«

»

Jak vybrat fotoaparát? Díl 1. Snadný průvodce výběrem digitální techniky

Jak vybrat fotoaparát a jak se vyznat v řadě typů, modelů a značek fotoaparátů, které na nás útočí z reklam? Předně si musíme ujasnit, co přesně od fotoaparátu chceme. Série článků v rubrice fotoaparáty bude tedy přehledným průvodcem myšlenkovým pochodem, který je třeba absolvovat předtím, než sáhneme po konkrétním typu a modelu foťáku. V prvním díle si probereme to nejdůležitější na začátek: jak vybrat fotoaparát podle typu a porovnání váhy a ceny.

Upozornění autorky: Článek byl napsán v roce 2012 a několik let udržován aktuální. To bohužel dnes již neplatí, a proto poslouží už jen jako vodítko pro obecné parametry. Konkrétní modely doporučuji konzultovat v obchodech s fototechnikou, nikoliv v komentářích, protože autorka již nedrží krok s překotnou produkcí nových fotoaparátů.

Obsah

Jak si vybrat digitální fotoaparát?

Vybrat fotoaparát bude snadnější, pokud si hned na začátku zodpovíte dvě základní otázky:

 • S čím jste ochotní se „tahat“?
 • Kolik jste ochotní zaplatit?

Dvě prosté, snadné a přímé otázky. Pokud jste začátečník, je zbytečné se ptát na to, jaké značce dáváte přednost, či zda preferujete zrcadlovku nebo kompakt. Je také zbytečné se ptát, jestli chcete fotit fotografie ve skvělé kvalitě (kdo by nechtěl), pokud nejste připraven obětovat trochu pohodlí (a nosit se s kilogramy navíc).

Takže si odpovězte na tyto dvě otázky a vaše volba mezi tisícovkami fotoaparátů se zúží na několik desítek (doufejme!).

Pokud máte jasno, jaký typ fotoaparátu si vyberete, můžete přeskočit následující výčet a přejít k druhému dílu článku o výběru fotoaparátu.

=====> Tip pro snazší výběr

 • Šikovně řešený e-shop vhodný k porovnávání parametrů má Megapixel.cz.

Typy digitálních fotoaparátů

 • Kompaktní fotoaparát (digitální kompakt)
 • High-end kompaktní fotoaparát (záměrně ho vyčleňuji z běžných kompaktů)
 • EVF fotoaparát (také falešná zrcadlovka, nepravá zrcadlovka nebo „bridge“)
 • ICL fotoaparát (Interchangeable lens camera, malý foťák s výměnnými objektivy zvaný také systémový kompakt, a někdy i bezzrcadlovka)
 • Zrcadlovka (DSLR)

E-kniha-Fotime-venku-small6Tipy pro vylepšení Vašich fotek, ať už fotíte čímkoliv, najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.

Cena je 189,-Kč za 80 stran e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIH A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Kompakt je malý, lehký a pohodlný

Jak vybrat fotoaparát - digitální kompakt

Malý, lehký a (relativně) levný – to je digitální kompakt. Už název nám mnoho napoví. Jedná se o úsporné „kompaktní“ foťáčky do kapsy, které dnes vlastní snad již prakticky každý (tedy pokud nefotí mobilem). Váha začíná už téměř na 100 gramech!

Tyhle aparáty jsou tak skladné a pohotové, že si je můžeme s sebou brát vždy a všude. Nutno říci, že jejich kvalita pro běžného uživatele je stále více a více uspokojující, až nad tím zůstává občas rozum stát. (Třeba když se štelujete s drahou zrcadlovkou a skvělým objektivem na stativu, fotíte do RAWu a paní s kompaktem vedle vás má fotografii na pohled daleko líbivější a pěkně saturovanou i exponovanou. Ty malé kompaktní mršky občas umí docela překvapit, i když často toto překvapení trvá jen do chvíle, než si snímek zobrazíme na velkém monitoru).

Otázkou je, jak dlouho se levné verze kompaktů na trhu udrží, když je rychlým tempem dostihují mobilní telefony se svými mnoha aplikacemi.

Čtěte dále ======>

Ale nenechejte se mýlit, není všechno zlato, co se třpytí. Za desetinásobně menší cenu (již od 1000,-Kč) nemůže kvalita fotek z kompaktu dosáhnout kvality fotek ze zrcadlovky. Zároveň nám také nenabídne variabilitu a tvůrčí rozlet. Pokud máte větší fotografické ambice a rozumíte si s technikou, tak tudy cesta asi nepovede.

Inspiraci hledejte v porovnání produktů ======>

High-end kompakty pro náročné

V cenových relacích, kde začínají zrcadlovky, kompakty obvykle končí. Tyto dvě kategorie se ale na moment setkají. High-end kompakty se totiž prodávají za obdobnou cenu jako zrcadlovky nižší třídy.

Váha těchto robátek, stejně jako cena se pohybuje na horní hranici kategorie kompaktů – 350g za 10 000,-Kč.

EVF aneb falešná zrcadlovka

Jak vybrat fotoaparát - falešná zrcadlovka EVF

Kromě kompaktu a zrcadlovky existují ještě přechodové modely „bridge“ neboli falešné/nepravé zrcadlovky. Říká se jim také EVF (zkratka pro Electronic view finder neboli elektronický hledáček). To znamená, že obraz v hledáčku je elektronický. Proto také nevidíte průzor hledáčku z přední strany fotoaparátu.

Je to typ foťáku, který spojuje relativně malou váhu a nižší cenu kompaktu s některými přednostmi zrcadlovek. Většinou se pyšní tzv. superzoomem – extrémním rozsahem ohniskových vzdáleností, a proto jejich objektiv vyčnívá a tvarem připomíná zrcadlovku.

 • Váží kolem 450g a do kapsy se rozhodně nevejdou.
 • Stojí v rozmezí 4 – 9000,-Kč.

ICL mini fotoaparáty s výměnnými objektivy

Jak vybrat fotoaparát - typ ICL

V angličtině ICL znamená zkratku pro Interchangeable Lens Cameras. Tyto foťáky s úsporným tělem (díky absenci rozměrného systému zrcadel) a s výměnnými objektivy nabízejí podobnou možnost kreativního vyžití jako zrcadlovky. Někdy mívají označení CSC (Compact System Camera).

Můžete si vybrat různé příslušenství, měnit objektivy, nasazovat externí blesk a fotit v manuálním režimu. To vše v provedení poloviční váhy a velikosti. Není to však levná záležitost a cena nových modelů této kategorie převyšuje cenu základních zrcadlovek.

Váha s jedním objektivem je asi poloviční, co u zrcadlovky – 500g, cena se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 000,-Kč (za tělo a jeden objektiv v sadě). Je to ale rozhodně fotoaparát, o kterém stojí za to uvažovat.

Velká, těžká, ale variabilní zrcadlovka

Jak vybrat fotoaparát - digitální zrcadlovka

Zrcadlovka, v angličtině SLR – single lens reflex, je typ fotoaparátu s pohyblivým zrcadlem, které promítá obraz do hledáčku. Tato konstrukce má mnohé výhody, ale také dvě nevýhody. Těmi jsou vyšší hmotnost a vyšší cena. Do kapsy se samozřejmě nevejde a pokud si ji nepověsíte rovnou na rameno (a neboucháte s ní o futra), musíte si pořídit extra brašnu a tu si také neustále hlídat.

Co se týče váhy, záleží na konkrétním modelu (zpravidla čím profesionálnější, tím těžší). V každém případě se pronese, zvláště, pokud časem dokoupíte i nějaké to příslušenství.

U menšího modelu počítejte se základní váhou včetně příslušenství okolo 1kg. Ceny začínají už na příznivých 8500,- Kč s 1 setovým objektivem. Zdá se však, že horní hranice je nekonečná (stovky tisíc).

Čtěte dále ======>

Cena foťáku, jak o ní uvažovat?

Pokud se rozhodnete investovat konkrétní částku do nového fotoaparátu, u kompaktu i bridge bude tato cena konečná. Možná si koupíte drobné doplňky jako pouzdro, či ministativ.

S digitální zrcadlovkou i ICL foťákem je to o něco složitější. Je třeba zvážit více věci předem a počítat s možností dalších investic.

Než si tento typ fotoaparátu vyberete, především si zjistěte:

 • Je v této ceně objektiv nebo jen tělo?
 • Pokud je v sadě i objektiv, bude mi jeho kvalita na moje focení dostačovat?
 • Ušetřím raději na těle a přidám na kvalitnější objektiv nebo chci co nejkvalitnější tělo a spokojím se s průměrným objektivem (alespoň prozatím)?
 • Koupím si raději pouze tělo a kvalitní objektiv koupím zvlášť třeba i od jiné značky?
 • V čem budu zrcadlovku nosit? V brašně či batohu?

Objektivy a příslušenství jsou velká kapitola sama o sobě a proto nebudeme odbočovat od tématu.

Jak vybrat fotoaparát – srovnání parametrů

Shrnutí srovnání jednotlivých typů fotoaparátů podle váhy a ceny
Model Digitální kompakt High-end kompakt EVF fotoaparát ICL fotoaparát Zrcadlovka
Váha 100g až 350g 350g 450g 500g od 1kg
Cena v Kč 1000 až 8000,- 9000 až 15000,- 4000 až 9000,- 10000 až 20000,- od 8500,-

A co další parametry?

Možná to teď na chvíli vypadalo, jako by tou jedinou a nejdůležitější věcí pro to, jak vybrat fotoaparát měla být jeho váha a cena. Kéž by tomu bylo naopak, ale často jsou to právě tyto dva parametry, které určují vývoj celé anabáze za elektronikou všeho druhu.

=====> Navštivte přehledný e-shop Megapixel a zjistěte aktuální ceny produktů:

 • E-shop vám poslouží také k porovnání parametrů, najdete na něm i recenze a snímky jednotlivých přístrojů a rady odborníků. Navíc nabízí k vybraným foťákům příslušenství nebo fotokurzy zdarma.

A nyní, když jsme si objasnili, jak vybrat fotoaparát podle ceny, váhy a typu, můžeme přejít k daleko zajímavějším informacím v druhém díle článku: Výběr fotoaparátu podle účelu a kvality.

Pokud jsou pro vás naše články užitečné, sdílejte je na Facebooku!

Vaše LenkaS

48 comments

Skip to comment form

 1. Filip

  Pročítám Vaše stránky a je zde mnoho užitečných informací. Jenom mě zarazil problém číslo jedna. Asi před rokem jsem se rozhodoval jaký fotoaparát si koupit. Jeden známí mi ukázal svět analogu a já tomu do čista propadl. Můj první byl Yashica Electro 35 GSN 1973 dálkoměrný poloautomat s prioritou clony. Najednou jsem musel přemýšlet o tom co vlastně fotím a ne jenom cvakat. Neustále si představovat jak výsledný snímek bude vypadat při použití té, či oné clony, jaký film si vybrat na tu či onu příležitost, barva, iso. A celá ta zdánlivá složitost mi akorát ukázala kde má můj přístroj meze a kam se posunout dál. Tak jsem si koupil Nikon FM2 1982 s kterým se ctím opravdu svobodný. Začal si filmy vyvolávat, kupovat si různé příslušenství. Začal si vyvolávat fotky. Nedávno jsem si koupil i 8mm kameru a začínám točit s kamarády filmy jako za starých časů, také si je sám vyvolávat. Jako velkou výhodu analogu vidím nesrovnatelně nižší pořizovací cenu bazarového plně funkčního fotoaparátu a skoro všeho co se k němu dá koupit. Provoz je sice dražší, dá se ale ušetřit vyvoláváním filmů doma v koupelně a skenováním na skeneru, 36fotek za 65kč i s vyvoláním. Jedním z hlavním důvodů je to, že analogová fotografie přežije věky což se o té digitální zatím říci rozhodně nedá. Nemyslím, že by analog byl jenom pro fajšmekry a sběratele. Tak trochu mi přijde, že jde více o umění a o roli náhody. Je to velká zábava a všem jí vřele doporučuji.

  1. LenkaS

   Milý Filipe,
   smekám před vámi a přeji vám mnoho zábavy a úspěchů.

   LenkaS

 2. Nikča

  Dobrý den.
  Zaprvé, musím pochválit vaše stránky! Foťák sice ještě nemám, ale krásně tady vysvětlujete různé věci, které je dobré vědět. Samozřejmě vše se líp pochopí jen s přístrojem v ruce..:) Ale jen tak dál, těším se na další články.

  Zadruhé jsem se chtěla zeptat na Váš názor co se týče koupi této zrcadlovky.

  http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d3200-18-55-af-s-dx-vr-55-300-af-s-dx-vr-16gb-sdhc/

  Velmi děkuji.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   díky za pochvalu stránek! Nikon D3200 je nejnovější ze základních modelů zrcadlovek. Výhodou těchto modelů je jejich skladnost, menší velikost, jednodušší ovládání. Jako takové jsou uživatelsky příjemné a poskytují začátečníkům všechny potřebné funkce. Na téhle volbě nevidím nic špatného, zejména v případě, pokud do budoucna nemáte profesionální nebo velmi pokročilé fotografické ambice.

   Dobré světlo,

   LenkaS

   1. nikča

    v případě, že by ty ambice byly.. mohla by jste mi nějaký doporučit, v cenovém rozmezí 0-20tis?
    Děkuji

    1. LenkaS

     Dobrý den,

     Nikon D90 vám určitě doporučit můžu už proto, že s ním fotím já a necítím, že by mně jakkoliv omezoval co se týče nabídky funkcí apod. Zatím Nikon v této cenové kategorii nedal na trh ani nový model střední třídy do 20 tisíc, takže v tomto směru je to volba na jistotu.

     LenkaS

     1. Jura

      Dobry den. Můžete nastinit jaky je konkretni rozdil mezi Nikony 3100 a d90?
      Dekuji

 3. Eva

  Dobrý deň,
  prečítala som si nejaké články ako vybrať správny fotoaparát, ale stále v tom nemám úplne jasno. Chcela by som totiž nejaký kompakt, ktorý by bol ľahký, pri nízkej svetelnosti robil krásne ostré fotky, mal Full HD video a stál by do 6000Kč. Budem fotiť deti, dovolenky, krajinu, bežné fotenie ako oslavy alebo nejaké akce. Čítala som aj testy u D-testu, pozdával sa mi Sony cybershot HX9V, hlavne ma oslovilo, že sa dá s ním natočiť veľmi pekné video, ale ten už nevyrábajú a teda aj nie je k dostaniu. Ale na druhej strane hodnoty svetelnosti boli podľa odborníkov nič moc skor zlé (ako ste písali aj vy v článku, čím nižšia hodnota tým lepšie). Mohli by ste mi prosím poradiť nejaké typy kompaktov, ktoré by zodpovedali mojim požiadavkám. Ostré fotky a veľmi dobré video sú prioritou, zľavila by som aj na hmotnosti foťáku či cene. Ale nemám záujem o zrkadlovku. Chcem automat.
  Ďakujem za radu.
  Eva M.

  1. LenkaS

   Milá Evo,

   to je velmi složitý dotaz. Jsem schopná Vám poradit na základě parametrů foťáku, ale bohužel nemůžu posoudit ostrost a kvalitu obrázků jednotlivých modelů, aniž bych všechny do jednoho otestovala v praxi.
   Obávám se, že při nízké světelnosti vám krásně ostré fotky bude fotit opravdu dobře jen zrcadlovka. Po kompaktu to můžete požadovat jen v omezené míře.
   Nicméně v tomto případě se vyplatí vybrat kompakt se skutečně nízkou clonou – třeba slušný Nikon Coolpix P310. Jiný se mi nepodařilo v této cenové kategorii s tak nízkou clonou najít.

   S pozdravem,

   LenkaS

 4. R.M.

  Dobrý den,

  jsem začátečník s ambicemi stát se profesionálem. Chci si kopit zrcadlovku, ať už digitální či alalogovou. Prosím, poraďte konkrétnéí typy (moc se v té široké nabídce neorientuju). Díky.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   nejprve Vás odkážu na článek přímo o zrcadlovkách, jelikož máte v typu fotoaparátu už jasno: Jak vybrat digitální zrcadlovku . Tam si zvolíte, jakou třídu budete chtít. Vzhledem k vašim profesionálním ambicím bych volila podle finančních možností od Nikon D90, Nikon D7100 nebo D300s. Případně podobné kategorie Canonu 60D, 7D. Záleží, kolik chcete investovat. Samozřejmě čím dražší fotoaparát, tím profesionálnější stupeň jeho funkcí atd. Nezapomneňte, samozřejmě, počítat s investicí do kvalitního objektivu nebo dvou objektivů.
   Pokud byste musela dělat kompromisy, doporučuji šetřit spíše na těle a více investovat do kvalitních světelných objektivů.

   S pozdravem,

   LenkaS

 5. Rasto

  Dobrý den,
  prosil bych Váš názor na Olympus E-5. Ze všech stran se na nás valí Nikon ,Canon: Mne se zdá že Olympus E-5 je docela dobrý foťák a nabízí hodně věcí aspoň pro mne ne úplně zasvěceného fotografa : Že se dá s ním fotit i sport: je dost rychlí. Jak jsem uvedl nejsem znalec. Já už totiž uvažuji rok o koupi tohoto foťáku ale nejsem pořád rozhodnut. Pořád se bráním aby jsem nekoupil blbost proto že všude kolem Nikon a Canon: V čem jsou tyhle značky lepší a dají se porovnat nějaké modely od Nikonu a Canonu s E-5? Je E-5 dobrá volba? jsem začínající fotograf? Děkuji za názor

  S pozdravem,

  Rasto

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   Olympus E-5 tělo vypadá dobře především díky tomu, že se o něm píše, že je to profesionální foták, jehož předností by měla být odolnost proti prachu i vodě. Ovšem nevím, zda by profesionál volil zrcadovku, jejíž velikost senzoru je pouhé 4/3. Za stejnou cenu prodává Nikon senzor fullframe (= velký senzor velikosti kinofilnového políčka oproti 4/3 kinofilm. políčka). Zjednodušeně řečeno – čím větší senzor, tím kvalitnější zobrazení.

   Co se týče alternativ u Canon a Nikon v podobné cenové kategorii, tak jsou to např. Nikon D300s, Nikon 7100, zmíněný Nikon D600, podařený Canon 7D, nebo 6D.
   To jsou všechno dobré zrcadlovky, které vám na focení sportu postačí. Na focení sportu totiž není nezbytné mít rychlost závěrky 1/8000s. Postačí i méně. Formule 1 jsem fotila na 1/500. (viz. článek: Jan fotit pohyb).
   Na focení sportu mi příjde skoro důležitější počet snímků za sekundu (napři. Canon D7 má více než Olympus) než rychlost závěrky nad 1/4000. A také je velmi důležitý světelný objektiv (s nízkou clonou, která umožní tento rychlý čas vůbec použít).

   Od Olympusu vás nicméně nemůžu s klidným svědomím odradit především proto, že jsem s ním sama nefotila (kromě kompaktů). Ale je třeba si uvědomit jednu věc: Dobře si předem rozmyslet, jaké objektivy si koupíte, protože pro Olympus je dost omezený výběr ve srovnání se systéme Canon a Nikon. Blíže se této problematice věnuji zde: Jak vybrat digitální zrcadlovku.

   Hezký den,

   LenkaS

 6. romča

  dobrý den, vybírám nový rodinný foťáček zejména na focení našich 2 ratolestí. Investice by se měla vejít do 10 tisíc. Zaujali mě například zrcadlovky Canon EOS 1100 D nebo Nikon 3100, ale jsme s manželem naprostí amatéři, máme prozatím digitál a jsme zvyklí pouze zapnout a fotit a nechci strávit spoustu času nastavováním foťáku a promeškat tak spoustu okamžiků vhodných k focení a tak zvažuji i fotoaparáty jako Canon Power Shot SX40 HS nebo Sony Cyber-Shot DSC-HX200, který má velmi dobré recenze.

  Děkuji vám za radu!

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   pokud nechcete studovat a nastavovat fotoaparát, tak skutečně je lepší sáhnout po nějakém kompaktu nebo ultrazoomu EVF. Pro lepší porozumění parametrům doporučuji článek Jak si vybrat kompakt.
   Osobně nejsem velkým příznivcem těchto ultrazoomů neboť mám pocit, že optika nemůže být natolik kvalitní, aby zvládla dobře kreslit v celém rozsahu, ale pokud má foťák dobré recenze, tak vás odrazovat nebudu. Určitě poslouží dobře.

   S pozdravem,

   LenkaS

 7. Jana

  Dobrý den, vybírám nový foťák, do 10ti tisíc. Chtěla bych aby fotky šly vyvolat i ve formátu A3, fotím jak krajiny, broučky i lidi. Zatím jsem měla malý kompakt. Ráda dělám černobílé fotky. Považuji se za amatéra, jen mě to baví. Fotím i děti, takže nějaký, který umí momentky. Poradíte?

 8. Jitka

  Děkuji moc za informace, potřebovala bych poradit s výběrem malého kompaktu do kapsy na výlety, je jich na trhu opravdu hodně a recenze si často protiřečí. Cenu bych si představovala kolem dvou až třech tisíc, pouze bych volila raději fotoaparát s akumulátorem, ne na tužkové baterie a určitě bez dotykového displeje. Za doporučení budu vděčná.

 9. L.

  Dobrý den,

  Mám zájem o koupi nového fotoaparátu. Jsem laik, takže bych se rád vyhnul koupi zrcadlovky. Můj výběr je digitální kompak bez výměnných objektivů. Pořizovací cena max. 10 000 včetně příslušenství (paměťová karta 16 GB, brašna na kompakt, poutko na ruku). Velikost kompaktu není pro mě limitující, ba naopak bych volil nějaký větší typ. A co se týče bližší specifikace.

  Jsem milovník přírody, rád chodím na túry. Tudíž by měl kompakt mít širokoúhlý objektiv (krajiny, panorama), s dobrým zoomem samozřejmě optickým (min. 20x – 30x). Další podmínkou je, aby kompakt vykresloval pěkné portréty a měl dobré makro (výklopný display). Ve fotoaparátu bych uvítal akumulátor na dobíjení. Další nezbytností je, aby kompakt dokázal dělat pěkné snímky i za zhoršených světelných podmínek (šero, soumrak, tma). Tudíž by světlost objektivu měla býti nižší. Vím, že je těžké najít kompakt, jež by splňoval veškeré parametry. Tudíž bych Vás chtěl poprosit o pomoc a radu při výběru kompaktu. Najít vhodný kompromis mezi všemi parametry a nalézt kompakt, který dělá krásné snímky! Jak jsem uvedl výše hlavní věci které fotím je příroda, panorama, lidé, makro, budovy. Prostě všehochuť. Limitující je samozřejmě cena, ovšem na druhé straně si zase nemyslím, že by 10 000 bylo málo.

  Po dlouhém hledání jsem si vybral Sony Cyber-shot DSC-HX200V. Prosím Vás o radu, jestli je výběr vhodný vzhledem k výše zmíněným parametrům. Popřípadě bych Vás poprosil o doporučení nějakého dalšího (dalších) kompaktů.

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem a přáním krásného zbytku dne,

  L.

 10. Martina

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o radu. Chci si kupovat digitální zrcadlovku a začít se trošku více věnovat focení, žádný profesionální ambice však nemám, chtěla bych pěkné fotky, trošku si s foťákem a fotkami pohrát. Kompak už mi není dostačující, hlavně za horších podmínek. Mohla by jste mi prosím poradit s výběrem, rozhoduji se mezi Canonem EOS 600, Nikonem 3200 nebo Nikonem 5000. Co myslíte, nebo pichází v úvahu jiná varianta?

  Děkuji za radu.
  Martina

 11. moni

  Dobrý den,

  prosím Vás o radu, jaký fotoaparát by byl vhodný k focení přírody, především louky a lesy. Zajímám se o myslivost, proto by se jednalo převážně o focení zvěře, z čehož plyne, že nejen ve dne, ale i za šera, popř. v noci. Samozřejmě bych jej ráda využila i do interiéru, ale to pak myslím záleží na objektivu? nevím, jsem úplný začátečník…poradila byste mi, jaké druhy a typy fotoaparátů by se právě k těmto účelům hodily? samozřejmě mi také záleží na co největším přiblížení v co možná nejlepší kvalitě, jelikož zvířátka k vám na metr nepřijdou 🙂
  Děkuji za odpověď a za radu.

 12. LenkaS

  Vážení čtenáři,

  poslední dobou se rozmnožil počet dotazů ohledně technického vybavení a bohužel již není v mých časových možnostech na ně vždy a včas odpovídat. Ocením však, když se odpovědi ujme některý ze zkušenějších čtenářů!

  Avšak pokud i po přečtení článku budete stále váhat mezi fotoaparáty, tak vězte, že rozdíl ve snímcích, které pořídíte různými fotoaparáty stejné cenové kategorie bude jen minimální. Jen zřídka můžete zvolit opravdu špatně. Výrobci se předhánějí, aby vám dodali za Vaše peníze kvalitu, která odpovídá dané cenové kategorii.

  Přeji vám proto co nejsnadnější volbu a mějte na paměti, že ve výsledku největší měrou ke kvalitě fotografií přispíváte stejně vy. A až si váš vysněný fotoaparát pořídíte, ráda se s vámi potkám v komentářích u článků z rubriky Rady a Tipy “jak fotit”.

  Vaše

  LenkaS

 13. Petra

  Dobrý den, vždy jsem rada fotila, baví mě to. Mám zatím kompakt a už dlouho se rozhoduji nad pořízením zrdcadlovky. Na jednu stranu bych si ji moc přála a na druhou stranu se bojím, že to nezvladnu.Jak manuálně, tak časově. Dřív jsem fotila vše zajímavé, ale dnes mam 2 maličké děti, takže fotim hlavně je. Svého snu se ale vzdát nechci, kompakt mi už nestačí a proto bych chtěla poprosit o řadu. Mohla by jste mi doporučit fotoaparát lepší než kompakt, ale aby nebyl úplně tak náročný jako zrcadlově? Peníze nejsou rozhodující. Předem dekuji. Petra

 14. alan

  Dobrý den,
  prosím o radu při výběru kompaktního dig.fotoaparátu pro běžné focení – rodina,krajina,apod. bez nutnosti manuálního nastavování … „kvalitní snímky pro fotografické analfabety“ v ceně 3-5 tis.Kč
  vybral jsem canon powershot SX 240,ale nevím jestli pro mě není zbytečně složitý
  předem moc děkuji za radu

 15. Jaroslav

  Zdravím všechny a nejvíc Lenku,
  pár dní to tu pročitám, má to vše fakt hlavu a patu, díky. Úplně první píše Filip o svém návratu k analogu. Trochu mi četl myšlenky posledních let:-) Léta jsem fotil s analogovou zrcadlovkou, myslím, že digitál na mě má taky chtě nechtě neblahý vliv. Už si s fotkama tolik nehraju, nepřemýšlím o nich, vždyť je možnost snadné opravy, že. Bohužel tohle nastupovalo nenápadně plíživě., ale fakt je že už z focení nemám takovou radost z očekávání, co tam bude.

  Uvažuji si na kolo a lyže pořídit lepší kompakt a pro radost se vrátit k analogu s filmem, který mám ve skříni. Ale to mi nastolilo 2 zásadní otázky:
  Za prvé, vyrábí se vůbec ještě kvalitní barevné filmy a jaké?
  Za druhé, když si nechám film vyvolat a udělat fotky, údajně stejně fotky z filmu naskenují a na papír hodí digitální cestou. Je to tak? Ke jiná cesta? Možnost vyvolávat doma filmy a dělat fotky nemám.

  A ještě bych si dovolil poprosit o názor výběr lepšího kompaktu. Hledal jsem něco dobrého v porovnání cena/výkon a snažil se přizpůsobit vlastním potřebám, kdy to budu tahat na kole a na lyžích a občas z lenosti i přece jen nahradím zrcadlo. Do nejužšího výběru jsem pojal Canon G15, Nikon P7700 a Panasonic LX 7. Máte s uvedenými zkušenosti? Panasonic má super světelnost, Nikon super zoom, Canon se mi zdá být dobrým kompromisem obého. Vidíte to také tak?

  Přeji Lence i všem ostatním krásný sdventní čas a dobré světlo:-)

  1. Standa

   Dobrý den,
   na analog jsem v podstatě nefotil, těch pár filmů se Smenou 8M nelze brát vážně. Na druhou stranu to možná byla právě tato první zkušenost, která rozhodla o budoucím koníčku. Začínal jsem s ultrazoomem Panasonic FZ-20. I po 10 letech stále perfektně funguje (i s původní baterií a kartou!), jen 5Mpx je pro mne už málo. : ) Takže perfektní první foťák, se kterým jsem si dosyta vyhrál a focení mne naplňovalo.

   Pak jsem si pořídil použitý Canon 40D a začal objevovat úplně nový svět. Na aukcích hromady levných manuálních objektivů, které šly s přechodkou použít. Výsledky byly často úžasné, úplně jiná liga než ten ultrazoom. Ale po prvotním nadšení jsem se v tom začal ztrácet … místo skutečného focení jsem často jen porovnával své objektivy a hledal ten „nej“. Vzít zrcadlovku na procházku/výlet pak znamenalo vzít nemalou a ne úplně pohodlnou brašnu, která se časem pronese. To mne postupně docela otrávilo a skoro rok jsem focení ignoroval.

   Před rokem jsem zvolil jinou cestu – pořídil jsem si „lepší“ kompakt do kapsy, který bych mohl s sebou tahat a nijak by mne neomezoval. Ty foťáky, které máte ve výběru byly pro mé potřeby moc drahé a Olympus zrovna vydával svoji XZ-2, takže vychvalovaný model XZ-1 zlevnil na 7000. Toho jsem využil a vyplatilo se. Focení mne bavilo jako nikdy předtím a mé nejoblíbenější fotky mám právě z tohoto foťáku, zejména protože jsem ho měl s sebou, když bylo potřeba a jinak o něm ani nevěděl. Jediné co mi za rok používání na XZ-1 vadí je větší šum (starší čip), absence gripu (moc pohodlně se nedrží) a nepříliš praktická krytka objektivu. Naopak světelnost 1.8 a stabilizace je parádní při focení v místnosti. Kdybych si právě teď měl pořídit nový kompakt, byl by to XZ-2, vylepšená verze toho co mám teď (lepší čip, méně šumu, vylepšené ovládání). Teď už je tuším za 8000, což je paráda. S obrazovým výstupem (raw – zpracování v Zoner Photo Studio) jsem naprosto spokojený. Takže za sebe doporučuji právě tento.

   Všechny tři modely ve vašem výběru jsou velice oblíbené a kvalitativně srovnatelné. Bude záležet na tom, co je pro vás důležitější. Na dpreview porovnávali právě Canon G15 a Nikon P7700. Canon má lepší světelnost, celkově je svižnější na ovládání a rozsah 28 – 140mm je zcela dostatečný (vhodnější než 24 – 90 u Panasonicu). Podle recenze má Nikon lepší ostrost a výklopný displej je obrovské plus (možnost fotit „přes dav“ nebo od země), naopak vyčítali šíleně pomalé zapisování na kartu (jpeg+raw, případně bracketing) a tedy nutnost mít nejrychlejší možnou kartu (zápis 90MB/s), během zápisu totiž nelze k foťákem nic dělat. Canon měl pak lepší chování za horších světelných podmínek, lepší režim rozšíření dynamického rozsahu (detaily ve světlech) a možnost vytvořit HDR snímek, který na rozdíl od Nikonu vypadal přirozeně. Panasonic bych si tedy nevybral kvůli rozsahu 24 – 90mm, Nikon bych si nevybral kvůli -možným- problémům s rychlostí a tedy potenciální otravností. Canon sice nemá výklopný displej a ten hledáček asi moc radosti nepřinese, ale vypadá jako lepší verze mé oblíbené XZ-1 (o trochu lepší zoom, grip, s automatickou krytku objektivu a ovládání kompenzace expozice také vypadá slibně, o uživatelský profil navíc).

   Hodně štěstí při finálním výběru. Kompakt v kapse je lepší než zrcadlovka ve skříni. : )

 16. Jaroslav

  Stando, díky za názor, nějak si to vše přes Vánoce promyslím a v lednu k narozkám si něco nadělím. S tím heslem lepší dobrý kompakt v kapse než zrcadlovka ve skříni mohu jenom souhlasit. Nejsem profík a tahat zrcadlovku na kole, na lyžích nebo po horách už nějak s přibývajícími léty nechci. A to jsem s ní na analog fotil léta, ale to nebyly takhle dobré kompakty. Požehnané Vánoce a šťastný nový rok 2014:-)

 17. eva

  Kupujete foťák? Vyzkoušejte http://foto.hyperinzerce.cz/ – velký bazar fotoaparátů a příslušenství!

 18. anna

  Máte prosím někdo zkušenost s http://www.hyperzbozi.cz/fotoaparaty/nikon-d5200-7-194742? Díky moc!

 19. Markéta

  Dobrý den prosila bych o radu při výběru fotoaparátu, chtěla bych digitální zrcadlovku, mám koně a chtěla bych fotoaparát aby dělal ostré fotky hlavně v pohybu ! Na čem si mám dát záležet ? Chtěla bych canon 600 D nebo prý je lepší nikon 3200d ale zase nejsem zastánce značky nikon, chtěla bych jezdit fotit přítele na okruhy s motorkou takže jak říkám co nejlepší foťák aby zachytil ostrý snímek v pohybu , předem díky za odpověď

 20. jana

  Já jsem již 2x kupovala foťák přes bazar http://foto.hyperinzerce.cz/. Vždy byl zcela nový, ale za nižší cenu. Tak doporučuju.

 21. Klára

  Dobrý den, nemá někdo zkušenosti s fotoaparátem Olympus Stylus 1s?

 22. Petra

  AHoj, shanim zrcadlovku do 10000kc, chtela bych rozumny pomer cena/vykon. Precetla jsem hodne clanku a nejvice me zatim zaujala tato http://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/zrcadlovky/canon-eos-1200d-18-55-dc-iii-value-up-kit.html . Mate prosim nekdo nejake zkusenosti s touto? pripadne muzete poradit nejakou jinou?

 23. Martina

  Prosím někoho kdo se vyzná potředuji poradit chci kupovat foťák ale potřebuji s ním fotit sport (fotbal)a v lese jakou značku a tip děkuji moc.Já se v tomhle vůbec nevyznám.

  1. LenkaS

   Dobrý den, Martino,

   záleží, jak moc chcete, aby to bylo „profi“ a taky na možné investici. Nějaký světelný ultrazoom (falešná zrcadlovka, EVF) s nízkým clonovým číslem, by možná mohla stačit a nevyšla by tak draho. Jinak na kvalitní profi (poloprofi) práci pak spíše zrcadlovka (tělo někde od 15000) + alespoň dva objektivy (jeden základní a druhý na na sport, zvířata) – světelný teleobjektiv s rychlým ostřením (ultrazvukový ostřící motor pro okamžité přeostření). Bohužel v této variantě se zde bavíme o investici několika desítek tisíc.

   S pozdravem,

   LenkaS

 24. luboš

  už fotim dost dlouho, jenže oblbování recenzemi mě přestalo bavit. mám nikon 90 a rad bych chtěl jit s dobou a chtěl nikona d 7200. jaký je váš názor. nespěchám. napřed našetřím aspon 50 000, abych koupil i s objektivy.
  napřed jsem chtěl jít do nového canona d80, ale nevím, co z těch dvou. co myslíte?

 25. Pavlína

  Dobrý den,
  chtěla bych poprosit o radu ohledně nové koupě fotoaparátu. Jsem fotograf začátečník – doposud jsem používala pouze obyčejné kompaktní foťáky, jejichž kvalita byla naprosto katastrofální. Rozhodla jsem se proto investovat do lepšího fotoaparátu, protože hodně cestuji a ráda bych si z cest přivážela kvalitní fotografie a videa. Nemůžu se však rozhodnout, zda investovat raději do zrcadlovky nebo ICL fotoaparátu… Rozhodně se neplánuji stát profesionálním fotografem (i když člověk nikdy neví 🙂 ), používala bych jej především na svých cestách a dovolených. Proto bych využila spíše lehčí a menší fotoaparát, abych se nemusela tahat s dvoukilovou brašnou na rameni. Na opačnou stranu bych ráda opravdu kvalitní fotografie/videa, se kterými bych si mohla pořádně vyhrát a „vymazlit“ si je (rozostřené pozadí apod). Mám proto dilema, jestli raději ICL (například Olympus PEN E-PL 6, obj. 14-42mm), který je lehký a skladný, nebo spíše nějakou základní zrcadlovku. Bojím se totiž, že fotografie z ICL nebudou dosahovat takových kvalit jako u zrcadlovky, tím pádem abych neinvestovala několikrát vyšší cenu do něčeho, co ve výsledku bude kvalitativně horší než ta nejlevnější zrcadlovka. Chtěla bych proto poradit, který ze dvou typů fotoaparátů byste mi, coby začátečníkovi, doporučili? Případně i nějaké konkrétní tipy – můj limit je plus mínus 10 tisíc.

 26. Aleš

  Zdravím Pavlíno,
  píšete, že doposud používáte obyčejný kompakt, a že chcete investovat do lepšího přístroje.
  Ale se svým limitem 10,000 kč moc velký výběr nebudete mít. Požadujete také kvalitní fotky
  a video, bokeh (rozostřené pozadí). No a to chce již světelnější objektiv a ten také něco stojí.
  Ano, za deset tisíc už pořídíte amatérskou lowend zrcadlovku, možná i se setovým objektivem.
  Otázkou ale je, zda se s tím budete chtít na cestách tahat. Být váma, tak se poohlédnu po nějakém
  kompaktu s pevným objektivem a se zoomem maximálně 3x a slušnou světelností. Za těch 10,000
  se už nějaký dá koupit. A nebo po bazarovém systémovém kompaktu s větším snímačem.

 27. Lenka

  Dobrý den,
  jsem úplný,ale úplný začátečník. Chtěla bych si pořídit fotoaparát na focení drobných výrobků, které dělám a chtěla bych je prodávat na netu, proto musí být fotky dost kvalitní. Nepotřebuji fotit krajiny, pohyb a pod. jenom ty výrobky. Foťákům vůbec nerozumím, jenom vím, že čím je víc pixelů, tím je lepší.
  Prosím, mohli byste mi poradit, co si mám koupit? Chtěla bych investovat tak 5000,-kč. Je za tuto cenu možno pořídit lepší fotoaparát než mám v mobilu iPhone 4?
  Děkuji za odpověď Lenka

  1. LenkaS

   Dobrý den, Lenko,

   souhlasím s Alešem, že za 5000 nedostanete lepší kvalitu než mobilem. Pokud jsou výrobky drobné, tak skutečně makro objektiv bude výhodou, abyste si mohla hrát s hloubkou ostrosti a dosáhnout i dobrého zvětšení.
   To, co bude pro vás dále hrát zásadní roli je dobré nasvícení a přesné zaostření – budete tedy potřebovat stativ.
   I přesto, že použití snímků na internetu nevyžaduje bůhvíjakou kvalitu, i tak se nevyhnete investici nad 15000 pokud mají mít fotky nějakou úroveň. Doporučuji nejzákladnější zrcadlovku + jeden objektiv + obyčejný stativ.

   Mějte se a nenechejte se odradit investicí,

   Lenka

 28. Aleš

  Zdravím Lenko,
  nepíšete, jak drobné ty předměty budou. Jestli opravdu malé, tak by jste pravděpodobně potřebovala
  makro objektiv. Za 5000.-kč nepořídite nic, co nezvládne mobil. A čím více pixelů, tím je foťák lepší, je
  obecně šířený blud. Větší počet pixelů se využije na větších snímačích, ale ne na pidičipech laciných
  kompaktů a mobilů. Píšete, že chcete vydělávat peníze internetovým prodejem, a požadujete určitou
  kvalitu fotografií, vašich výrobků, ale to půjde dosti těžko, bez nějaké finanční investice a znalostí. Máte
  prakticky dvě možnosti, najmout si na to fotografa, ale ten to dělat zadarmo nebude, a nebo si pořídit
  přiměřenou výbavu(fotoaparát, objektiv(y), světla, stativ atd.) a naučit se to fotit sama. Vstupní investice
  by se vám měla vrátit formou vyšších zisků z prodeje, a nebo také ne. Záleží jen na vás, jakou formu si
  zvolíte. Dle mého názoru, být vámi, tak se poohlédnu minimálně po bezrcadlovce(zrcadlovka by byla
  lepší) s možností měnit objektivy a se snímacím čipem o velikosti minimálně 4/3=18×13,5mm nebo APSC
  =23,7×15,5mm, objektiv s pevným ohniskem a slušnou světelností. Na netu si najděte takové aparáty a
  objektivy a uděláte si alespoň představu o cenách. Ale pokud chcete kvalitu, tak počítejte se 12,000-20,000
  kč. a to jen za tělo s jedním sklem. A také je potřebný patřičný počítač s monitorem a program na úpravu fotek.
  Tak si musíte sama rozhodnout, zda se vám vyplatí investovat do výbavy nemalý peníz a učit se s touto výbavou pracovat, a nebo zůstat u vašeho iPhonu 4. Přeji vám ať se daří.

 29. Klára

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaký si mám pořídit fotoaparát… Já nejsem nijak veliký fotograf, ale chtěla bych se více zabývat focením a to focením přírody, krajiny, kytek a tak celkově všeho, co je okolo nás a nějak nevím jak si vybrat ten správný fotoaparát, který by dělal kvalitní fotky. Byla bych ráda, kdyby stál do 10 000Kč. Nechci aby to byl nějak náročný foťák a abych se v něm dokázala vyznat. Byla bych ráda jen za nějaké Vaše typy na nějaké fotoaparáty 🙂 a předem děkuji 🙂 Je mi jedno, jestli to bude kompakt nebo zrcadlovka 😉 jen mi prostě třeba napiště nějaké příklady, které by jste mi doporučila 🙂

 30. Jan

  Ahoj , moc se mi tvoje stranky libi. Chtel bych poradit s koupi fotaku, chci zacit fotit na vyssi urovni a tisknout pekne a velke fotky. Rozhodnul jsem se tak po nasi svatbe, kdyz nas kamarad velky odbornik na foceni ,ale bohuzel jenom velky teoretik a vsech 600 fotek co udelal jsou rozmazane a nekvalitni. Rozhoduji se mezi temito dvema fotaky – Canon eos 1300d a Nikon d3400. A nebo koupit radeji nejaky starsi model a vice kvalitni ? Nechtel bych zase po roce fotak menit dekuji za odpoved. Jan

 31. Petr

  Dobrý den, chtěl bych si pořídit svoji první zrcadlovku a váhám nad výběrem, protože ten je dnes skutečně obrovský a potřebuji odolat marketingu a nevybrat si nějaký „šunt“. Co si myslíte například o tomto Nikonu, který je za slušnou cenu i s potřebným příslušenstvím: https://www.expert.cz/nikon-d3400-objektiv-af-p-18-55vr-8gb-pametova-karta-brasna/ ? 🙂

 32. Alena

  Dobrý den. Chci vás požádat o radu. 10.let mám fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ18 a chtěla bych si koupit zrcadlovku. Myslíte že dělám dobře? Nemůžu se rozhodnout jaký typ a značku. Můžete mi poradit? Děkuji. Alena

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   značka fotoaparátu je hodně o osobních sympatiích. Sama fotím na Nikon, ale Canon je stejně dobrý. Jiné značky mají taky kvalitní fotoaparáty, ale méně příslušenství… Zrcadlovka je dobrou volbou za určitých podmínek – že Vám nevadí velikost, studování pokročilých funkcí apod… Kompromisem mezi kompakty a zrcadlovkami jsou různé bezzrcadlovkové fotoaparáty s výměnnými objektivy, avšak cenově to není úplně levné. Rozhodněte se, kolik můžete investovat a podle toho bych směřovala i výběr.

   LenkaS

 33. Jitka S.

  Dobrý den,

  ráda bych se poradila o výběru fotoaparátu. Jsem úplný začátečník, ráda bych fotila zejména na tanečních soutěžích tzn. v interiéru, pohyb na parketu. Rozhoduji se mezi compaktem a zrcadlovkou. Někdo říká, že na toto prostředí jedině zrcadlovka, že z compaktu jsou stejné fotky jako z mobilu. Někdo zase, že zrcadlovka pro amatéry začátečníky fakt není. takže nevím do čeho jít.

  Moje nároky jsou: snadné ovládání, fotky dobré kvality, prostředí focení je interiér s ne vždy dobrými světelnými podmínkami, fotky tanečníků v pohybu.

  Canon eos 600d s objektivem 50mm 1,8 nebo Sony CyberShot DSC-RX100. Nevím co z toho zvolit?
  děkuji Jitka

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   ani já bych nevěděla, co zvolit bez toho, aniž bych si to vyzkoušela. Nejsem si jistá, ale myslím, že 50mm objektiv je trochu málo, pokud byste chtěla fotit i páry na parketu izolované a nemáte možnost být přímo na parketu. Chce to dobrou světelnost aspoň f2,8 a to je u delších objektivů nad 50mm hodně drahá záležitost. To pak vyjde levněji kompakt. Záleží, zda byste očekávala profi kvalitu nebo jen snímky do rodinného alba. Necítím se dost kvalifikovaná, abych Vám pomohla rozhodnout a doporučuju se obrátit na technicky zdatnější fotografy nebo ideálně Facebookové diskuze.
   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>