«

»

Obrazem: Lisabonské noci a rána

Lisabon, hlavní město Portugalska, místy výstavní a místy ošuntělý, vždycky však poetický. Někdy lehce dekadentní, jindy mondénní. V noci bující, po ránu ztichlý. Lisabon spojuje kouzlo prostorné Paříže s útulností Prahy.

Obsah

Lisabonské tramvaje

Není nad jízdu dřevěnou stoletou tramvají číslo 28, která vrže a klátí se do Lisabonských kopečků Bairro Alto a zase dolů do čtvrti Baixa, kde křižuje dlouhé, rovné bulváry, vystavěné po zemětřesení v 18.století, aby opět zmizela v křivolakých uličkách čtvrti Alfama.

Z restaurací zní nočním Lisabonem tradiční portugalská hudba fado, brouzdám městem od jedné vyhlídky ke druhé, je teplo a zahrádky restaurací jsou plné. Pod hradem jsou stolky osvětlené svíčkami, v ulicích blikají oranžová světla lamp. Občas kolem prohrká starobylá tramvaj. Za cenu běžné denní jízdenky turisté vyskakují na každé zastávce, na každé vyhlídce a pak zase čekají na další jízdu.


E-kniha-Fotime-venku-small5Vše o focení venku, co jsem se naučila na svých cestách jsem sepsala do dvou e-booků o focení za každého počasí a v každé roční době. V knihách je více než stovka fotek včetně ukázek „dobře“ a „špatně“.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.

Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIH A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit


Ráno v Lisabonu

V sobotu v sedm ráno, když je město ještě vylidněné se vezu výtahem Santa Justa do horních podlaží města. Bez turistů, kteří se po probdělé páteční noci probouzejí až před polednem. Svítání má na Praça do Comércio úplně stejné světlo jako stmívání.

Obrázky z Lisabonu

Staré městské architektuře černobílá sluší. Fotky s historickými tramvajemi jsem selektivně desaturovala, aby vynikl krásný žlutý nátěr. Uznávám, že je to trochu klišé, ale přesto působivé.

Pří úpravě RAW souboru do černobílé je potřeba ve většině případů zvýšit kontrast a nasytit černou. I přesto je těžké dosáhnout kontrastu a hloubky černé jakou má klasický film.

Pokud se vám obrázky z Lisabonu líbí, sdílejte je na Facebooku.

Kam dále?

Podívejte se také na fotky z jiného koutu Portugalska – z Azorských ostrovů.

Přečtěte si cestopis o Lisabonu anebo si stáhněte tapetu na plochu PC.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>