. Ať se výběr podaří!
LenkaS
Tomas
29/04/2023 na 14.57 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, moje rozhodování je mezi dvěma komoaktama od Canon první powershot sx740 a druhý g7 mark Ii, moje využití je focení letadel, zvířat v přírodě a fotky na dovolené. ZOOM je skvěléj a na focení ob jasných přelet pro mě využitelný, ale světelnost začíná na 3,3 ve srovnání s G7 1,8 a moje otázka je, je to zásadní rozdíl ve kvalitě fotek nebo je to cca podobné? Zoom je pro mě priorita, ale ne za cenu neostrych fotek i bez zoomu.vim že by bylo nejlepší je mít v rukách oba a vyzkoušet, ale kupovat si oba a pak zase vracet se mi nechce, tak se obracím na vás, odborníky kteří mají možná tento test za sebou
Děkuju za odpověď