«

»

Noční fotografie: Zachyťte krásy noci objektivem

Noční fotografie je velmi atraktivním tématem a každý, kdo vzal do ruky foťák a jen tak cvaknul ví, že to není jen tak, vyfotit ostrou a pěknou fotku v noci. Přesto může noční focení zvládnout každý, jen je třeba se naučit několik základních technických pravidel a dozvědět se něco o expozici a užitečném fotovybavení.

Obsah

Jak vyzrát nad nedostatkem světla

Základním problémem focení v noci je přirozeně nedostatek světla. Z toho důvodu potřebuje být čip fotoaparátu déle NEBO intenzívnějí exponován – odkryt zdroji světla, aby se mohla vykreslit fotografie. Foto-grafie ostatně znamená malba světlem.

Jak fotit v noci? Nastavení expozice: Clona, čas a ISO

Při expozici funguje součinnost 3 prvků:

clony + času + citlivosti ISO

Jak fotit v noci? Bude se vám hodit vědět ======>

 • CLONA: Čím nižší clona (více otevřená), tím intenzívněji bude čip vystaven světlu a tím lépe pro vás – f5.6 tedy pustí dovnitř více světla než f8!
 • ČAS: Čím delší čas, tím déle bude čip vystaven světlu. Zjednodušeně 1/30 je tedy lepší než 1/125. V noci má závěrka určující čas tendenci se otevřít na delší dobu než je obvyklé při denním světle. Tím vznikne nebezpečí neostrosti, ať už způsobené pohybem fotoaparátu, nebo pohybem fotografovaného objektu.
 • ISO: Čím vyšší ISO, tím světlejší fotka bude při stejné cloně a času. ISO 400 vykreslí tedy světlejší fotku než ISO 100. Tady ale pozor! Zvýšení ISO není všelék na nedostatek světla! Čtěte dále a dozvíte se, kde je háček.

Čtěte více ======>

 • Jak fotit ostře – více o expozici a o tom, jak dlouhý čas lze udržet z ruky a jak dosáhnout ostrých fotografií.

E-kniha-Fotime-venku-small55O focení v noci si můžete přečíst více v e-knize:

Fotíme venku: Doma i na dovolené. Aneb jak fotit dobře v každé roční době.

Cena je 189,-Kč za 80 stran e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií a ukázkami „dobře“ a špatně“.

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihu ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Když se to pokazí…

Noční fotografie je technicky náročná z toho hlediska, že nelze pořídit pěkné noční snímky bez základních znalostí, popřípadě vybavení. Pokazit se toho totiž může celkem dost:

 • Fotografie je rozmazaná = použili jsme příliš dlouhý čas při držení z ruky anebo se na fotografii objevil příliš rychlý pohyb. Znovu tady odkážu na článek Jak fotit ostře;
 • Fotografie je zašuměná (zrní a je neostrá) = fotoaparát (či fotograf) zvolil vysoké ISO, které se projevuje barevným zrněním – digitálním šumem;
 • Fotografie je podexponovaná = byl použit příliš krátký čas nebo zavřená clona a snímek vyšel příliš tmavý;
 • Fotografie je přeexponovaná a nekontrastní = automatická expozice fotoaparátu vyhodnotila celkovou tonalitu scény jako příliš tmavou a zesvětlila ji na průměrnou tonalitu tzv. střední šedé.
Noční fotografie rozmazaná pohybem

Noční fotografie rozmazaná pohybem

Foto: Fotografie zachycuje vltavský parník v 9 hodin večer. Překvapit nás může fakt, že fotka je nejen rozmazaná, ale především velmi světlá. Je to proto, že fotoaparát exponuje tak, aby vznikla „střední šedá“ tonalita fotky (i když se jedná o fotku barevnou). Proto bude noční snímek často paradoxně přesvětlen. Čas 1/8 s, clona f4.5, ISO 200.

Jak ale tyto technické neduhy napravit? Čtěte dále a hned se to dozvíte.

Tři způsoby jak zvládnout noční focení

 • Stativ
 • Blesk
 • ISO

Dobře si je zapamatujte. Podrobně si je nyní rozebereme.

Noční fotografie a využití ISO

Nastavení ISO

ISO je mezinárodní standard, který determinuje stupeň citlivosti filmu či digitálního senzoru.

Přepínání hodnot ISO je jednou z velkých výhod nočního focení na digitální fotoaparát. V éře analogu nezbývalo nic jiného, než dofotit celý film, ale dnes máme možnost měnit ISO snímek od snímku. Proč je to výhodné a k čemu se to hodí?

Pomocí ISO můžeme upravovat expozici, pokud clona ani závěrka samy z nějakého důvodu nestačí na to, aby fotografie byla správně exponovaná (světlá tak akorát). Totiž pokaždé, když zvýšíme hodnotu ISO ve fotoaparátu na dvojnásobek, bude zapotřebí jen polovina světla na expozici, což nám dává zvýšené možnosti focení v noci nebo při nedostatku světla (můžeme zkrátit čas).

Všechny běžné kompakty mají nastaveno AUTO ISO, kdy foťák sám vybere takové ISO, které umožní fotit z ruky s přijatelných časem. Ne vždy je to ale žádoucí. Funkci vypněte, pokud se chystáte použít stativ. Na digitálních zrcadlovkách ze stejného důvodu nepoužívejte režim AUTO, protože ani tam nebudete mít ISO pod kontrolou. Proč je ale třeba nastavení ISO kontrolovat?

ISO a digitální šum

Čím vyšší ISO = > tím vyšší citlivost čipu => tím viditelnější šum

Digitální šum je ekvivalent zrna u filmu a projevuje se v podobě barevných bodů degradujících kresbu snímků. Zjednodušeně řečeno tím, že zvýšíte ISO, dojde k zesílení signálu (signál je světlo dopadající na senzor) a společně s tím i k zesílení šumu. A šum v digitální fotografii není nijak žádoucí.

Šum závisí na:

 • konkrétním nastavení ISO (většina výrobců nabízí hodnoty 100, 200, 400, 800, 1600 atd.);
 • délce expozice;
 • teplotě – zahřátí čipu;
 • velikosti a typu senzoru spolu s velikostí pixelů.

Čtěte více ======>

Nás bude nyní zajímat pouze bod jedna – nastavení ISO ve foťáku a noční fotografie.

Noční fotografie a nastavení ISO

Noční fotografie a nastavení ISO

Foto: Nejvíce se šum projevuje ve stínech a také při velmi dlouhých expozicích (i pokud je nastaveno nižší ISO). ISO 400 zvládá většina foťáků dobře, ale při vyšších hodnotách je už třeba počítat s viditelnou degradací obrazu. Pokud je to tedy možné, takovému nastavení ISO se raději vyhněte.

Redukce šumu

Proti šumu výrobci fotoaparátů a počítačových programů nabízejí různé zbraně. Fotoaparáty mají zabudovanou redukci šumu při vysokém ISO (high ISO noise reduction), kterou lze často nastavit na několik stupňů (od vypnuto po high).

Nedoporučuji nastavovat hodnoty redukce příliš vysoko. Redukce totiž funguje na principu rozostření pixelů a výsledným efektem je vyžehlený, jakoby „plastikový“, obraz).

Šum lze také potlačit pomocí počítačových programů nebo pluginů. Známý je například Noise Ninja. Podávají lepší výsledky než redukce přímo ve fotoaparátu, ale všemocné taky nejsou.

Focení v noci a redukce šumu

Focení v noci a redukce šumu

Foto: Původní fotografie vnitřku vysoké pece v Ostravě Vítkovicích byla vyfocena s ISO 3200 bez redukce šumu – vpravo. Fotografie pak byla pro ilustrační účely „vyžehlená“ až na maximální hodnotu v Adobe Lightroom. Je to extrémní příklad redukce šumu.

Noční fotografie a použití blesku

Vestavěný blesk

Blesk se může zdát jako všespásný prostředek při focení v noci či v místnosti. Bohužel je to omyl. Blesk má naopak velmi limitované použití, pokud chcete pořídit kvalitní fotografie. Blesk má omezení jak v dosahu tak v kvalitě světla, které vyzáří. Mám zde na mysli vestavěný blesk a nikoliv profesionální externí (systémový) blesk či studiová světla, které patří do jiné kategorie.

Každá záblesková jednotka má stanoven svůj výkon. Ten se udává pomocí směrného čísla GN (Guide number). Je to schopnost osvětlit objekt v určité vzdálenosti, při nastavení konkrétní clony a citlivosti.

GN = vzdálenost x clonové číslo při ISO 100

Při ISO 200 musíme vynásobit ještě koeficientem 1,4, při ISO 400 koeficientem 1,4 x 1,4 apod.

Výrobci ale často udávají místo směrného čísla jen dosah v metrech. U vestavěného blesku u kompaktů je to běžně kolem 3m. Tato hodnota je měřena při nejnižší dosažitelné cloně. Z jednoduchého vzorečku můžeme odvodit, že při vyšší cloně se tato vzdálenost zkracuje při konstantním směrném čísle.

Použití blesku v praxi

Vestavěný blesk u kompaktů i zrcadlovek je omezeným pomocníkem, přesto má ale své využití v noční fotografii. Použít ho můžeme vždy když fotíme objekty či lidi do vzdálenosti max. dosahu blesku (řekněme 3 metry). Je zbytečné fotit statické objekty s bleskem, pokud máme stativ. Typickým příkladem použití jsou tedy spíše portréty či momentky lidí v místnosti.

Smutnou pravdou je, že vestavěný blesk nedělá pěkné fotografie, kreslí ploché tváře se známým problémem červených očí. Zalije objekty studeným světlem a vytváří tvrdé tmavé stíny tam, kde by neměly být – pod očima, pod nosem nebo na bílé stěně za hlavou apod.

Noční fotografie s bleskem

Noční fotografie s bleskem

Foto: Fotografie pořízená v době, kdy byly ještě před úplným setměním zbytky světla. Aby se vykreslilo pozadí, zvýšila jsem ISO na 640 a holčičku přisvítila vestavěným bleskem. Clonu jsem nastavila nejnižší možnou. Díky přiblesknutí se jí rozsvítily oči a vystoupila z pozadí, fotografie je plastičtější a má poměrně příjemné tóny, s nastavením White Balance na blesk. Nutná byla korekce červených očí. U zrcadlovky si můžete dovolit vyšší ISO než u kompaktu aniž byste ohrozili snímek šumem. Zmiňovaný modrý nádech pozadí ale tady není na škodu – přeci je se jedná o zimní snímek a tak „studené“ modré pozadí je v harmonii se skutečností.

Noční focení s bleskem

Noční focení s bleskem

Foto: Při zcela tmavém pozadí za úplné noci vestavěný blesk způsobí zploštění a přesvícení blízkých objektů, zatímco na pozadí nemá žádný vliv tentokrát ani zvýšené ISO. Pozadí je zkrátka příliš tmavé, klobouk sněhuláka s ním úplně splývá.

Noční režim

Digitální kompakt i zrcadlovky vám pomáhají fotit v noci. Mají totiž možnost nastavení režimu noční scéna (night scene) či noční portrét (night portrait).

Noční režim snímání

Oba režimy se liší v tom, že night scene má automaticky vypnutý blesk, protože fotoaparát předpokládá, že fotíte krajinu či vzdálené panorama, kde by blesk neměl ani nejmenší účinnost. Naopak režim noční portrét využívá jak blesku tak delšího času.

Jak to funguje? Odborně se to nazývá synchronizace dlouhých časů bleskuslow sync. Použití relativně dlouhého času závěrky pomůže prokreslit pozadí (pokud není černočerné) a blesk zároveň osvětlí osobu. Nefunguje to na pohybující se objekty, které díky delšímu času budou rozmazané.

Noční fotografie a použití stativu

Stativ? Stativ!

Stativ je základní a absolutně nezbytnou pomůckou pro focení statických objektů při nedostatku světla a při noční fotografii. Prodávají se jak ministativy pro kompakty, tak velké stativy pro zrcadlovky. Důležité je, aby byl stativ dostatečně stabilní pro váhovou kategorii fotoaparátu. Zároveň se stativem je nutné použít při focení samospoušť anebo dálkovou spoušť. Při mačkání spouště bychom totiž mohli způsobit nepatrný otřes, který by znamenal rozmazání fotografie.

Čtěte více ======>

Noční fotografie Praha

Noční fotografie Prahy ze stativu

Foto: 5 sekund, f5,6, 55mm, ISO 100.

Všimněte si rozmáznutého parníku a také barvy noční oblohy, o které si povíme nyní.

Modrá hodina a správná doba focení v noci

Noční fotografie Atomium a modrá hodina

Noční fotografie Atomia v Bruselu a modrá hodina

Foto: Foceno analogem NikonF65, na diáky Kodak Elitechrom 100. Objektiv Sigma 70-300mm, stativ a samospoušť. Fotografie byla naskenovaná a nebyla nijak upravovaná v počítači. Fotku jsem si „vypůjčila“ z naší Fotogalerie z Belgie.

Zapamatujte si! Nejlepší noční fotografie krajiny/města nevznikají v absolutní tmě. Nejlepší je, když má obloha tmavomodrý odstín, asi 30 minut po západu slunce. Netrvá to dlouho, rozhodně ne celou hodinu, proto buďte připravení včas na místě.

Kompenzace expozice

Tip: Na začátku jsem hovořila o tom, že měřící automatika fotoaparátu ráda přesvětlí celý snímek a sytě modrá obloha je tatam. Použijte tlačítko korekce expozice EV a podexponujte snímek o -1 EV. Tato funkce je k dispozici na zrcadlovkách, ale i některých pokročilých kompaktech.

Noční fotografie

Noční fotografie

Foto: Černočerná obloha ubírá scéně na zajímavosti a plastičnosti.

Tmavě modrá obloha vypadá nejen zajímavěji, ale také je díky ní menší kontrast mezi nočním osvětlením budov a oblohou. Ten je v případě zcela černé oblohy příliš velký a světla mohou být „vypálená“.

Závěr

Noční focení je zábavné a krásné, i když vyžaduje základní znalost o expozici a extra vybavení. Základní znalosti už nyní máte, a teď už jen ten stativ. Než si ho pořídíte, můžete zkusit položit fotoaparát na nějaký pevný předmět. Pokud tento předmět – sloupek apod. nebude rovný, vezměte si s sebou pytlík s rýží jako podložku pod fotoaparát. Fotit v noci tak můžete začít už dnes!

Další informace o focení v noci se dozvíte v naší e-knize Fotíme venku: Doma i na dovolené! A v dalších článcích:

Čtěte více ======>

Inspiraci hledejte ======>

Budu ráda, když budete sdílet články na Facebooku!

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

24 comments

Skip to comment form

 1. MartyM

  Zdravim, diky za hezke clanky, jsem uplny zacatecnik, tuhle jsem se vydal v podvecer se stativem na nocni foceni nasi vesnice z kopce, fotil jsem na manual, s nizkou clonou. mam spoust externi, dal jsem fotak na stativ a hral si s nastavenim, fotky celkem dobry ale porad mi tam delaji problem odlesky poulicnich lamp, ktere hazi takove kruhovite drobne odlesky, ktere jsou navic na snimku a rusi to.
  v podstate jsem zkousel ruzne clony, ruzne citlivosti, cas uzaverky jsem nechaval na automatu vzdy, ale na ty odlesky to vliv nemelo.

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   pokud světlo vniká přímo do objektivu, většinou to dělá tyto odlesky. Jsou tedy dvě možnosti, jak zabránit pouličnímu světlu, aby vnikalo do objektivu – 1) Postavit tomuto světlu bariéru a 2) Natočit foťák tak, aby pouliční lampy svítily jiným směrem, někam poodejít do stínu apod…
   Ad 1) radím nasadit sluneční clonu (pokud nebyla). Ta má i přes svůj název význam i při nočním focení. Zároveň můžete pouliční světlo odclonit i vlastním tělem, rukou apod. Samozřejmě pozor na to, aby ruka nebyla ve snímku. Každopádně na přední čočce objektivu by měl vzniknout stín.

   Dejte vědět, zda to pomohlo a přeji hezké zimní fotky.

   S pozdravem,

   LenkaS

   1. Aleš

    Ještě bych přidal další důvody:
    1/ nekvalitní ÚV filtr (jako ochrana přední části objektivu) za pár korun, i od světoznámé značky bez antireflexních vrstev bude ve scéně prasátek jako hrom, tak buď filtr sundat (nejlepší řešení) nebo koupit dražší filtr, odhadem dle průměru do 2000,-, což je varianta na ochranu po zbytek focení s daným objektivem, nejen večer.
    2/ nekvalitní objektiv opět za pár korun (z pohledu srovnání, co ty lepší objektivy stojí)

    Suma sumárum více otevřít peněženku nebo se s prasátky sžít. Nakonec i foto programy nabízí možnost dát do fotky prasátka dodatečně v teple domova.

    1. LenkaS

     Aleš má pravdu, v noci filtry sundat, zejména pokud nemáte otestovanou jeho kvalitu. V knize Fotíme venku II jsem testovala nekvalitní UV filtr versus kvalitní UV filtr (na menší průměry závitů bude stát i méně než 2000,-) a rozdíl v tvorbě reflexů ale i celkové kresbě fotky byl tedy nebetyčný!

     LenkaS

 2. safris

  Občas se mi ty odlesky také udělají (viz. odkaz vlevo nahoře), a to i přes to, že si na to dávám pozor, resp. skoro vše fotím v živém náhledu a na LCD vidět nejsou…až poté na výsledné fotce…
  http://safris.zonerama.com/Album/101047#3644828

  1. LenkaS

   Je to pravda, odlesky jsou zákeřné. Částečně jdou odretušovat v počítači.

 3. Monika Salačová

  Dobrý den , mám foták Sony Alpha 200 . Chtěla bych se zeptat, jak si ho mám správně nastavit pro focení na diskotéce . Při focení mi foták barevný světla které jsou v podniku ,,vymaže,, a celkově nejsou tak výrazný a barevný. Nevím jak si ho nastavit na toto focení. Děkuji

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   to je zvláštní. Nevím, co si pod tím představit. Fotíte s bleskem? Blesk vždy přebije ostatní světla, která nejsou tak výrazná. čím více okolního světla, tím méně sytá budou barevná světla. Zkuste podexpozici – minus 1 EV třeba, ta obvykle nasytí barvy. Jinak je možná také úprava kontrastu, saturace barev v počítači.

   S pozdravem,

   LenkaS

 4. Libor

  Dobrý den , nedávno jsem si koupil svou první zrcadlovku Nikon D3200. Učím se s ní fotit a tak hledám na internetu kde jakou radu. Narazil jsem i na Vaše stránky, které jsou poučné. Zkoušel jsem své první noční snímky a můžu říct, že mám velký problém s ostřením. Automatika zaostřit neumí vůbec a ručně ostřit je dost obtížné. Přes hledaček to nejde, není tam toho moc vidět a přes displej to jde také velice špatně. Stále mi to ukazuje, že je špatně zaostřeno. Možná, že mám nastaveny špatné parametry. Je tam spousta druhu ostření a asi se v tom moc nevyznám. Proto bych byl rád, kdyby mi někdo mohl poradit, kde dělám chybu.
  Děkuji

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   s ostřením v noci je vždycky potíž, ale mělo by to přeci jen jít. Foťák používá paprsek, kterým osvětlí nějaký bod a podle toho zaostří. Pokud paprsek žádný bod nenajde, tak bude nemožné pro něj zaostřit. Pokud fotíte vzdálené panorama, zkuste manuálně zaostřit na nekonečno. Osobně vždy používám ostření na jeden bod a když automatika nezvládá, ostřím přes zadní displej pomocí zvětšení – tam je třeba najít nějaký světlý bod – osvětlenou budovu například.
   Ale musela bych vidět konkrétní scénu, abych vám mohla poradit něco lepšího.

   S pozdravem,

   Lenkas

 5. Martin

  Zdravím všechny,
  dnes jsem si koupil moji první zrcadlovku Nikon D7000, tak se budu snažit něco nafotit, hlavně rád fotím sport a noční scénu. Určitě jsem zase zavítám pro nějakou radu, Martin

 6. OSKAR

  Dobry den mam ultrazoom S 2980 rad fotim jak nastavit fotak jaky pismenko ? + jaky hodnoty aby bylo ciste fotky jako lide ze zrcadlovku dekuji

  1. Karel

   Ahoj Oskare, na noční fotografování se hodí priorita clony A (Av) a nebo manuál M. Když fotím noční město, nastavím clonu kolem 8, někdy stačí i 5.6. A čas při režimu A fotoaparát dopočítá. Občas se ale netrefí a proto je třeba zvolit manuál a hodnotu času expozice upravit. Pokud je fotografie tmavá, tak dát čas delší, Pokud moc světlá tak kratší.

 7. Jose Marek

  Dobry den mam nikon 3200 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR a nedaři se mi fotit v uplne tmě musim přehodit z hledacku na displej pak teprv vyfotí skousel jsem nastavovat vse ale kdyz zmacknu spoust tak se nic nedeje proc co delam spatne

 8. pavel

  Pekne zdravim,musim řict že foceni neni jednoduche,ale tady se človek naučí mnohe,diky

 9. Lucie

  Moc užitečné rady! Určitě vyzkouším. Jinak pro zájemce takové doporučení, od září opět probíhá fotosoutěž na FB Canonu. Pokud by měl někdo zájem zjistit, co si o snímcích myslí odborná porota a jako bonus navíc vyhrát zajímavý workshop s odborný vedením, může vyzkoušet svůj um 🙂 https://www.facebook.com/CanonCZ

  1. Grizzly

   Díky za info. To se hodí 🙂

 10. Pavel

  Zdravím, vždy když fotím večer tak mám na fotografiích žlutý nádech od pouličního osvětlení. Nevíte jak to vyřešit? Mám Canon eos650 objektiv 17-55mm. Děkuji za odpověď

  1. LenkaS

   Teplota světla od žárovek je do žluta. Tento nádech vyřeší nastavení White Balance – vyvážení bílé na žárovku.

   LenkaS

 11. Grizzly

  Ahoj LenkaS.
  Rady jsou polopatické což je pro mne super.
  Konečně byl čas tak jsem začal zkoušet noční fota a tady je výsledek:
  http://grizzlyho.rajce.idnes.cz/Nocni_Hluboka/
  BTW jaké nastavení by jsi doporučila pro focení silnice (dálnice) s provozem v noci ?
  Díky

 12. Pavlína

  Dobrý den,
  moc se mi líbí, jakým způsobem píšete o focení, ale především jak fotíte. 🙂
  Chtěla bych vás poprosit o radu. Jsem úplný začátečník. Ráda bych však vyzkoušela fotky jako např. níže.
  https://www.google.cz/search?q=t%C4%9Bhotensk%C3%A9+fotky&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIi8rdhtqIyQIVRcNyCh0s7AEc#imgdii=-SnVndv61lsgFM%3A%3B-SnVndv61lsgFM%3A%3BDXnDa7owxZiwuM%3A&imgrc=-SnVndv61lsgFM%3A
  Bohužel však nevím, jak černého pozadí na fotografii docílit, jak fotografii upravit. Nejedná se sice o noční focení, pod které to píšu, ale snad to nevadí.
  Předem mockrát děkuji za odpověď a přeji vám spoustu vydařených snímků!
  Pavlína

  1. LenkaS

   Dobrý den, Pavlíno,

   tyto fotky vznikly v ateliéru, kde je na pozadí černý papír. Ostatní je pak dokonáno kvalitním nasvícením tak, že se svítí na lidi a pozadí se nechá naopak nenasvícené. Poté už stačí nastavit expozici-clonu tak, aby vynikl člověk a pozadí zůstalo černé. Focení v atelieru by vydalo na knihu, takže toto je jen velmi stručně nastíněno.

   LenkaS

 13. Daniel Volf

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak nejlépe nastavit zrcadlovku na focení v šeru nějakého koncertu. Například maturitního plesu. Mám i systémový blesk, ale rád bych věděl, jak nastavit ISO, clonu, apod., aby výsledné snímky šly dobře pořídit i bez blesku. Děkuji

 14. Jaroslav Zsigray

  Dobry den. Mam ultrazoom Canon Powershot SX 400 / s. Ve dne dela perfektni snímky ale v noci se mi to nedari. Prosim o radu a popřípadě jake nastaveni by bylo nejlepší. Dekuji Jarda…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>