Ohlasy & Reference

Na této stránce naleznete ohlasy na individuální lekce focení a níže také na e-booky o focení.

Ohlasy na individuální výuku focení

Učím vás, milí čtenáři a začínající fotografové, zlepšovat jak techniku focení tak cit pro kompozici už třetí rok a za tu dobu jsem se setkala se spoustou milých a šikovných fotografů.

Ahoj Lenko,

ráda bych Ti poděkovala za předání nezbytných fotografických vědomostí, které jsem nabrala během Tvého individuálního kurzu focení, neskutečně mě to obohatilo o neocenitelné zkušenosti.

Posílám pár fotek z prvního lyžování mého syna, které mě donutily Tě vyhledat. Je patrný rozdíl mého fotografického umu:) před a po kurzu.
Neustále jsem měla rozmazané postavy i obličeje svých dětí, které jsem chtěla vyfotit v nezapomenutelných situacích. Vždy jsem je nutila se zastavit, abych alespoň trochu rozmazání eliminovala, ale stejně to nebylo nikdy perfektní.

Dnes po tří měsíčním kurzu si dovolím i na věci, které jsem znala jen z plakátů a to bez nadsázky. Sama se můžeš přesvědčit a ohodnotit načerpané vědomosti o čase/cloně/ISO, které jsi mi předala a tvrdě mě testovala:)
Jsem Ti vděčná za Tvůj čas, který jsi mně věnovala, i když to určitě se mnou nebylo mnohdy jednoduché a vysvětlovala jsi mi čas a clonu na několikrát. Nyní můžeš vidět plody Tvé práce:)

Tvoje práce pro začínající fotografy, amatéry jako jsem já, je neocenitelná a za to máš můj obrovský DÍK!!!

S pozdravem,

Markéta R.

S Markétou jsme se setkávaly po 3 měsíce během nevlídných zimních dnů. Postupně jsme spolu našly způsob nastavování foťáku, který Markétě nejvíce vyhovoval. Společně jsme se učily tomu, co je potřeba udělat proto, aby měly portrétní snímky krásně rozostřené pozadí a jak nastavit čas tak, aby zachytil ostrý pohyb jejích dvou akčních kluků. Děti totiž nerady neustále pózují svým fotekchtivým rodičům. A to už nyní Markétiny děti nemusí. Ale naše cesta kurzu na míru šla ještě dále. Téměř náhodou jsme přišly na chybu v ostření Markétina fotoaparátu, který pak putoval hezky do opravy a navíc se naše poslední setkání uskutečnilo v prodejně fototechniky, kde si Markéta vybrala pár kousků příslušenství, které jí také pomohlo k lepším fotkám. Lepší je ale slovo, které podceňuje výsledek. Fotky, které mi Markéta ze své dovolené poslala mě opravdu dostaly do úžasu. Přesvěčte se sami o cestě, kterou jsme spolu prošly. Markétě moc děkuji za její píli a vytrvalost a také trpělivost, se kterou jsme spolu hledaly cestu k fotografiím, které nyní těší nejen jí a mě, ale jednou určitě potěší i její kluky :).

LenkaS

Ukázky fotek Markéty před a po kurzu:

Fotky-Marketa

Téměř celý den jsme také strávily na prosluněném Petříně i s výživovou poradkyní Hankou Brychovou, jejíž stránky s úžasnými recepty www.receptynahubnuti.cz podle Hanky potřebovaly nové šmrncovní fotky. Zanedlouho po kurzu mi Hanka napsala, že mé fotografické rady jsou na jejích nových fotkách znát. Navíc je důležité, že se s foťákem cítí při focení ilustračních fotek mnohem lépe.

A ještě jedna fotografie pana Romana Kolouška, se kterým jsme se učili fotit pohyb v ulicích Prahy. Fotografie projíždějícího veterána se mu natolik povedla, že jsem ho poprosila o svolení k jejímu zveřejnění.

Fotime pohyb-kurz

A k pohybu ještě jednou: Paní Šárka mi den po skončení kurzu zaslala krásné fotografie běžícího pejska. A že to není jednoduché fotit takové scény navíc s malou hloubkou ostrosti!

Kurz focení - ohlasy

Celý den jsem také strávila na Vyšehradě při focení venku i s panem Martinem, který přijel až z dalekých Orlických hor a proto jsme namísto několika kratších setkání museli vše zvládnout během jednoho dne. Nakonec jsme ale stihli probrat vše, co bylo v plánu:

Dobrý den Lenko, ještě jednou bych vám rád poděkoval za dnešní den, který jsem si opravdu moc užil. Velké poděkování vám patří i za počasí, které jste objednala 😊.
Opravdu si odvážím spoustu nových informací, ale i pocit že většinu věcí dělám správně.
Vaše informace jsou opravdu srozumitelné a jednoduše vysvětleny.
Děkuji – Dobré světlo!

Martin

Takovou třešničkou na dortu můžou pak být snímky z nočního focení. Sama si vzpomínám, jak jsem kdysi měla první Vánoce z těch rozmazaných světel aut a naopak z ostrých budov a světýlek. Fotku níže zveřejňuji s laskavým svolením Jany Smržové a vznikla během jedné z našich lekcí focení.

Noční lekce focení

Ohlasy čtenářů na e-knihy

Knihy, o kterých se čtenáři zmiňují naleznete zde:

Milá Lenko,

zakoupil jsem si u Vás knihu „FOTÍME VENKU“ a musím říct, že lepší kup jsem v životě neudělal. Stále jsem hledal a nakupoval knihy, kde bych našel základy fotografie podrobně a jednoduše vysvětlené. Knihy, které jsem si pořídil sice mají svoji kvalitu, ale to co hledám jsem v nich nenašel. Až VAŠE úžasná, laciná kniha. Vše perfektně od piky, srozumitelné, přehledné, prostě bez jediné chybičky. Knihu jsem si dokonce vytiskl, zakroužkoval a pořizuji si do ní poznámky, důležité informace označuji zvýrazňovačem. Už se nemusím bát když se mě někdo zeptá co je Expozice, clona „díra“ apod. Klidně bych za knihu zaplatil i 10x víc. Děkuji za nás všechny amatéry, kteří máme focení jako velkého koníčka a radost z každé povedené fotky.
Martin K.

Dobrý den, 

ráda bych Vám poděkovala, protože si troufám říct, že podle této knihy jsem se zcela naučila fotografovat. Nemluvím o kompozici, ale o všech těch technikáliích, které mi sice jsou blízké, ale nikdy jsem neměla trpělivost to všechno prozkoumávat a babrat se v tom. V knize je všechno tak přehledně a perfektně popsané, že to prostě musí zvládnout každy. Moc mě bavilo to číst a už se teším i na tu 2.knihu (a potazmo i na tu 3.).

Děkuji s pozdravem

Jana Kazmar

Dobry den,
dekuji! Jsem nadsena, nikdy se mi do teorie nechtelo. Najednou jsem vydržela vnimat 14 stranek. Opravdu moc hezky napsane.

M. Adamíčková

Vážená Lenko,
trošku opožděně přeji vše nejlepší do nového roku 2015, hlavně zdraví a plno dalších tvůrčích nápadů na pokračování Vaší knihy o fotografování, kterého se třeba někdy dočkáme. Musím za Vaši knihu moc a moc poděkovat a říct smekám před Vámi. Nějakou knihu o focení už mám ale ze žádné jsem toho moc nepochopil. Vaše kniha je napsána tak šikovně že si myslím že ji musí pochopit každý. S tak srozumitelně a jednoduše vysvětlenými postupy a radami jsem se nikde neshledal. Takže ještě jednou děkuji a přeji mnoho dalších nápadů a úspěchů a jak už sem řek, třeba se někdy dočkáme pokračování. Nevlastním zrcadlovku ale ultrazoom a musím přiznat že po přečtení Vaší knihy jsem si s ním docela porozuměl. Velký dík a ať se Vám daří.

Vláďa T.

Vážená Lenko,
Rozhodně mi kniha hodně pomohla a taky ji dodnes používám. Je zpracovaná jasně a jednoduše. Pochopila jsem, jak pracuje trojúhelník ISO, Čas a Clona. Pak jsem zkoušela fotit s bleskem, když je objekt ve stínu. Také jak se vyvarovat středovým fotografiím a jak fotit objekt v pohybu. Samozřejmě se mám pořád čemu učit. A chci se zdokonalovat. Protože mě to moc baví.
A taky mne potěšilo, že nabízíte další možnosti možnosti v zlepšování ve focení. Rozhodně se zúčastním. Děkuji vám.

Alla Svejkovská

Děkuji za e-knihu. Je opravdu pěkně zpracovaná, přesně dle mých představ. Budete pokračovat s dalšími vydáními?

Jan Nosek

Knihu jsem už z půlky přečetl a jsem rád, že jsem si ji koupil. Je to přesně to, co jako začátečník potřebuji. Kniha mi bude velkým pomocníkem.

L. Prejza
Dobrý den, paní Lenko,
moc děkujeme za knížku, v pořádku se nám podařila stáhnout. Je moc pěkně a srozumitelně napsaná. Těšíme se až to budeme moci uvést do praxe.
Manželé M.
Dobrý den,
děkuji moc za prima knížku, daleko převyšuje vše, co jsem našla v tištěné nebo elektronické formě!
Ucelené, praktické a navíc pěkně napsané….
Děkuji!
Lucie
Dobrý den,
mnohokrát děkuji za další e-book knihu, jste skvělá a myslím že i jediná která skvěle popisuje vše kolem focení. Narazit na něco takového se na internetu moc nedá, každý jenom radí a vy tam dáte fotku a dvě věci: co je dobře a co je špatně…prostě skvělá práce a díky za ní nejenom pro mě… Mějte se hezky!
P.
Vážená Lenko, chtěl bych Vám poděkovat a složit hlubokou poklonu za Vaše stránky. Tak podrobně a jednoduše vysvětlené základy fotografování pochopí i člověk v mém věku (73 let). Knihu jsem si zakoupil a E- book si stáhnul, listuji v tom prakticky denně. Přeji hodně zdraví a těším se na další Vaše články. S pozdravem,
Milan J.
Dobrý den Lenko,
Už studuji 🙂 Sice nemám kreativní střevo, jsem spíš ten technický tip, ale snad se něco naučím a přestanu fotit jako běžný dovolenkový cvakač. 
Napsáno to máte fakt skvěle, normálně, čtivě a srozumitelně pro nás laiky (chtěl jsem napsat blbce ale laik zní líp 🙂 ) a jsem si jist že mi to hodně pomůže. I Vám dobré světlo.
Ž.
Milá Lenka,
ďakujem za skvelé stránky a knižky! Myslím, že vďaka Vám sa konečne o kúsok posuniem z miesta. 🙂
Želám krásne dni!
Večný začiatočník Peter G.
Jeeej, tá kniha je skvelá 🙂 ešte raz veľmi ďakujem, už sa teším, ako to všetko využijem 🙂
Alena