«

»

Jak fotit ostře

Když si koupíme nový a skvělý digitální fotoaparát, očekáváme, že bude fotit perfektní, ostré a krásné fotky v podstatě sám. Zvláště u digitální zrcadlovky poté často přichází zklamání a dlouhý boj o ostrost fotografií a dobrou expozici. Jak fotit ostře? Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme a jak vylepšit naše fotografie z hlediska ostrosti?

Motto: zaostřete tam, kam chcete přitáhnout divákovu pozornost.

Obsah

Typy neostrosti

 1. Pohybová neostrost způsobená otřesem fotoaparátu
 2. Pohybová neostrost způsobená pohybem objektu
 3. Obrazová neostrost způsobená špatným zaostřením

Zkontrolujte si čas!

Jednou ze základních a prvních informací, kterou by měl obdržet každý, kdo do ruky vezme digitální zrcadlovku, je znát čas, kterým může fotit tak zvaně „z ruky“, aniž by se obrázek rozmazal pohybovou neostrostí způsobenou otřesem fotoaparátu. Tuto neostrost poznáte tak, že je celý obrázek (včetně statických objektů) rozostřený a případně také „máznutý“ jedním směrem. Čím delší čas, tím větší „máznutí“.

Neostrost způsobená pohybem fotoaparátu

Neostrost způsobená pohybem fotoaparátu

Foto: 1/2 s, f2,8, ISO 400, 17mm ohnisko.

Většinou se udává čas závěrky 1/30 sekundy jako obecný údaj, při kterém lze fotit z ruky. Delší časy už většinou udržet nejdou (pokud nejste zvláště trénovaní) kvůli nepatrným pohybům rukou. Tyto pohyby se při kratších časech neprojeví, ale při delších časech způsobují rozostření celého snímku.

              <==== Kratší časy x Delší časy ====>

1/1000s – 1/500s – 1/250s – 1/125s – 1/60s – 1/30s – 1/15s – 1/8s – 1/4s – 1/2s – 1s etc.

Při dnešních možnostech techniky se tyto časy prodlužují díky zabudované stabilizaci. Prodloužení času oproti standardu, který tu udávám, si pak můžete vypočítat podle údajů od výrobce daného fotoaparátu nebo objektivu.

Pravdou je, že ani 1/30 s nemusí být „bezpečným“ časem. Doporučuji proto chvíli trénovat, pořádně si opřít lokty buď k tělu nebo o něco stabilního, zeď, sloup apod. a před stiskem spouště vydechnout. Jsou fotografové, kteří díky tréninku a stabilnímu držení foťáku zvládají i časy o dost delší než 1/30.

Pokud máte podezření, že jste fotili na příliš dlouhý čas, zkontrolujte si vyfocené fotografie na displeji pomocí přiblížení ještě než opustíte scénu. Rozostření již nejde dodatečně opravit.


E-kniha-Fotime-venku-small16Mnoho příkladů nastavení foťáku i postup „rozmazání vody“ v praxi najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.

Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihu ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Jak ohnisko ovlivňuje čas

Ohnisko ovlivňuje délku času, který jsme schopni udržet z ruky. Čím delší ohnisko, tím menší je úhel snímání, kvůli čemuž se u teleobjektivů obraz začne třepat. Ohnisko tedy ovlivňuje čas, kterým zvládneme vyfotit ostré snímky. Čím kratší („širokoúhlé“) ohnisko, tím delší čas můžeme zvládnout udržet z ruky.

Pravidlo pro výpočet času z ruky: čas = 1/ohnisková vzdálenost.

Příklad:

 • Fotíme-li na ohnisko 100mm, budeme moci použít bezpečně čas 1/100 s či kratší.
 • Fotíme-li se širokoúhlým objektivem 20mm, budeme si moci dovolit čas až 1/20 s.

Pohyb na fotografii

Druhý typ neostrosti poznáme podle toho, že objekt, který se pohybuje je rozmazaný, zatímco nehybné části fotografie jsou ostré.

Zvolili jsme sice dobrý čas z hlediska udržení z ruky, ale příliš dlouhý na to, aby byl pohybující se objekt ostrý. Typickým příkladem jsou běhající děti či sportovci, zvířata, automobily apod. Pokud není naším záměrem pohyb rozmazat, měli bychom nastavit čas alespoň na 1/250 sekundy, při sportu klidně i kratší (1/500s). Samozřejmě pokud je dostatek světla.

Pohybová neostrost

Pohybová neostrost

Clona 6,3, čas 1/50 s, ohnisko 150mm.

Fotografie je rozmazaná pohybovou neostrostí objektu, když si kachna začala čechrat peří. Proto je nejméně ostrá hlava, která se pohybovala nejrychleji. Zbytek těla je víceméně ostrý, i když při zvětšení bych se ani tam neměla čím chlubit. Delší ohnisková vzdálenost spolu s pohybem ptáka by vyžadovala minimálně kolem 1/150 s k dosažení dobré ostrosti.

Všimněte si: Pohybová neostrost ve fotografii není nutně chybou. Existuje mnoho případů, kdy jí můžeme naopak skvěle využít. Více dozvíte i v článku Jak fotit pohyb.

Clona a ostrost

V článku o hloubce ostrosti jsme si řekli, jak clona ovlivňuje velikost ostrého pole na fotografii. Čím nižší clonové číslo (a tedy otevřenější clona), tím menší je toto pole a tím hůře se nám bude ostřit.

Při nižších clonách si musíme dát větší pozor, jak a kam ostříme právě proto, že ostrost se velmi rychle ztrácí směrem od zaostřeného bodu. V extrémním případě to může znamenat, že zaostříme-li na nos, oko již ostré nebude!
Všimněte si malé zrady zvláště problematické při nedostatku světla:

Správná expozice XY = nižší clonové číslo + kratší čas NEBO: vyšší clonové číslo + delší čas

Zvláště při nedostatku světla se budete muset soustředit na přesné zaostření – budete se totiž potýkat buď s nízkou clonou a tedy malou hloubkou ostrosti nebo delším časem. A pokud zvýšíte ISO, tak na tom o moc líp nebudete (vysoké ISO způsobuje zhoršenou kvalitu a ostrost). Čtěte dále a zjistíte, jak nad nedostatkem světla vyzrát.

Režimy ostření

Ať už fotíte zrcadlovkou nebo digitálním kompaktem budete mít na výběr zpravidla několik režimů ostření.

U kompaktu jsou to nejčastěji:

 • Automatické ostření (AUTO, iESP) – fotoaparát si vybere sám, kam zaostří – často je to nejbližší či nejkontrastnější objekt;
 • Bodové zaostření na střed (SPOT, CENTER) – fotoaparát zaostří na střed obrazu, což můžeme použít k překomponování (viz.níže);
 • Priorita tváře (FACE) – fotoaparát rozpozná tvář na fotce a  zaostří na ní (nebo na nejbližší z tváří);
 • Manuální fokus (M) – ostření není příliš pohotové, neboť neprobíhá pomocí ostřícího prstence na objektivu (jako na zrcadlovkách), ale prostřednictvím tlačítek;
 • Sledování pohybu (CONTINUOUS, SERVO) – fotoaparát sleduje pohybující se objekt a přeostřuje.

Videokurzy ovládání zrcadlovky ======>

Snadný nákup fotoaparátu za nejlepší ceny =====>

Jak zaostřit kompaktem?

S kompaktem nemáte obvykle mnoho možností, protože jeho základní nastavení je plně automatické. Většinu času slouží dobře, ale občas nás může dohánět k šílenství. Například když ne a ne zaostřit na to správné místo. V tomto případě se nám nabízí funkce aretace fokusu neboli uzamknutí ostření. Jak funguje?

Jak zaostřit kompaktem

Jak zaostřit kompaktem

 1. V menu fotoaparátu vyberte u režimů ostření AF zaostření na bod nebo na střed (SPOT).
 2. Objekt, který chcete zaostřit, umístěte na displeji doprostřed a namáčkněte spoušť, čímž fotoaparát zaostří.
 3. Při stálém držení namáčknuté spouště překomponujte – tedy pohněte fotoaparátem tak, aby byl zaostřený objekt kde ho chcete mít. Neměňte vzdálenost mezi objektem a fotoaparátem po zaostření!
 4. Spoušť domáčkněte.

A co když zaostřit nejde? Fotoaparát projíždí focus sem tam a nemá čeho se „chytit“. Autofokus pracuje tak, že hledá nějakou kontrastní hranu, které by se chytil a zaostřil. Pokud tedy namíříte ostřící bod na jednobarevnou plochu, zpravidla vám nepůjde zaostřit a ani zmáčknout spoušť. Najděte tedy v blízkosti této plochy nějaký kontrastnější bod a zaostřete tam, poté překomponujte podle požadovaného záměru.

Příklad užití aretace fokusu. Fotoaparát ostřil doprostřed na bílou plochu a nějak mu to nešlo. Proto jsme pomocí překomponování zaostřili jablko a na dalším snímku citrón. Použit digitální kompakt Olympus µ1040. Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Jak fotit ostře kompaktem

Jak fotit ostře kompaktem

Stativ, stativ, stativ (anebo blesk)!

A co když chcete fotit ve špatných světelných podmínkách nebo v noci? Fotoaparát je otevřený na „plnou díru“ (nejnižší možné clonové číslo) a čas je přesto neudržitelný z ruky. Můžete buď zvýšit ISO (což kazí kvalitu obrazu) anebo nasadit fotoaparát na stativ.

Kvalitní stativ vám umožní fotografovat s jakkoliv dlouhým časem. Pro profesionálního fotografa je nezbytným vybavením. Začátečníci ho použijí většinou především na noční fotografie.

Čtěte více ======>

Samostatnou kapitolou, která se úzce dotýká ostření a focení na stativu, je makro fotografie. Její ukázky můžete najít v rubrice Tapety na plochu.

Pokud chcete fotit v šeru/tmě statické objekty, bez stativu se neobejdete!

Jak fotit ostře v noci

Jak fotit ostře v noci

Foto: 0,6s, f6,3, ISO 200, ohnisko 50mm, stativ a dálková spoušť. Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Stativ se samozřejmě nehodí na focení, kdy musíte mít fotoaparát v pohotovosti a když subjekt „utíká“ z obrazu. Klasicky reportáž, focení dětí, apod. Pro tyto případy vám nezbude nic jiného, než použít vysoké ISO, anebo blesk. Bohužel vestavěný blesk nelichotí fotografovanému subjektu. Proto profesionálové používají blesk externí. Ale práce s bleskem je velmi široké téma náležející samostatnému článku.

Pokud chcete fotit v šeru/tmě pohybující se objekty, bez blesku se neobejdete.

Jak fotit ostře pohyb

Jak fotit ostře pohyb

Foto s externím bleskem. Foceno v místnosti se slabým umělým osvětlením. Použití blesku bylo nezbytné kvůli „zmražení“ pohybu a dostatečnému osvětlení tanečnice. Klikněte pro zvětšení.

Žádoucí neostrost

Jak často připomínám, ani z hlediska ostrosti neexistují vždy pravidla jak správně fotit. Robert Vano a další skvělí fotografové jsou propagátory tzv. soft focusu, tedy focení s měkkým zaostřením (nebo spíše lehkým rozostřením) díky kterému mají fotografované osoby sametovou pleť a fotografie získá snový nádech či náladu.

Nikde není psáno, že jen ostrá fotografie je dobrá.

Žádoucí neostrost abstrakce

Žádoucí neostrost – abstrakce

Experimentuje a tvůrčím způsobem zkoušejte možnosti vaše i vašeho fotoaparátu.

Žádoucí neostrost dynamika

Žádoucí neostrost – dynamika

Foto 1/30 s, f5,6, 55mm ohnisko. Snímek působí velmi dynamicky, všichni někam spěchají. Díky lokálnímu zaostření přitahujeme pozornost na muže, jehož pohled zaujal objektiv fotoaparátu. Použita technika „panningu“.

Existuje mnoho scén, kdy neostrost není na škodu, ba naopak, je žádoucí. Typickým příkladem může být focení vodopádu. Také v noční fotografii se výborně dá využít jedoucích aut, nebo „zmizení osob“. Více se dočtete v článku o focení v noci.

Čtěte dále ======>

Doufám, že nyní již víte, jak fotit ostře. Takže vám tentokrát nepopřeji jen dobré světlo, ale hlavně pevnou ruku!

Sdílejte naše články na Facebooku. Stačí jeden klik! Také si můžete stáhnout tapety na váš Facebook!

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

46 comments

Skip to comment form

 1. Martina

  Ahoj,

  narazila jsem náhodou na tvé stránky a moc se mi líbí. Přesně popisuješ problémy „nás“ laiků kteří jsme si koupili zrcadlovku a očekávali jsme pěkné, kvalitní, ostré snímky. I já patřím mezi ně. Koupila jsem si zrcadlovku Canon eos 600D s objektivem setovým 18-55 IS II

  Jak jsi psala i já jsem zklamaná, protože jsem měla kompakt a snímky mi přišly ostré a teď fotím např. krajinu a fotky jsou rozostřené a nejsou pěkné..nebo v zoo zvířata..to bylo tak špatné, fotky moc světlé, nebe bílé..hodně jsem jich smazala..

  Co se mi povede je naše dítko doma ale venku je to stejné..fotky nejsou ostré a navíc jsou moc světlé.

  Prosím o radu.

  Mě jde o běžné snímky..zahradu, hrající si děti, rodinné snímky..když fotím uvnitř doma, tak to není tak špatné, ale venku…je to příšerné, buď je nebe přeexponované a zahrada docela jde..nebo je zahrada tmavá a nebe připomíná nebe. Nevím jak to udělat tak aby fotky byly pěkné..aby nebe mělo modrou barvu a zahrada zelenou…nevím jestli to popisuju správně.

  Když fotím na automat, moc si nepomůžu. Zrcadlovku jsem si hlavně koupila kvůli svým dětem…chtěla bych mít pěkné ostré, kvalitní fotky..aby nebyly rozmazané i když jsou děti hodně v pohybu.

  Vybírala jsem taky mezi nikonem a canonem…teď zpětně nevím zda jsem udělala s canonem dobře, přijde mi že od nikonu jsou fotky barevnější a líbivější ale v obchodě mi nikon nesednul do ruky.

  Focení mě hodně baví a stále něco hledám, čtu a zkouším přenastavovat ale stále to není ono.

  Budu ti moc vděčná když mi poradíš.

  Ahoj Martina

  1. LenkaS

   Ahoj Martino,

   to, co popisuješ, je klasický problém – velký dynamický rozsah scény – tedy velký kontrast mezi světlým nebem a tmavou zemí. Proto je buď nebe příliš světlé a zahrada OK nebo zahrada tmavá a nebe bílé. Je těžké se s tímhle problémem vyrovnat. Při focení krajiny pomáhají tak zvané šedé přechodové filtry, které mají tmavou část a tou se překryje nebe (je to průhledné a tak to způsobí ztmavení oblohy zatímco zbytek je OK).
   Jenže na děti tohle nepomůže, protože je třeba mít rovný horizont, takže to se jedná o krajinu – viz můj článek jak fotit krajinu.

   Co se týče dětí nebo zvířat venku, asi nejlepší radou je vybrat si den, kdy je obloha modrá — tedy bez bílého plechového nebe a !!!mít slunce za zády!!! světlo tady hraje největší roli. Problémem je totiž příliš mnoho světla v obloze – a to může být způsobeno buď bílými mraky nebo protisvětlem od slunce.
   Takže rada zní – počkat na dobré počasí a světlo (tyto dny je krásné zlaté světlo v podvečer. Taky je užitečné vyhnout se obloze ve snímku. Snížit se na kolena a fotit třeba proti keři aby tam nebyla obloha. To by taky mohlo pomoct vyrovnat kontrasty.

   Jinak co se týče možností zrcadlovky a nastavení expozice jako takové, doporučuju si pohrát s funkcí „kompenzace expozice“. Tuhle funkci popisuju v článku https://www.jaknafoceni.cz/15/jak-fotit-zrcadlovkou/. Ta pomůže proti celoplošně přesvětleným nebo tmavým fotkám.

   Posledním tipem je počítačová úprava. Vyrovnání kontrastů lze do jisté míry poupravit i v počítači.

   Snad jsem poradila, přeju hodně pěkných fotoúlovků!

 2. Hana Zoubková

  Ahoj, děvčata,
  Martina popsala přesně úplně stejné problémy, jaké mám já.
  Lenko, děkuji za odpověď, poslechnu, vyzkouším.
  Jinak – já fotila téměř před půlstoletím fotoaparáty značek Pionýr, výborný Ljubitěl, lepší Flexaret, který dělal slušné černobílé snímky, nastavovala jsem intuitivně podle počasí a záměru clonu a čas a zaostřovala ručně – no byla to také zábava. (Pak ještě pěkně ve fotokomoře vyvolávala, ustalovala, případně leštila… dnes už by na to nebyl čas).
  Pak jsem pár roků fotila kompaktem a teď se pěkně od začátku učím Canon zrcadlovkou, bojuji s nedokonalostmi, jsem samozřejmě úplný laik a amatér, ale moc mě to baví!
  Lenko, tvůj vynikající web už mám v oblíbených položkách a moc Vám ho chválím
  Děkuji a těším se na další čtení.
  S přáním dobrého světla venku i v duši
  Hanka

  1. LenkaS

   Milá Hanko! Díky, díky, díky!
   Musím s Vámi souhlasit, na analog už v dnešní době není čas, ale byla to krásná doba 🙂
   Jsem ráda, že Vám web pomáhá zvládnout novou digitální zrcadlovku!

   Dobré světlo i Vám,

   Lenka

 3. Gabina

  Ahojky
  Taky zapasím s ostrostí. Vím, že musim trénovat a pořád zkoušet, ale teď mě trápí ještě jedna věc. Mám nikon d 5100 a fotí mi do zelena. Jde to nějak nastavit ve foťáku? na nějaké editory nejsem, jsem ráda, že tak ořežu, doostřím. díky moc za odpověď.

  1. LenkaS

   Milá Gábino,

   chápu to tak, že problém je přímo ve fotoaparátu? Tedy v náhledu na displeji už jsou fotky do zelena? Jediné nastavení, které, pokud vím, by tohle mohlo ovlivnit je White Ballance, jinak přímo tonální posuny ve foťáku nejsou, nebo mně teď nenapadají.

   Častější příčinou podobných problémů jsou spíše RAW konvertory a počítačové programy na zpracování fotek. Chtělo by to vyzkoušet a naimportovat fotky do jiného počítače s jiným programem, aby byl zřejmý původce problému.

   Lenka

 4. Martin

  Ahoj,

  pokud mate problemy se svetlem, tak doporucuji naucit se pracovat s expozimetrem ve fotoaparatu (idealne v rezimu M). Budete pak rozumet svemou fotaku a navic je to jedna z nejdulezitejsich veci pri foceni na dennim svetle. Maloktery amater svou zrcadlovku umi pouzivat a pak dochazi k tomu, ze jsou jejich vysledky presvicene/podsvicene ci rozmazane. Az to zmaknete, budete se zrcadlovkou spokojeni.

  Martin

 5. Ajka

  dobrý den, fotím zrcadlovkou Nikonem a chtěla jsem se zeptat, jak fotit, když chci mít ostrý celý obraz, celý záběr… všechny osoby na fotce. když třeba fotím rodinu s dětmi, tak se mi stává, že lidi uprostřed fotky jsou ostří a lidi na kraji fotky jsou už třeba mázlí. jak nastavit foták? je mi jasné, že mé světelné podmínky ve sklepě, kde fotím nejsou nic moc… a ještě jsem nenašetřila na pořádný blesk, ale to příjde 🙂 tak jsem se chtěla zeptat alespon na toto, než budu mít pořádný blesk. děkuji moc za odpověd.

  1. LenkaS

   Zdravím,

   takové rozmazání na okraji fotky může být způsobené dvěma věcmi: malou hloubkou ostrosti nebo kvalitou (či spíše nekvalitou) objektivu.

   Co se týče hloubky ostrosti tak ta by připadala v úvahu, pokud fotíte na příliš nízké clonové číslo a lidé na okraji fotky jsou v trochu jiné vzdálenosti od vás než lidé uprostřed fotky – to napravíte tím, že clonové číslo nastavíte na vyšší hodnostu: třeba f11. Hloubku ostrosti taky zvyšuje kratší ohnisko.

   Co se týče kvality objektivu – obecně platí, že levné setové objektivy mají měkčí kresbu na okraji a nejostřeji kreslí právě pouze uprostřed. to by se ale mělo projevit až těsněji u okraje, proto je náprava tohoto snadná – nechejte okraje volné a celou skupinku umístěte více od krajů. V počítači potom v případě potřeby můžete volný kraj oříznout.

   Tak snad jedna nebo druhá rada bude vhodná pro Vaší potřebu.

   S pozdravem,

   LenkaS

 6. ´Helena

  Dobrý den, stejně jako většina lidí tady řeším pořád ostrost. Mám Canon EOS 7D a pracuji plně v mauálním nastavení. Nicméně i když zkouším na stativu u jedné fotky různá nastavení clony, času a ISo, abych zjistila optimální nastavení a dosáhla co nejlepší ostrosti, nikdy se mi to nepovede. V náhledu je vše ostré, ale při přiblížení je ostrost ta tam. Barvy jsou sice krásně proklreslené, ale to je tak vše. Pracuji i s ostřícími body, ale pořád to není ono. Už nevím, co dělat jinak. Jsem ale naprostý amatér, takže předpokládám, že to jde, ale zatím ne mě :-).

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   nevím, jak moc velkou neostrost řešíte, ale často je problém v kvalitě objektivu. Setové objektivy nedosahují ostrosti jakou by měly. Případně může jít o špatnou kalibraci autofokusu. To byste musela vyzkoušet pomocí jiného objektivu, jestli se stává to samé.
   Zkoušela jste taky ostřit manuálně přes zadní displej se zvětšeným obrázkem?

   Jinak nevím takto na dálku, co by mohlo být příčinou.

   S pozdravem,

   LenkaS

   1. Tonda

    Dobrý den. je možné, že fotíte moc vzdálené objekty a máte objektiv který není ne takovou vzdálenost určený. Nebo objekty nepřibližujete optickým zoomem, ale přibližujete digitálním, což způsobuje rozmazání nebo obojím. Nebo to přibližujete na obrazovce po vyfocení a to je taky digitální přiblížení kdy se obraz roztahuje a čím víc přibližujete, tím víc je objekt rozmazaný, ale to je normální. Pokud chcete fotit vzdálené objekty zrcadlovkou, musíte si pořídit Objektiv který tomu odpovídá. Zdraví Tonda.

  2. Standa

   Dobrý den,
   nenapsala jste jakým objektivem, ani co se snažíte fotit. Pokud se snažíte o co nejvyšší ostrost, tak stativ a manuální ostření je správná cesta. ISO budete chtít mít co nejnižší. Clona bude způsobovat největší rozdíly v ostrosti, nejostřeší fotky bývají, když se přicloní o 2 až 3 clonová čísla (tedy na f5.6, f8 nebo f11, podle objektivu).
   Je dobré ostřit s pomocí displeje a využít několikanásobné zvětšení obrazu tlačítkem plus. Čas, pokud máte foťák na stativu a to co fotíte je bez pohybu, by neměl hrát žádnou roli, ale je rozumné použít samospoušť (foťák odpočítává několik sekund a pak teprve pořídí snímek).
   Zcela zásadní je do jakého formátu fotíte (jpg/raw). Raw bude při stažení do počítače neostrý, ale v editoru vám umožní nastavit lepší ostrost. Jpg už je v podstatě upravená fotka přímo z foťáku, na jednu stranu je odšuměná, což snižuje ostrost, na druhou stranu je doostřená, což zase zvýrazňuje šum. Přímo ve foťáku půjde nastavit úroveň této ostrosti (např. -2 až +2). To doporučuji vyzkoušet, rozdíl v ostrosti je citelný. Pokud fotíte něco pro vás důležitého, vždy foťte do obou formátů zároveň (jpg+raw), z toho druhého by v případě potřeby šly lépe odstranit různé nedostatky.

   Když tedy shrnu: nejnižší ISO, trochu přiclonit (na f5.6 až f11) a na foťáku si nastavit ostrost do plusu.

 7. Lucia

  Ahoj, potrebovala by som radu, mam fotak canon eos 600D a objektiv sigma 18-35 mm, fotak foti fakt nadherne barevne fotky, ale čo sa tyka ostrosti som zufala..ked chcem niečo odfotit, tak skoro nikdy nemam s tymto fotakom cleu fotku ostru, vždy iba jednu fotku, či už fotim v automatike alebo kreativnom foteni, ani len obyčajne rodinne foto nie je ostre, čo by ostro odfotil v automatike moja stara zrkadlovka olympus a tento nie, ludia vpredu su ostri, vzadu su rozmazani a nefhc robim čokolvek, zmenim clonu, manualne zaostrim, stejne nie je cela fotka ostra, za take peniaze by som čakala, proste že jednoducha obyčajna fotka čo chcem v rychlosti vyfotit bude ostra…je to tym objektivom, že zaostruje len to čo chce?? alebo čo mam už spravit? som zufala, tak drahy fotak a neodfoti ostro ano obyčajne rodinne foto v rychlosti..su chvile ked sa rada hram s fotenim, ale ked je to nejaka oslava a spontanne fotim nechcem furt niečo zaostrovat, na starej zrkadlovke som to nerobila a cele fotky boli ostre a tu je ostry len určity bod…ďakujem za radu

  1. LenkaS

   Milá Lucie,

   je těžké obecně odpovědět, co se děje kontrétně s Vašimi fotkami, záleží na tom, jaké konkrétní nastavení používáte. Jde o problém malé hloubky ostrosti nebo rozmazání kompletní? Je velmi zvláštní, že byste se potýkala s malou hloubkou ostrosti, protože objektiv má dost krátké ohnisko, které má obecně větší hloubku ostrosti. Clona f11 a výše by měla stačit. Pro problematiku hloubky ostrosti si můžete přečíst: https://www.jaknafoceni.cz/20/hloubka-ostrosti/.
   Samozřejmě je taky možné, že foťák není seřízený správně a „zaostřuje“ nebo „předostřuje“. Doporučuju otestovat – vyfotit pravítko hodně ze šikma, zaostřit na konkrétní číslo a pak zkontrolovat, jestli to ostří kam chcete.

   Jinak lidi si často kupují zrcadlovky právě pro malou hloubku ostrosti, kterou s kompakty nikdy nedosáhnou a proto je to bráno velmi často jako žádoucí.

   Tak snad se zadaří,

   LenkaS

  2. Standa

   Dobrý den,
   s takovým objektivem byste skutečně neměla mít problémy, které popisujete. Nejlepší by asi bylo najít někoho kdo také fotí, ať zkusí váš foťák i objektiv v kombinaci se svým vybavením. To znamená oveřit si, že váš foťák i objektiv fungují správně.

   Dle recenze na Fotorádci je tento objektiv velice ostrý už od plně otevřené clony (1.8) a vůbec to je pozoruhodný objektiv za tu cenu. Lépe jste podle mne vybrat nemohla. Jsou tam i ukázkové fotky, včetně portrétů.

   Na netu můžete najít spoustu kalkulátorů hloubky ostrosti, které by vám mohly pomoc udělat si nějakou představu, jak velký prostor bude působit ostře. Váš objektiv má na vašem foťáku rozsah 28 – 56 mm. Hloubku ostrosti na fotografii vám ovlivní : jak daleko je předmět na který ostříte (čím je dál, tím je hl.o. větší), jakou máte nastavenou ohniskovou vzdálenost na objektivu (na 28mm bude hl.o. větší než na 56mm) a jakou máte nastavenou clonu (čím větší clonové číslo, tím větší hl.o., ale od určité clony začne citelně klesat celková ostrost, řekněme od f11). Předpokládám, že váš bude nejostřejší s clonou f5.6, případně mezi f4 a f8.

   Příklad z kalkulátoru. Pokud budete ostřit na něco vzdálené 3 metry, budete fotit na nejširší ohnisko (28mm), tak při cloně f2 by měl být snímek ostrý od cca 2,5m do 3,5m. Při cloně f5.6 už by to bylo od cca 2m do 5m, při f11 od cca 1,5m do 18m. Tedy clona f5.6 by vám měla zcela stačit na skupinové foto, pokud budete mít odstup aspoň 3 metry.

   To je můj názor, který nemusí být zcela správný. Sám se považuji ve focení za maximálně tak mírně pokročilého.

  3. Standa

   Ještě jsem zapomněl dodat, že pokud jde o neostré snímky, měla byste se ujistit, že nefotíte na příliš dlouhý čas a že si fotku nerozmažete obyčejným focením z ruky. Zejména v interiéru bývá z pohledu foťáku mizerné světlo, takže se vám automatika bude snažit nastavit co nejdelší čas, co nejnižší clonu, případně co nejvyšší citlivost (ISO). Každý z těchto faktorů ovlivní ostrost. Čas může být fatální, prostě si chvěním ruky rozmažete celou fotku a zároveň bude na fotce vidět, když se vám fotografovaný objekt pohne. Ve vašem případě bych si dal pozor na časy pod 1/60 sekundy. Chce to vyzkoušet, co člověk udrží z ruky. Nízká clona vám může dát tak malou hloubku ostrosti, že bude vše, kromě malé části působit neostře. Vysoké ISO vám může fotku zaplnit šumem a zničit tak detaily.

   Pokud fotíte v místnosti a potřebujete pro vyšší hloubku ostrosti použít vyšší clonové číslo, určitě zkuste mít foťák někde položený a fotit na samospoušť. Tím můžete dosáhnout za mizerných světelných podmínek vyšší clony, nízké citlovosti a dlouhého času, aniž by tolik trpěla kvalita snímku. : )

  4. Gabo

   Ahoj. Mam presne tuto istu kombinaciu. Recenzie na objektiv Sigma 18-35 boli velmi presvedcive co sa tyka celkovej kvality aj ostrosti snimok. Zial som musel konstatovat,ze ten moj kus ma front focus,cize fotky su ostre hodne pred fotenym objektom. Neviem ako si to riesila a mozno v tvojom pripade bol problem iba v nespravnej obsluhe,no ja to musim poslat na reklamaciu. Tak som zvedavy ako to dopadne.

 8. Honza D

  Ahoj, s ostrostí problém nemám, spíš mi vychází hlavně venku strašně přesvětlené fotky, ocelová nebo bílá obloha, světle zelená tráva atd. Nedokážu vyrobit syté barvy. Nefotím se zrcadlovkou ale mám mikro 4/3 OM-D EM-5 a k tomu nejvíc používám zoomový objektiv Zuiko 12-50 mm. Zkuste mi prosím poradit.
  Honza.

  1. LenkaS

   V některých světelných podmínkách skutečně fotky vyblednou. Možná je Váš foťák na to náchylnější. Zkuste podexponovat fotku pomocí funkce korekce expozice zhruba o pul až 1 EV. Barvy se nasytí.

 9. Martina

  Dobry den, mam fotoaparat Fujifilm X10 a mam problem s hlbkou ostrosti. Vacsinou fotim na priorite clony, pricom pri f2 su fotky v poriadku, ale ked chcem odfotit krajinu, nastavim si vyssiu clonu a fotka je uplne rozostrena. Skusala som to uz aj so stativom a samospustou, cize trasenim ruk a pod. to nebude. Aj takyto typ fotiek je pri f2 vyrazne ostrejsi ako f5.6 ci f11. Stretli ste sa a tym? Co robit? Vdaka za rady

  1. Jiří

   Zdravím
   Není to už maximalní možná clona foťáku.
   určitě koukněte na čas..
   Pokud se dá zaostřit ručně zkuste ručně.
   Zkusil bych jiné nastavení typu měření expozice (bodové, poměrové, se zdůrazněným středem), popřípadě jiný režim ostření (stouto značkou nemám žádne zkušenosti)

 10. Petra

  Dobrý den,velmi mě zaujali vaše stránky a chtěla jsem se zeptat jestli jde na foťáku ručně nastavit čas uzávěrky a clona,protože v každém režimu se mi uzávěrka nastaví sama a s každým úhlem foťáku mám jinou uzávěrku.Dá se nějak nastavit abych tu uzávěrku měla stále stejnou.Předem moc děkuji za radu.

  1. Jiří

   Dobrý den Petro
   No nechci se hádat ale není to náhodou závěrka a né uzávěrka 🙂
   a k dotazu ano jde to nastavit ručně na 100% u zrcadlovek, pak by to mělo jít nastavit i u některých kompaktu.
   Neuškodilo by uvézt co máte za tip foťáků ale určitě když kouknete do manuálu tak to tam najdete.
   Poradím hledejte ,, PRIORITU CLONY a PRIORITU ČASU,, nebo ještě je i manuální režim, zkrátka nenastavujte ty automatické režimy jako: portrét, krajina, sport atd.

 11. maikka

  Ahoj, no ako citam vaše komentáre, zisťujem, že naozaj nie som sama s problémom s ostrostou. Mám 10rocnu zrkadlovku canon 350d. Shutter counter by uz asi ani také číslo neukázal, koľko táto zrkadlovka vyfotila 🙂 ale stále funguje…aj keď „ako tak“. Objektív mám kúpený tamron 24-70 2.8 a zapasim s neostrostou. Síce je viditeľná len keď priblížim na hlavný objekt (priblizene oko, okno, malý predmet) ale je tam a veľmi ma to hnevá. Fotim hlavne svoje dieťa, teda stativ a ani blesk neprichádza do úvahy. A či fotim vo vnútri či vonku za krásneho svetla, stále je tam neostrost 🙁 najčastejšie fotim so clonou tak okolo 4-5 vonku. Iso najnižšie, keďže 350tka hrozne sumi. A čas podľa potreby no nikdy nie dlhší ako 1/30s. Väčšinou mam okolo 1/200. Ale to nie jedna fotka je neostra, ale všetky 🙁 je možné, je staroba fotaku môže robiť aj takéto problemy? Alebo je chyba kdesi vo mne 🙁 inak ostré fotky sa mi zdali s 50mm 1.8. Je možné, že by bol teda objektiv zlý, alebo starý canonik na neho nestiha? Skúšala som test s pravitkom, zdalo sa mi miesto zaostrenia správne, ale opäť nie 100% ostré. Po úplnom priblizeni je fotka uz dost na nič.

  1. Pears

   Ahoj Maikka, naprosto s tebou sdílím tvé pocity rozčarování nad ostrostí snímků z objektivu TAMRON 24 – 70 USD VC SP. Já jej mám taky a úplně z toho šílím. Mám Canon EOS 60D a snímky jsou v 95% případů neostré. Už jsem jej zavezl i do značkového servisu do Prahy, dvakrát jej ladili, jednou firmware, podruhé chromatickou aberaci, ale objektiv prostě stále neostří. Už jsem vypozoroval, že je to zejména v případech, kdy fotím lehce proti světlu a používám přisvícení reflexní deskou. Když mám kvalitní osvětlení za zády a nebo nad hlavou, je to o málo lepší. Přiznám se, že po sobotním focení, kdy mám cca 900 snímků neostrých jsem uvažoval, že ten objektiv zabalím do původní krabice a pošlu do Japonska s děkovným dopisem, ať si tam s tím podloží nábytek, protože to je k vzteku. Rozhodl jsem se koupit si objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a věřím, že budu mít mnohem lepší výsledky. Měj se prima. Pears

 12. Markéta

  Dobrý den, mám E 450 Olympus, fotím do rawu. Někdo mi poradil, že mám ve foťáku raději nastavit nižší ostrost, protože foťák zaostřuje špatně a pak to raději manuálně doostřit v počítači. Mám se tím řídit? Mám dojem, že mám potom fotky, zvláště ty dělané z větší vzdálenosti, tak nějak hrubé, nejspíš na to pasuje rozpatlané, rozmazané není to správné slovo. Moc děkuji.

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   je pravda, že když se fotí do JPEG, tak foťáky doostřují už uvnitř, opravují kontrast a saturaci. Proto RAW fotky bývají zklamáním. Nevím u Vašeho konkrétního modelu, ale je možné, že bez jakýchkoliv softwarových úprav bude kvalita RAWu horší než přijatelná. Pokud se Vám fotky nelíbí, asi není důvod, abyste nutně vypínala všechny automatické korekce a pak vše musela upravovat v počítači, když to může udělat foták za vás. Důležité je, aby fotoaparát plnil svůj účel podle Vašich představ.

   S pozdravem,

   LenkaS

   1. Markéta

    Dobrý den Lenko, díky za odpověď. Možná jsem se vyjádřila nepřesně. Fotím do rawu, něco dávám do fotobank, tak abych neřešila, co mám v jpg a co rawu, fotím už raději všechno. Nějakou dobu jsem fotila dvojmo, ale když jsem pak viděla rozdíl mezi jpg a fotkou z rawu a plakala nad některými jpg, že z toho už v životě slušnou fotku nevytáhnu, nechala jsem toho a fotím jen do rawu. Šlo mi o to, že ty fotky mají špatnou kresbu zvláště při focení z větší dálky a ani po sofistikovaném doostření se to nezlepší. Napadlo mě, zda na to nemůže mít vliv i snížení ostrosti přímo ve foťáku a zda naopak ( protože jsem nikde žádný jiný zdroj nenašla) je vůbec nějaké opodstatnění pro to, ostrost ve foťáku snižovat. Pokud jsem správně pochopila raw nebo v mém případě orf by měla být čistá data obrazového snímače, prostá všech úprav, takže by to nakonec mělo být jedno, jakou ostrost ve foťáku nastavím? Asi se spíš dotázat na podporu Olympusu, že? Děkuju případně i tak.

    1. Martin

     Ano Marketo je to tak jakekoliv nastaveni ostrosti, saturace atd. ma vliv pouze pro JPG a ne pro RAW.

 13. Miloš

  dobry den. Prosim o radu. Koupil jsem si starsi zrcadlovku Canon eos 30d a k nemu objektiv 28-105mm. (vas nazor na kvalitu fotoaparatu a objektivu? ) jsem zacatecnik kdyz nastavim napr. fotoaparat na foceni krajiny s clonou 5-11 zalezi na vzalenosti objektu. Stale mam fotky neostre. Pri iso 100 max. 200 pri slunnem pocasi. Co delam spatne? Nechci moc upravovat fotky v PC ale mit radost z ostre fotky primo z fotaku. Diky Milos

  1. miissanek

   Jakým časem exponujete? V ruce udržíte tak max. 1/30sec, raději kratší (1/60) a ujistěte se, že máte zapnutý stabilizátor. Zaostřete do 1/3 a snímek při cloně 8-11 musí být ostrý (tedy pokud na něm není něco, co se pohybuje).

 14. Markéta

  Moc děkuji za tuto stránku. Narazila jsem na ni náhodou a konečně někdo umí popsat focení zrcadlovkou pro smrtelný lidi. 🙂

 15. Radek

  Dobrý den. Jsem zapálený laik. Prosím o radu s ostřením u objektivu EFS 55-250mm. Koupil jsem si před rokem CANON EOS1100D s objektivem EFS 18-55mm. Ale jelikož rád fotím sportovní, hlavně fotbalová, utkání pořídil jsem si již výše zmíněný objektiv pro větší přiblížení. První použití tohoto objektivu jsem měl paradoxně na dovolené, kde jsem fotil přírodu a z vyhlídek si pořizoval snímky okolní krajiny, přibližoval si několik km vzdálené objekty atd. Fotky mně z 80% vycházely podle mých představ. Něco se povedlo, něco ne. Poté již přišlo na sport. Ať dělám co dělám objektiv mně zaostřuje pouze na střed a zbytek je rozmazaný. Vrátil jsem se i k focení krajiny, ale mám rozmazané i toto. Se stativem, bez stativu, vše stejné. S objektivem 18-55 je vše v pořádku. Prosím o radu, kde je možná chyba. Díky Radek

 16. Radek

  Ahoj Radku, zkus trochu priclonit. Nastav clonu na vetsi hodnotu.

 17. Vitek

  Ahoj

  Jsem amatér který fotí krátce . Jsem samouk 🙂
  Potřebuji poradit co se tyče ostrosti fotky
  Mám Nikon D5300 s objektivem 18-140 vr a zda se mě ze fotky nejsou ostré . Fotím krajinu , kostely , památky. Na jakou clonou bych měl fotit ? fotím na režim clony tedy na A . Někdy fotím z ruky když je tma či špatné světlo fotim ze stativu s dálkovou spouští a pořád to není ono.
  V jakem bodu při jaké clone můj objektiv nejlépe vykresluje?

  A chtěl bych si koupit pevné sklo. Doporučíte té mi nějaké? Krajiny , portréty , místnosti ve vnitř.

  Dekuji za rady 🙂

  Jinak díky za super stránky jsou moc fajn 🙂

  1. LenkaS

   Milý Vítku,

   spousta otázek, které by vydaly na několik článků. Objektivy obecně nejlépe kreslí na střední hodnotě clony – tedy asi kolem f8. Podrobný test objektivů popisuji v knize Fotíme venku II. Ohledně toho, proč to ani ze stativu „není s ostrostí ono“ nemůžu takto na dálku soudit.

   Pevné sklo stěží bude stačit na všechna Vaše oblíbená témata jen jedno. Krajina se fotí nejčastěji ohniskem kolem 20mm, portréty zas pak 70mm. Pokud chcete jen jedno pevné sklo, tak klasickou první volbou je pevná padesátka. Nikon nabízí jak verzi levnou 50/1.8, tak verzi profesionálního skla 50/1.4. Záleží na finančních možnostech, obě udělají dobrou službu.

   Ať se daří,

   LenkaS

 18. Pavla

  Dobrý den,
  známá po mě chce, abych jim nafotila šampionát poníků, nikdy jsem nic podobného v hale jezdecké nefotila, mám to spíš jako koníček a fotívám venku. Potřebovala bych poradit jaký objektiv volit a také jak foťák nejlépe nastavit. Doma mám Nikon D3100 a k tomu koupený Sigmu 70-300 a Nikkor 40mm pevný. Kamarádka jich má více, stejný foťák od ní bych si nejspíše půjčit mohla. uvidím podle toho co mi poradíte vy. Jsou to opravdu pony soutěže tedy koně a někdy se může stát, že tam bude i rychlejší pohyb.

  Děkuji moc.
  S pozdravem
  Pavla

  1. LenkaS

   Dobrý den Pavlo,

   focení pohybu uvnitř je celkem oříšek. Podle rychlosti, se kterou se poníci budou pohybovat je potřeba nastavit čas. Nevím, jestli 1/100s bude tak akorát…, nebo ještě kratší. Nedávejte zbytečně moc krátký čas (třeba 1/250), pokud nebude pohyb zas tak rychlý, zbytečně byste si ubrala světla. No a k tomu nastavte otevřenou clonu. Na 70-300 bude kolem 3.5 až 5.6 minimální clonové číslo, takže tam bych už výše ani nešla. Podle toho budete bohužel muset šroubovat ISO, až dosáhnete dostatečně světlé fotky.
   Problém můžete mít ještě se zaostřením na správný bod při nízké cloně… Snadno vám poníci „vyjedou“ z hloubky ostrosti. Snazší je zaostřit napříč, nikoliv když jednou proti vám nebo od vás.
   No a když to se Sigmou nepůjde moc dobře, zkuste širší ohnisko – těch 40mm, tam je riziko pohybového rozmazání menší a Sigmu pak vezměte na detaily a portréty, když budou koníci v klidu stát. Ohledně zapůjčení dalších objektivů – pokud je to základní zoom kolem 18-50mm, tak si ho můžete zkusit půjčit, lépe se vám bude komponovat se zoomem, než s pevnou 40mm. Možná se vám právě širší ohnisko bude hodit ještě více, než pevná 40mm pokud budete chtít fotit celek haly…

   je toho moc a moc, co by se dalo povědět. Více v článcích o pohybu, ostření, nebo na individuální lekci 🙂

   Ať se daří,

   LenkaS

 19. Darina

  Dobrý den Leni,

  moc oceňuji váš přístup i vaše stránky! I proto se tolik nebojím vás oslovit s dotazem, který spíš patří mezi laiky.

  Používám Canon 500D a k tomu objektivy Yongnuo 35mm a 55mm. S ostřením u těchto levných objektivů nikdy nebyl problém Teď jsem si pořídila Canon 7D a s stejnými objektivy zrcadlovka neostří, nebo jen jednu fotku z deseti. Starší zrcadlovka tento problém nikdy neměla, fotila jsem s ní bez problémů i méně kontrastní scény, proto by mě zajímal váš názor? Je potřeba každý fotoaparát nechat seřídit spolu s objektivem? Nebo by stačilo zakoupit originální Canon objektiv?

  Předem díky za vaši radu.

  Mějte hezký den,
  Darina

  1. LenkaS

   Dobrý den, Darino,

   Dívala jsem se na nějaké zahraniční diskuze a tam tvrdí, že by to s Canon 7D fungovat mělo. Proto se může jednat o nějakou technickou či softwarovou závadu. Zkuste servis.
   Originální Canon objektivy určitě pomůžou, pokud uvažujete o jejich koupi. Více vám bohužel neporadím 🙁

   LenkaS

 20. Verča

  Zdravím,
  také mám problémy s neostrostí. Fotím už nějaký ten pátek, fotím na prioritu clony, času nebo na manuál, do RAWU a přesto mi z mého canonu 7d lezou v 90% případu neostré fotky. Opravdu nevím, co dělám špatně, poradíte prosím? už jsem opravdu zoufalá, focení mě moc baví, jenže vždy když přijdu z focení domů a detailně se na fotky podívám v PC, jsem akorát tak zklamaná, protože z cca 200 fotek vyjdou řekněme 4. Dřív jsem ostřila pomocí kříže, teď už na konkrétní bod, ale kvalitě to nepřidalo… V čem by mohl byt problém? (fotím na objektiv sigma 70-200 f2,8 a na sigma 17-70mm f4-5,6, foťák jak už jsem zmínila canon eos 7d)
  předem děkuji za odpověď

  1. LenkaS

   Zdravím Veroniko,

   pošlete mi na mail pár ukázek. Bez konkrétních parametrů se těžko odpovídá. lenka@jaknafoceni.cz

   Hezký den,

   lenka

   1. LenkaS

    Milá Veroniko,

    podle zaslaných fotek mi připadá, že je to stejná chyba, s jakou jsem se už setkala – chyba ostření fotoaparátu. Takže následovalo seřízení v servisu. Je to celkem běžná chyba. Je možné si to ověřit nafocením nějakého pravítka nebo stránky časopisu zešikma a pokud se nejostřejší místo neshoduje s tím, kam jste zaostřila, tak je to chyba foťáku. (Samozřejmě při dodržení patřičného času závěrky. Stativ je ideální). Další, co trochu změkčuje kresbu fotek je plně otevřená clona, ale to nevysvětluje uplně rozmazané fotky. Trošku přiclonit bych nicméně doporučovala, protože pak budou ostré nejen oči, ale i čumák psů…
    Zkusit můžete také pujčit si nějaký foťák a stejnými parametry fotit – tak si ověřite, že to není v rukou, ale ve fotáku 🙂 Ale v rukou to snad nebude, pokud se psi nehýbou a máte dost krátký čas. Spíš to chce seštelovat ostření…

    Snad je tedy můj předpoklad správný a Vám se povede chybu napravit,

    s pozravem,

    LenkaS

 21. Ladislav

  Dobrý den Lenko,děkuji za vaše stránky .Narazil jsem ale v předešlém článku na toto a moc to nechápu

  „Pravdou je, že ani 1/30 s nemusí být „bezpečným“ časem. Doporučuji proto chvíli trénovat, pořádně si opřít lokty buď k tělu nebo o něco stabilního, zeď, sloup apod. a před stiskem spouště vydechnout. Jsou fotografové, kteří díky tréninku a stabilnímu držení foťáku zvládají i časy o dost kratší než 1/30“

  nemá tam být že zvládají delší časy?Jsem naprostý začátečník ,který chce začít fotit jinak než na „auto“
  Děkuji za odpověď 🙂

  1. LenkaS

   Milý pane Ladislave.
   Moc děkuji za pozorné čtení a upozornění. Máte samozřejmě pravdu – má tam být „časy delší než 1/30.“
   Ať se daří,

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>