Zrcadlo, zrcadlo, řekni, jak lépe fotit? Odpověď na tuto otázku zní: využijte možností, které zrcadlovka nabízí! V podstatě každý článek tohoto webu přináší svou část odpovědi. C článku Jak fotit zrcadlovkou se proto zaměřím na parametry, které lze na zrcadlovce nastavit a tím rozšířit technické i kreativní možnosti fotografování. Zapomeňte proto na automatiku a pojďte prozkoumat ty nejdůležitější funkce!
Obsah
To jsme si zavařili aneb Jak dostat foťák pod kontrolu
Když člověk poprvé vyrazí fotit s krásnou novou zrcadlovkou očekává, že to půjde samo a velmi snadno a že konečně dosáhne snímků, jaké vídá u profíků. Často se ale místo toho dostaví zklamání. Co dělat s tolika čudlíky? A proč nejsou fotky ostré, jako z mobilu? Digitální zrcadlovka (neboli DSLR – digital single lens reflex) je holt pokročilý nástroj se kterým je třeba podle toho i pracovat.
Focení zrcadlovkou
Jednou z rad, jak správně fotit je naučit se dobře ovládnout náš fotoaparát. Když víte, jak na to, můžete mít při focení zrcadlovkou pod kontrolou vše, snad kromě počasí. Byla by škoda toho nevyužít kvůli prosté neznalosti funkcí, které tento typ foťáku nabízí. Zrcadlovek je mnoho a mnoho modelů od různých výrobců. Každý z nich označuje funkce trochu jiným způsobem a pomocí jiných obrázků (nedej bože, aby od sebe opisovali!), ale výsledek je vždy podobný. V tomto článku si popíšeme ty nejdůležitější funkce, které je potřeba pro začátek znát a používat.
Videokurzy =====>
- Základy ovládání zrcadlovky Nikon s Edem Jahelkou
- Základy ovládání zrcadlovky Canon z Ondřejem Neffem
To, že je na těle zrcadlovky mnoho tlačítek dokládají tyto obrázky a to jsou na zadní straně těla ještě další!
Obrázek: Fotoaparát Nikon D90
Obrázek: Fotoaparát Canon EOS 60d
Na co se tedy pro začátek zaměříme, abyste měli focení se zrcadlovkou co nejvíce pod kontrolou?
- Kontrola nad expozicí
- Kontrola nad ostřením
- Kontrola nad barevným nádechem
- Kontrola nad výstupním formátem
Pokud si zrcadlovku teprve vybíráte, podívejte se na nabídky přehledného e-shopu =====>
Kontrola nad expozicí
Expozice je množství světla, kterému je dovoleno dopadnout na čip/film od otevření závěrky po její zavření. Světlo prochází skrze clonu, která reguluje jeho množství různým průměrem otvoru. Dále je čip nastaven na určitou citlivost vůči světlu, kterou určuje ISO. To vše dává dohromady expozici:
ČAS + CLONA + ISO = expozice
Fotoaparát změří expozici v mnoha bodech záběru a v podstatě ji zprůměruje na střední tonalitu*.
Foto: Příklad ideálních světelných podmínek, se kterými si fotoaparát snadno poradí zejména použijeme-li polarizační filtr. Panorama ze šesti snímků.
*Pro pokročilé: Existuje několik způsobů měření expozice:
- plošné
- zdůrazněný střed
- bodové
Doporučuji používat buď první (krajina) nebo druhou možnost (např. portréty). Třetí se hodí jen pro výjimečné případy, kdy potřebujeme exponovat podle jednoho konkrétního bodu ve scéně.
Užitečná funkce korekce expozice
Fotoaparát má v sobě zabudovaný poměrně spolehlivý měřící systém, který je schopen sám určit expozici. Proč bychom jí tedy měli chtít upravovat? Existují situace, kdy měření fotoaparátu nezvládne z nějakého důvodu exponovat podle našich představ.
Z tohoto důvodu každá zrcadlovka obsahuje tlačítko korekce či kompenzace expozice, kterým můžeme snímek „přeexponovat“ nebo „podexponovat“ o několik expozičních stupňů (EV). Typickým příkladem může být například snímek zasněžené krajiny, kdy sníh bude zprůměrován na střední tóny a vyjde nám došeda. V tom případě je zapotřebí jej trochu přeexponovat (např. + 1 stupeň EV), abychom dosáhli bělejších tónů.
Foto: Pomocí korekce expozice o + 1 a 1/3 EV jsem dosáhla zesvětlení celé fotografie a sníh už není šedý, ale bílý. Jen je potřeba dát si pozor na to, aby nevznikly přepaly.
Tlačítko kompenzace expozice najdete na těle zrcadlovky pod ikonou, která je na obrázku výše
Čtěte více =====>
- Velmi detailně se tématem měření expozice zabývám v knihách Fotíme venku I a Fotíme venku II.
- Články Jak fotit venku a Začínáme fotit:10 nejčastějších omylů a jak se jich vyvarovat
Porovnejte si ceny fotoaparátů =====>
Pozor na přepaly
Při přehrávání snímků si všímejte indikace přepalů (v menu jako nejvyšší jasy, highlights nebo highlight alert), což je funkce, kdy vám u přeexponovaných snímků budou na displeji blikat místa, která jsou bílá (tedy bez kresby). V takovém případě je nutné pomocí tlačítka korekce upravit expozici do mínusu tak, aby tato blikající místa zmizela.
Foto: Takto nám fotoaparát ukazuje, kde jsou místa bez kresby. Byla by škoda je tam ponechat. Z takových míst už totiž ani při úpravě v počítači nedostaneme žádnou kresbu – zbude jen šedý flek. Použijte tedy tlačítko kompenzace expozice a snímek podexponujte. Anebo vyfoťte několik různých expozic a ty složte dohromady za pomoci metody HDR. Jak vypadá výsledná fotografie a jak přesně při focení postupovat vysvětluji detailně v knihách Fotíme venku II a Fotíme venku: Od teorie k praxi.
Někdy je zapotřebí funkci indikace přepalů aktivovat v menu (viz níže – Nikon). U Canonu se objeví při stisknutí tlačítka Info, které zobrazí informace o snímku.
Ostrost pod kontrolou
Kdyby čas a clona určovaly pouze a jen expozici snímku, mohli bychom bez výčitek fotit v automatickém režimu. Protože je ale zrcadlovka pokročilý nástroj, má clona a čas vliv i na další kvalitu snímků, která souvisí s ostrostí.
V zásadě existují dva druhy ostrosti či neostrosti a v jejich použití můžeme nalézt nástroj tvůrčího vyjádření.
1.CLONA: Nastavení clony mění hloubku ostrosti a například i to, jak rozmazat pozadí.
Foto: Různá clonová čísla zobrazí různě velké pole ostrosti. K tomu je zapotřebí clonu nastavit manuálně v režimu A (Av) nebo M.
2.ČAS: Rychlost závěrky (neboli nastavení času) kontroluje dynamiku pohybu na fotografii – můžete zvolit pohybovou neostrost (rozmazání pohybu) anebo pohyb „zmrazit“. Čím delší čas, tím rozmazanější je pohyb.
Čtěte více =====>
- Jak na rozmazané pozadí
- Jak fotit pohyb
- Jak fotit ostře
- Noční fotografie
- Jak fotit ať už fotíte cokoliv
Mnoho příkladů nastavení foťáku v praxi najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.
Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.
Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií
====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIH A RECENZE ČTENÁŘŮ
Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Poté během minuty získáte odkaz ke stažení e-knihy v PDF o velikosti 21 MB na stránce pokladny. Zároveň Vám také příjde odkaz ke stažení do emailu.
189 KčKoupit
GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!
Co tedy nastavit? Na kolečku volby režimů nastavte prioritu clony A (Av) v případě, že chcete primárně kontrolovat hloubku ostrosti a volit clonu. Pokud chcete kontrolovat dynamiku pohybu, nastavte režim priority času S (Tv). Můžete také nastavit plně manuální režim M, kde volíte jak clonu, tak čas (fotoaparát vám ovšem napoví v hledáčku pomocí stupnice, kdy dosáhnete správné expozice).
Většina fotografů fotí na režim A či M. Pouze při rychlé reportážní či paparazzi fotografii je pak volba automatických režimů Auto či P opodstatněná.
Čtěte více =====>
- Jak zvolit správný expoziční režim se dozvíte, když si stáhnete E-book ZDARMA: Expoziční režimy: Začněte opravdu fotit.
Místo zaostření
Výhodou zrcadlovek je možnost přepnutí automatického zaostření na manuální. Autofokus však u současných foťáků funguje velmi dobře a po většinu času není důvod ho vypínat. Při výjimečných příležitostech jako je například makro fotografie, jejíž ukázky najdete v rubrice Tapety na plochu, vám ale ruční ostření přijde rozhodně vhod. Přepínač AF/M najdete většinou jak na těle fotoaparátu, tak na objektivu.
Samotný autofokus má několik možností nastavení:
- Automatický výběr ostřící oblasti/Manuální výběr jednoho či více bodů – buď necháte fotoaparát, aby zaostřil, kam se mu zlbí, nebo si vyberete sami – čemu dáte přednost?
Foto: Zejména při menší hloubce ostrosti je nutné zaostřit na přesně určené místo. Ideální je, když si ostřící bod vyberete manuálně. Pozor, pořád jsme u Autofokusu, protože na vámi zvolený bod foťák zaostří sám.
Error!
Nemyslete si, že když si foťák vybere několik ostřících bodů naráz, že budete mít jako zázrakem celý obrázek proostřený. Není technicky možné ostřit na více než jednu vzdálenost, proto se nenechejte automatikou zmást.- Statické zaostření (AF-S, One Shot) /Kontinuální přeostřování (AF-C, Servo) – První je pro případ ostření na nepohyblivý objekt a ve druhém případě fták přeostřuje podle změny polohy objektu.
Každý výrobce má pro jednotlivá nastavení různé názvy a ikony. Osobně mám nastaveno ostření na jeden bod (single point), který buď posouvám v hledáčku na požadované místo, nebo použiji centrální bod, namáčknu spoušť a překomponuji tak, abych měla požadovanou kompozici fotografie. Tato funkce není dostupná v režimu Auto.
Kontrola nad barevným nádechem: Je bílá skutečně bílá?
Sami jste si určitě alespoň párkrát všimli, že občas některé fotky vyjdou příliš žluté nebo naopak příliš modré. Souvisí to s různou teplotou světla. Teplota určuje, jaké barvy ve spektru jsou zastoupeny (teplejší světlo má více oranžové a červené, studenější více modré). Naše oko nemá problém se přizpůsobit, zato fotoaparát musíme nastavit tak, aby bílá byla skutečně bílá. To se děje pomocí funkce White Balance (WB) neboli vyvážení bílého bodu.
Máte na výběr z několika možností – Auto, slunečno, zataženo, stín, blesk, zářivka či žárovka. Automatika zvládá většinu situací obstojně, přesto je ale dobré nastavit pro konkrétní situaci přesnou WB zvláště, fotíte-li do JPEGu a nechcete-li se zabývat postprodukcí.
Foto: WB Auto vychází až příliš „neutrálně“ – studeně. Pokud chceme snímky trochu oteplit, zvolíme jednu z přednastavených ikonek, zde denní světlo – sluníčko. Ještě teplejší tóny pak podá mrak (zataženo) a domeček (stín) – u těch se mi ale nelíbilo barevné podání pleti (příliš dožluta). Zachování přirozeného odstínu pleti je u portrétů zásadní.
Při focení zrcadlovkou do RAW si nemusíte dělat starosti, White Balance lze upravit dodatečně v počítači. Ovšem čím více dobré práce odvedeme na místě, tím méně času pak budeme muset trávit postprodukcí.
Syrové či předvařené aneb Kontrola nad výstupním formátem
Často se při focení zrcadlovkou podivíme nad tím, že obrázky nepůsobí tak líbivě, jak jsme byli zvyklí třeba u našeho kompaktu. Je to tím, že kompakty mají zabudován uvnitř software na „výrobu“ těchto líbivých snímků ze surových dat, kdežto zrcadlovka v základním nastavení v tomto ponechává co největší míru kreativity právě fotografovi. Zrcadlovky většinou nabízejí dva formáty snímků: JPEG a RAW.
U JPEGu i v zrcadlovce dochází k předzpracování snímku. Již na displeji foťáku je každý zkušený fotograf schopen rozeznat, zda fotí do RAWu (RAW v angličtině znamená surový, nezpracovaný) či do JPEGu. Fotky z JPEGu jsou pěknější, mají sytější (saturované) barvy. K čemu bychom tedy měli vlastně fotit do RAWu, když má JPEG tolik zdánlivých předností? S RAWem máte totiž daleko více možností pro zpracování snímků!
RAW | JPEG | |
Výhody |
|
|
Nevýhody |
|
|
Převážná většina profesionálů i pokročilých amatérů fotí ze zřejmých důvodů do RAWu. Pokud však stále váháte, máte možnost nastavení paralelního ukládání jak JPEGů tak RAWů. Buďte však připraveni na to, že se vaše karty i harddisky budou rychle plnit a že bez promyšleného systému zálohování a zpracovávání vašich souborů se v tom množství dat a duplikovaných souborů snadno ztratíte.
Čtěte více =====>
A to je teprve začátek!
V tomto článku jsem nakousla základní nastavení zrcadlovky. Pokud jste prozkoumali menu vaší krásky, tak v něm naleznete mnohem více nastavitelných funkcí, na které v tomto článku již nezbyl prostor. Stačí se podívat na tloušťku návodu a hned zjistíte proč. Doporučuji vám proto si menu vašeho fotoaparátu projít a pročíst si také ostatní články na tomto webu. Především ale vyražte do terénu a foťte, foťte a experimentujte. A pokud si vše chcete vyzkoušet pod mým vedením, nabízím vám individuální kurzy focení.
Vyberte si zrcadlovku ještě dnes:
Další možností nákupu je porovnat si produkty podle ceny:
Připojte se k nám na Facebooku!
Vaše LenkaS
P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.
68 comments
Skip to comment form ↓
Tučňák
01/06/2012 na 6.39 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj, vcelku se mi líbí Tvůj styl psaní a vnímání focení, jenom bych se Tě rád zeptal – kolik a jakých foťáků už Ti prošlo pod rukou? Díky za odpověď.
LenkaS
01/06/2012 na 8.39 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj,
díky moc za komentář! Když budu počítat moje vlastní foťáky, tak jsem začala na Praktice – zrcadlovka s manuálním nastavením, s pevným sklem 50mm. Neexistence automatiky (a to ani autofokusu) byla docela dobrou školou. Poto jsem se už nechala hýčkat víc a víc – analogový Nikon F65 po dlouhých letech focení vystřídal digitální Nikon D90. Víc jich opravdu nebylo. Dokud tělo slouží neprahnu po nových výkřicích techniky a spíš investuju do příslušenství a objektivů. Kromě toho mám doma ještě zcela obyčejný kompakt Olympus mju cosi…
Tučňák
01/06/2012 na 9.03 (UTC 2) Link to this comment
A kolik už jsi asi nafotila fotek, od dob raného mládí? Jestli se to dá nějak spočítat 🙂
LenkaS
01/06/2012 na 9.12 (UTC 2) Link to this comment
Zajímavá otázka, ale vůbec nemám potuchy 🙂 Momentálně mám v počítači 17 377 fotek. Tak celkově by to mohlo být možná něco přes 20 000? Určitě to je zanedbatelné množství ve srovnání s profesionálními fotografy. Každopádně zajímavá statistika.
Tučňák
09/06/2012 na 8.01 (UTC 2) Link to this comment
Publikuješ své výtvory ještě na nějakých stránkách? Flickr, Rajče či tak něco?
LenkaS
09/06/2012 na 23.18 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj, přiznám se, že nemám žádnou takovou galerii. Mám dvoje stránky (kromě těchto ještě http://www.fotokompas.cz) takže ty schramstnou většinu fotek a taky času… a co ty? pochlub se 🙂
Tučňák
09/06/2012 na 23.24 (UTC 2) Link to this comment
Nic takového nevedu, vlastně se s foťáky spíš seznamuju. S kompaktem, kterej mám se dají fotit snad jenom reportáže, žádný umění, jen náhodou se občas povede třeba makro a tak.
David
22/06/2012 na 5.21 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj, fandím webům jako je tento a přeju ti dobré světlo a správná místa ve správném okamžiku :-)))
LenkaS
22/06/2012 na 6.21 (UTC 2) Link to this comment
Jééé, to je milé! Díky moc! A přeji to samé!
Michal
28/09/2012 na 11.21 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj, krásně napsané, mnoho užitečných rad, děkuji.
LenkaS
04/10/2012 na 7.04 (UTC 2) Link to this comment
Díky moc, Michale!
Jana
16/10/2012 na 1.01 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím,moc hezky popsáno,chtěla jsem se zeptat,zda by jste mi mohla poradit jako začátečníkovi a částečnému laikovi 😀 moc často se mi zrcadlovka do ruky nedostane,ale ted jí budu mít pujčenou a chceme s kamarádkou zkusit pár fotek jak venku tak i vevnitř v baráku,jelikož ale nemám skoro žádné zkušenosti,potřebovala bych poradit jak nastavit foták,na co se zaměřit,prostě nějakých pár bodů jak co nejjednodušeji ale zároven nejefektivněji ten foták nastavit,vím že to záleží na počasí a na světle,stačilo by mi pár rad…Moc děkuji!Jana
LenkaS
31/10/2012 na 10.47 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, uteklo mi doručení Vašeho komentáře a nyní už není krásný podzim, ale téměř bílá zima.
Osobně bych doporučila nastavit foťák do režimu A a zkusila si hrát s nastavením clony a tedy hloubky ostrosti. Tohle téma je popsané v samostatném článku o hloubce ostrosti https://www.jaknafoceni.cz/20/hloubka-ostrosti/. Jinak podzimní témata jsou jasná – venku listí i detaily – tady využijete malou hloubku ostrosti, nebo celé stromy – velká hloubka ostrosti… Také lidi na pozadí těchto krásně zbarvených stromů mohou být dobrou volbou. Pro první seznámení se se zrcadlovkou ale prostě foťte, co vám padne pod ruku a poté vám doporučím si fotky prohlédnout v počítači i s těmi informacemi (tzv. Exif) – jak byla konkrétní fotka pořízena.
Pro začátek bych taky nastavila focení do JPEG (a nikoliv RAW).
Dobré světlo,
Lenka
T-ess
12/11/2012 na 4.35 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím,
moc děkuju za tento krásný článek a celkově za web. Před rokem jsem dostala zrcadlovku, a od té doby jsem si skoro nikdy netroufla fotit na manuál – snažila jsem se to alespoň vynahradit zajímavými náměty a způsobem focení. Teď už mohu mou zrcadlovku naplno využít a za to Vám moc děkuji! 🙂
LenkaS
12/11/2012 na 7.07 (UTC 2) Link to this comment
To jsem moc ráda! Přeju hodně hezkých fotek!
Terka
13/11/2012 na 4.19 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj!
Super článek! Pořádně mi promluvil mi do svědomí 🙂 – nedávno jsem si pořídila vysněnou zrcadlovku, ale výsledné fotky mě docela zklamaly, a tak jsem svůj nedostatek trpělivosti a neznalost funkcí jakožto typický nakrknutý začátečník – alibista hodila na foťák. Málem jsem na zrcadlo zanevřela a už už si začala hledat nějaký kompakt, teď ale zjišťuju, že zázraky se dějí a i můj foťáček, když se správně poštěluje, bude jednou schopen plodit lepší fotky! Jen jeden dotaz bych měla – je vážně možné správným nastavením všeho možného docílit, abych na výslednou fotku už prakticky nemusela sáhnout? Většina mých známých fotografů-profíků tráví posléze dlouhé hodiny s photoshopem, což je něco, čemuž se chci obloukem vyhnout (foto editory všeho druhu a já se nemáme moc v lásce, navíc mi to nedá a mám pak pocit, že tak jen kompenzuju nedostatek fotografického umu 🙂 …) . Skutečně tedy můžu získat krásně barevné, ostré atakdál fotky, aniž bych je musela prohnat photoshopem? Předem dík za odpověď a ještě jednou chválím článek!
Měj se krásně
Terka
LenkaS
14/11/2012 na 8.36 (UTC 2) Link to this comment
Milá Terko,
jsem ráda, že se zrcadlovka pochlapila a vysoukala ze sebe nějaké pořádné snímky.
Co se týče otázky – focení bez editace – pro mně je to ideální stav věci. Stav, který jsem znala z doby analogového foťáku. Tehdy nepřípadalo v úvahu, abych šla do fotolabu a radila jim, jak poštelovat moje fotky. Co jsem vyfotila, to jsem měla. Samozřejmě profíci si s černobílou fotkou ve fotokomoře taky náležitě dokáží pohrát, ale stejně podle mého nejlepší fotografické umění tkví v tom, když dokážeme zachytit krásnou fotku bez editace (ale to je jen můj názor). Takže k věci – když budeš fotit do JPEGu, používat fotografické filtry a poštěstí se ti krásné kontrastní světlo, tak na výslednou fotku skutečně s největší pravděpodobností nebudeš muset sáhnout. Taková fotka se jednou za čas podaří (jedna je třeba tady: https://www.jaknafoceni.cz/07/strom-protisvetlo/). Bohužel smutnou pravdou je, že lidi jsou plemeno pohodlné, a tak než aby čekali hodiny nebo dny na to správné světlo, raději pak napajcují saturaci a kontrast v počítači. totéž platí o mnoha filtrech.
Takže bez editace? Ono to jde, jen je to jaksi složitější a méně pohodlné… Rozhodně v tomto případě nedoporučuji RAW – je méně saturovaný a méně kontrastní, je určen pro následnou editaci. Bez ní asi nemá moc smysl.
Takže hlavně dobré světlo!
Lenka
Filip Obr
22/01/2013 na 22.25 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Lenko,
RAW je digitální negativ a je nutné jej „vyvolat“ v programu typu CameraRAW (popř. Aperture nebo Lightroom). To co vidíte, když si otevřete RAW v prohlížeči obrázků je pouze náhledový JPG, který je součásti souboru .CR2 (v případě Canon), nikoli samotná fotografie.
Pokud se fotí do klasického JPG, nemáte možnost ovlivnit, jak procesor fotoaparátu upraví snímek (saturaci, jas, kontrast a jiné).
tina
16/12/2012 na 5.48 (UTC 2) Link to this comment
Milá Lenko,
moc děkuji za tohle psaní,které mi jistě pomůže v začátcích s mou vysněnou zrcadlovkou.
Jelikož jsem dosud fotila na Olympus SP-510UZ pátrám všude možně po informacích zkušenějších.
Také rozhodně neopomenu kurz,který jsem k tomu dostala,ale bohužel je první termín až v březnu a já nechci nechat toho fešáka tak dlouho čekat v brašně takže budu díky tvým radám pomaloučku zkoušet jak nám to spolu půjde.
Mimochodem … tvé Azorské ostrovy jsou úžasné fotky :-))
přeji stále dobré světlo
Tina
LenkaS
16/12/2012 na 5.55 (UTC 2) Link to this comment
Díky moc Tino, určitě zkoušejte, vždyť i v zimě je příležitostí dost!
Taky přeju dobré světlo!
Lenka
Áďa
24/12/2012 na 23.20 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj 🙂 Moc děkuju za tenhle užitečný článek. Doteď jsem fotila pouze digitálním fotoaparátem Sony S2100 ale letos si pod stromeček chystám nadělit zrcadlovku. Určitě projdu ještě pár tvých článků abych měla alespoň něco do začátků 🙂 Ještě jednou moc děkuju 🙂
Marcela
29/12/2012 na 12.17 (UTC 2) Link to this comment
Musím se přidat k většině moc poděkovat za úžasné, praktické a přínosné články. Nyní se rozhoduji o koupi nového fotoaparátu – můj kompakt je bohužel po smrti, takže buď zrcadlovku nebo nějaký lepší kompakte. Zrcadlovka mě moc láká, ale mám z ní strach. Fotit budu zřejmě převážně děti a momentky a nejsem si jistá, jestli jestli s ní zvládnu tak rychle reagovat na změny a pohyby dětí. Co byste doporučila? Díky za odpověď a ještě jednou velký dík za tyto stránečky.
LenkaS
31/12/2012 na 9.18 (UTC 2) Link to this comment
Milá Marcelo, jsem ráda, že jsou články k užitku. Vaše obavy jsou asi na místě. Zrcadlovka není tak pohotová jako kompakt. A fotit zrcadlovkou momentky a co nejrychleji, to možná bude lákat k nastavení na Auto. V takovém případě zrcadlovka nebude plně využitá a proto asi ani zcela vhodná. Samozřejmě to ale záleží na Vás. Možným kompromisem mezi zrcadlovkou a kompaktem jsou ICL fotoaparáty – malé nezrcadlovky, které mají ale možnost výměny objektivů. Například novější modely Nikon J1, V1. Nebo Sony Nex či Olympus Pen. Jsou sice trochu dražší než kompakty, ale je dobré o této možnosti vědět.
Tak hodně zdaru s novou technikou!
Lenka
Pavlína
31/12/2012 na 0.41 (UTC 2) Link to this comment
Konečně někdo , kdo má rád fotky bez úprav na pc, taky si myslím, že fotka upravená ve fotoeditorech už není to pravé ořechové, mám ale zkušenost, že si to lidé žádají….bohužel…..i profesionálové…..mně se osobně líbí fotka in natura…… S pozdravem a přeji tomuto webu sluníčkový rok 2012. Pavlína
LenkaS
31/12/2012 na 9.11 (UTC 2) Link to this comment
Díky Pavlíno,
fotky, které nepotřebují úpravy vždycky potěší nejvíc, ale musím se přiznat, že fotky ve formátu RAW často vycházejí málo saturované a kontrastní, takže to i já pak trošku ladím v počítači, ale s tím se bohužel nedá nic dělat.
Přeju taky krásné focení po celý příští rok.
Lenka
Pavlína
31/12/2012 na 11.43 (UTC 2) Link to this comment
opravuji : Pěkný rok 2013
Marcela
05/01/2013 na 0.40 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
jak jsem psala chystám se pořizovat fotoaparát, do nedávna jsem fotila s Olympusem SP 560UZ (světelnost měl 2,8 -4,5) takže bych ráda zůstala u EVF fotoaparátů (byť vy se k tomuto kompromisu moc nepřikláníte). Po porovnání parametrů jsem došla ke dvěma typům Olympus SP 810 UZ a Nikon COOLpix L810. Bohužel jak už jste v nějaké odpovědi psala, žádný fotoaparát nemá všechny dobré parametry pohromadě, když už je jeden parametr dostačující, tak jiný důležitý už není až tak dobrý 🙁 a člověk se v tom pěkně motá 🙁 Fotit budu hlavně rodinné foto, momentky, děti dovolenou, focení uvnitř v horších světelných podmínkách. Ráda bych se zeptala, který z parametrů min. ohnisková vzdálenost a nebo světelnost je pro takovéto focení důležitější? U Olympusu je světelnost f 2,9 – 5,7/nikon f 3,1-5,9. Minimální ohnisková vzdálenost je u Olympusu 24/ Nikon 22. Také mě u olympusu zarazilo ISO, které je v rozmezí 80-3200 oproti jiným fotoaparátům, které mají ISO až 6400. Jaký má tento rozdíl vliv na kvalitu fotografií? Také bych se ráda zeptala na sílu blesku, u některých fotoaparátů mi přijde nedostatečný (zkušenost z vlastního focení), udává se v popiscích i nějaký parametr, dle kterého poznám sílu a kvalitu blesku? Můžete mi doporučit i nějaké jiné fotoaparáty v dané kvalitě a cenové hladině? Děkuji za odpověď Marcela
LenkaS
06/01/2013 na 21.18 (UTC 2) Link to this comment
Milá Marcelo,
vidím, že to máte nastudované. Není to lehké muset zvolit kompromisy. Ta clona 2,9 a 3,1 mi moc velký rozdíl nepřijde, takže tím bych se asi neřídila. 22 a 24 ohnisko taky není zas tak velký rozdíl. Rozdíl může být (ale jen malý) snad jen v místnosti, ale venku lze ten minikrůček dozadu vždy udělat. Jinak jsem mezi těmito modely nenašla nic, čím bych vám pomohla rozřešit dilema, který si vybrat. ISO 6400 se vám možná bude hodit, ale vzniknou tak spíše jen nouzové fotky z velkým šumem. Co se týče síly blesku jsem zklamaná z údajů dostupných na jednotlivých e-shopech:
Nikon
0,5 – 5,0 m (širokoúhlý konec)
1,5 – 2,5 m (tele)
Olympus
0,5 – 6,2 m (širokoúhlý konec)
2,0 – 3,2 m (tele)
Olympus vypadá trochu lépe, i když zase záleží, při jakém ISO to měřili, to jsem bohužel nedohledala, budeu tedy předpokládat, že při stejném u obou.
S pozdravem,
Lenka
Mirek
23/05/2013 na 18.26 (UTC 2) Link to this comment
Fajn stránky, mám Canon 450D syrovou zrcadlovku základní třídy. Fotím s ní asi 5 let, teď jsem teprve vyměnil základní objektivy za zomové 17-55 IS USM a 75-300 IS USM nejsem žádný umělec, focení mne pouze baví a je fakt že dobrá je tak každá 1 fotka ze sta ( jsem vůči sobě dosti kritický:o) Na oběktivech se píše makro, ale makro podle mého gusta, třeba hlava včely přes celou fotku těmito nejde, poradíš nějaký dobrý (levný) objektiv ?
LenkaS
26/05/2013 na 8.34 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím,
sháníš tedy levný makro objektiv, jestli jsem pochopila správně. Levnější zoomové objektivy občas mají menší než „skutečné“ makro. Pravé makro je zvětšení 1:1, tzn, že objekt je na čipu zobrazen ve stejné velikosti jako ve skutečnosti. Na to, aby na čipu který má kolem 3cm delší stranu, byla zobrazená pouze hlava včely, která má pár milimetrů, nebude stačit ani pravé makro 1:1. Doporučuji jako nejlepší na nejlevnější varuantu tzv. mezikroužky, např. Kenko, které se nasadí mezi objektiv a tělo a zkrátí ostřící vzdálenost, čímž přiblíží a zvětší fotografovaný objekt. Mezikroužky jsou v sadě 3 a dají se kombinovat. Tím se dá dosáhnout i takového zvětšení jako je hlava včely.
Hezký den,
LenkaS
petr h
29/09/2013 na 19.58 (UTC 2) Link to this comment
Mate moc hezky web. Vybiram zrcadlovku pro 12 leteho syna, co chodi do krouzku foceni. Zaujal mne Nikon 5200, ale docetl jsem se, ze je u nej slozite nastavovani jen sipkami na displeji, pry nefunguji kolecka jako napr. u Canonu 650. Pokud vite, tyka se prosim toto sipkove nastaveni mnoha a zakladnich atributu, nebo jde jen o prilezitostne doladovani a vetsina veci jde nastavit snadno? Omlouvam se foceni vubec nerozumim, proto jsem se i dival na vas web, o cem foceni vlastne je. Dekuji. Petr H
Lucie
06/10/2013 na 21.33 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
v současné době vlastním pouze obyčejný digitální kompakt, ale vzhledem k tomu, že focení mě vážně baví, tak uvažuji o koupi něčeho lepšího. Mým favoritem byl Nikon Coolpix L820. Měla jsem možnost si vyfotit pár fotek s jeho předchůdcem (nevím, přesně číslo modelu), fotografie byly pěkné, ale nevím, jestli není škoda pořizovat si znovu automat a nechat vše na fotoaparátu. Ráda bych začala pracovat se zrcadlovkou, hodně mě láká, ale současně z ní mám strach. Fotila bych hlavně krajinu, makro a portréty.
Chtěla bych se Vás zeptat, jaká varianta je podle vás lepší? S tím, že do první zrcadlovky bych nechtěla investovat velké peníze, možná bych uvažovala i o zrcadlovce z druhé ruky.
Děkuji moc za odpověď.
Jarda
25/11/2014 na 2.35 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj Lucko,
s tou zrcadlovkou si to dobře rozmysli – Lenka má tady ty stránky sice dost dobře napsané – ale pokud koupíš nějakou levnou zrcadlovku se setovým objektivem, budeš asi dost zklamaná – jako je nakonec spousta lidí. Setové objektivy mají dost často mizernou optiku (optické vlastnosti dna flašky od šampusu), a proti kompaktu ve STEJNÉ CENOVĚ HLADINĚ dramaticky horší fotky i možnosti ovládání. A ten Nikon Coolpix má 30-ti násobný zoom, takže tam žádná obrazová kvalita taky nebude – obecně čím větší zoom, tím horší optická kvalita. Spíš bych doporučil nějaký „profi“ kompakt, se zoomem tak do 10x. Nevím, kolik peněz jsi schopna a ochotna investovat, ale za úvahu by stál třeba kompakt Olympus XZ-2 (cca 8000,- Kč, ale už se doprodává, a nemá hledáček), nebo Olympus Stylus 1 (cena cca 15000,- Kč). Ten má kvalitní elektronický hledáček, výklopný a dotykový displej, desetinásobný zoom, světelný objektiv s clonou 2,8 v celém rozsahu, vestavěný blesk, ale i sáňky na externí blesk (pak nejsou na fotkách červené oči). A má perfektní recenze – určitě se podívej na tohle: http://www.fotoaparat.cz/article/11321/1 a na tohle: http://digiarena.e15.cz/olympus-stylus-1–svetelny-ultrazoom-v-praxi/ch-55953#articleStart a stránku výrobce: http://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/digital_cameras/stylus/stylus_1/index.html Je to takové „zjevení“ mezi kompakty.
Je fakt, že já jsem docela fanoušek Olumpusu – měl jsem Olympus ještě na kinofilm, můj první digitál byl také Olympus, a teď mám Olympusy dva:OM-D E-M1 a OM-D EM-5 (ten upravený na focení v IR – infračerveném spektru světla), a k tomu sedum objektivů :-). Jestli chceš, klidně mi napiš na „123fotograf@seznam.cz“ a ptej se na co chceš. Jarda
Martin Mensik
28/10/2013 na 12.05 (UTC 2) Link to this comment
Dobry den Lenko,
Diky za hezky clanek 🙂
Martin
02/11/2013 na 12.55 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj. Zaujimavy clanok, ale viacmenej hladam nieco viac. Zvazujem kupu nejakych kniziek o zraklovkach a o spravnom foteni (skusenosti by aj boli, len nerozumiem vsetkemu). Kupil som si Nikon D3100 (skvely fotoaparat po kompaktu) ale v navode je len minimum veci. Hladam aj knihu k tomuto fotoaparatu v CZ/SK ale beznadejne. Vies mi nieco poradit? Ďakujem a prajem vela zazitkov s fotenim.
LenkaS
02/11/2013 na 14.28 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím Martine,
Návod k ovládání konkrétně této zrcadlovky neznám, ale osobně bych sáhla ke knize, která mluví o práci se zrcadlovkou nebo foťákem obecně. Teorie nastavení expozice, práce se světlem. Zkrátka něco, co v suchých návodech nenajdete.
Kromě mojí knihy Fotíme venku – kompletním pruvodci o focení venku v každé roční době a každém počasí, bych doporučila například 2 velké publikace od Pihana: Mistrovství práce se světlem a Mistrovství práce s DSLR. Ty jsou hodně technické a detailní i pro náročné čtenáře. Osobně se mi osvědčilo i procházet si časopisy o focení, kterých je spousta.
S pozdravem,
LenkaS
Jarda
25/11/2014 na 1.38 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj Martine, z vlastní zkušenosti můžu doporučit čtyři knížky od Scotta Kelbyho „Digitální fotografie 1 až 4“. On je fakt dobrý, je autorem asi 50-ti knížek o focení, ale všechny v češtině nejsou. Možná si zkus koupit napřed tu jedničku, a uvidíš. Píše o zrcadlovkách všeobecně, ale sám fotí Nikonem, tak je dost o Nikonu.
Jarda
Lucka
22/12/2013 na 13.51 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den, cca před měsícem jsem od celé rodiny a přátel dostala k 30 narozeninám http://www.megapixel.cz/nikon-d800-sigma-35mm-f-1-4-dg-hsm-pro-nikon a je to docela skok, předtím jsem měla Nikon 3100 s tím jsem šachovala, zkoušela ten fotil dá se říct sám, ale tohle je opravdu skok, určitě mi chtěli udělat radost, ale já s tím foťákem nezvládám nic :(. Fotky jsou rozmazané, tak jsem hledala na netu abych si ho nějak nastavila, vůbec nemůžu přijít na to jak nastavit čas clonu ohnisko no upřímně jsem úplně v koncích, všichni chtějí vidět jak foťáček šlape a já jsem jak trubka :)). Byla jsem už asi před dvěma lety na kurzu jak se zrcadlovkou, ale za prvé tam byli většinou foťáky Nikon 3100 a za druhé si toho moc nepamatuju. Prosím pěkně o pomoc, kde mám hledat na tomhle novém fotáku čas clonu a ohnisko a jakto, že jsou fotky tak mázlé?? Díky Lucka.
Standa
30/12/2013 na 19.24 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
tak to je mazec. ; ) Je to takový „danajský dar“. Profi přístroj, který jste evidentně nepotřebovala. Na druhou stranu, pokud si ho necháte a naučíte se to ovládat, tak už nejspíš nikdy nebudete další foťák potřebovat. Tedy kromě kompaktu do kapsy. : )
Doporučuju si prostudovat český manuál. Od toho tam je a ten na D800 má skoro 500 stran. A nastavit si češtinu ve foťáku. To co vás konkrétně zajímalo najdete kolem strany 117 – expoziční režimy (P, S, A, M).
S ohniskem je to jednoduché, objektiv Sigma 35mm f1.4 má jen jedno – není zoomovací. Zato je velice dobrý a ohnisko 35mm lze považovat za „univerzální“. Můžete s ním fotit krajinu, lidi (včetně okolí), dokumentovat co se děje kolem. Do dálky se s tím moc nepodíváte, ale předpokládám, že z 36Mpx fotek půjdou dělat slušné výřezy. Záleží co ráda fotíte. Já bych určitě chtěl ještě nějaký makroobjektiv (např. 100mm), který by fungoval i jako teleobjektiv. Nebo nějaký zoom, pokud vám to víc vyhovuje (Nikon má třeba 28-300mm) … světelnost a kvalita bude horší, ale dá se s tím zoomovat. ; )
Důvodem „máznutí“ fotky může být cokoliv. Od nevhodného nastavení (dlouhý čas – rozmažete to pohybem ruky, malé clonové číslo – minimální hloubka ostrosti), špatné zaostření, až po nevhodné zpracování fotky v počítači (fotky se zpravidla doostřují, zejména po zmenšení).
Prostudujte manuál, případně si najděte i nějaký kurz pro tento foťák. To už není taková legrace jako fotit levnou zrcadlovkou a vesele si cvakat. Sám bych si na takové monstrum netroufl. : )
Standa
Tereza
31/12/2013 na 21.15 (UTC 2) Link to this comment
Článek je moc hezky napsaný a dal mi spoustu užitečných rad 🙂 díky a přeji hodně úspěchů
notorious1
10/10/2014 na 10.01 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím Vás, Lenko.
Napsala jste to opravdu velmi srozumitelně. Právě navštěvuju kurz fotorádce u nás ve městě a musím říct, že náš pan lektor má sice nesporné znalosti a zkušenosti, ale absolutně je neumí předat dál. Vám se to podařilo.
Hodně zdaru a dobré světlo!
LenkaS
14/02/2015 na 9.54 (UTC 2) Link to this comment
Já Vám moc děkuji!
Však se taky pomalu chystám na nějaký ten kurz, který bych mohla nabídnout pro začínající fotografy z Prahy a okolí 🙂
LenkaS
Jiri
14/02/2015 na 9.41 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chystam se na Safari do Keni a moc rád bych udělal pár ne jen hezkých, ale krásnych fotek.. Poradíte mi malinko. Nerad bych odjizdel z Keni znechucený, že nemám žádný krásný záběr.. Jedná se mi o nastaveni clony.
LenkaS
14/02/2015 na 9.44 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý večer,
to máte před sebou pěknou dovolenou :)! Předně, základ celého focení venku a příklady nastavení fotoaparátu jsou v mé e-knize: https://www.jaknafoceni.cz/jak-fotit-kurz-e-kniha-stazeni/
Clonu budete přizpůsobovat především dvěma věcem:
1) Světelným podmínkám:
Pokud bude světla nedostatek, budete muset použít co nejnižší clonové číslo a tím odpadá vaše starost o to, jakou clonu nastavit :), prostě otevřete clonu co nejvíce (na nejnižší možné clonové číslo) – Díky tomu zrychlíte čas, který je potřeba k vykreslení snímku a budete mít větší šanci na povedený snímek nerozmazaný třesem rukou, nebo jiným pohybem.
2) Požadované hloubce ostrosti:
Pokud bude světla dostatek, budete mít možnost volit clonu podle Vámi požadované hloubky ostrosti: V případě detailů a portrétů budete chtít nižší clonové číslo – f2,8- 5,6 podle možností objektivu. V případě touhy po dosažení vyšší ostrosti celého pole – ostré popředí i pozadí to budete chtít vyšší clonové číslo – f11-16 či výš.
Více v článku o hloubce ostrosti
Ještě bych ale chtěla upozornit, že clona nebývá tím primárním viníkem neostrých fotek – většinou jsou fotky u začátečníků mázlé 1) špatným – tj. pomalým časem nebo 2) zaostřením na špatný bod. viz článek jak fotit ostře a jak fotit pohyb.
Bohužel Vám detailnější odpověd nedám, vydala by totiž opět na celý článek 🙂
Přeji Vám šťastnou cestu a hlavně dobré světlo – s dobrým světlem vyfotíte pěkné fotografie s jakoukoliv clonou!
LenkaS
Petr
01/05/2015 na 1.09 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím,výborný článek-zatím jsem přečetl pouze tento jeden-skvěle pochopitelný i pro takového nekňubu,jako jsem já =) Přítelkyně dostala Nikon D90 minulý rok k Vánocům,jenže já objevil chuť a radost fotit a to snad ještě větší,než zmíněná přítelkyně-k její nelibosti ovšem(myšleno s úsměvem).
Zatím jsem ho vytáhl ven jen jednou a to okamžitě po dubnovém dešti.Jakmile přestalo pršet a vysvitlo sluníčko,byl jsem venku.
Podotýkám-jsem laik…naprostý.Setový objektiv 18-55mm Nikon VR zatím nemá důvod mne neuspokojit,ovšem pozoruji,že bez polarizačních filtrů se zřejmě neobejdeme-odlesků se objevilo celkem dosti.
Od začátku jsem byl proti editaci fotek v PC a také proti automatickým režimům.Nejvíce využívám režim „M“ – manuál…občas sáhnu po „A“.Fotím do formátu JPEG – zatím se bojím RAWu.
Tímto komentářem jsem se chtěl asi jen podělit o mé zkušenosti a rád bych se zeptal,jaké polarizační a UV filtry jsou vhodné pro D90?V té změti čísel se nějak ztrácím…strašně rád bych už rozumněl trochu více práci s DSLR,ovšem návod je pro mě španělská věsnice,takže pročítám Tvé články a úsměv se mi na tváři rozšiřuje stále více.
Takže Tě poprosím jen o radu s těmi filtry-zbytek si snad dohledám sám-případně klidně napiš,které filtry používáš ty.
Každopádně jsem si všiml,že přání „dobrého světla“ je fotografický ekvivalent „mávání na sebe rukou řidičů autobusů“,takže nezůstanu pozadu a popřeji Tobě i všem,kterým jsi pomohla osvětlit cestu k dokonalým fotkám : Výborné světlo a dobrou kompozici přeju! =))
Petr
LenkaS
01/05/2015 na 11.01 (UTC 2) Link to this comment
Milý Petře,
děkuji za milý komentář ze kterého čiší opravdové nadšení! Zdá se, že po dubnovém dešti se opravdu objevilo „dobré světlo“ a Ty jsi měl možnost najít ve fotografii zalíbení.
Polarizační filtr já sama používám B+W, ale ten je už myslím zbytečné drahý na setový objektiv.
Cenově střední cesta a asi i nejpoužívanější jsou kvalitní filtry Hoya: Hoya polarizační cirkulární filtr HD 52mm – na megapixelu (stačí se proklikat na megapixel z odkazu dole v článku – kategorie filtry). Tento filtr v komentářích doporučují taky na Váš objektiv. Důležitý je správný průměr podle závitu na objektivu – 52mm je myslím to správné číslo – radši ověřte podle informací přímo na objektivu.
Do levnějších variant za pár stovek bych však určitě nešla – bez antireflexních vrstev a kvalitního skla totiž filtr může degradovat obraz.
Přeji Ti tedy dobré světlo!
LenkaS
Aleš Holiš
15/09/2015 na 16.53 (UTC 2) Link to this comment
Vážená paní Lenko,nedávno jsem narazil náhodou na Vaše stránky a postupně si je pročítám a musím je
pochválit 🙂 dobře psáno,tak „polopaticky“. Myslím,že mnoha začátečníkům jste pomohla a jistě ještě pomůžete
se popasovat s“neposlušnou“ zrcadlovkou :-)nebo výběrem fotoaparátů,objektivů a dalšího fotopříslušenství.
Přeji Vám hodně zdaru a dobré světlo. Aleš Holiš Nový Jičín
LenkaS
15/09/2015 na 19.25 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den pane Holiši,
to jsem ráda, že na mé stránky občas zabrousí i pokročilí fotografové a podpoří snahu začínajících kolegů.
Díky Vám a taky Vám přeji dobré světlo,
LenkaS
Patricie
28/10/2015 na 13.40 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den Lenko 🙂 Moc se mi líbí Vaše články! Zrcadlovku zatím nemám ale k Vánocům by měla dorazit 🙂 Jelikož jsem opravdu začátečník a některým slovům ani nerozumím 😀 tak bych Vás chtěla poprosit o radu 🙂 Jde o Canon EOS 1200D + EF-S 18-55mm DC III Value Up Kit 🙂 Četla jsem na něj zatím jen dobré recenze a zajímal by mě Váš názor 🙂 Chtěla bych fotit ve všech ročních obdobích. Fotila bych koně, psy, nebo ostatní zvířata, různé detaily atd. 🙂 Četla jsem tady že se zrcadlovka musí správně nastavit 🙂 Mohu se zeptat jak přesně? Na jakej čudlík správně šáhnout? 🙂 Zrcadlovkou jsem fotila asi přes půl roku (je kamarádky) a tak nějaké hezké záběry jsem udělala 🙂 ale to první nastavení ke správnému zaostření atd. vůbec nevím 🙂 Strašně moc Vám děkuji předem za odpověď 🙂
tučnáček 007
20/12/2015 na 15.24 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den- moc hezky popsané, ale zajímá mě jedna věc. Jestli natáčíte třeba na YOUTUBE.
Příjemný svátky.
LenkaS
21/12/2015 na 12.27 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
děkuji. Zatím nenatáčím, i když vím, že videokurzy jsou v dnešní době hodně lákavé. Doufám, že se k tomu někdy v budoucnu taky propracuju.
Hezké svátky i Vám,
LenkaS
Tonda
02/04/2016 na 22.30 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj dobre podané šikovně napsané 🙂 a díky těšim se na další članky 😀
Vojtěch Kalus
13/04/2016 na 21.06 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj,
chtěl bych se zeptat jestli když nastavím prioritu clony na nějakou úroveň, tak jestli poznám rozdíl na elektronickém hledáčku Sony DSC-RX100. Vím že je to článek pro zrcadlovky, ale i tak prosím o odpověd.
Děkuji :).
LenkaS
13/04/2016 na 22.09 (UTC 2) Link to this comment
Myslíte rozdíl v hloubce ostrosti nebo kam směřujete?
LenkaS
Leoš
07/06/2016 na 9.17 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj dostal jsem první zrcadlovku Nikon D60 s objektivem 55-200mm mám problém s tím že mi nejde vypnout funkce Highlight a současně mám problém s dobou „cvaknutí“ určitě se to,u říká jinak v jiném režimu než „auto“ mi při zmáčknuti cvakne a po několika sekundách teprve cvakne po druhý samozřejmě fotky jsou k nepoužití poradíš mi prosím co s tím?
LenkaS
07/06/2016 na 9.41 (UTC 2) Link to this comment
Díky, Leoši, za zajímavý dotaz. Momentálně jsem se totiž rozsáhle „hrabala“ v nastavení fotoaparátů při psaní druhého dílu Fotíme venku.
Highlights by měly jít vypnout v menu přehrávání-zobrazení informací. Tam se zaškrtává, co s bude zobrazovat. Osobně bych doporučila je nechat zapnuté, je to dobrá indikace přepalů…
Ohledně prodlevy spouště – tam se jedná o předsklopení zrcátka, které má smysl pouze při focení ze stativu na delší expozice, aby se zabránilo roztřesení – nejprve cvakne zrcátko a po odeznění vibrací závěrka. Pro snímání z ruky opravdu nemá význam. V menu hledej release mode: „exposure delay“ nebo opožděné spuštění závěrky. Něco takového by se tam mělo objevit. Ráda se dozvím, jestli jsi našel vše potřebné.
LenkaS
Leoš
07/06/2016 na 15.46 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj tak se toho pořád nemůžu zbavit při normálním focení v poho ale jakmile je tmavší fotka čim víc tmavší tím delší je interval mezi zrcátkem a cvaknutím závěrky… v menu a RELASE MODE mám nastaveno Single frame a o něco níž jsem to taky našel takže to mám asi takle… MENU-CUSTOM SETTING MENU-FNBUTTON a tam mam nastaveno Self timer jak jsem říkal čim tmavší fotka je tím delší je interval a vyfocená fotka je jako za denního světla fotím v klasickém režimu pouze s vypmutým bleskem.
LenkaS
07/06/2016 na 16.05 (UTC 2) Link to this comment
Noční snímky můžou vypadat jako za denního světla proto, že se zrcadlovka snaží produkovat „střední tonalitu“ každého snímku. Neví totiž, že fotíme v noci. V takovém případě poslouží korekce expozice (viz článek o focení v noci). Proč ale dochází k opoždění závěrky jen u některých snímků, tak to netuším. Napadl mne autofokus, ale to asi nevysvětluje předsklopení zrcátka. Doporučuji se obrátit na nějaké technické odborníky (třeba forum na Megapixelu).
LenkaS
Jiří
29/06/2016 na 12.37 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj,
jelikož na začátku článku píšeš, že se Ti to stává v jiných režimech, než je auto, tak bych si tipl že v M, T anebo A režimu máš dlouhý čas závěrky. Pro focení v noci musíš mít delší čas závěrky, aby jsi dostatečně osvítil čip a bylo na fotce vůbec něco vidět. Zkus si nastavit jiný čas závěrky.
Lípa
03/08/2016 na 18.30 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj.
Také se přidám k díkům za rady. Přišel jsem k Nikonu D50, jako slepý k houslím a pomalu pronikám do tajů jiného světa focení. Ze začátku jsem byl lehce zklamán, že to nefotí, jak jsem čekal. Jenomže, ono to fotí jinak a člověk nakonec zjistí, že mnohem lépe, než smartphony. Ale musí se to umět..
Hezký den
Lípa
Lenka
18/08/2016 na 12.30 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit, jak nastavit parametry pro focení fotek pro uveřejnění na web ? Potřebuji nafotit budovy i přírodu . Mám za úkol nafotit fotky „více široké a málo vysoké“. zatím se mi to moc nedaří ( Nikon D3300). Předem děkuji
LenkaS
19/08/2016 na 11.28 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
na web stačí menší JPEGy. Tzn. kvalitu obrazu i velikost lze v zrcadlovce nastavit na střední nebo nejnižší hodnoty. Osobně jsem ale vždy pro nastavení nejvyšší možné kvality a následné zmenšení až v počítači. Nikdy nevíte, kdy se vám nějaká fotka obzvlášť povede a pak budete ztracené kvality fotky litovat.
Ohledně „širšího“ formátu je opět volbou ořez v počítači. Plánujte si kompozici snímků tak, abyste měla prostor pro panoramatický ořez.
LenkaS
Karel
30/09/2016 na 21.10 (UTC 2) Link to this comment
Ahoj,
díky za zajímavý článek. Přinutil mě si tu hrát s nastavením fotáku. Mám Nikon D5200. Fotil jsem na auto a i po postprodukci fotobanky fotky nechtěj pro tzv. blurring, tak mne trochu nakrkly, protože fotky vypadají dobře. Otázka tedy zní jak fotit (s tímhle fotákem) fakt ostře? Co kromě focení na manuál v budoucnu udělat, abych měl jistotu, že budou fotky ostré?
Díky za radu.
Karel
Lenka
14/01/2017 na 13.42 (UTC 2) Link to this comment
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Zvažuji koupi zrcadlovky za účelem focení nábytku pro partnera na web a svých ručních výrobků – oblečení, tašek atd. také na stránky. Focení bude probíhat jak uvnitř, tak venku. Nemám s focením moc zkušeností a nerada bych nějaký složitý foťák, ale zároveň velmi kvalitní fotky, které budou dobrou reklamou a nebudou vyžadovat řadu úprav:-) Mohla byste mi prosím poradit,jaký model foťáku koupit. Mockrát děkuji. Lenka
Klára
06/07/2017 na 22.30 (UTC 2) Link to this comment
Můj ty světe…konečně jsem našla jednoduše a velmi dobře popsáno, jak správně fotit Před více než rokem jsem dostala k narozeninám Nikon 5200 a do dneška fotím na auto. Stydím se převelice, ano, jsem lenoch největší. Ale už toho bylo dost a teď se chci naučit svůj vlastní foťák ovládat zcela se vším možným nastavením. A narazila jsem na tuhle stránku…..úžasné. Nikdy jsem pořádně nepochopila základy jako clonu, závěrku, hloubku ostrosti…., které mi tady dávají naprostý smysl. Sedím už pár hodin u počítače s Nikonem v ruce a zkouším a zkouším. Moc děkuju za tvorbu této stránky 🙂 A přeju hodně štěstí s dalším focením!
LenkaS
13/07/2017 na 16.03 (UTC 2) Link to this comment
Milá Kláro,
díky moc za milý komentář!
Ať se daří,
LenkaS
Ondrej
14/02/2018 na 6.55 (UTC 2) Link to this comment
Zdravím, náhodou jsem narazil na vás článek a jsem za to velice rád. Vše je podáno uzivatelsky přívětive a přitom si zachovává profesionalitu a přehlednost. Jen tak dal, dobrá práce. ☺
LenkaS
16/02/2018 na 10.13 (UTC 2) Link to this comment
Děkuji Vám! To zní, jako bych si to napsala sama 😀
Ať se daří,
LenkaS