Jak fotit dobře v každé roční době? E-kniha s kompletním návodem, jak fotit!

Vážení a milí čtenáři, fotografové!

nabízím vám kompletní kurz outdoorového focení na 80 stranách s více než stovkou fotografií! E-kniha Fotíme venku: Doma i na dovolené. Aneb Jak fotit dobře v každé roční době, je zde ke stažení. Pokud se vám líbí články na mém webu, je pro vás tahle kniha ideálním způsobem, jak se dozvědět ještě mnohem více! E-kniha v atraktivním provedení je psaná stejně srozumitelně jako ostatní články a pohodlně se v ní vyznáte i právě Vy, ať už jste začínající či pokročilý fotograf. Knihu si můžete ihned snadno ZAKOUPIT ONLINE a během minuty stáhnout, nebo se nejprve podívat, co všechno se v ní dozvíte! Na tuto knihu navazuje druhý díl Fotíme venku s podtitulem Pokročilé techniky focení.

Koupit a stáhnout e-knihu ZDE


Cena je 199,-Kč 189,-Kč

(za 80 stran e-knihy v PDF s více než stovkou názorných fotografií)

Objednat a stáhnout knihu

Pokud chcete knihu zakoupit, prosím napište mi na: lenka@jaknafoceni.cz.

!GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


O čem je e-kniha Fotíme venku: Doma i na dovolené?

Kniha má 80 stran a napsala jsem ji a nafotila, abych vám pomohla zlepšit vaše fotografie! Najdete v ní přes stovku fotografií – včetně ukázek typu „špatná versus dobrá fotografie“. Součástí každého snímku je i popisek s parametry nastavení ve foťáku! – clona, čas, ISO a případně další). Budete proto moci „nahlédnout přímo do kuchyně“ JakNaFoceni.cz.

Úvod ke knize vám nejlépe napoví, na co se můžete těšit:

Úvod Fotíme venku I

Kniha je kompletním a uceleným průvodcem focení venku. Ať už fotíte krajinu, lidi, architekturu nebo „jen tak co se namane“ pro každý případ ji budete moci využít. Zejména je vhodná pro všechny, kteří rádi cestují a ze svých cest si chtějí donést krásné vzpomínky ve formě fotografií. Je vhodná pro každého, ať už fotí kompaktem nebo zrcadlovkou. Ani jeden z těchto typů fotoaparátů není opomenut, i když je přirozené, že některé možnosti nastavení všechny kompakty nemají.

E-kniha-Fotime-venku

V knize se neopakuje to, co si můžete přečíst v článcích na webu a ZDARMA. Naopak rozvíjím témata nová a prohlubuji je v novém uceleném pojetí. Také fotografie jsou jiné, některé z nich jsem nafotila speciálně pro demonstraci konkrétních postupů (a to jak „špatně“ tak i dobře).

Knihu jsem sestavila do logického sledu. Začínám proto obecným výkladem expozice fotografie, který (podle ohlasů čtenářů) neodradí, ale naopak připraví dobrý základ pro praxi! Stejně jako všechny články je tento úvod či „Gramatika focení“ psán co nejsrozumitelnější formou.

Na úvod navazuje druhá, praktická část o focení v každém počasí. Ať už je hezky nebo ošklivo, na všechno se snažím dát alespoň malý použitelný recept a fígl. Možná se také potýkáte s ošklivými fotkami při zataženém nebi? Také já jsem se dlouho potýkala se „špatným světlem“, než jsem zjistila, jaké triky používají profesionální fotografové! Zázraky slíbit nemůžu, ale krůček po krůčku může své fotky vylepšit každý.

Pomůžu vám v tom pomocí ukázek „špatná versus dobrá“ fotografie a naučím vás základy správné expozice a využití denního světla.

Vylepšení expozice

Kromě všech možných typů počasí vás tento kurz focení v knize provede celým dnem od úsvitu až do noci. Chtěli byste vědět, jak například vyfotit takovou siluetu v zapadajícím slunci?

Expozice a siluety

Mnohé „vychytávky“ a tipy najdete mimo jiné v šesti bonusových kapitolách, které vás, podle mého názoru, zaujmou ze všeho nejvíce. Mezi těmito lákadly je nejen focení siluet, ale i HDR fotografie. Chtěli byste vědět, jak vyfotit fotku, která je na titulní straně knihy? Možná by vás zajímalo, jak vypadala tato fotka před HDR úpravou? Originál vás určitě překvapí a také povzbudí!

Třetí část knihy se týká čtvero ročních období. Tady využijete všechny znalosti nabyté v předchozích dvou částech, takže budete moci ihned vyrazit ven fotit, ať už je jaro, léto, podzim nebo zima. Mimo jiné se tu dozvíte, jak fotit jarní makro, letní moře v pohybu – ostré i snově rozmazané. Na podzim zvýrazníme atmosféru babího léta i mlhy, a nakonec v zimě se budeme věnovat jedinečnosti sněhu a mrazu.

4 Roční období a jeden strom

Extra tip: Kromě toho všeho se v knize dozvíte, jak vznikla fotografie z hlavičky webu Jak Na Focení. Ano, ta, která je nahoře nad článkem a na které se blyští kapky vody. Dokážete si správně tipnout, co za trik se skrývá v nasvícení listu?

Obsah e-knihy

Zde se můžete podívat na kompletní obsah knihy:

  • Úvod
  • ČÁST PRVNÍ: EXPOZICE
  • Jak ovládnout expozici
  • Puzzle expozice: Jak vše funguje dohromady?
  • ČÁST DRUHÁ: POČASÍ A DENNÍ DOBA
  • Úsvit a soumrak: Zlatá hodina
  • Bonus č.1 – Jak fotit siluety
  • Poledne: Slunečno a ostré světlo
  • Obloha a mraky
  • Modré nebe bez mráčků
  • Zajímavé nebe s mraky
  • Plechové nebe
  • Bonus č. 2 – HDR fotografie
  • Bonus č.3 – Fotografické filtry a nebe
  • Mlha a sychravo
  • Noc
  • Bonus č. 4 – Jak fotit měsíc
  • ČÁST TŘETÍ: ROČNÍ OBDOBÍ
  • Jaro: Fotíme makro
  • Bonus č.5 – Foto z hlavičky webu www.JakNaFoceni – Jak vznikla?
  • Léto: Fotíme moře
  • Podzim: Fotíme atmosféru
  • Zima: Radovánky a focení na sněhu
  • Bonus č.6 – Počasí a starost o vybavení
  • Závěr

Ukázky

Podívejte se na ukázkové stránky, abyste věděli, do čeho jdete. Klikněte pro zvětšení.

Jak fotit kurz ukázka e-kniha

A ještě jedna ukázka z bonusové kapitoly o filtrech:

Jak fotit kurz ukázka bonus

CD přebal

Pokud si chcete knihu vypálit na CD nebo ji někomu touto formou darovat, vytiskněte si přebal na CD s obsahem knihy. Stačí jej přeložit v půlce a zasunout do plastového obalu.

CD cover e-book

Ohlasy čtenářů

Zde je několik vybraných ohlasů od čtenářů. Děkuji Vám za ně! Velmi mne těší a motivují k další práci. Další ohlasy najdete také dole pod článkem v komentářích. Na samotném konci článku je pak „hvězdičkové“ hodnocení knihy.

Milá Lenko,

zakoupil jsem si u Vás knihu „FOTÍME VENKU“ a musím říct, že lepší kup jsem v životě neudělal. Stále jsem hledal a nakupoval knihy, kde bych našel základy fotografie podrobně a jednoduše vysvětlené. Knihy, které jsem si pořídil sice mají svoji kvalitu, ale to co hledám jsem v nich nenašel. Až VAŠE úžasná, laciná kniha. Vše perfektně od piky, srozumitelné, přehledné, prostě bez jediné chybičky. Knihu jsem si dokonce vytiskl, zakroužkoval a pořizuji si do ní poznámky, důležité informace označuji zvýrazňovačem. Už se nemusím bát když se mě někdo zeptá co je Expozice, clona „díra“ apod. Klidně bych za knihu zaplatil i 10x víc. Děkuji za nás všechny amatéry, kteří máme focení jako velkého koníčka a radost z každé povedené fotky.
Martin K.

Dobrý den, 

ráda bych Vám poděkovala, protože si troufám říct, že podle této knihy jsem se zcela naučila fotografovat. Nemluvím o kompozici, ale o všech těch technikáliích, které mi sice jsou blízké, ale nikdy jsem neměla trpělivost to všechno prozkoumávat a babrat se v tom. V knize je všechno tak přehledně a perfektně popsané, že to prostě musí zvládnout každy. Moc mě bavilo to číst a už se teším i na tu 2.knihu (a potazmo i na tu 3.).

Děkuji s pozdravem

Jana Kazmar

Dobry den,
dekuji! Jsem nadsena, nikdy se mi do teorie nechtelo. Najednou jsem vydržela vnimat 14 stranek. Opravdu moc hezky napsane.

M. Adamíčková

Vážená Lenko,
trošku opožděně přeji vše nejlepší do nového roku 2015, hlavně zdraví a plno dalších tvůrčích nápadů na pokračování Vaší knihy o fotografování, kterého se třeba někdy dočkáme. Musím za Vaši knihu moc a moc poděkovat a říct smekám před Vámi. Nějakou knihu o focení už mám ale ze žádné jsem toho moc nepochopil. Vaše kniha je napsána tak šikovně že si myslím že ji musí pochopit každý. S tak srozumitelně a jednoduše vysvětlenými postupy a radami jsem se nikde neshledal. Takže ještě jednou děkuji a přeji mnoho dalších nápadů a úspěchů a jak už sem řek, třeba se někdy dočkáme pokračování. Nevlastním zrcadlovku ale ultrazoom a musím přiznat že po přečtení Vaší knihy jsem si s ním docela porozuměl. Velký dík a ať se Vám daří.

Vláďa T.

Vážená Lenko,
Rozhodně mi kniha hodně pomohla a taky ji dodnes používám. Je zpracovaná jasně a jednoduše. Pochopila jsem, jak pracuje trojúhelník ISO, Čas a Clona. Pak jsem zkoušela fotit s bleskem, když je objekt ve stínu. Také jak se vyvarovat středovým fotografiím a jak fotit objekt v pohybu. Samozřejmě se mám pořád čemu učit. A chci se zdokonalovat. Protože mě to moc baví.
A taky mne potěšilo, že nabízíte další možnosti možnosti v zlepšování ve focení. Rozhodně se zúčastním. Děkuji vám.

Alla Svejkovská

Děkuji za e-knihu. Je opravdu pěkně zpracovaná, přesně dle mých představ. Budete pokračovat s dalšími vydáními?

Jan Nosek

Knihu jsem už z půlky přečetl a jsem rád, že jsem si ji koupil. Je to přesně to, co jako začátečník potřebuji. Kniha mi bude velkým pomocníkem.

L. Prejza

Časté otázky

Fotím jen obyčejným kompaktem. Nemám zrcadlovku. Je kniha vhodná i pro mne?

Dnes už i obyčejné kompakty mají možnost manuálního ovládání. Pokud Váš foťák nabízí manuální režimy expozice (A nebo Av, S nebo Tv, M) či alespoň tlačítko korekce expozice, tak knihu využijete na 100%. Pokud ne, budete moci využít převážnou část knihy či se nechat inspirovat k pořízení jiného modelu (ne vždy nutně dražšího).

Jsem naprostý začátečník. Pochopím, co se v knize píše?

Odpovím Vám takto: Prosím vyberte si jakýkoliv článek z tohoto webu a přečtěte si jej (pokud jste tak ještě neučinili). Rozumíte tomu, co se v něm píše? Zajímá Vás to a chcete se naučit více? Poté je i tato kniha velmi vhodná právě pro Vás.

Investoval(a) jsem už mnoho peněz do různých kurzů a drahých publikací, ale asi nejsem studijní typ. Nezaujaly mne a mám pocit, že jsem pořád na začátku. A já se přitom stále chci zlepšovat!

Prosím, dovolte mi, abych Vám v tom byla nápomocná prostřednictvím mých článků a této knihy. Kniha byla napsána právě pro Vás! Přečtěte si recenze na knihu od čtenářů výše v článku a komentáře níže. Opravdu jsem se snažila, aby knihu pochopil každý. Srozumitelněji už to ani nejde! 🙂 A mimochodem – pořád máte možnost domluvit si i individuální lekci focení.

Fotím nejraději v interiéru nebo ateliéru, a to především portréty. Je kniha vhodná i pro mne?

V tomto případě musím říct, že nikoliv. Kniha je o focení venku na přirozeném světle. Tematicky se zaměřuje hlavně na krajinu a přírodu. Na další témata si musíte počkat do druhého dílu. 🙂

Máte další otázky? Napište mi na lenka@jaknafoceni.cz.

Už jste se přesvědčili o tom, že tato kniha je právě pro Vás?

====> Přejít k nákupu

!GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!

Doplňující informace

Koupí získáváte digitální kopii elektronické knihy ve formátu PDF. Velikost souboru je 21 MB. Velké rozlišení 3508×2480 pixelů nabízí dostatečné zvětšení na obrazovce počítače, stejně jako možnost kvalitního tisku.

Soubor si můžete vytisknout, formát je A4.

Upozornění! Prosím, přesvědčte se, že na Vašem zařízení, kam chcete knihu stáhnout (PC, notebook, tablet) bude PDF formát fungovat. Pokud se Vám ve Vašem počítači soubory PDF nezobrazují, nainstalujte si zdarma Adobe Acrobat Reader.

Koupí této e-knihy z originální produkce JakNaFoceni.cz podpoříte fungování a další rozšiřování tohoto webu.

  • Šíření díla jakoukoliv cestou podléhá Autorskému zákonu číslo 121/2000 Sb, Copyright Lenka Smolinská.

Zde jsou Obchodní podmínky.

Budu ráda, když povíte o této knize svým známým, ústně nebo na Facebooku! Děkuji Vám.

Můžete také ohodnotit knihu!

Vaše LenkaS

 

35 comments

Skip to comment form

  1. Jinka

    Dobrý den, vlastním kompakt Canon SX 260 HS, mohu nastavit clonu. Není kniha určena pouze pro zrcadlovky? Jinak jsem vám chtěla napsat, že vaše stránky jsou úžasné a pochopitelné pro takového velkého laika ve focení jako jsem já. Ji

    1. LenkaS

      Milá Jinko,

      děkuji za Vaši pochvalu.
      Kniha je psaná ve stejném duchu jako články. S foťákem, který má manuální nastavení využijete knihu ze 100%. S foťákem, který nemá manuální nastavení a různé funkce knihu využijete taky, i když některou část asi budete muset přeskočit. Pokud ale máte možnost nastavit clonu, tak máte dobrou šanci využít velkou většinu rad z knihy.

      hezký den,

      LenkaS

  2. Klára

    Dobrý den,
    vlastním Olympus SP-810 UZ a chtěla bych se zeptat…. potřebovala bych dělat fotografie oblečení pro e-shop – kvalitní produktovou fotografii. Ráda bych se zeptala na Váš názor. Zda je možné tento typ fotoaparátu pro zmíněné fotografie využít a zda i s tímto typem fotoaparátu můžu využít informace ve Vaší knize?
    Děkuji předem za informaci a přeji Vám krásný den
    Klára

    1. LenkaS

      Dobrý den,

      na produktovou fotografii do E-shopu snad bude foťák stačit. Tato oblast není natolik náročná na kvalitu foťáku. Doporučím jen kvalitní nasvícení na dobrém pozadí a možná i focení ze stativu.
      Knihu bych Vám ráda doporučila, hodí se určitě pro jakýkoliv typ fotoaparátu. Avšak je zaměřená spíše na krajinu a focení venku.

      S pozdravem,

      LenkaS

      1. Klára

        Dobrý den,
        děkuji za odpověď. Ráda bych se zeptala, zda neplánujete i nějaké kapitoly o focení v interieru ? 🙂
        Přeji krásný den
        Klára

        1. LenkaS

          Dobrý den,

          bohužel zatím neplánuji.

          Lenka

  3. Honzák

    Kniha je přesně to,co potřebuje každý začínající fotograf,který se nechce spokojit pouze s bezmyšlenkovitým používáním automatu a chce také něco vědět o teorii a proč mu asi někdy něco nevyšlo.Cena v dnešní době přímo lidová.Taky jsem mohl jít na jednodenní kurz za 4.000,-Kč a nevím,co bych si za jeden den zapamatoval.Tady se k informacím mohu znovu vracet,když bude potřeba.Velmi děkuji a určitě bych uvítal do budoucna nějaké rozšíření,protože focení skrývá ještě určitě plno dalších možností.

    Honzák

    1. LenkaS

      Díky moc za komentář! Jsem moc ráda, že je kniha užitečná! O pokračování uvažuju, ale zatím jen v hlavě.

      LenkaS

  4. Vojtas

    Dobrý den,

    kniha je perfetkni a pro začatečníky maximalní dostačující!!! Jsem začínající fotograf a musím říct že tato kniha mi velice pomohla, hlavně mi ujasnila určité věci které jsem nevěděl jak fungují a dále jsem více pochopil teorii fotografování.
    Kniha je velice prakticky napsána, a krásnýma obrázky doplněna + popis ten je uplně nejlepší!!! Doopravdy libí se mi to!
    Jen tak dále 🙂

    V.

    1. LenkaS

      Milý Vojto,
      já jsem zase nadšená z Vašeho komentáře. Díky Vám, že jste si našel čas na pochvalu a doporučení knihy!

      Jsem moc ráda, že se Vaše investice do knihy vyplatila.

      Dobré světlo,

      LenkaS

  5. Karol

    Kniha je naozaj super napísaná, jednoducho, zrozumiteľne a výstižne. Pre začínajúcich fotografov vhodná pre pochopenie od základných nastavení trojuholníka clona-čas-iso, ďalej vysvetlenie vzájomného pomeru týchto veličín, až po jednoduché vysvetlenie základných postupov fotenia vo všetkých možných podmienkach.
    Ďakujem je ozaj super.
    P.S.: dajte vedieť ak budete vydávať ďalšiu knihu.

    1. LenkaS

      Děkuji moc za milý komentář.

      Jsem moc ráda! Druhou knihu bych ráda napsala. Momentálně sbírám energii a nápady:)

      Hezké focení!

      LenkaS

  6. Zdenek

    Dobrý den,
    chtěl bych moc poděkovat za knihu,jsem začátečník a kniha je opravdu skvělá,velice dobře napsaná pochopitelná i pro úplné začátečníky.Nemá prostě chybu a snad někdy vyjde i pokračování.Ještě jednou děkuji.

  7. Marie

    Dobry den,

    dekuji za zaslání knihy! Jsem nadsena, nikdy se mi do teorie nechtelo. Najednou jsem vydrzela vnimat 14 stranek. Opravdu moc hezky napsane.

    Marie A.

  8. Monika

    Milá Lenko,

    už se budu asi opakovat – máte tu hodně pozitivních komentářů 🙂 – ale chci vám napsat, že vaši knihu „Fotíme venku“ jsem zhltla na jeden dech 🙂 Mám Nikon D3200 – takže opravdu základní zrcadlovku – kterou jsem si koupila jako dárek k Vánocům zhruba před měsícem (než jsem se rozhodla pro zrcadlovku, tak jsem detailně studovala vaše články o výběru fotoaparátu – za což rovněž děkuji :-)).

    Spolu s fotoaparátem jsem jako dárek dostala knihu „Mistrovství práce s DSLR“ a i když jsem se do ní s chutí začetla, za půl dne jsem měla hlavu plnou pomotaných informací o tom, jak s DSLR pracovat a skoro jsem propadala panice, že se s ní nikdy fotit nenaučím. Proto jsem se i před samotným focením vrátila na vaše stránky a přečetla jsem si všechny vaše články. Na základě nich jsem se rozhodla si zakoupit i vaši knihu a rozhodně jsem udělala dobře 🙂

    Tím chci říct, že vaše kniha je velmi srozumitelná a čtivá právě pro začínající fotografy, kteří se se zrcadlovkou teprve seznamují a objevují všechna její kouzla. A téma „Světlo“ – to je, dle mého názoru, spolu se „silnou trojkou“, základní stavební kámen fotografování.

    Takže myslím, že mluvím za všechna – díky moc za vaši práci a srozumitelné články. Monika

    1. LenkaS

      Milá Moniko,

      děkuji moc za Váš komentář. Jsem moc a moc ráda, že kniha nepřestává zajímat stále nové a nové čtenáře. Těší mě to a motivuje.

      Přeji Vám mnoho podařených snímků,

      LenkaS

  9. Vladimír K.

    Děkuji moc za knihu. Je to něco, co jsem dlouho hledal. Doporučuji všem, kdo se začíná zajímat o fotografování. Za běžně nabízené kurzy zaplatíte plno peněz a výsledek je nejistý. V tomto případě, lidově řečeno, za málo peněz hodně muziky.
    Vladimír K.

    1. LenkaS

      Děkuji Vám za milý komentář!

      Pěkné fotozážitky přeje LenkaS

  10. Vladimír M

    Dobrý den Lenko,

    Vaší knihu jsem zakoupil včera cca 1930 hod – a neodlepil jsem se od ní až dokonce.
    Nejsem sice začátečník ale není na škodu oživit znalosti – člověk se učí celý život a Vaše kniha je dobrým zdrojem informací, napsaná velmi dobrou metodikou s výstižnými ukázkami do detailu – jste profííík – „klobouk dolů“. KNIHU MOHU DOPORUČIT VŠEM ZÁJEMCŮM O FOTO – je dobře srozumitelná pro všechny.
    Váš koníček je velký kůň – všichni v knize najdou vše co potřebují.

    Přeji Vám mnoho pracovních i osobních úspěchů a hlavně pokračujte další knihou,
    téma se určitě najde !
    Vladimír M. Liberec

    1. LenkaS

      Milý Vladimíre,

      ani nevíte, jak mne těší, že i mezi pokročilými fotografy se najdou takoví, kdo si rádi oživí základní znalosti – a navíc s mojí knihou! Jsem velmi poctěna a vážím si toho, že jste si udělal čas na milý komentář!
      Dobré světlo!

      LenkaS

  11. Tereza

    Dobrý den chtěla bych se zeptat mám v plánu koupit olympus omd m10 co si myslite je to dobrá volba a když bych si ho koupila pomůže mi vaše kniha naučit se rozumět všem pojmum děkuji za odpověď přeji hezký den

    1. LenkaS

      Dobrý den,

      sympatický retro design 🙂 Mně se tento typ foťáků celkem líbí, i když s Olympusem jsem osobně nefotila, takže nemůžu garantovat Vaši spokojenost. Ale je to menší a úspornější řešení než zrcadlovka, přesto zachovává mnohé její kvality. Menší senzor, ale s rozumným rozlišením… Knihu určitě využijete, neboť tento foťáček je pokročilý a má manuální nastavení a všechny potřebné expoziční režimy.
      Jen bych upozornila, předem si rozmyslete, jaké objektivy budete do budoucna pořizovat, protože u tohoto systému není tak široký výběr a zákazník může narazit na vysoké ceny objektivů bez přijatelné alternativy.

      hezký den,

      LenkaS

  12. PavelW

    Dobrý den

    Rád bych vám poděkoval za vaši knihu, byla zdrojem spousty užitecnych informací a rad ktere byly naprosto srozumitelne i pro laika jako já 🙂
    Děkuji

  13. František QUIS

    Napřed k Vaší knize,četl jsem převážnounčást recenzí a všechna jsou velmi pochvalná i já se k nim jistě př\idávám a přeji Vám to nejlepší pro zejména začínající fotografy.Já bych k Vám měl ale prosbu,zda můete poradit odkud stahnout manuál pro foťák kompakt CANON G 16,jewlikož není knižně doložen u zakoupeného foťáku.Budu velmi vděčen budete-li imoci poradit nebo jinak pomoci a nečiňte si vyčítek nebude-li to možné,stačí sdělit,že nemůžete poradit.Děkuji předem za jakoukoli zprávu..

    František Quis

    1. LenkaS

      Dobrý den,

      děkuji i Vám za pochvalný komentář.

      Návod na Canon v češtině jsem našla v PDF přímo na jejich stránkách: http://www.canon.cz/support/consumer_products/products/cameras/digital_compact/powershot_g_series/powershot_g16.aspx?type=manuals&language=

      Hezký den,
      LenkaS

  14. Iva B.

    Dobrý den,
    chci vás poprosit o radu. Sice fotím již delší dobu na fotoaparát SONY DSC.V1, přesto jsem stále mírně pokročilý začátečník, přesto ale toužím po nějakém lepším fotoaparátu.
    Syn mi doporučil OLYMPUS PEN E-PL6, ale já bych spíš chtěla nějakou zrcadlovku za rozumnou cenu. Můžete mi prosím poradit s výběrem? Ráda fotím jak v exteriéru, tak i interieru a hlavně vnoučata, i když krásná krajina mě též vždy polapí.
    A ještě jeden dotaz, dá se vaše kniha koupit v kamenném obchodě?
    Děkuji a krásný den

    Iva B

    1. LenkaS

      Dobrý den paní Ivo,

      omlouvám se, že jsem neodpověděla včas na Váš dotaz. Kvůli množství podobných dotazů nemám kapacitu na zodpovězení všech. Ani já nemám vše snadno a rychle v hlavě, proto pokaždé strávím několik desítek minut hledáním odpovědí.

      Olympusy PEN nejsou špatné, především jsou kompaktní svými rozměry, ale podle Vašich slov jste ochotná nosit se s těžší a větší zrcadlovkou. Výhodu zrcadlovky bych mimo jiné viděla v tom, že se k ní nabízí nekonečné množství příslušenství a objektivů, které lze měnit podle finančních možností, proto je Vaše volba samozřejmě dobrá. I když záleží výhradně na individuální potřebě.

      Canon a Nikon jsou na tom stejně, ale protože mám s Canonem méně zkušeností než s Nikonem, doporučila bych Vám ze zrcadlovek řadu Nikon D5000. Model D5200 je nejlevnější, ale trochu starší, se starším procesorem. Nevím, o jak moc ztrácí vůči novějším – tedy D5300, D5500. Podle Vašich finančních možností bych každopádně volila Nikony této řady a nešla bych do levnějších (řada D3000), takže je dostatečně pokročilá, ale zároveň stále za rozumnou cenu, díky čemuž můžete (třeba i později) investovat do lepších objektivů.

      Nikon D5300 je podle ceny porovnán zde:
      Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů

      Anebo se podívejte na recenze, hodnocení a ukázkové snímky zde:

      Ohledně mojí knihy – nedá se koupit v kamenném obchodě, pouze stáhnout u mně na webových stránkách.

      Bohatého Ježíška přeji,

      LenkaS

  15. IvaB

    Paní Lenko, mnohokrát děkuji za vaše obšírné vyjádření a rady. I já vám přeji krásné a pohodové Vánoce a do nového roku hlavně zdravíčko všem

    Iva B.

  16. Radek Bauer

    Milá Lenko, jako vášnivý včelař jsem současně úplně propadl makrofotografování a tak jsem zakoupil Nikon D5300 včetně makro skla. Rázem jsem se oproti kompaktu dostal do neskutečného světa. Vůbec nelituji peněz. Ale protože dnes už moc v hlavě neudržím úplně všechno, hledal jsem nějakou šikovnou pomůcku (kapesního rádce), která mě v trávě v počátcích se zrcadlovku zachrání :o). A našel jsem Vaše stránky a tak nádherně zpracovanou knihu. Patří Vám za tento počin velký dík. Je naprosto srozumitelná v každé oblasti. Ihned jsem objednal, zaplatil, stáhl a četl a četl až do rána. Doslova!!! Celou jedním dechem. Tak se to tak hezky četlo. Šel jsem spát, až když žena vstávala do práce :o)))). Ještě že jsou ty svátky :o))). Předám kontakt na Vaše stránky dál kamarádům, aby mohli také zakoupit. Takovéhle věci si zaslouží podporu. Ještě jednou díky a do roku 2016 přeji hodně dalších dobrých nápadů, štěstí, zdraví a spokojenosti. Radek

    1. LenkaS

      Milý Radku,

      moc děkuji za Váš komentář. Líbí se mi Vaše nadšení a vůbec se mu nedivím, makrofotografie je i pro mne jedna z nejúžasnějších disciplín a pevně věřím, že v mikrosvětě najdete mnoho skvělých fotek.

      Krásný rok 2016,

      Lenka

  17. Radek Bauer

    Chválím

  18. Lenka

    Dobrý den,
    podědila jsem OLYMPUS SP-550 UZ.
    Už jsem kdysi podnikla pokus naučit se řešit ISO, clonu, čas nebo bílou s jiným foťákem, ale neúspěšně.
    Fotím totiž de facto pouze „krajinky“ (nebo-li cvakám, co vidím na výletech), takže mi chyběla motivace.
    S tímto foťákem jsou za dobrých okolností nádherné fotky, i když se nijak nesnažím.
    Nicméně i tak narážím na situace, které bych chtěla umět vyřešit.
    Jedna opakující se je, když jsem v lese a foťák mi při automatickém režimu „vybělí“ nebe prosvítající mezi stromy.
    Najdu ve Vaší e-knize odpověď, jak to vyřešit?
    Nemám na tyto věci hlavu, vše, co jsem se naučila, to jsem zapomněla, ale pokud najdu jednu instrukci pro konkrétní případ, kterou navíc využiji v praxi, tak to snad zvládnu 🙂
    Děkuji.

    1. LenkaS

      Dobrý den Lenko,

      ano, téma plechového nebe a přepalů v knize probírám spolu s několika tipy, jak s nimi naložit. Na druhou stranu ale nečekejte žádná zázračná řešení. Zvláště u nezrcadlovek nebo taky bez RAW a počítače nemusí jít všechny rady implementovat.
      Nicméně Fotíme venku I je kniha určená pro všechny, ať už fotí čímkoliv a jako takovou ji můžu obecně doporučit všem „krajinkářům“ bez rozdílu.

      LenkaS

  19. Marcela.M

    Dobry vecer pani Lenko ..Velmi som nadsena s Vasim popisom Vasej e- knihy ,ktory sme mali moznost stiahnut zdarma Je Skvela.!Zrozumitelne mi ponukla o case a clone vela informacii Chcela by som sa opytat mam Olympus Sp-100ee velmi rada fotim pohyb,sport,vodne sporty mate mi moznost poradit nejaku vasu knihu ? Dakujem pekne Marcela

    1. LenkaS

      Milá Marcelo,

      konkrétně pohybu a sportu se v žádné další knize nevěnuji. Pokud v nich probírám focení pohybu, tak především pohybu vody, moře, mraků… V obecné rovině se Vám může hodit kniha Fotíme venku I, ale konkrétně pak jen článek Jak fotit pohyb zde na webu.

      Ať se daří,

      LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>