Zdravím vás! Jmenuji se Lenka a tenhle web mě baví! Založila jsem ho už v roce 2012 a od té doby se věnuji výuce focení prostřednictvím článků, e-knih i individuální výuky. Baví mne předávat znalosti o focení a to co nejsrozumitelnější a nejpřístupnější formou. Mým cílem je Vaše radost z podařených fotek!
Obsah
E-kniha Fotíme venku
A jak to vše začalo? Tím, že jsem to, co vím sepsala do e-knihy Fotíme venku: Doma i na dovolené. Musím poděkovat Vám všem za zájem o pozitivní kritiku, které se mi dostává. Hlavně díky ní jsem se rozhodla věnovat se stále více růstu webu. Kniha se nakonec dočkala i druhého dílu!
Moje fotocesta
Moje první fotografické kroky byly úzce spjaty po dlouhou dobu asi deseti let pouze s cestováním. Fotogalerie s cestovatelskými fotkami je proto pro mne nezbytnou součástí webu. Bez foťáku v ruce bych si připadala na cestách jako „bez ruky“. Touha přivézt si krásné vzpomínky z prázdnin ve mně přerostla ve snahu po zdokonalování tohoto řemesla či umění a z každé další cesty jsem si vozila lepší a lepší fotky (nebo alespoň doufám).
Cestopisy a tipy na výlety najdete na mém druhém – cestovatelském webu www.fotokompas.cz.
Po dobu, kdy jsem fotila na analog blahé paměti jsem opravdu měla foťák jen jako společníka na cesty. Nenapadlo mě vzít ho do ruky doma a „plácat“ svitky filmů na různé fotoexperimenty.
Osvobození od „stavu peněženky“ představoval až přechod k digitální technice. Přestože si myslím, že diapozitivy Kodak Elite Chrom nenahradí sebelepší digitální čip, tak jsem s touto změnou spokojená, protože od té doby můžu fotit vždy a všude, třeba i pro kamarádky na jejich svatbách, aniž bych se musela ohlížet na náklady nebo na to, jak budu všem postupně diáky promítat na zeď.
Focení na cestách mi tedy zůstalo – krajina, architektura a klasické „pohlednicovky“ krás naší planety mě budou vždycky zajímat nejvíc. Kromě toho jsem si oblíbila focení svateb pro ten celodenní maraton soustředění na zachycení všeho co se děje. Je to tak trochu adrenalinový sport. Podobně jsem si našla zálibu i v reportážích z každodenního života a fotkách dětí.
Kromě těchto sfér mě s digitální fotografií chytla i postprodukce a úpravy fotek v počítači. Poté, co jsem se jako zarytý odpůrce přechodu na digitál nějakou dobu snažila ubránit, jsem zjistila, že mě to vlastně baví a považuji to za pokračování tvůrčího procesu.
Od jisté doby za mnou začali chodit kamarádi a známí, abych jim poradila jednak s výběrem fotoaparátu a taky s následným učením se ovládání zrcadlovky a základním pravidlům fotografie. Naplňuje mě, když můžu zužitkovat nabyté informace tím, že je předám dál. Proto taky vzniká tento web, budu ráda, když bude užitečný i pro všechny z vás.
Kurzy focení
Kurzů focení je na českém trhu dosti. Mnoho z nich učí profesionální fotografové, kteří si občas k učení jen tak odskočí. Já to mám naopak. Mým hlavním zájmem je UČIT. Učím, protože mne to baví! Učím individuálně, protože věřím, že jen tak si z lekcí odnesete maximum informací. Podívejte se na moji nabídku individuálních kurzů focení.
Co učím
- Jak si vybrat techniku
- Základy focení – expozice, kompozice
- Nastavení fotoaparátu
- Jak „rozmazat“ pozadí, jak zachytit pohyb
- Co a jak fotit na dovolené
- Moje oblíbená témata: Krajina, makro, město a památky – „pohlednicovky“ z dovolené, reportáž, děti, noční focení ze stativu.
- Základy úpravy fotografií v počítači (Lightroom, Photoshop, pluginy Nik Collection)
- Další konzultace podle Vašeho přání
- Chcete si vyzkoušet focení se zrcadlovkou, se stativem? Mám k zapůjčení během lekce!
Co neučím
- Umělecké focení v ateliéru
- Jak pózovat lidi a focení aranžované fotografie
- Pokročilá práce s externími blesky a světly
Ohlasy na výuku najdete zde:
Moje fotovýbava
Možná vás bude zajímat, čím fotím. Donedávna a dlouho to byl Nikon D90 a k tomu jsem se plácla přes kapsu a koupila Nikkor 17-55mm/f2,8 a Nikkor 105mm/f2,8 micro – ten používám hlavně na mou oblíbenou makro fotografii a taky na portréty. Na Vánoce roku 2014 jsem si pořídila full-frame zrcadlovku Nikon D610. Základní zoomový objektiv jsem si kvůli jinému formátu senzoru musela koupit nový – Nikkor 24-70mm/f2.8. Co dalšího používám, jaké filtry, fotobrašnu či stativ jsem dopodrobna popsala v druhé knize Fotíme venku: Doma i na dovolené – Pokročilé techniky focení.
27 comments
Skip to comment form ↓
Kamila Voříšková
20/04/2012 na 17.21 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Lenko!
Děkuji moc za Vaše stránky a užitečné informace. Focení je mým koníčkem, ale zcela na amatérské úrovni. Foťák ale beru vždy s sebou, třeba i na zimní nebo letní procházku se psem. Při cyklovýletě jsem mnohdy k smíchu, protože neustále zastavuji a fotím, co mne zrovna zaujalo. Protože fotím s pomocí Sony DSC H-1, který máme již asi 10-12-let, rozhodla jsem se fotoaparát vyměnit za nový a lepší a začít používat manuální nastavení a ne stále jen automat. Chci se naučit fotit v přítmí, osvětlené scény v noci, pohyb, atd. Takže mně čeká mnoho studia a zkoušení, finanční výdaje, ale jdu do toho. Vaše stránky mně v tom dost pomohly. Ráda se přiučím dalším Vašim příspěvkem. Děkuji Kamila
LenkaS
20/04/2012 na 17.24 (UTC 2) Link to this comment
Milá Kamilo,
jsem moc ráda, že vám JakNaFocení pomáhá. Děkuji za milý komentář. Určitě chystám i další články a jsem ráda za tipy na to, co Vás zajímá. Třeba noční fotografie, nebo pohyb. Přeji Vám dobré světlo a hodně nadšení!
Honza
27/01/2013 na 12.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Lenko,
v první řadě bych chtěl pochválit vaše stránky, jsou úžasné a člověku moc pomohou. A teď k dotazu, smím-li ho mít? Koupil jsem si novou zrcadlovku Canon a občas mám nápad na focení makra a rád bych, aby pozadí bylo maximálně rozmazané, proto bych si chtěl snížit clonu nejlépe na 2,6. Ale fotoaparát mi to neumožňuje a nemohu se dostat po 4,0, což nevím, čím to je. Může to být nedostatečným světlem?
Děkuji za případnou odpověd a budu se těšit na další zajímavosti a rady na Vašich stránkách.
Honza
LenkaS
27/01/2013 na 13.14 (UTC 2) Link to this comment
Milý Honzo,
jsem ráda za dotazy čtenářů a za to, že využíváte mé stránky.
Fakt, že se nemůžete dostat pod clonu 4 a dosáhnout tak požadovaného rozostření je dán tím, že Váš fotoaparát nebo objektiv má minimální možnou clonu právě 4. Jakým foťákem nebo objektivem fotíte?
Můžete si ověřit minimální použitelnou clonu přímo na foťáku – zpravidla je to psáno zepředu na objektivu. Např. 16-85mm, f3,5-5,6 značí, že na na ohnisku 16 bude minimální použitelná clona 3,5, ale postupně se bude minimální použitelná clona zvyšovat s tím, jak budete zoomovat směrem k 85mm. Na 85mm už nedosáhnete clony 3,5, ale pouze min.5,6. Je to dáno stavbou objektivu.
doufám, že jsem vám pomohla.
Jinak podotýkám, že na klasické makro by clona 4 měla stačit, ale to by váš foťák musel zaostřit třeba na 3cm. Pomůže také vyzoomovat na delší konec – směrem k teleobjektivu, jehož přirozeností je právě vykazovat větší rozostření pozadí.
Dalším trikem jak ošálit pozadí je uklidit na foceným předmětem/květem – oddálit pozadí (třeba ostatní listy) tak, aby bylo co nejdále od květu nebo se postavit v jiném úhlu, který toto umožňuje. Samozřejmě chápu, že to není vždycky možné.
Tak přeju hodně zdaru,
LenkaS
Martin
30/01/2013 na 20.26 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Lenko,
asi před dvěma lety jsem čistě náhodou měl možnost zakoupit starší zrcadlovku Canon EOS 350 D s poměrně bohatou výbavou. Jelikož jsem do té doby fotil „pouze“ s kompaktem, neváhal jsem ani chvilku a zakoupil moji vysněnou 1. zrcadlovku. Jak psalo již několik autorů přede mnou, nejdříve jsem byl zklamán fotkami. Neostré, bledé, prostě zlatý kompakt. Pokud jsem fotil na automat tak fotky sice byli lepší, ale v porovnání s kompaktem stále ne tak ostré. Po čase mi manželka koupila k narozeninám fotografický Workshop na Megapixelu „jak ovládat zrcadlovku Canon“ , kde jsem se dozvěděl, že pokud budu fotit na „automat“ nemusím mít drahou zrcadlovku. K tomu jsem získal spousty dalších potřebných rad a tipů. Od té doby skutečně na automat nefotím skoro vůbec (pouze pokud si nevím rady a fotka se ne a ne povést). Používám spíše čas TV, nebo clonu AV. Také jsem začal fotit do RAWu a upravuji v ZPS15. Zkouším, zkouším a zase zkouším. Pomalu, ale jistě jsem více a více spokojen s mými fotkami, i když vím, že stále nic neumím. Asi před rokem jsem vyměnil tělo za Canon 450 D. Jsem spokojen hlavně s velkým displejem a češtinou. V lednu letošního roku jsem se zúčastnil dalšího, tentokrát víkendového Workshopu v Krkonoších. Východ, západ slunce – něco úžasného. Rozhodl jsem se, že se budu více věnovat krajinářské fotografii, nežli ostatním žánrům (makro, portrét apod.). Zakoupil jsem nový stativ s panoramatickou hlavou, abych mohl také vyzkoušet panorama.
A proč to všechno píšu ? Hledal jsem na netu stránky, kde bych si nepřipadal s mými amatérskými dotazy jako „trouba“. A myslím, že jsem je právě našel – jaknafocení. Z vašich článků mám pocit, že se na vás mohu obrátit s jakoukoli otázkou a bude mi mile a jasně vyjasněna. Moc děkuji za tyto stránky, přijde mi to jako bych byl doma mezi svými. Přeji pro nás všechny spoustu vašich dobrých rad, tipů a informací. Už teď se těším, až si vše srovnám v hlavě a napíši vám mé první otázky. Zaujala mne také možnost individuální výuky. Poprosil bych o stručné shrnutí jak, kde a za kolik korunek taková výuka probíhá. Mnohokrát děkuji a přeji dobré světlo Martin
LenkaS
03/02/2013 na 8.47 (UTC 2) Link to this comment
Milý Martine,
děkuji moc za milý komentář. Jsem ráda, že jste našel na Jaknafoceni užitečné články, ale prostor, kde sdílet vaše zkušenosti a dotazy.
Vybral jste si krásný obor fotografie – krajinu. I pro mně je to oblast nejmilejší. Krajina vyžaduje mnohé technické znalosti a v podstatě nekonečné fotografovo zrání. I já se stále učím.
Přeji vám mnoho krásných chvil s fotoaparátem v přírodě a jsem zvědavá na Vaše dotazy!
S pozdravem,
LenkaS
Martin
06/02/2013 na 20.20 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
Měl bych dotaz: Do mého workshopu v Krkonoších jsem fotil do RAW+JPG. Sice to zabere víc místa na kartě, ale doma si mohu v klidu vybrat. Po úpravách RAWu jsem převáděl fotky následně do JPGu. Na workshopu mi bylo řečeno, že je lepší fotit pouze do RAWu a po úpravě ukládat do TIFFu. Má to obrovské velikosti, ale zachovají se vlastně veškerá data. Mám trošku chaos při ukládání fotek, zda si ponechat RAW, zároveň TIFF, nebo JPG. Zda mám fotky přejmenovávat, nebo nechat pod číslem ??
Můžete mi poradit, jak postupovat co nejjednodušeji a co doporučujete ?
Děkuji Martin K.
LenkaS
06/02/2013 na 20.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
musím se přiznat, že jsem na začátku svého digitálního focení řešila stejný problém. Momentálně jsem zaplnila už asi Terabajt dat jen z fotografií, takže ze své zkušenosti můžu doporučit toto:
Focení do RAW + JPEG jsem tak jako Vy taky nejprve praktikovala, ale záhy jsem zjistila, že ty neustálé duplikované soubory mi dost vadí, byl to chaos. Taky se mi velmi rychle začal plnit harddisk, takže jsem od toho upustila.
Momentálně fotím pouze do RAW a občas, když fotím nějakou méně důležitou reportáž, kde vím, že fotky nebudu chtít nebo muset upravovat, tak fotím jen do JPEGu.
Co se týče následné konverze RAW souborů, tak vybrané fotky většinou konvertuju pouze do JPEG – zejména pro použití na Internetu, anebo pro běžné fotky do „rodinného alba“ jejichž tištěná velikost nepřekročí A4.
Konverzi do TIFF volím když:
– Je fotka obzvlášť povedená
– Když na ní hodně záleží (prodej apod.)
– Když bych jí tiskla ve větším formátu než A4
– Když bych na ní dělala mnoho náročných úprav, které bych chtěla zachovat
Na jiné účely je TIFF nadbytečný. Doporučuji vždy schovat originální RAW, ze kterého TIFF v případě potřeby můžete vždy vygenerovat. Jinak nevím, jakou mašinu bych musela mít, aby se mi tam vlezlo 10 000 Tiffů 🙂
Díky za dotaz a mějte se!
LenkaS
Petra
21/02/2013 na 9.08 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
máte naprosto úžasné stránky a opravdu užitečné informace :). Již delší dobu přemýšlím o koupi digitální zrcadlovky a momentálně uvažuji o Nikonu D300. Chtěla bych znát Váš názor na tento fotoaparát. Jsem teprve začátečník, ale focení je mou velkou zálibou (zatím vlastním kompakt).
Předem děkuji za Váš názor.
Petra
LenkaS
21/02/2013 na 19.08 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
Nikon D300 – nebo v současnosti se jedná o D300S, tak ten bych vám i záviděla. Je to poloprofesionální foťák, což se taky zobrazuje v ceně těla. Pokud jste si jistá, že takováto velká zrcadlovka neumoří Vaši vášeň, tak jen do toho!
LenkaS
Martin
31/03/2013 na 19.06 (UTC 2) Link to this comment
Milá Lenko,
zakoupil jsem si u Vás knihu „FOTÍME VENKU“ a musím říct, že lepší kup jsem v životě neudělal. Stále jsem hledal a nakupoval knihy, kde bych našel základy fotografie podrobně a jednoduše vysvětlené. Knihy, které jsem si pořídil sice mají svoji kvalitu, ale to co hledám jsem v nich nenašel. Až VAŠE úžasná, laciná kniha. Vše perfektně od piky, srozumitelné, přehledné, prostě bez jediné chybičky. Knihu jsem si dokonce vytiskl, zakroužkoval a pořizuji si do ní poznámky, důležité informace označuji zvýrazňovačem. Už se nemusím bát když se mě někdo zeptá co je Expozice, clona „díra“ apod.
Klidně bych za knihu zaplatil i 10x víc. Děkuji za nás všechny amatéry, kteří máme focení jako velkého koníčka a radost z každé povedené fotky.
Martin K.
LenkaS
31/03/2013 na 19.35 (UTC 2) Link to this comment
Milý Martine,
pár pozitivních ohlasů na knihu už jsem dostala, ale tento Váš vede. Děkuji moc, že jste si našel čas jej napsat, opravdu mi udělal radost. Dovolím si jej zkopírovat do článku o knize.
Moc děkuji a přeji spousty krásných fotek!
LenkaS
Tomáš H
20/12/2013 na 23.17 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den
Mám digitalní zrcadlovku Nikon D90 + příslušenství již třetím rokem a fotím protože mně to baví. Fotím skoro furt ale mám pocit že ty fotky nejsou to co bych chtěl. Bylo by možné s váma konzultovat co dělám špatně atd…? Tom
LenkaS
28/12/2013 na 17.22 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
moje současné časové možnosti mi nedovolují osobní konzultace, bohužel.
Děkuji za pochopení,
LenkaS
Standa
30/12/2013 na 19.29 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
doporučuji se zaregistrovat třeba na „fotoradce.cz“ a poprosit ostatní o komentáře/rady k vámi nahraným fotkám. Jsou tam fajn lidi, určitě vám pomůžou.
Standa
Marie Kolínová
01/02/2014 na 14.41 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den Lenko,
chtela bych se zeptat zda ma podle Vas smysl si jeste dneska, kdy se prudce rozviji mirorrless pristroje, porizovat zrcadlovku? Co jsem mohla posoudit, tak vysledky fotek jsou srovnatelne a video dokonce lepsi.
Proc dnes tedy kupovat drahe a tezke zrcadlovky?
Majka
LenkaS
01/02/2014 na 23.50 (UTC 2) Link to this comment
Milá Majko,
vaše otázka je na místě. Opravdu jde kvalita nezrcadlovek stále výš a výš. Pro běžného uživatele bývá stále častěji jednoznačnou volbou. Zrcadlovky už nemusí vítězit množstvím funkcí nebo velikostí senzoru, nicméně co je pořád myslím tím hlavním důvodem, proč si pořídit zrcadlovku, je kvalita a výběr objektivů. Kvalitní skla s profi kresbou jsou stále pádným argumentem. Ale samozřejmě pro běžného uživatele a běžné fotky to nemusí být argument dostačující. Lehkost a skladnost je přednost, která může hrát hlavní roli zvlášť, když má přístroj i velmi slušné další vlastnosti.
Ale já jsem netestovala mnoho současných mirrorless přístrojů, abych vám mohla dát jednoznačnou odpověď.
Mějte se,
LenkaS
Peťa
17/05/2014 na 16.25 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj..především chci poděkovat za skvělé stránky,díky nim se pořád zlepšuji.Chtěla jsem se zeptat jestli základní objektiv 18-55 mm nebo pevná 50-tka,mohou zaostřit na oko aby bylo hezky ostré(aby bylo z blízka)Když to zkouším tak mě to nejde vůbec zaostřít.Děkuju
Jaromír
19/05/2014 na 7.16 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Lenko
Nemohu opomenout pochválit tyto stránky. Víte o čem píšete. Moc pěkné. Knihu si také zakoupím.
Měl bych dotaz. Rozhoduji se mezi Nikon 5300 a Canon EOS 70D. Možná nejsou zrovna úplně srovnatelné, Snad by měli stát spíš vedle sebe Nikon 7100 a Canon EOS 70D. To nevim. Nejprv jsem byl rozhodnut pro Nikon 5200. Potom jsem pomýšlel na 5300 a dnes srovnávám a přikláním se i k Canonu 70D. Asi neudělám chybu u žádného z nich. Přihlížím na kvalitu snímků, dostupnost objektivů a také cena. V neposlední řadě hmotnost.a výklopný dispej. Chci fotit hlavně přírodu. Také trochu makro a portrét. Která značka by byla vhodnější? Která je Vám bližší? Něco maličko z toho co píšete znám,Přečetl jsem něco ještě když nebyly digitální fotoaparáty, začínal jsem se Smenou 8m. V celku dobrá fotky na tu dobu, potom Ljubitěl, následně Praktika MTL3, Praktika B100 a toužil jsem po Asahi Pentaxu. Momentální přístroj Olimpus a Nikon, maličké kompakty. S digitální zrcadlovkou nemám žádné skušenosti. Proto se mě vaše stránky líbí. Děkuji Jaromír Z
Filip
05/03/2015 na 6.55 (UTC 2) Link to this comment
Super stránky. Jen tak dál 😉
Ema
05/08/2015 na 15.29 (UTC 2) Link to this comment
Ahojky Leničko.
Chi se zeptat jak tu fotku dám do notebooku.
Kabel mám připojím ho a obyčejně si fotky prohlédnu.
Ale nevím jak to dát do notebooku prosím o radu díky.Ema.
LenkaS
05/08/2015 na 18.12 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj Emo,
nevím, kterou fotku konkrétně, ale obvykle stačí kliknut na fotku a pak pravým tlačítkem myši kliknout znovu – tam se zobrazí nabídka – uložit do počítače. Snad to bude fungovat.
LenkaS
Grizzly
25/08/2015 na 8.54 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj Lenko !
I když fotím zrcadlovkou 4-tým rokem,tak se cítím stále jako začátečník a proto čtu různé weby o focení. Tvůj web považuji za Nej Nej,protože je vše vysvětleno tak aby to pochopil i laik jako já,tak že palec hore. 🙂
Jediné co tu postrádám,je sekce poradna kam by návštěvníci směřovali své dotazy.
V sekci postproces zmiňuješ Photoshop a další produkty.Zajímal by mne Tvůj názor na Zoner. Jelikož nejsem zastáncem velkých úprav v PC tak ho považuji za kvalitní a cenově velmi dostupnou alternativu k Adobe Photo Shopu.
BTW máš pravdu zkoušet,zkoušet,zkoušet,neb focení není o nástroji,ale o člověku. IT kamarád říká: „Problém je mezi klávesnicí a židlí. A u focení je to jedno a to samé.
S přáním dobrého světla Grizzly
LenkaS
02/09/2015 na 11.31 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji za komentář!
Zoner je mi sympatický kvůli cenové dostupnosti i faktu, že je český. Jeho rozhraní je podobné jako u Lightroomu, který používám. Je dobré, že se v něm dají i katalogizovat fotky. Nicméně, jak zmiňuju, používám Adobe Lightroom, který je asi o něco kvalitnější, co se týče úprav fotek samotných (algoritmy). Jelikož by mi dva podobné programy s katalogy fotek dělaly neplechu, tak Zoner nemám ani nainstalovaný, proto se k němu nemůžu vyjádřit.
LenkaS
LencaF
18/10/2015 na 13.04 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, dovolila bych si požádat Vás o radu. Narazila jsem na Vaše stránky, pročítám a moc se mi líbí. focení je už dlouhé roky mým koníčkem na amatérské úrovni. Ale na nějaké ruční nastavování atd jsem se dostala až teď. Takže se učím a trénuji na mém kompaktu pokročilejším Nikon colpix P310. Chtěla bych se věnovat focení portrétů a hrozně by mě bavilo v budocnu fotit svatby. Vím že to není hned a že mám před sebou třeba i roky než to bude vše ok. Ale chtěla bych trénovat a zkoušet. Třeba svatby známých jako druhý fotograf, portrétování známých atd. Ale mám omezený rozpočet a myslím že jako začátečník ani nemusím investovat velké peníze ne? Přemýšlela jsem nad Nikonem D3300 se základním objektivem 18-55 mm buď se stabilizací nebo bez stabilizace a nebo nikon d3200 také se základním objektivem. Názory na stabilizaci objektivu jsou různé, někdo píše že jednině s a někdo zase že jí vypíná, takže vůbec nevím. Četla jsem že lepší je tělo D3300 že má lepší čip, ale je to pro moje účely opravdu tak hodně velký rozdíl. ? nebo budu moci mít hezké fotky na účely co chci s oběma těly a základními objektivy do začátku. Čím víc toho čtu tím víc jsem z toho asi zmatená, mohla byste mi poradit? Předem moc děkuji.
LencaF
11/11/2015 na 12.12 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, vidím že jste zveřejnila můj dotaz – zatím bez odpovědi. Ještě jsem se neunáhlila a vyčkávala a přemýšlele. nakonec jsem se rozhodla přeci jen pro něco víc. Ale pořád se rozhoduji mezi dvěma variantami objektivů. takže na focení portrétů a reportáží ze svateb koupite spíše: NIKON D3300 + 18-55 VR II + 55-200 VR II a nebo NIKON D3300 + 18-105 VR. S čím budu mít lepší šanci ? Nebo jestli máte ještě jako radu úplně něco jiného tak budu také ráda. Přeji krásný den.
Lenka
Lukáš
07/12/2015 na 10.31 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím, uvažuji o stejné kombinaci (přecházím z d3100) NIKON D3300 + 18-105 VR, je to takový univerzál pro začátek-nemusíte přehazovat objetivy a dá se zazoomovat. Časem bych dokoupil pevnou 35 nebo 50 na portréty a vyšší světelnost.