«

»

Jak si vybrat digitální zrcadlovku?

Každý, koho focení chytne, se dříve nebo později setká s problémem, jak pokročit dále na cestě ke stále lepším snímkům. I vy jste nyní nejspíše dospěli k převratnému momentu a rozhodli se pro změnu! a jak . Všem začátečníkům i pokročilým kompaktářům v tomto článku nabízím pár přehledných rad, jak si vybrat digitální zrcadlovku. Jak se vyznat mezi značkami a co vše je potřeba vzít v úvahu?

Upozornění autorky: Článek byl napsán v roce 2012 a několik let udržován aktuální. To bohužel dnes již neplatí, a proto poslouží už jen jako vodítko pro obecné parametry. Konkrétní modely doporučuji konzultovat v obchodech s fototechnikou, nikoliv v komentářích, protože autorka již nedrží krok s překotnou produkcí nových fotoaparátů.

Čtěte více ======>

Hned na začátek článku musím odkázat na dva předchozí příspěvky, které vám pomůžou zjistit, zda je pro vás zrcadlovka to pravé nebo zda by byla lepší jiná alternativa.

Pokud jste si pročetli tyhle dva příspěvky a ocitli jste se tady, dospěli jste do fáze, kdy chcete začít ovládat fotoaparát a nikoli nechat fotoaparát ovládat vás! Je čas na kreativní focení!

Obsah

Proč si vybrat zrcadlovku?

Jak vybrat digitální zrcadlovku

Je mnoho důvodů proč zvolit mezi řadou fotoaparátů na trhu právě zrcadlovku. Pokud čtete tento článek, jistě jste se už o nich přesvědčili nebo o nich slyšeli.

Zrcadlovka je nástroj ke kreativnímu vyjádření v oblasti fotografie (tohle se o kompaktu říct nedá). Umožní vám nastavit všechny parametry podle vaší volby a vaší kreativitě rozhodně nebude stát nic v cestě. Mezi zvláště žádoucí funkce patří kontrola nad hloubkou ostrosti (krásně rozostřené pozadí), kontrola nad časem (rozmazaný vodopád), kvalita objektivů a šíře příslušenství atd.

Má to tedy vůbec nějaký háček?

Pro inspiraci čtete více =====>

Varování na začátek

Ne, nechci vás od koupě zrcadlovky odradit, ale protože znám pár lidí, co si za několik (desítek) tisíc pořídili zrcadlovku a teď jim leží ve skříni („protože je nějak moc těžká a nechce se mi s ní tahat!“), chci vám jen ušetřit těch pár (desítek) tisíc pro všechny případy… Především zvažte, jestli opravdu budete ochotní se se zrcadlovkou nosit na výlety a dovolené nebo i jen na procházku. Brašna houpající se na rameni je přeci jen trochu nepohodlná a časem se pronese. Zvažte také, jestli budete chtít studovat manuály nebo tutoriály a učit se nastavovat zrcadlovku i jinak než na „Auto“. Auto+JPEG je pohodlnou volbou, se kterou ale zrcadlovka zároveň ztrácí tak trochu svůj smysl.

Pokud je vaše reakce na výzvy uvedené výše pozitivní, jste na správném místě! Jdeme na věc! Jak si vybrat tu správnou zrcadlovku právě pro vás?


E-kniha-Fotime-venku-small46Až dojde na praxi s Vaší novou zrcadlovkou, napsala jsem kompletní návod na focení venku v každé denní době a za každého počasí s mnoha ukázkami včetně nastavení parametrů foťáku.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.

Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihu ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Canon, Nikon, Sony, Olympus?

Trh se zrcadlovkami je široký, pro každého se něco najde. Největší podíl na něm však mají dva mocní rivalové Canon a Nikon. Kvalitou, cenou a nabídkou jeden druhému neustále šlape na paty. Za nimi se drží poněkud v pozadí ostatní výrobci digitální fototechniky, kterým se zatím nepodařilo velkou dvojku dostihnout. Občas přijdou s nějakou „převratnou“ inovací, ale zatím to žádnému nepomohlo dobýt trh s DSLR (Digital Single Lens Reflex) a tak i ti, kteří ještě nedávno představovali jistou alternativu, se odklonili k výrobě jiných typů přístrojů a svět zrcadlovek se stal téměř definitivně světem „C“ a „N“.

Kde nakoupit? =====>

Seznam výrobců digitálních zrcadlovek:

Canon-EOS 1100D

Canon EOS 1100D

 • Nikon a Canon – ovládají trh digitálních zrcadlovek. Nabízejí širokou škálu jak těl tak objektivů a příslušenství. Také další výrobci jim jdou na ruku a vyrábějí kompatibilní příslušenství pro tyto dvě značky. Nemůžete volit špatně, pokud se rozhodnete pro jednu z nich, i když mezi jednotlivými modely těl i objektivů jsou velké rozdíly, které se odrážejí i ve velkém rozpětí cen. Nejlevnější modely jsou dostupné všem, kvalitní těla vyšší třídy a profi skla jsou ale extrémně drahá.
 • Fujifilm – od roku 1999 vyvíjí a zdokonaluje digitální senzor Super CCD s velkou slávou jej dali i do své zrcadlovky S5, po které se ale slehla zem. Nyní se Fujifilm soustředí spíše na vývoj vyšší třídy kompaktů.
 • Sigma – přišla s průkopnickým senzorem Foveon, který dala do svých zrcadlovek. V důsledku jiné skladby pixelů (jsou ve třech vrstvách) dosahuje senzor nízkého efektivního rozlišení (má málo megapixelů). V tomto ohledu není Sigmácká zrcadlovka moc zajímavá. Jinak je to ale s její optikou. Objektivy Sigma najdeme v širokém výběru a v příznivém poměru ceny a kvality a hlavně jsou kompatibilní s těly ostatních výrobců!
Olympus-E620

Olympus-E620

 • Olympus – Zrcadlovky Olympus mají menší rozměr digitálního čipu – 4/3, než je pravidlem u ostatních značek, a přesto nejsou ani levnější ani lehčí. Tomuto výrobci však nelze upřít jisté zásluhy na poli technických inovací. Do těl fotoaparátu například jako první zabudovali systém proti zachytávání prachu na čipu, uvedli na trh i živý náhled displeje a do těl dali stabilizaci. Olympus se však nakonec pevně uchytil na poli menších přístrojů, když se začal plně soustředit na bezzrcadlovky s výměnnými objektivy.
 • Pentax – kdysi prvotřídní výrobce analogových zrcadlovek, začal v digitální éře hodně ztrácet podíl na trhu, i když stále existuje skupina skalních příznivců a srdcařů. Je škoda, že se Pentax nedokázal více vklínit mezi dva giganty Canon a Nikon a nevnesl na trh více pestrosti. Jeho zrcadlovky (těla) jsou, zdá se, v dobrém poměru cena/kvalita a navíc mají těla se stabilizací, čímž se dá ušetřit za stabilizované objektivy. Na druhou stranu Canon a Nikon nabízejí širší volbu objektivů a příslušenství, takže volba Pentaxu je hodně o subjektivní sympatii.
Sony-Alpha-900

Sony Alpha 900

 • Sony – nejprve ve spojení s Konica Minolta a poté samostatně se Sony pustil do výroby DSLR. Objektivy na DSLR mají zvláštní bajonet typu A, který nepodporuje kompatibilitu s ostatními objektivy na trhu.

Výhodou ovšem je, stejně jako u Pentaxu, že stabilizace je zabudována již v těle zrcadlovky.

Sony jako výrobce kvalitní elektroniky se snaží vyvíjet různé inovace i na poli digitální fotografie, ale platí zde stále to, že výběr modelů a příslušenství, které nabízí není zdaleka tak široké, jako u dvou největších výrobců.

Jakou značku vybrat?

Jakou značku zrcadlovky si vyberete bude záležet asi nejvíce na vašich osobních sympatiích. Většinou je volba ovlivněná doporučením známých spíše než faktem, že by jeden výrobce předčil druhého kvalitou nebo výrazně výhodnější cenou. Každý typ foťáku má své přednosti a nevýhody, ale jedno je jisté – se všemi máte šanci udělat skvělé snímky! Výsledek záleží totiž nakonec stejně především na vás. Canon a Nikon, to je jistota. Volba ostatních značek pak může být i z důvodu nějakého konkrétního parametru (například stabilizace v těle, zvýšená odolnost proti vodě, mrazu a prachu, lepší video a podobně).

Parametry digitálních zrcadlovek

Jak vybrat zrcadlovku

Pokud jste si určili, do jaké kategorie zrcadlovek budete investovat, stačí porovnat několik vybraných modelů a jejich parametry. Základní parametry budou u všech modelů vždy k dispozici – manuální režim, korekce expozice, bracketing a podobně. Co se bude lišit je například počet megapixelů, rozsah ISO, kvalita videosekvencí, výklopný displej ano či ne, stabilizace v těle ano či ne, rychlost snímání za vteřinu…

Každá zrcadlovka také padne jinak do ruky. Pro muže s většíma rukama se můžou malé modely hůře držet. Naopak ženě s malýma ruka může být nepohodlná velká zrcadlovka. I to je důležité vědět.

Obrázek: Objemná profi zrcadlovka, svého času za „krásných“ 160 000,-Kč.

Objektiv a tělo

Při omezeném rozpočtu je často nejdůležitější vybalancovat cenu těla zrcadlovky a nákup objektivu(ů) a příslušenství. Výběr vhodného objektivu je však kapitola sama pro sebe a nezbývá mi tedy než mu věnovat samostatný článek. Nyní jen stručně:

Co je potřeba vzít v úvahu?

 • Tělo je to, co nám poskytuje důležité funkce
 • Objektiv kreslí obraz jako takový

Čtěte více =====>

Je dobré na začátek investovat do co nejlepšího těla a ušetřit na objektivech? Nebo je lepší koupit základní tělo a investovat spíše do objektivů? Osobně bych se spíše přikláněla k druhé volbě, ale univerzální rada neexistuje. Závisí to hlavně na vašem vývoji do budoucna a na vašem fotografickém záměru. Lépe to snad pochopíte na příkladech:

Příklady jak vybrat zrcadlovku

Požadavek: Jsem začátečník, chci zrcadlovku, ale vím, že jsem trochu pohodlný/á nosit velké brašny. Myslím si, že mi bude stačit focení momentek na dovolené, dětí. Nehodlám se nosit s ničím těžkým, ani se stativem a taky asi nebudu mít čas studovat dlouhé manuály. Uvítám spíše nižší investici.

=> Řešení: V tomto případě bych zvolila malou základní zrcadlovku se setovým objektivem (jeden zoom většího rozsahu). V tabulce je to první sloupeček – základní třída.

Požadavek: Focení bude určitě mým koníčkem. Vyzkoušel/a jsem si focení se zrcadlovkou a vím, jak je velká a těžká. Vím taky, kolik má funkcí a nastavení, což mě neděsí. Naopak, myslím, že je využiju. Chci už na začátek slušnou kvalitu, a počítám s určitou investicí.

=> Řešení: Tady bych to viděla na střední třídu zrcadlovek. Ideální na začátek je Nikon D5500, D7200, nebo Canon D700, Canon D70 – zrcadlovky z nižší či vyšší střední třídy od 15 do 25 000,-Kč.

Požadavek: Na peníze se nemusím ohlížet a pro co nejlepší kvalitu obětuji své pohodlí. Chci být profík.

=> Řešení: Tahle varianta asi není pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty, kteří již mají s focením (i se zrcadlovkou) zkušenost. Pro úplnost ale doporučím některý ze základních modelů profi třídy se senzorem full-frame Nikon D800, Canon 5D Mark III.

Detailní recenze a ukázkové snímky ze zrcadlovek najdete na:

Výběr fotoaparátu krok za krokem

Protože se stále množí dotazy ohledně výběru konkrétních modelů fotoaparátů a já nejsem schopná je bohužel zodpovědět, mám zde místo toho pro vás návod, jak dojít k výběru toho jednoho jediného favorita krok po kroku.

1. Otevřete si v novém okně tento odkaz:

2. V levém sloupci zaklikněte preferované parametry a náležitosti: třeba značku, rozmezí cen, materiál těla, rozlišení, a mnoho dalších. Tím zúžíte výběr na pouhých několik modelů, mezi kterými si již snadno vyberete.

Upozornění: Pokud nemáte preference v dané oblasti, nechejte kategorii nezaškrtnutou.

Tip: Přidejte si sami další specifické parametry kliknutím na tuto možnost vlevo zcela dole.

3. Modely, které se vám zobrazí a mezi kterými si budete vybírat si otevřete v samostatných oknech. Otevřete si jejich kompletní parametry a ty porovnejte mezi sebou. Jako návod na porozumění parametrům vám poslouží informace v tomto článku a dalších článcích v této rubrice.

Tip: Pokud se vám nezobrazí požadovaný počet alternativ, rozšiřte některý z parametrů zakliknutím vícero možností nebo zvyšte cenu.

A co dál?

Tak už je vaše zrcadlovka na cestě k vám domů? Nyní už vám zbývá jen probrat se dvousetstránkovým návodem, desítkami tlačítek a nastavení v menu. Anebo se začtěte do přeci jen čtivějšího článku o tom, jak fotit zrcadlovkou. A pokud patříte mezi ty, kteří raději vše hned zkoušejí venku, nabízím vám i lekce a kurzy focení přímo na míru!

Pokud vám článek pomohl a vy máte lepší představu jak vybrat zrcadlovku, jsem moc ráda!

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

115 comments

Skip to comment form

 1. Lucie

  Dobrý den, prvně bych chtěla poděkovat za tyto stránky, jsou úžasné:-)))Logicky, lehce pochopitelné, prostě super.
  Za druhé bych se chtěla zeptat na výběr paměťové karty do mé zrcadlovky. Koupila jsem si Nikon D3200 a k tomu mám zatím setový objektiv 18-55. Mám jej asi dva týdny. Koupila jsem si k němu paměťovou kartu podle rady prodejce Maxell SDHC 32GB class 10. Proč tak hodně? hodně fotím, a taky chci natáčet videa svých dětí. No ale nejprve jsem měla v mé zrcadlovce kartu Verbatin a když jsem fotila, tak to šlo v klidu, a okamžitě se mi na displeji zobrazovaly vyfocené fotky. Ale u toho maxellu to vůbec nejde, je tam strašná prodleva. Už jsem zkoušela dát i menší rozměr foto atd. Prostě to minimalizovat, ale než to uloží na tu kartu abych to viděla, je to věčnost. Chci se zeptat je to tou kartou? Doufám, že jo. Mimochodem prodejci spadla na zem, mohlo se něco poškodit? Děkuju za odpověď.

  1. LenkaS

   Milá Lucie,

   to je velmi specifický dotaz. I když se přímo v problematice paměťových karet nevyznám, tak si nemyslím, že by jí pád na zem mohl poškodit.
   Co se týče velikosti, i mně to příjde přehnané. Osobně preferuju mít několik karet s menší pamětí – 8GB. Je to hlavně z důvodu ztráty nebo poškození karty. Ale pravdou je, že netočím video, takže 8 GB mi bohatě stačí.
   Co se týká rychlosti ukládání, tak je opravdu podivné, že při výměně jedné karty za druhou šla rychlost dolů. Class 10 by neměla mít tento problém. Asi vám neporadím nic jiného, než porovnat ve vašem foťáku více různých karet a jejich zápisovou rychlost a pokud bude Maxell oproti nim pomalá, tak jí zkusit reklamovat.

   Hodně štěstí,

   s pozdravem

   LenkaS

   1. Jan Hajžman

    Zdravím,
    Nevím zda budete ještě kontrolovat odpovědi, ale možná někdo bude mít podobný problém.. Pád by kartu teoreticky buďto úplně zničil nebo nepoškodil. Za dlouhou dobu co pracuju s elektronikou, tak jsem viděl jen jednu kartu poškozenou tak aby obtížně pracovala (btw byla naprasknutá). Osobně bych zkusil kartu naformátovat a pokud by to nezabralo, tak bych ji reklamoval (před reklamací, ale zkusit jiné karty, jestli není poškozený foťák), protože označení Class 10 má zajistit vysokou rychlost přenosu dat.. Jo a mimo to 32GB je fakt hodně (relativně), takovou kartu mam v kameře (GoPro, btw) a stačí na 2 hodiny čistého záznamu HD videa. Jo a doporučuju fotky zálohovat a nenechávat na kartě, případná ztráta či zničení může být bolestivé (vlastní zkušenost)..
    ____

    Zajímavý web mimochodem.. Pro začínající a pokročilé fotografy supr..

 2. Honza

  Ahoj Lenko,
  dekuji mockrat za tento clanek a jako amater i kdyz s dusi pokrocileho nadsence jsem se s vami chtel verejne poradit o koupi zrcadlovky a dulezitych objektivu. Nepreferuji Nikon ci Canon, je mi to jedno a diskuze o lepsi znacce jsou opravdu prehnane a zbytecne. Ale tak aby jsme prevahly misku vah tak se budeme specifikovat na nikon. Chtel bych Vas tedy poprosit o radu a tip na koupi zrcadlovyk od Nikonu s objektivem a nebo objektivy ktery by se hodily na foceni, prirody, akci v klubu a nebo rodinnych party a tim padem i portretu. Nechci nic zavratneho a priklanim se do stredni tridy, takze ke koupi vseho dohromady bych vynalozil kolem 25 tisic korun. Jeslti mate chut a naladu, poradite mi? Dekuji za vyslyseni prosby Honza

  1. LenkaS

   Ahoj Honzo,

   mým osvědčeným a celkem častým tipem střední třídy zrcadlovek je kombinace Nikon D90 a objektiv Nikkor 18-65m.

   s pozdravem,

   LenkaS

 3. Petr

  Ahoj Lenko,
  mám dotaz co říkáš na tuhle zrcadlovku Nikon Coolpix P520, bratr měl kdysi předchůdce tohoto tipu a byl spokojen tak by mě zajímali i jiné názory. Jinak hledám nějakou zrcadlovku na koupi a koukal jsem i na Nikon D90 docela zajímavý tip ale chci mít větší přehled o všem není to lehký něco vybrat tak aby to sedělo i přítelkyni.

  s pozdravem

  Petr

  1. LenkaS

   Zdravím Petře,

   k Nikonu Coolpix P520 musím poznamenat, že to není zrcadlovka – je to falešná zrcadlovka, neboli EVF neboli bridge. V podstatě jde o to, že nemá uvnitř zrcadlo a kvuli tomu ani nemá normální hledáček – jen elektronický. Ale především nemá vyměnitelný objektiv. Objektiv je tam napevno a upřímně jeho extrémní rozsah vždy bude na ukor kvality. Pro to všechno nejsem velkým příznivcem tohoto typu fotáků. Příjde mi omezující i v budoucím rozvoji.

   Oproti tomu zcela zaujatě 🙂 Nikon D90 můžu doporučit. Sice je to starší model, ale fakt, že dosud nebyl nahrazen v této kategorii svědčí o kvalitě stálice. Ostatně mám ho doma!

   Nejsem si jistá ale preferencemi přítelkyně, proto nemůžu jednoznačně říct zrcadlovka ano či ne. Chápu, že ne všichni se chtějí se zrcadlovkou otravovat. V tom případě pak nějaký kompromis v podobě třeba menší základní zrcadlovky nebo ještě třeba typ ICL fotáku (malinké tělo ale vyměnitelné objektivy).

   S pozdravem,

   LenkaS

 4. kristyna

  Dobry den 🙂

  chtela bych poradit je mi 13 let ale foceni je mym konickem 🙂
  Neustale fotim nasim „rodinim“ fotakem a mym mobilem,
  No ale chtela bych svuj vlastni fotak rodice mi furt rikaji ze digitalni bude lepsi nez zrcadlovka ale ja bych ji chtela pozdeji bych si ji stejne koupil no a tak bych se chtela zeptat jakou zrcadlovku by jste mi doporucila nejlepe od Canonu premyslela jsem nad Canon EOS 1100d ale nejsem si jista 🙂

  Dekuji za odpoved

  1. LenkaS

   Milá Kristýno,

   v současné době už stojí zrcadlovky v podstatě skoro jako kompaktní digitály, takže asi podpořím Vaši volbu zrcadlovky. Pokud je focení vaším velkým koníčkem, tak asi není třeba nejprve kupovat kompakt a pak stejně hned zrcadlovku. Jediné, v čem by pro vás mohl být zásadní rozdíl, je velikost zrcadlovky oproti digitálním kompaktům. Digitální zrcadlovku do kapsy nestrčíte, je třeba se připravit i na to, že váš možná bude často trochu obtěžovat svou váhou a neskladností.
   Pokud jste na toto připravená, tak určitě můžete sáhnout po Canonu EOS 1100d. Pokud preferujete Canon. Je to ta nejzákladnější a dosti levná zrcadlovka a k ní pak objektiv, který bude v setu. Pro začátek je to určitě dobrá volba.

   S pozdravem,

   LenkaS

 5. Pavla

  Dobrý den, přemýšlím o koupi fotoaparátu pro svou 15-tiletou vnučku a nevím pro jaký tip se rozhodnout, chtěla bych zrcadlovku tak do 12.000,- kč je možné za tuto cenu koupit fotoaparát, který jí aspoň nějaký rok bude dobře fotit?? kdyžtak mě prosím poradtě nějakou značku a tip.
  Děkuji

  1. Jakub

   Dobrý den, pokud chcete dobrou zrcadlovku do 12 000, tak bych doporučil Nikon D 3200.

 6. Anet

  Ahoj Lenko,

  musím pochválit tyto stránky, jsou přehledné a prostě úžasné 🙂 Chtěla bych radu, můj kompakt už dosloužil a tedy musím zakoupit něco nového. Přemýšlím o zrcadlovce, nejsem ve focení začátečník, bude to vlastně můj první kvalitní stroj 🙂 Co bys mi doporučila? Mě padly do oka Nikon D3200 a D90.. Určitě bych radši něco méně složitého na ovládaní. Děkuji za radu, Anet.

 7. LenkaS

  Vážení čtenáři,

  poslední dobou se rozmnožil počet dotazů ohledně technického vybavení a bohužel již není v mých časových možnostech na ně vždy a včas odpovídat. Ocením však, když se odpovědi ujme některý ze zkušenějších čtenářů!

  V článku výše Vám radím, jak přesně porozumět parametrům u zrcadlovek a také jak fotoaparáty porovnávat. Pokud by bylo něco, co ještě mohu do článku dodat, abych Vám Vaši volbu usnadnila, ráda to doplním.

  Avšak pokud i po přečtení článku budete stále váhat mezi několika modely, tak vězte, že rozdíl ve snímcích, které pořídíte různými fotoaparáty stejné cenové kategorie bude jen minimální. Jen zřídka můžete zvolit opravdu špatně. Výrobci se předhánějí, aby vám dodali za Vaše peníze kvalitu, která odpovídá dané cenové kategorii.

  Přeji vám proto co nejsnadnější volbu a mějte na paměti, že ve výsledku největší měrou ke kvalitě fotografií přispíváte stejně vy. A až si váš vysněný fotoaparát pořídíte, ráda se s vámi potkám v komentářích u článků z rubriky Rady a Tipy “jak fotit”.

  Vaše

  LenkaS

 8. Monika

  Dobry den, vim, ze dotazu mate spousta a casove jak pisete nestihate. Presto jsem si dovolila Vam napsat s dotazem, jaky fotoaparat poridit v pripade, ze bych rada casem zridila vlastni fotoatelier. Nyni se jedna o foceni svateb, oslav, prirody, miminek a pod. Jedna se samozrejme o zrcadlovku,ale nevim zda-li je nutno kupovat hned na zacatku profi fotoaparat. Preci jen nevim jestli se investice vrati a pod. V soucasne dobe mam Canon EOS 600D s EF 18-135 IS. Moc dekuji za Vas cas a odpoved, Monika

  1. honza

   nikon d7000

 9. Tom

  Zdravím vás všechny 😉
  Sám bych na základě vlastních zkušeností doporučil úplnému začátečníkovi nákup z druhé ruky od zkušeného kamaráda nebo z prověřeného zdroje. Začínal jsem s druhorukým Nikonem D60x se setovým objektivem 18-55. Fotil moc pěkně, ale po čase mi přestal stačit. Měl jsem možnost u bráchy a kamaráda důkladně vyzkoušet D90 a D3100. S kvalitním objektivem fotí tak, že laik nepozná rozdíl. Podle mýho se liší jen v drobnostech ve firmware. 3100 má i moderní čip CMOS – dokonce 14,2Mp (90 jen 12,3Mp) . Navíc se dá koupit podstatně levněji než 90, ale je potřeba počítat s tím, že nestabilizovaný setový objektiv 18-55 vám (pokud focení propadnete) dlouho stačit nebude. Já používám stabilizovaný Nikkor 18-55 a jako tele a makro Tamron 70-300. Kouzlo má ale i starý dobrý film. Občas fotím černobíle se starým Zenitem-E po dědovi a to je úplně jiný kafe:-) Omezený počet snímků vás naučí 2x měřit a jednou řezat. Takovýhle foťák se dá na internetu koupit za pár stovek a užijete si s ním v některých ohledech víc, než s digitálem. Doma film vyvoláte za zlomek toho co ve fotolabu a navíc si užijete spoustu napětí a s maželkou i legrace :-)) Filmy ale nekupujte v obchodech. prošlé se dají koupit za pár korun na aukčních servrech a nové levně přímo u výrobce ( třeba foma.cz) Scanner s vysokým rozlišením vhodný i na negativy stojí kolem 2000,- (to pokud se necítíte na zvětšovák). Pro inspiraci mrkněte třeba na temnakomora.cz . Přeju dobré světlo 😉

 10. Nikola

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Chci si koupit Nikon D3200. Poradíte mi nějaký dobrý obchod, kde by se dal koupit? A kde by se dal objednat přes internet? Děkuji

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   jak už je řečeno v článku, Megapixel má široký výběr a navíc dobré způsoby vyhledávání. Výhodou je také fundovaný zákaznický servis.

 11. Josef

  Mě by spíše zajímalo, jak se při koupi (drahého) fotoaparátu nenechat ošidit a nekoupit fotoaparát rozbalený, který sloužil jako předváděcí a nebo dokonce byl ve 14ti denní lhůtě vrácen. Co poradíte ?? Dík. Josef

  1. LenkaS

   Vrátit ho taky?
   Nakupovat u renomovaných prodejců? V kamenných obchodech?
   Těžko říct, nemám s tímto zkušenost.

   LenkaS

  2. Honza

   Určitě kupovat v kamenném obchodě. Jsou kamenné obchody, které mají stejné či dokonce někdy i lepší ceny než e-shopy. Pokud přes e-shop, tak opravdu renomovaný. To, že přístroj nebyl již rozbalen lze zjistit celkem snadno. Nevím jak u Canonu, ale Nikon má originál krabici na spoji pro otevření zapečeťenou samolepkou. Je to kolečko se značkou Nikon z tříštivé folie, takže když chcete dovnitř, musíte jej porušit. Pokud by jste obdržel přístroj, kde si nejste jistý, tak stačí udělat jeden snímek a v efix (datové informace o snímku), zjistit počet expozic na těle. Pokud uděláte jeden či dva obrázky a budete mít záznam, že jde o snímek č. xxxy, tak to buď bylo vráceno nebo vystaveno a předváděno na prodejně.

 12. Aneta

  Dobrý den,
  chci se zeptat na výběr zrcadlovky k objektivu. Mám vybrané oboje, ale nevím zda objektiv bude zrovna na vybranou zrcadlovku pasovat a zda se k sobě hodí kvalitou. Pokud k sobě nesedí, jakou Canon zrcadlovku do 30 tisíc (Tak aby to byla ta „vyšší střední třída“ a kvalitně fotila psy v pohybu) by jste mi k tomu objektivu doporučili? A jestliže sedí, je vybraná zrcadlovka vhodná na fotografování akčních fotek psů?

  Zrcadlovka: http://www.canon.cz/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_7D/index.aspx

  Objektiv: http://www.photoextract.com/cs/objektiv/canon/ef-70-200-f-2-8l-is-ii-usm

  Moc děkuji za odpověď 🙂

 13. František

  Dobrý den vybírám zrcadlovku a mám vyhlídlou Canon EOS 100D Objektiv EF-S 18-55 mm +objektiv 75-300 mm.Chci jí na focení v přírodě a na přiblížení zvířat.Myslíte,že je dostatečná?Děkuji popřípadě za jinou kterou by jste mi doporučili.Cena tak kolem 15-17000kč

 14. Honza

  Ahoj,
  momentálně se rozhoduji mezi compaktem a zrcadlovkou, priorita je pro mě kvalita výstupu.
  Fotoaparát sony rx100m2, sony rx100m3, blíží se kvalita výstupu toho pěkného kompaktu např zrcadlovce nikon d5100 ? Či kvalita kompatku se nemůže vyrovnat výstupu ze zrcadlovky ? Děkuji

 15. Silvie

  Dobrý den,

  mám vybranou zrcadlovku Sony Alpha A55V s objektivem 18-55mm a Sony Alpha A230 s tím stejným objektivem. Chtěla bych fotoaparát na kvalitní fotografie při cestování a kvalitní momentky, ale sama se nemohu rozhodnout.

 16. Lenka

  Dobrý den,
  chtěla bych si pořídit zrcadlovku, ale chtěla bych Nižší a vyšší střední třída zaujal mě Canon EOS 600D, jenže teď vyšla novinka (v bílé barvě 😀 ) a to Canon EOS 100D a Canon EOS 1200D a já nejednou nevím zda není lepší jeden z těchto modelů a vzhledem k tomu že kolem sebe nemám řádného odborníka přes zrcadlovky, byla by možnost mi s výběrem pomoci?
  Předem moc děkuji za rady a jsem s pozdravem Lenka
  P.S. Vaše stránky jsou boží

 17. Klára

  Dobrý den,
  jelikož už mi nepostačí digitální kompakt, začala jsem se trošku zajímat o zrcadlovky, kterou bych si chtěla do konce srpna pořídit. Nejprve jako amatér jsem si vyhlídla CANON EOS 1100D. Rozhodovala jsem se mezi 1100D a 1200D. Oproti 1200D má méně mpx a horší video. Přičemž mi o video spíše nejde. Do dnešního rána se mi vše rozleželo v hlavě. Teď přemýšlím nad spousty otázkami. Vyplatí se tato zrcadlovka abych nemusela kupovat za dva roky další? Nebylo by lepší si pořídit lepší zrcadlovku, když mě focení baví a je to můj koníček i teď s obyčejným digitálem? Je pravda, že tomu moc ještě nerozumím. Ale další zrcadlovkou, která mě vcelku oslovila je CANON EOS 600D. Mohl by mi prosím poradit, kterou do začátku? A jaký objektiv? Slyšela jsem, že lepší je DCIII než ISII. Našel by se tu někdo, kdo by mi s výběrem pomohl? Kontaktovat mě můžete pomocí mailu: nogova9@seznam.cz. Předem děkuji. Za každého rádce budu velice vděčná. Hezký den.

 18. David

  Dobrý den je mi 13 a chci si koupit zrcadlovku a chtěl bych poradit rozhoduji se mezi Canonem 100d a Nikonem d3300. Poraďte mi předem děkuji.

 19. Katka

  Ahoj vybírám svou první zrcadlovku a chtěla bych poradit. http://eshop.fotolab.cz/index.php? tady jsou mí 3 favoriti. každý má nějaké výhody a nevýhody, cenově jsou prakticky na stejné úrovni a já nevím, čemu dát přednost :). Fotit chci především na cestách, případně nějaký pohyb. Nejvíce by mě zajímala nutnost stabilizace v těle. předem díky za každou radu 🙂

 20. Honza

  Dobrý den, mám na vás prosbou týkající se výběru mé první zrcadlovky. Focením se zabývám asi druhým rokem a už mi nepostačuje staší ultrazoom Panasonic – TZ5. Rád fotím makro, krajinu a černobílou fotografii. Hodně se peru se sníženou světelností, nejen v exteriéru. Mám omezenou částku a rád bych zrcadlovku v dobrém poměru výkon/cena (max. do 12. tis. i se zákl. objektivem). Mám typ, buď to nikona 3100 nebo canon 600D. Můžete poradit popřípadě i jiný. Zařadil bych se asi mezi ty ,,vážnější amatéry,, …děkuji mnohokrát.

 21. Petr

  Zdravím všechny

  Mám otázku, která tady ještě nezazněla. Chtěl bych si koupit zrcadlovku, ale jediný požadavek, který mám je cena/výkon, ostatní není tak důležité. Jsem začátečník, ale hodně mi záleží na tom jak fotografie/video vypadá. Je mi jedno, jaká je to značka, že přístroj bude vážit „10kg“ , nebude mít designové tělo či extra pohodlný úchop. Jde mi o výsledek. A teď se ptám! Existuje zrdcadlovka, která má na svou cenu super výkon?? Maximální investice je 10 000 – 13 000kč za celý fotoaparát (tělo + objektiv)

  Mockrát předem všem děkuji za odpovědi

 22. Markéta

  Dobrý večer,

  děkuji za zajímavé a poučné články. Na základě přečtených textů nyní zvažuji nákup zrcadlovky Nikon D3200 nebo Nikon D5100. Jsem v této oblasti úplný začátečník. Našla jsem hezký web, který oba fotoaparáty srovnává. Mohla bych Vás poprosit o Váš názor a tip, pro který z nich se rozhodnout? Děkuji mockrát za odpověď.

  http://digitalni-fotoaparaty.megaduel.cz/porovnani-nikon-d3200-vs-nikon-d5100.htm

  1. LenkaS

   Milá Markéto,

   D3200 je zrcadlovka nižší třídy, D5100 by obecně měla být pro trošku vážnější zájemce, zároveˇv poměr pixelů na senzoru by sliboval také kvalitnější obraz u D5100. Zkuste pročíst ještě nějaké diskuze. Obojí jsou to pro začátek dobré zrcadlovky, proto vám nechci po krátkém pátrání rovnou dát odpověď A nebo B. To bych musela mít více informací o vašem stylu focení a záměru. Doporučím vám ale, pokud máte možnost, jít se na na modely podívat a osahat si je. Zajímavou nabídkou u D3200 je režim průvodce, který učí, jak foťák funguje a k čemu jsou jednotlivé funkce. Ale tím se foťák řadí rovnou do kategorie pro opravdové začátečníky a nikoli pro vážnější amatéry, kterým tato funkce může být nadbytečná.

   LenkaS

 23. Lenka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký je výrazný rozdíl mezi Nikonem D3100 a Canonem EOS 550 D, který by jste mi doporučili jako začátečníkovi v DSLR, Více méně bych fotila hlavně krajinu, portrét a sport. Ze začátku určitě se základním objektivem 18-55mm – teda pokud bych si neměla pořídit 18-105mm

 24. ANDREA

  Dobrý den,chtěla bych začít s focením,vždy to byl můj sen,teď už děti odrůstají takže budu mít čas se tomuto koníčku věnovat. Chtěla bych si koupit zrcadlovku,ale nevím jakou,značku bych chtěla nikon nebo canon. Chtěla bych i do nějakého kurzu poblíž Opavy a taky jestli víte o nějaké literatuře odborné.

  Děkuji

  1. LenkaS

   Dobrý den paní Andreo,

   bohužel kraj Opavský neznám, takže tamní kurzy nemůžu doporučit. Občas se vyskytuji v oblasti Valašského Meziříčí, takže i tam bych mohla nabídnout individuální kurzy, ale i to je pořád hodně z ruky.
   Ze zrcadlovek bych doporučila Nikon zkrátka proto, že jej znám lépe než Canon, jiný důvod v tom není. Nikon 3200 je tou nejzákladnější zrcadlovkou, avšak na můj vkus z něj trochu moc čiší marketing pro amatéry, takže alternativou by byla řada Nikon D5100/5200. U canonu je ekvivalentem Canon 100D.
   Co se týče odborné literatury, tak ač to bude znít asi divně, tak doporučuju mou knihu spolu se všemi články:) Tam se dozvíte základy focení přehledně a bez komplikovaných zbytečností.
   Mějte se,

   LenkaS

 25. Roman Žwak

  Dobrý den Lenko,
  nikde jsem nenašel zkušenosti, nebo nějakou recenzi na Olympus SP 100 EE.
  Máte zkušenost s tímto modelem, nebo nějaké doporučení zda ano či né?

  Děkuji
  Roman Žwak

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   sama tuto zkušenost nemám. Na Megapixelu je nicméně recenze i komentáře a dokonce i ukázkové fotografie. Stačí prokliknout odkaz dole v článku a do hledání dát název modelu.

   Mějte se hezky,

   Lenka

 26. Lukáš

  Dobrý den Lenko,

  taktéž bych chtěl moc poděkovat za tyto stránky. Články mi pomohly ujasnit si několika důležitých věcí ohledně výběru zrcadlovky a po zjištění, že lze zakoupit e-knihu Fotíme venku doma i na dovolené jsem neodolal a okamžitě provedl objednávku. Doufám, že se brzy dočkám dalšího dílu, který bude zaměřen na focení v interiéru – hlavně tedy na focení produktové fotografie, k čemuž se vztahuje i můj dotaz…

  Zvažuji koupi zrcadlovky z kategorie „pro pokročilejší nebo náročnější amatéry“ za účelem fotografování produktů v ateliéru a natáčení propagačního videa (v interiéru většinou). Ve škole jsme pracovali s technikou Canon Eos, která mi velice padla do ruky a při volbě těla bych zřejmě volil tuto cestu (není ale nutností). Chtěl bych Vás tedy požádat o radu, jakou zrcadlovku a objektiv na základě výše uvedených požadavků zvolit? Mám své favority, ale rád bych znal Váš osobní názor.

  Předem mockrát děkuji za odpověď.
  S pozdravem,
  Lukáš.

  1. LenkaS

   Dobrý den Lukáši,

   díky za pochvalu a za nákup knihy. Druhý díl už mám v plánu, i když nevím, jestli se bude týkat produktu. Přeci jen se spíše zaměřuji na cestování, krajinu atd. než na ateliér.
   Ohledně výběru zrcadlovky, asi se chcete pohybovat ve střední cenové hladině někde u Canon 70D nebo 760D? Obě mají jiné snímkové frekvence videa, což by pro vás mohlo být zásadní rozhodnutí, kterému dáte přednost.

   Ohledně objektivu na produkt – nejspíše 50mm s nízkou clonou (prodává se bud 1.8 nebo 1.4) . Dodá produktu realistické zobrazení bez zkreslení, zároveň bude mít možnost minimální hloubky ostrosti.

   Víc Vám asi nepovím, protože tuto oblast nemám zas tak probádanou.

   Mějte se,

   Lenka

 27. Monča Š.

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, který objektiv je nejlepší, když fotím hlavně věci zblízka , ale potřebovala bych aby to mělo dobrou hloubku ostrosti (a také aby to bylo použitelné na ,, normální “ focení )Bylo by to na Nikon D3300. Předem díky za odpověď.

  1. LenkaS

   Milá Moniko,

   není lehké odpovědět. Nemám dost informací o tom, co chcete fotit a jaký máte rozpočet. Nejspíše bych proto zvolila nějaký univerzálnější setový zoom vzhledem k tomu, že Nikon D3300 je základní zrcadlovka.

   Podívejte se na pár objektivů zde: Objektivy pro Nikon
   Velmi dobrý setový objektiv je Nikon 16-85mm. Nicméně Tamron a Sigma mají macro funkci – pokud focením zblízka myslíte detaily a makro.
   Pokud focením zblízka myslíte vzdálené předměty, pak volte ještě delší ohnisko – kolem 200mm.
   Pokud máte rozpočet vyšší než 15000, tak to už by bylo zase o něčem jiném.

   Zdravím,

   LenkaS

 28. Hanka L.

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit… potřebovala bych digitální zrcadlovku, protože jdu na obor fotografická tvorba ale nevím jakou. Rozpočet tak do 15 000.

  Děkuji za odpověď Hanka.

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   pokud má rozpočet zahrnout i setový objektiv, tak moc širokou volbu nemáte. Zvolte proto buď Canon nebo Nikon se setoým objektivem v této cenové rovině. Nevím, jaké jsou požadavky na vaší škole, ale umělci spíše fotí s kvalitními pevnými ohnisky,proto bych doporučovala zvolit k tělu foťáku objektiv s pevným ohniskem 50mm nebo 35mm. Těělo pak například Nikon D5200 nebo D5300.

 29. Dada

  Ahoj Lenka, potrebujem poradiť.
  Rozmýšľam nad nikon d3200 18-55 len neviem či bude vhodný. Fotoaparát budem používať na fotky rodiny, dovolenky atd. ale hlavne na firemné fotografie. Budeme fotiť večierky, vnútorné priestory bez denného svetla lebo nemajú okná, no najmä naše výrobky, fľaše, poháre s pivom atd. Ide nám o to aby sme dokázali urobiť fotku fľaše (pohára) tak aby bola fľaša krásne ostrá a pozadie rozmazané.

 30. Daniela

  Dobrý den, potřebuji poradit.
  Zvažuji o koupi zrcadlovky Canon EOS 1000D a EF-S 18-55 se zoom objektivem. http://www.bazos.cz/img/1/799/50674799.jpg Chtěla bych fotit převážně zvířata, ale taky na oslavách atd. Budu vděčná za jakékoli rady popř. doporučení jiného typu fotoaparátu.

 31. Aleš Holiš

  Dobrý den,zabrousil jsem na tyto stránky náhodou.Netušil jsem,kolik lidí má zájem si pořídit digitální
  zrcadlovku.Dobrou fotku můžete udělat třeba mobilem či laciným kompaktem.Tím že si pořídíte zrcadlovku,
  automaticky lepší fotky mít nebudete,spíše naopak ! Musíte to dostat do „oka“,kompozici,světlo,expozici a
  také ten správný okamžik.A věřte,že se budete mnohému muset naučit.Bohužel i zrcadlovky mají plnou
  automatiku a je velmi snadné do toho „áčka sklouznout a s focením se nikde neposunete ! Takže si to dobře
  promyslete,než vydáte nemalý peníz za nákup fototechniky,kterou pak třeba ani nevyužijete.Ale teď něco
  konkrétního.Já nefotím akční scény(sport,zvířata,děti,lidi atd.) ale pouze statické(krajinu,krajinné detaily,
  architekturu,různá temná,zanedbaná zákoutí,rozpadající se budovy,tlející stromy a spoustu jiného :-)No a k
  tomuto účelu jsem si pořídil Pentax K-50(Pentax je pro mě kultovní záležitost ale nikomu to nevnucuji) a
  jelikož nepoužívám zoom objektivy ale jen pevná skla,tak „zumuji“nohama do té doby, než jsem s kompozicí
  spokojen.Expozici nastavuji výhradně v „manuálu“ a ostřím ručně přes hledáček,který má K-50 skvělý a také
  ovládání přes dva rolery je super.A jelikož se pohybuji převážně v dlouhých časech a v nízkém ISO,tak je
  pro mě nezbytný stativ(Manfrotto MT 294 A3 s třícestnou hlavou Manfrotto 056 Junior).Tak vidíte,že nevlastním
  žádnou drahou výbavu a přesto mi focení přináší nemálo radostí a potěšení:-)A to samé přejí i vám,začínají-
  cím fotografům,nenechte se odradit případnými prvotními neúspěchy,naučte se trpělivě ovládat svůj fotoaparát, ať už si pořídíte jakýkoli.A dobré světlo!
  Aleš

 32. Anet.

  Dobrý den,
  váhám při koupí zrcadlovky mezi Nikonem D5200 a Nikonem D3300. Zatím jsem fotila na kompakt. Fotím ráda a předpokládám, že bych se tomu v budoucnu mohla věnovat i více.
  Zajímalo by mne, jak moc se liší výkony jednotlivých zrcadlovek a který nabízí lepší poměr cena/výkon.
  Podle mne je to jednoznačně D5200, ale raději bych to měla potrzené od odborníků 🙂
  Dále bych chtěla poprosit o doporučení objektivu, zatím asi jen setového než se můj zájem více vyprofiluje. V současnosti fotím všehochuť: makra, portréty, přírodu, krajiny….
  Váhám mezi setovým objektivem 18-105 AF-S DX VR a 18-55 AF-S DX II. Objektivů bohužel nerozumím a tak jediný zjevný rozdíl, který mezi nimi vnímám je ten v ceně. Samozřejmě bych ráda ušeřila, ale nerada bych skončila s objekivem který mi bude „k ničemu“.
  Všem, kteří mi poradí, předem moc děkuji.
  Anet.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   i já bych se přikláněla spíše k 5200.

   LenkaS

   1. Anet.

    Dobrý den,
    děkuji za rychlou odpověď. Jsem ráda, že souhlasíte s mou volbou.
    Jen bych ještě potřebovala poradit, který ze setových objektivů 18-105 AF-S DX VR nebo 18-55 AF-S DX II, by pro mě byl vhodnější?
    V současnosti fotím všehochuť: makra, portréty, přírodu, krajiny….
    Děkuji.
    Anet.

 33. Aleš Holiš

  Aneto s Nikon objektivy ti neporadím,protože tuto značku nepoužívám.Zkus se podívat na Nikonforum,nebo
  na Heureka na ty dva objektivy co máš v zájmu, na jejich recenze.Obecně se dá říci,že seťáky neoplývají
  valnou kvalitou jak kresby,barevným podáním i optikou.Je to obchodní záměr výrobců fototechniky.
  Počítají totiž s tím,že když si někdo pořídí novou zrcadlovku a focení ho „chytne“tak mu seťák nebude vyhovovat
  a pořídí si kvalitnější a tím pádem dražší optiku.Takže to už je na tobě.Jestli nejsi úplně rozhodnutá
  s výběrem zrcadlovky,zkus se ještě podívat na jeden zajímavý přístroj, podle mého názoru taktéž vhodný pro
  začátečníky.Je to Pentax K-S2 ,který je k mání se setovým objektivem 18-50 mm f4-5,6.Je to malý a lehoučký
  objektiv a i když nemá nijak oslnivou světelnost,dle recenzí není vůbec špatný.
  Takže ať už si pořídíš jakýkoliv přístroj,přeji ti ať jsi s ním spokojená a focení tě baví.Dobré světlo.
  Aleš

 34. vik

  Nikon 5200 mě byl také nabízen… ..recenze zrcadlovek na heurece jsou šílené ať už je to základní model 3100 až po děla za 43 tisíc..Všechno šrot který neostri atd..
  Tedy můj dotaz zní chci kvalitní objektivy a levnou zrcadlovku která mi bude perfektně ostřit na automatiku a opačně!
  Kde je teda problém ..v lidech že spoléhají na nekvalitní objektivy a pak fnukaji nebo v zrcadlovkach?
  Bude mi stačit 5100 nebo 5200s kvalitním objektivem za 15 klacku?

  Jaký objektiv na focení svateb a lidí?.

  Jednoduše nemám peníze na šrot ! Díky za radu pokud ji umite dat .

 35. Roman

  Ahoj Lenko,
  chci koupit nikon D5500. Rád bych pořídil pristroj, se kterým se svým amatérským focenim nebudu za rok ci dva šilhat po něčem jiném z důvodu komfortu obsluhy a pod. Zkušenosti s focenim zrcadlovkou mám prakticky nulové..nebo hodně malé. Je to spatna volba, či pokud jde o Nikon, bys do toho šla?

  Diky Roman

  1. LenkaS

   Ahoj Romane,

   s podobným modelem jsem začínala – alespoň hodnotím podle ceny – můj byl Nikon D90. Tento vypadá jako ekvivalentní náhrada. Já myslím, že to je dobrá volba střední třídy, protože další v řadě je až 7200 a ten už nevidím jako cenově rozumný pro úplné začátečníky. Koukám ještě na D7100 – starší verze D7200, který už je cenově blízký D5500, ale je to přeci jen starší model se starším procesorem, ale některé výhody má – více ostřících polí, pokrytí hledáčku 100%. Nedokážu nyní říct, který z nich bych vybrala, to bych musela hodiny číst recenze – pokud se Vám chce, podívejte se na srovnání D7100 a D5500. Jinak oba foťáky jsou dobrou volbou. Pokud půjdete do levnějšího, alespoň zbyde více na objektiv a to není nikdy odvěci..

   Mějte se,

   LenkaS

 36. Kristýna

  Dobrý den,
  nejprve bych Vám chtěla složit poklonu, máte moc pěkné a zajímavé stránky. Je zde spousta užitečných informací. A chtěla bych se zeptat na názor na výběr zrcadlovky. Vybírám mezi Canonem EOS700D a Nikonem D5300. Je to pro člověka, který chce fotit makro, noční snímky, krajiny a „v pohybu“. S kompaktem si dost vyhraje a chce to již postoupit na další level 🙂 A jaký je k němu nejvhodnější objektiv. Moc děkuji za radu a přeji mnoho úspěchů a další báječné články. Kristýna

 37. Linda

  Ahoj Leni, mela bych na tebe prosbu. Jsem zacatecnik, fotim prumernym stareckem“:), ale rada bych si poridila nejaky lepsi..dekuji za zorientovani se jak a co,mam diky tomu lepsi predstavu, co bych asi chtela. Mohla bys mi doporucit nejakou zrcadlovku od Canonu v te stredni tride? s tim,ze chci hlavne fotit rodinku, krajiny,makro? Cili nejake levnejsi klidne telo, s tim,ze pak poridim neaky fajn objektiv? Upozornuji,ze nepotrebuji mit na fotaku nejake dobre nahravani, jde mi vylozene jen o kvalitni a krasne fotky..proste to bude asi muj prvni a posledni aparat, co si budu moct dovolit 😀 a pokud mozno,nemusi byt nejak tezky a obri..asi toho chci moc,ze?:)))budu samozrejme rada za jakoukoliv radu ci tip a predem dekuji za odpoved;) Linda. P:S stranky jsou skvele a dekuju ti za ne!

  1. LenkaS

   Milá Lindo,

   děkuji za uznání. Myslím, že máš v podstatě jasno. Střední třída – Canon, plus aby zbylo více peněz na objektiv – ten je stejně důležitější 🙂 Myslím, že z toho vycházejí modely buď Canon 700D či jeho novější verze 750D příp.760D. Upozorním, že na Canon nefotím, více zkušeností mám s Nikonem, ale nejspíš bych šla do 750D. Samozřejmě jsou i levnější a menší modely – 100D, ale to už jsme v nižší třídě. Canon 750D a jeho parametry jsou zde:

 38. Iva

  Dobrý den,prosím poradte mi. Mám možnost koupit rok starý Nikon 3100 za 5500,-. Jsem uplny zacatecnik,spíše si chci zachyt it rodinu,dovolené atd. Jaký je tento fotak? A je to dobra cena? Moc děkuji za odpověď.

  1. LenkaS

   Dobrý den.
   Je to model pro začátečníky, nyní už existuje v několika novějších verzích 3200 a 3300, takže už je trochu pasé. Na rodinné foto vám samozřejmě může stačit, pokud vás focení nechytne více. Pokud vás focení začne bavit, tak vám možná tento foťák bude za chvíli „málo“.
   Ohledně ceny – je levnější než nové modely… Ale na otázku, jestli je cena „dobrá´“ nebo ne, neumím odpovědět. Nevím ani, zda je to se setovým objektivem nebo jen tělo.

   Mějte se,

   LenkaS

 39. Iva

  Tak objektiv je k tomu nějaký základní,prý k tomu dá ještě stativ,brasnu,paměťovou kartu. Budu muset dokupovat jiný objektiv? Děkuji.

  1. LenkaS

   Zatím foťte na základní objektiv a po nějaké chvíli zjistíte, jestli vám bude chybět větší zoomový rozsah. Například – když budete při vyzoomování na krajní ohnisko často pocit, že chcete zoomovat ještě dále, tak to bude signál, že se vám bude hodit i další objektiv (s navazujícím ohniskem). Samozřejmě se často dá řešit prostým přesunem blíže/dále – tzv. zoomování nohama 🙂 Takže zatím bych být vámi nekupovala ihned další objektiv, ale počkala, až co budete potřebovat.

   Lenka

 40. Petr

  Dobrý den, mám dilema. Fotím už druhy rok zrcadlovkou Nikon D3200 a chtěl bych si teď pořídit D7200 je hodně velky rozdíl mezi zakladní třídou a střední třídou zrcadlovek ? děkuji.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   osobně mi příjde, že ano. A protože víte, co focení se zrcadlovkou obnáší, směle do toho! Nehodnotím ale obraz, spíše funkce a možnosti, které skvělý D7200 nabízí. Pokud by vám šlo ale především pro kvalitu kresby, světelnosti objektivu – pak samozřejmě by bylo možná lepší upgrade objektivu, ale to už je asi mimo Váš dotaz.

   Mějte se,

   LenkaS

 41. Jana

  Zdravím,

  našla jsem Vaše stránky doslova v pravý čas. Již se s fotografování nějaký čas potýkám. Zatím fotím je s kompaktem, Olympus SZ-14, ale ráda bych přešla na digitální zrcadlovku. Osobně preferuji focení krajin, zvířat a makro. Focení lidí mi nějak nejde, a ani nebaví 😀 (nemám ráda když mi do toho pak kecají, nebo mají až moc velké očekávání nad výslednou fotografii). Nějaké doporučení jaké tělo a objektiv koupit? Už teď vím, že se s jedním objektivem nespokojím, focení makra mě uchvátilo 😀 Preferuji značku Nikon:)
  Vaše stránky jsou naprosto úžasné, a pro mě, coby naprosteho laika co se focení týče přehledné, až budu mít foťák v ruce, s návodem a Vašími články bude učení jen radost.

  1. LenkaS

   Dobrý den paní Jano,
   máte docela jasno – zrcadlovka Nikon. Teď už jen stanovit rozpočet a budete téměř u cíle. Nikon D5200? Objektivy na macro za dobrou cenu vyrábí Tamron.

   LenkaS

 42. che

  Dobry den,

  mel jsem nekolik ultrazoomu,ale uz bych si rad poridil zrcadlovku….kamarad ma nikon D80,je to strasi typ,alefotky jsou moc hezke. Chodi fotit na letiste a myslim,ze super fotky letadel. Ja bych si ji poridil zrcadlovku hlavne kuli prirode,ale i na cesty … dulezite je pro me makro a vzdalenejsi objekty-budovy atp. Znacka nikon ci canon?? Dekuji za nazory,popr.,kdyby nekdo mel neco na prodej…..che

  1. LenkaS

   Zkuste bazary na internetu, prodává se toho dost a ceny jsou dost nízko. Já můžu doporučit třeba Nikon D5200 do začátku, nebo D7200 jakožto pokročilou zrcadlovku.

   LenkaS

 43. Pavlína

  Dobrý den, paní Lenko, až dnes se mi podařilo nějakou záhadou objevit Váš web. Má velká několikaletá tužba pořídit si zrcadlovku vrcholí a víceméně je už skoro nutností než jen tužbou, takže brouzdám po internetu a hledám, čtu rady, projíždím e-shopy a najednou dnes jsem se dostala na Vaše stránky a moc za ně děkuji. Nestihla jsem si je ještě celé projít, ale pročetla jsem si pro mě důležité články o druzích fotoaparátu a jaký si zvolit. Musím říci, že mi Vaše slova hodně pomohla a tak se i já odvažuji Vás oslovit s prosbou o radu.
  Fotit jsem začala v roce 1998, tehdy to byl fotoaparát „co vyfotíš, to máš“, později se mi podařilo přes známého sehnat digitální fotoaparát OLYMPUS SP-510UZ a ten mám dodnes – asi 10 let. Fotografování jsem propadla, ráda fotím cokoliv, nejvíce miluji jarní krajinu u řeky /žiji na vesnici/, ale i vše kolem, ráda dělám fotografie, jejichž výsledkem je úplně jiný pohled na předmět, objekt, rostlinu, hmyz apod. Postupem času jsem se stala vedoucí tanečního souboru a fotím naše vystoupení, stala jsem se kronikářkou obce, fotím nejen krajinu a obec jako takovou, ale i vše, co se u nás děje, společenské a sportovní události, kulturní akce a to jak v interiéru tak i venku. Můj fotoaparát je již dávno pro tyto účely nedostačující, vím to a proto nyní hledám, intenzivně asi půl roku fotoaparát vhodný pro mě a za nějakou příznivou cenu.
  Vím, že chci zrcadlovku, vím, že chci NIKON, jen si nejsem jistá, jaké tělo si mám pořídit a jaké objektivy, sleduji nabídky zvýhodněných setů, ale nechci šlápnout vedle. Pokud budu investovat nemalé penízky, pak, aby to stálo za to a nový fotoaparát splňoval mé požadavky. Alespoň v první fázi kvalitní tělo, později další objektivy dokoupím.
  To znamená: zrcadlovka NIKON + nějaký objektiv zpočátku, aby uspokojil alespoň nějaké mé potřeby, tzn. focení krajin-obce např. z vysokých míst, ale i vně obce, sportovní utkání-převážně fotbal, potřebuji větší přiblížení na hráče, zachycení momentu, grimasy tváře, sport fotím venku i v hale, taktéž podobné taneční kreace jak na parketě uvnitř či venku, dále kulturní a společenské události i v sále budovy-maškarní, obecní plesy, výstavy, akce někdy probíhají večer, taktéž večerní akce venku. A dále jsem velmi kreativní člověk a miluji hledat nové pohledy, ráda fotografují zvířata, ale blízko se k nim nedostanu, takže potřebuji si je hodně přitáhnout. Jsem také zvyklá a ráda dále pracuji s fotografií v programu Zoner. Většina mých fotografií se následně objeví v kronice obce, takže obraz naší obce předávám dalším generacím, což cítím také velmi zodpovědně.
  Je tu ještě jedna důležitá věc. Zrcadlovku jsem měla v ruce v životě asi 2x, takže jsem úplný amatér, co se týče práce se zrcadlovkou, ale na druhé straně, jsem učenlivá a pro krásné a kvalitní fotografie jsem připravena se rychle učit a jsem připravena také nosit klidně na každém rameni jeden batoh a být připravena a v pohotovosti na unikátní záběry.
  Prosím, poradíte mi? Uvažuji o NIKON D7200 tělo a k tomu nějaký objektiv, ale zatím mohu jí jen do částky 30.000,- Kč. Čím mám začít? Děkuji Vám moc za odpověď. Pavlína.

  1. LenkaS

   Tak to Vám fandím, vybrala jste si velmi nelehká témata. Přiblížit hráče na hřišti, fotit tance v hale… To vidím na nějaký objektiv od 20 tisíc výše, ale nechci Vás odrazovat, začít můžete i pozvolna a levněji.

   Tělo D7200 je super, určitě můžu doporučit. Abyste se vešla s objektivem do zbylých 5-7 tisíc máte možnost buď pevné padesátky: 50/f1.8, ta je ale vzhledem k širokému záběru zájmů neflexibilní. Nebo tedy pro začátek nějaký průměrně kvalitní levný zoom? Tamron AF SP 28-75mm f/2,8 XR Di LD (IF) Asp. Macro. Není úplně nejdelší na focení vzdálených portrétů, ale má dobrou světelnost… Nebo pak delší zoomy, třeba 18-200 s horší světelností a teoreticky méně kvalitní kresbou. Takový kompromis do začátku, abyste byla flexibilní na focení všeho dění okolo.

   Hodně nadšení a trpělivosti do začátků přeji,

   LenkaS

 44. Bára

  Dobrý den, fotografování mě velmi baví, a dokonce půjdu i na fotografickou školu, takže mi naši slíbili, že mi přispějí na novou zrcadlovku. Moje první zrcadlovka bylo Olympus E-400 (z druhé ruky), které však asi po roce vypadla jakási zaostřovací čočka, či co (takové miniaturní zrcátko), a přestala zaostřovat. Nikde mi to nechtěli opravit, jelikož tyto modeli Olympus už nevyrábí. Tak jsem si teda pořídila nové tělo a to Olympus E-520, se kterým však zatím nejsem tak,, sehraná,, jako s předešlou. Takže pár zkušeností se zrcadlovkami už mám. Myslíte si, že by pro mě byl tudíž vhodný Canon 80D? Od Olympusu už nic nechci, protože E systém už se neprodává (jedině z druhé ruky) a PEN generace se mi vůbec nelíbí (nemyslím vzhledově – ikdyz to také) . Předem děkuji za odpověď.

 45. Nikol

  Dobrý den,
  je mi 12 let a moc ráda fotím.
  Doma máme rodinný fotoaparát, ale já bych přeci jen chtěla svůj..
  Chtěla bych asi nějaký Nikon do 10 000 Kč.
  Potřebovala bych nějaké doporučení. Předem děkuji 🙂

 46. Pablos

  Lenko, celkem se mi libi tvoje stranky, jsi asi ve foceni dobra, ale mam dve otazky:
  Proc se stavis tak odmitave ke znacce Olympus. To, ze visis na svem Nikonu jak cigan na socialce, neznamena, ze dalsi znacka nemusi byt kvalitni. Nazor, ze ze 40 pristroju na prodejne je jen 1 Olympus take nevypovida nic o kvalite znacky, ale jen o lidech, kterym agresivni marketing vymyl hlavy a nacpal jim tam, ze nejlepsi jsou Nikony a Canony. A argument, ze optika Zuiko je drazsi, je hloupost, zalezi preci na svetelnosti, sestaveni optiky apod.
  Druhy dotaz: ze vsude propagujes svou knihu docela chapu – jde o penize, ale proc vsude doporucujes a hazis odkazy na Megapixel, jakozto nejdrazsi fotoshop siroko daleko. Mozna maji lepsi sluzby nez vetsina shopu, ale vetsina lidi zde je omezena financnimi prostredky a za Nikona D3200 v Megapixelu koupi treba jinde vyssi radu.

  Jinak ti preji dobre svetlo a pripadne se omlouvam za svou uprimnost 😉

  1. LenkaS

   Pablosi, asi máš pravdu, že jsem k Olympusu nespravedlivá. Pokud jsi jeho uživatel, tak se neváhej podělit o jeho přednosti.
   Ohledně odkazů na Megapixel – mají natolik přehledný výběrový systém e-shopu, že ať už si u nich něco zakoupíte, nebo ne, určitě se vyplatí se seznámit se s nabídkou u nich. A to nemluvím o jejich ohromné prodejní ploše, kde si můžete vše vzít do ruky, potěžkat, vyzkoušet. Služby navíc se v ceně odrazit musí…

   Lenka

 47. Dana

  Dobry den. Prosim o radu. Mam internetovy prodej a chci si nafocovat všechny me produkty. Obleceni.
  Budu fotit jak doma, tak venku na modelce. Foceni me vždy velice bavilo. Nemam ale zkusenosti se zrcadlovkou. To se rada naucim. Potrebuji opravdu profi fotky. Cena do 20 tis. Moc dekuji

  1. Petr Slaný

   Ahoj, ja take potrebuju nafotit vsechny produkty na muj web – sperky. A byla mi doporucena tato zrcadlovka kamaradem, ktery se vyzna ve fotacich: Nikon D5200, 18-105mm. Tak ji mam objednanou a cekam na dodani.

 48. Kamka

  děkuji za super článek, určitě je moc užitečný. Já právě i koupi své první zrcadlovky uvažuju, vybrala jsem tenhle Nikon http://www.okay.cz/nikon-d5200-18-55vr-55-200vr/ ráda bych ale znala názor i někoho, kdo tomu více rozumí? Chci ho na focení na cestách, nefotím fotky s palcem, ale nepotřebuji nic extra profesionálního, neběhám dvě hodiny, abych našla správný úhel ani nečekám na světlo. Jen chci využít techniky, abych mohla mmít tyy zážitky hezky zdokumentované, díky:)

  1. LenkaS

   Milá Kamilo,

   Nikony řady 5000 jsou dobře hodnocené a doporučované. Myslím, že je to dobrá volba pro focení, které popisujete.

   Ať se daří,

   LenkaS

 49. Aleš

  Zdravím Kamko,
  možná to nevíš, ale kromě Nikonu a Canonu existuje i Pentax. Zkus se podívat
  na model K-S II, který by ti z mého pohledu, také mohl vyhovovat. Relativně malé,
  vodě a prachu odolné tělo, vhodné do menší ženské ruky s poměrně slušným setovým
  objektivem, který by mohl pokrýt tvoje potřeby při cestování. A pokud nemíníš v budoucnu
  pořízení dalších objektivů, tak my možná stálo za to, zvážit i nějaký systémový kompakt.
  Např. Fujifilm X30, který má EVF hledáček a také slušný obrazový výstup, za dnes již
  rozumnou cenu. Na netu si najdeš spoustu recenzí a informací, které ti pomohou ve
  výběru. Na trhu je spousta fotoaparátu různých kategorií a tak konečný výběr bude
  stejně na tobě. Neexistuje žádný univerzálně nejlepší přístroj, nebo objektiv, který by
  vyhovoval každému zájemci o fotografování. Tak ať si už vybereš jakýkoliv foťák, tak
  ať jsi s ním spokojená a dlouho ti slouží bez jakýchkoliv problému.
  Aleš

 50. Kamka

  Aleši, děkuju za tip, přiznám se, že značku Pentax opravdu neznám. Určitě i na tento typ foťáku ještě mrknu, už se taak těším, jak budu v létě fotit:)

  LenkaS díky za reakci:)

 51. Aleš

  Nemáš za co Kamko,
  vůbec se ti nedivím, že se těšíš. Focení je nejenom zábava a radost
  ale i relaxace a v neposlední řadě si zdokumentuješ a uchováš
  vzpomínky na místa,která jsi navštívila, navždy zachytíš prchavé
  okamžiky života, které se už nikdy nebudou opakovat v rodinném
  kruhu či přátel. Ono není až tak důležité čím se fotí, pokud nezáleží
  na kvalitě výstupu a fotky se používají jen na sociálních sítích, kde po
  krátké době navždy zmizí v propadlišti marnosti. Ale pokud se chceš
  věnovat fotografování vážněji, tak stojí za to, dát výběru nějaký čas,
  rozmyslet si kolik peněz do toho můžu vložit, Také je dobře vědět,
  zda budeš fotografie v PC upravovat (v tom případě fotit do RAWu),
  nebo s nimi nebudeš dělat nic, jen je uložíš. No ono je toho kolem
  této tématiky daleko více, ale důležité je začít fotit a když budeš mít
  vůli a motivaci, tak se výsledky dostaví :-). Na těchto stránkách Lenky
  je opravdu hodně kvalitních informací, které stojí za prostudování.
  Ale zkus se ještě podívat třeba na fotoguru.cz, nebo fotorádce.cz,
  které ti také pomohou s výběrem vhodného přístroje. Ale hlavně měj
  na paměti, že“ nikdo učený z nebe nespadl“ :-). Hezký a pozitivní den.
  Aleš

 52. Lucie

  Dobrý den 🙂
  Studovala jsem ted‘ poměrně dlouho vlastnosti zrcadlovek důležité při výběru a koupi. Vaše stránky mi hodně pomohly, takže moc děkuji!
  Dlouho jsem váhala, jaký si pořídit objektiv a dospěla jsem ke kombinaci Nikon D5300 + NIKKOR AF-S G 50mm f/1.8. Myslíte, že je to jedna ze správných voleb?
  Co se zrcadlovek týče jsem zatím pouze zapálený amatér, ale časem bych se chtěla vypracovat na vyšší úroveň a pořídit si i více objektivů. Mám zkušenosti pouze s digitálními fotoaparáty Nikon Coolpix.
  Od objektivu bych vyžadovala hlavně dobrou světelnost. Jsem studentka konzervatoře a mým momentálním hlavním cílem je mít kvalitní fotky z koncertů,tedy špatných světelných podmínek (umělé světlo) a lidí v pohybu. Snímky jsou pro mě i jinak důležitou památkou na každém kroku a jsem připravená s sebou tahat pár kilo navíc. 🙂 Předem děkuji za odpověd‘ a přeji hezký zbytek týdne!

  Lucie

  1. LenkaS

   Milá Lucie,

   určitě jste si vybrala dobře vzhledem k dobré světelnosti objektivu. 50mm sice lidi na podiu nepřiblížíte, ale pro koncertní celky to bude stačit. 50mm/1.4 je sice o něco lepší sklo, ale dobré fotky pořídíte i s 50mm/1.8 za příznivější cenu.

   Ať se daří,

   Lenka

 53. Kristýna

  Dobrý den :),
  jsem úplný začátečník a chtěla bych si koupit zrcadlovku. Bohužel nemám dost peněz a tak jsem se poohlédla po nějaké zánovní. Našla jsem Nikon D3100 se základním objektivem AF-S NIKKOR 18-55mm. Ráda bych ale věděla, jestli je dobré kupovat zánovní zrcadlovku a také jaký je tento typ zrcadlovky a objektivu. (Případně bych ráda věděla proč.) Předem děkuji za odpověď :).

  1. Aleš

   Ahoj Kristo,
   zeptám se stejně jako Aleše, jsi začátečník a chceš zrcadlovku, víš proč ji chceš, co od toho
   očekáváš ? Myslíš si, že jejím pořízením budeš mít pěknější fotky? Pravděpodobně ne. Než
   toho dosáhneš, tak se budeš muset ledasco naučit, protože snímat zrcadlovkou jen v automatickém
   režimu, nemá moc smysl. To můžeš fotit rovnou mobilem :-). Potencionál zrcadlovky, bezzrcadlovky, nebo
   systémového kompaktu se využije teprve tehdy, když se porozumí alespoň pro začátek expozičnímu
   trojúhelníku a co se děje v objektivu, při průchodu světla než dopadne na snímač. Proto všem
   nováčkům ve fotografii v první řadě doporučuji si důkladně prostudovat tyto Lenčiny stránky nebo
   E-knihy a poté pořizovat fotoaparát. Ale pokud jsi přesvědčena již nyní, že chceš zrcadlo, tak tebou
   vybraný Nikon z druhé ruky je dobrá alternativa – záleží za kolik by byla. No a ten setový objektiv je
   prostě běžný seťák, nic moc ale na začátek stačí. Takže asi tak.

 54. Aleš

  Ahoj,
  mohl bych poprosit o radu ohledně výběru zrdcadlovky? Potřeboval bych nejlépe nějaký konkrétní tip kolem 10 000, pro základní focení, především různé dovolené výlety a podobně. Dlouho jsem nad koupí zrdcadlovky přemýšelel a jsem úplný začátečník. Bohužel na trhu jich je nepřeberné množství a nedokáži se se v tom vůbec orientovat. Mohl bych poprosit o nějaký konkrétní typ ? Díky moc 🙂

  1. Aleš

   Zdravím Aleši,
   otázka, proč zrovna zrcadlovku? Jaký máš k tomu důvod? Za 10 tisíc zrcadlo asi
   ani nepořídíš, možná jen tělo a to nebude oplývat nic extra výbavou, třeba hledáček
   nebude nic moc, AF také asi neoslní. Ne že by se zrcadlovkou té nejnižší třídy nedaly
   nasnímat dobré snímky, dají, ale již musíš o tom něco vědět. Pro tebou uváděné
   základní focení, bych spíše doporučoval nějaký kvalitnější kompakt. Také jsi se
   nezmínil, zda budeš fotografie upravovat v PC, nebo ti postačí to, co ti vyleze v
   JPEGu. Máš pravdu v tom, že na trhu s fotoaparáty je přeplněno a je těžké se tím
   prokousat. Dám ti alespoň jeden tip, který jsem doporučil již dvěma mým známým,
   a to Fujifilm X30, který sice již o něco přesahuje tvůj cenový limit, ale na rodinné
   focení je dobrý, až vynikajíci. Tak si ještě promysli, kam chceš své focení dostat,
   zda míníš zůstat jen u takzvaného „cvakání“ a nebo se v budoucnosti posunout
   někam dál :-).

 55. Franta Pokorný

  Dobrý den, rozhoduji se mezi touto https://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/zrcadlovky/canon-eos-1300d-ef-s-18-55-is-ii.html a touto https://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/zrcadlovky/canon-eos-1200d-ef-s-18-55-is-stm.html zrcadlovkou. Fotit budu prevazne krajinu za ruzneho pocasi nebo svetla. Ktera je lepsi a proc? Dekuji. F.

 56. Pavel

  Dobrý den, měl bych dotaz. Už dlouho mě baví fotit makro, docela se mě to i daří obyčejným digitálním fotoaparátem. Strašně moc bych chtěl do toho jít hlouběji a pořídit si zrcadlovku kde se s tím dá ještě víc pracovat. Vím že si musím koupit hlavně tělo a k tomu vhodný objektiv na makro. Co by jste mě doporučili, koukal jsem na značku Canon, samozřejmě že počítám s investicí hlavně za objektiv. Děkuji za radu Pavel.

 57. Aleš

  Tak makrofotografie je docela specifická disciplína, která má ještě sestru, mikrofotografii.
  Já sám se makru s pomocí mezikroužků věnuji jen sporadicky a tak nemám dostatek zkušeností.
  Ale vím, že pro začátek budeš Pavle potřebovat fotoaparát, a to buď tebou zmíněnou zrcadlovku,
  nebo tzv. bezzrcadlovku, systémový kompakt s možností měnit objektivy. Ty jsou na to nejlepší
  makro(dají se použít mimo to, třeba na portréty) a nebo s pomocí makro mezikroužků,optických
  předsádek, reverzních kroužků jiné vhodné objektivy. Dále se asi neobejdeš bez stativu a nějakých
  světel. Pokud se rozhodneš pro zrcadlovku a dle mého názoru, je na to nejvhodnější, tak kromě
  Canonu existuje i Nikon a Pentax. Nejlepší bude, než si něco pořídíš, získat co nejvíce informací,
  třeba na fotoradce.cz, 4foto.cz – makro výbava, atd. Dost info se dá také získat z recenzí na heureka.cz již na konkrétní foťáky a objektivy od jejích uživatelů. Tak přeji šťastnou ruku při studiu i výběru
  vhodné fototechniky :-).

 58. Nela

  Dobrý den,
  také bych poprosila o radu. Jsem začátečník ve fotografování zrcadlovkou, Mám ozkoušenou zrcadlovku Nikon D3500( půjčenou) jen na momentkové foto a výlety. Líbí se mi barva fotografií a rychlá uzávěrka i stabilizátor obrazu. A chtěla bych se zeptat jak moc se od sebe liší tip Nikonu D3100 a D3500. Co jsem se koukala na parametry rozdíly tam určitě jsou, ale jako nezkušený fotograf se v tom ještě nevyznám. Tak bych se zeptala ještě zda jako začátečníkovi mi bude stačit D3100 pro výlety momentky a krajinu. A poslední otázka jak je to se stabilizací obrazu u fotek. Moc děkuji za odpověď. N

  1. Nela

   * oprava 😀 Tak to nebyla D3500 ale D5000 Děkuji za odpověď .

   1. LenkaS

    Milá Nelo,

    Nedám Vám kompletní výčet všech rozdílů, ale třitisicovky jsou skutečně základnější řada než 5000. Každému začátečníkovi stačí fotoaparát pro začátečníky. Jde o to, jak moc budete chtít tím začátečníkem zůstat. Pokud budete fotit po dobu několik let stejným způsobem, můžete si v klidu pořídit řadu 3000. Pokud budete mít chuť se dale vyvíjet a získat nějaké ty extra paramentry navíc, raději bych šla do řady 5000.

    Lenka

 59. Hanka

  Dobrý den, ráda bych také využila možnosti poradit se s Vámi při výběru fotoaparátu a objektivu, protože to sama neumím rozlousknout. Mám doma zrcadlovku Nikon D70s s objektivem 18-70mm f/3.5-4.5 AF-S DX, se kterými jsem v uplynulých letech jezdila na cesty, bavilo mě vždy především fotografování krajin (hor). Zrcadlovka je už ale starší (jen 6,1Mpix) a v zimě mi přestalo fungovat zaostřování u objektivu, proto jsem začala uvažovat a koupi nového těla, zvažovala jsem koupi Canonu 760D + 50mm/1,8, Sigmy 17-50 a použité Tokiny 11-16/2,8.

  Nedávno se mi nicméně dostalo nabídky pomáhat známé při fotografování portrétů v ateliéru, případně i svateb, s tím, že kdyby mi to šlo, mohla bych zkusit fotografovat s ní. Známá má ale Nikon, proto by kvůli tomu bylo vhodné, abych šla do něj, s tím, že bych si mohla půjčovat její objektivy apod – doporučila mi jít do D7100, mě se docela líbí i D5500 (kvůli ceně a váze), ale dočetla jsem se, že nemá „high-speed-sync – Auto FP Flash“ a nevím, jestli by to nevadilo. K tomu mě zarazily články na internetu, že pro portréty je lepší Canon, protože má dostupnější kvalitní teleobjektivy? Proto nevím, zda jít kvůli tomu do Nikonu, nechci pak ztratit peníze na prodeji celého vybavení kvůli přechodu ke Canonu.

  Jelikož s focením nemám žádné profi zkušenosti, je možnost, že zjistím, že mi focení portrétů vůbec nejde a vrátím se ke cvakání hor a rodinných oslav apod. – tam bych asi spíš uvítala něco menšího jako je D5500 či 760D, kvůli cestování a turistice. Možná mě ale portrét chytne, a budu si chtít focením svateb či portréty občas přivydělat. Řeším tedy, který fotoaparát s kterým objektivem do začátku zvolit, abych byla připravená na obě možnosti a koupě později nelitovala. Ještě je tady i varianta, že by se podařilo starý objektiv 18-70 opravit a mohla bych k němu něco přikoupit.

  Budu moc ráda za jakoukoliv radu, docela jsem se do toho při vybírání zamotala. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek léta, zdraví Hanka

  1. LenkaS

   Dobrý den Hanko,

   těžká volba… 5500 je lehčí, 7100 je více profi. Bohužel nevím ani já, kterou cestou se nakonec vydáte… Správně ale uvažujete, když myslíte dopředu i na koupi objektivů. Nejsem si vědomá toho, že by jeden ze dvou výrobců měl výrazně levnější profi objektivy, než druhý, i když varianty objektivů se můžou lišit. Levnější může znamenat jinou kvalitu. Příklad: Portrétní objektiv 85mm/f1.4 Nikon stojí asi 47 000,- Canon pak 53 000,- s tím, že má světelnost ještě větší (f1.2) – tzn adekvátně je i dražší. Ale variant je mnoho – porovnejte objektivy se stejnými parametry a uvidíte možné rozdíly v ceně. Zvolit můžete i objektivy Sigma/Tokina, které jsou taky dosti dobré a za stejnou cenu pro oba výrobce.

   Takže konečná volba je samozřejmě na Vás. Pokud nechcete riskovat, jděte do 5500 nebo 760D, se kterou rok dva vyzkoušíte focení (high speed sync potřebovat na běžné focení nebudete) a když vás to chytne, vždy můžete foťák prodat a koupit vyšší řadu.

   Hodně zdaru,

   LenkaS

 60. Zdenek

  Dobrý den . Mám zrcadlovku canon asi měsíc. Při focení v se tu mi v automatu zašifruje ale nevyfoti nevím co dělám špatně .použil jsem u stativ po řadě kolegů ale bez úspěchu . Čím to je? Prosím o řadu.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   tak to vůbec nevím, co si pod tím představit. To bude chtít asi nějakého odborníka na elektroniku.

   LenkaS

 61. Václav

  Dobrý den momentálně mam Nikon 1300 který už mám dlouho a jsem s ním spokojeny objektiv 15-105 vr a 35. 1.8 chtěl by si koupit novy asi Nikon 5200 ale nevím jestli to je dobrá volba převážně fotím krajinu.Děkují za odpověd vašek.

 62. Hana Babišová

  Dobrý den, Lenko,
  prosím Vás o radu, velice se mi líbil fotoaparát – kompakt NIKON P7800. Bohužel již není v prodeji, chtěla jsem poprosit, zda mi můžete poradit fotoaparát s podobnými parametry (nejlépe NIKON nebo CANON). Chtěla bych se věnovat focení více a na tomto fotoaparátu se to naučit. Momentálně tápu, zda si koupit kompakt, nebo nějakou zrcadlovku.
  Vělice děkuji za odpověď.

 63. Justýna

  Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu před rokem jsem si koupila zrcadlovku D3200 se základním objektivem byla jsem začátečník a nic jsem o tom nevěděla focení teď je můj nejvetsi koníček a chtela bych už neco lepšího, prosím o radu chci si na tuto zrcadlovku koupit lepší objektiv a to takový abych docilila úplného rozmazani pozadi u fotek a abych si sama manualne mohla vse nastavit.fotim hlavně syna v prirode proste rodinne fotky ale i kvetiny atd. Půjde vůbec s moji základní zrcadlovkou docilit koupí lepsiho objektivu těchto fotek myslím úplně rozmazat to pozadí a doporucite mi jaký objektiv koupit tak do 10 000 kc dekuji moc

 64. Aleš

  Zdravím vás Hanko,
  já tu nechci dělat reklamu žádné značce, ale kromě Canonu a Nikonu existuje i Pentax. Například
  Pentax K-50, nebo K-S2 jsou vhodnou alternativou pro začínající hobby fotografy. Dle mého názoru
  jsou zrcadlovky pro vstup do světa fotografie, pro ty co to s focením myslí vážně, správnou volbou.
  Samozřejmě se dá začít i se systémovými kompakty a bezzrcadlovkami, ale tam je vstupní investice
  většinou vyšší. Takže jakou cestou se vydáte, už záleží na vašich prioritách a finančních možnostech.
  Ať už si vyberete, jakýkoli fotoaparát, nechť vám přináší radost a uspokojení s tvorby…

 65. barbora krcalova

  zdravím všechny:)
  snažím se právě vybrat moji první zrcadlovku.rozhodla jsem se pro Canon.nejsem milionář a tak do ní nemůžu investovat moc peněz.nejlepsi by bylo koupit rovnou s objektivem do 20000.mate nake rady???co si myslíte o typu 700D???dekuji

 66. Aleš

  Dobrý den Lenko, jsem amatér bez ambicí stát se něčím jiným, ze 75% mi vyhovuje automatický režim, ale těch zbylých 25% už mi donutilo koukat po zrcadlovce. Tady musím poděkovat za skvělý článek, který mi hodně pomohl. Vybíral jsem nakonec mezi Nikon D3400 a Canon EOS 760D. Už jsem se již skoro rozhodl pro Nikon D3400 v sadě s objektivy 18-55 mm AF-P VR + 70-300 mm AF-P VR (fotím převážně rodinu, krajinu, sport, prostě dokumentuji náš život), ale ještě váhám. Vše mluví pro Nikon, navíc Canon je výrazně dražší, myslím, že za stejné peníze už by byl i Nikon D5600. Protože s těmito zrcadlovkami nemám vůbec žádné zkušenosti vybírám opravdu jen podle parametrů, všichni ale víme, že jsou vlastnosti, které se do parametrů nedostanou, od špatně umístěných ovládacích prvků až po dlouhé zpracování fotografie, i když to bych tady asi nečekal. Můžete mě, jako velká praktička, poradit, kterou cestou se vydat? Předem moc děkuji.

 67. Aleš

  Zdravím, už mě to tady připadá úsměvné :-). Pořád se to tu opakuje dokola, pořád ty samé dotazy. Ale stačí
  si přečíst příspěvky pár měsíců zpět a odpovědi tam jsou. Jen si to přečíst. Já sice chápu, že když má člověk
  investovat do nového aparátu nějakých 15-20.000kč, tak by chtěl mít od někoho potvrzeno, že udělá dobře
  a ta jeho investice bude správná. Ale tak to nefunguje. Většina začínajících fotoamatérů se domnívá, že pořízením zrcadlovky – i té nejlevnější budou mít parádní snímky. Ale tak to také nefunguje. Ti co nebudou
  schopni překonat psychickou bariéru a ignorovat „A“ – automatický režim, tak ty peníze investovali špatně.
  To si raději měli koupit fotomobil. Pokud nebudou ochotni se učit a pochopit alespoň základy, co je ISO
  (citlivost) a co to ovlivňuje, co je to clona a co ovlivňuje a na co má vliv, co je expoziční čas, na co má vliv
  a co to udělá se snímkem, tak si zrcadlovku neměli pořizovat. Pokud nemíní fotografovat do RAWu a ani
  nechtějí vědět co to je, tak si zrcadlovku neměli pořizovat. Jestli nechtějí investovat do alespoň trochu slušnějšího počítače a monitoru, včetně programu na úpravu a editaci fotografií, tak si zrcadlovku také
  neměli pořizovat. Já vím, že si někdo řekne, proboha co to tu ten člověk mele, vždyť ty reklamní slogany
  říkají něco jiného – pořízením této, nebo této zrcadlovky budete pořizovat snadno krásně ostré a barevné
  snímky a videa a spousta dalších blablabla okolo. No to je marketing, ale skutečnost je někde trochu jinde.
  A to se nezmiňuji o dalších věcech, jako je kompozice, ta také nepřijde sama jen tím, že vezmete zrcadlovku
  do ruky. Kompozici buď máte v „oku“ od přírody, a nebo se ji musíte dlouho a trpělivě učit. A fotit snímky, kde
  někomu „roste“ z hlavy strom, či značka a nebo spousta dalších nešvarů, které je možno vidět na FB i jinde,
  tak na to také zrcadlovka netřeba, vystačíte s mobilem :-). Také si třeba uvědomit, že i ty nejmenší zrcadlovky
  jsou velké, budete ochotni si je brát stále sebou ven, a nebo po pár týdnech už se na ně bude prášit někde
  v polici a budete cvakat jen tím mobilem? Takže pokud toto vše máte v hlavě pěkně srovnáno a opravdu se
  chcete vážnějšímu fotografování věnovat a učit se, tak OK, jděte do toho a výsledky se dostaví…

  P.S. doporučuji si pečlivě prostudovat všechny články od paní Lenky na těchto stránkách (všechny!) 🙂

 68. Anna

  Dobrý den,
  Fotím na volné noze a chci si pořídit zrcadlovku. Baví mně fotit přírodu, makro, portréty. Focení mně baví a určitě se chci v něm zlepšovat. Do foťáku jsem schopná investovat do 15 000 Kč. Uvažovala jsem nad Canonem 1300 D, ale nejsem si jistá. Doporučila by jste mi něco? Děkuji.

  1. LenkaS

   Jé, to jste hodný. Já mám stránky spíše určené pro začátečníky, ale jsem ráda, že je záběr vnímán daleko šířeji. Omlouvám se taky za pozdní odpovědi ke komentářům 🙁 Moc bych chtěla doporučit k podobným dotazům facebookobvé skupiny. Nikonisti i Canonisti je mají a jsou tam lidé za řad profesionálů, kteří mají jednotlivé modely skutečně osahane, narozdíl ode mne (což musím přiznat). Doufám, že Váš výběr proběhl hladce!

   S pozdravem,

   LenkaS

  2. Jana Peková

   Přečetl bych si ale názory obou táborů, neboť každý bude propagovat hlavně svou oblíbenou značku 🙂

 69. El Karkošková

  Dobrý den. Focení opravdu miluji a proto chodím fotit s rodinným foťákem Nikon D50. Bohužel moje máma má o tento foťák strach (nechce aby se mu něco nestalo) a tak mi s ním často zakazuje fotit. Tak jsem se rozhodla si koupit svoji vlastní zrdcadlovku… bohužel opravdu nevím kterou si pořídit. Proto vás chci poprosit o pomoc. Nevadí mi tahat se s těžký foťákem a ráda se něco přiučím. Nejlépší by bylo něco od Nikonu okolo 15-18.000 kč.

  1. LenkaS

   Zdravím,
   držím Vám palce! Výběr je jednoduchý – víte, že chcete zrcadlovku a víte i cenové rozpětí. Volila bych řadu 5000 – tj 5500 nebo 5600 a k tomu objektiv – pro začátek ve výhodné sadě… Ne vždy jsou ty nejnovější modely nutně nejlepší, takže bych pročetla recenze jestli koupit 5500 nebo 5600. Zkusit můžete i bazary – tělo zrcadlovky bych možná z druhé ruky nekupovala, ale objektiv ano 🙂 To už by šel vybrat i trochu pokročilejší objektiv, ale možná by na začátek opravdu stačil ten výhodný set – 18-55 nebo 18-100mm.

   LenkaS

 70. Denisa

  Ahoj, potřebovala bych pomoct, poradit nějak při výběru zrcadlovky. Chci ji koupit dceři k narozeninám, baví ji focení, ale jen tak jako koníček, nic profesionálního. Proto to nechci přehnat a zbytečně investovat moc peněz do něčeho, co by nevyužila (koneckonců, kdo ví, jak dlouho ji to bude bavit). Jenomže já se v tomhle ohledu vůbec nevyznám, a nechci nakupovat jen podle toho, co někdo napíše na internet. Nehledě na to, že většina článků na internetu (mám namysli třeba ) je psaných spíše pro lidi, kteří se focení věnují opravdu hodně. Ale na druhou stranu, nechci dceři koupit nějaký šmejd, to rozhodně ne! Máte nějaké doporučení? Co třeba Canon EOS 1300D? Díky 🙂

  1. Petr R.

   Zdravím, vím, že všude se řeší zda Canon nebo Nikon? Zam mne můžu doporučit kompakt s výměnným objektivem a to Sony Alpha A7 III. Je sice dražší, ale absolutní spokojenost. Dokonce i v německu patří k nejlépe hodnoceným fotoparátům – viz. Nejlepší fotoaparáty Ale možná bych si počkal nějaký měsíc na lepší cenu 🙂

 71. Tomáš

  Ahoj potřeboval bych pomoci s výběrem zrcadlovky, jsem začátečník a možná se budu v tomto dále rozvíjet, našel jsem pár tipů a nevím kterou:
  1) Digitální fotoaparát – zrcadlovka, CMOS 18 Mpx APS-C, DIGIC 4, 3″ LCD, Full HD video, SD/SDHC/SDXC + EF-S 18-55mm IS II + 8GB paměťová karta + fotobrašna Canon
  snímač APS-C, Objektiv Canon EF-S 18-55mm IS II

  2) Nikon D3400 červený + 18-55mm AF-P VR
  Objektiv NIKKOR 18–55mm f/3,5–5,6G AF-P DX VR
  snímač DX
  děkuji za pomoc

 72. Milan Klail

  Hlavně se zajímejte o to jak je fotoaparát starý, jak má starý čip, teď už je u Canonu Digi 8. A zase jedna dobrá rada na novinky. Nekupujte hned jako novinku, jelikož se vychytávají malé chybičky a za rok jde foťák o 25 procent dolů s cenou a podle oblíbenosti ještě víc. Já koupil hned RX 10 lll za 49000 a podívejte se kolik stojí dneska. Ale je to bomba , můj nejlehčí a nejpoužívanější. Zoom a video ZOOM neuvěřitelné.S pozdravem Eddicek.

 73. Dagmar Mašková

  Ahaj, potřebovala bych poradit, dnes jsem slyšela, že digitální zrcadlovka má nějak omezený počet snímků, že prý 6000 fotek je na ni už moc. Nevím jak si to vyložit, poradíte mi? Mám Nikon 5100

 74. Tereza

  Dobrý den. Já bych chtěla tento fotoaparát ale líbí se mi fotky focené na tablo. Koukala jsem, že hodně staré foťáky toto dokáží, ale dokáže i to modernější?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>