«

»

Jak fotit? Ať už fotíte cokoliv, zjistěte jak začít!

Jak fotit. To je otázka velmi složitá k zodpovězení jen na několika řádcích. Každý příspěvek z rubriky Rady & Tipy jak fotit přináší svůj kousek odpovědi. Přesto se i v tomto souhrnném článku budu snažit podat užitečnou odpověď, která by všem pomohla v tom, aby pořídili pěkné fotky vždy a všude. U každého z témat popíšu ten nejdůležitější moment, který dané téma charakterizuje a k tomu ještě nastavení foťáku a kompozici fotografie.

Obsah

Co fotit?

Pokud hledáte obecný návod, co potřebujete znát, když vezmete do ruky fotoaparát, odkážu vás na článek Jak správně fotit, kde najdete 6 základních rad. V tomto článku se naopak zaměřím na základní fotografická témata a jejich zvládnutí. Každé téma má totiž svá specifika a odpovědět společnou radou na to, jak fotit všechno a všude je nemožné. Proto jsem rozdělila následující řádky podle jednotlivých témat, u kterých jsem vybrala vždy ten nejzásadnější moment.

Jak fotit portrét

Vystihněte výraz fotografované osoby tak, aby obraz dostal hloubku a emoce a zároveň byl přirozený. Nemluvím o studiových a modelingových fotografiích, ale o těch, které můžou pořídit všichni prakticky všude.

Jak fotit portrét

Foto: Foceno bez blesku, čas 1/30 s, clona f2,8, ISO 800. Ohnisko 50mm.

 • Kompozice: Oči by měly být nejdůležitějším objektem pozornosti fotografa. Ostřete proto na ně a umístěte je do třetiny fotografie, nikoliv na střed. Středová kompozice portrétu nesluší a měla by se používat pouze s výjimečným záměrem.
 • Nastavení fotoaparátu: Nemusíte vždy fotit jen úsměvy. I ostatní emoce mají svou hloubku. Zvýraznit fotografovanou osobu vám pomůže rozostření pozadí neboli práce s hloubkou ostrosti. Toho dosáhnete pomocí delšího ohniska objektivu (např. 80mm a nastavení nižší clony 5,6 a méně). Při focení kompaktem pak samozřejmě použijte režim portrét.

Čtěte více ======>

Videokurzy ======>

Sledujte pravidelná online živá vysílání videokurzů.

Jak fotografovat děti

Zachyťte ten krátký okamžik. Buďte vždy připraveni blízko hrajících si dětí, abyste je mohli zachytit v okamžiku uprostřed hry, kdy jsou nejpřirozenější a kdy se nesnaží všelijak „tvářit“ a pózovat.

Jak fotit deti

Foto: Čas 1/200, clona f5,6, ISO 200. Ohnisko 105mm. Je těžké napózovat děti, aby si přesně stouply tam, kam chcete a ještě se tvářily přirozeně. Tato fotka vznikla náhodně, i když bylo mým tajným přáním malou holčičku takto vyfotit. Byla jsem proto připravená poblíž a zavolala na ní: KUK!

 • Kompozice: Z hlediska kompozice pak je nejlepší dřepnout si abychom dostali objektiv do úrovně očí dítěte. Jinak platí totéž co u portrétu.
 • Nastavení fotoaparátu: Protože se děti velmi rychle pohybují, doporučuji nastavit rychlejší čas na fotoaparátu (alespoň 1/200s). Takto zajistíte, že je zachytíte i v běhu ostré. K tomu budete potřebovat ale dostatek světla. Vyrazte tedy ven! Při focení kompaktem můžete podle situace nastavit režim portrét nebo pohyb.

Čtěte více ======>

Videokurzy ======>

Jak fotit krajinu

V krajině je základem dobré světlo. Zpravidla se udává, že nejlepší je fotit v tzv. zlaté hodině, tedy době hodinu kolem úsvitu a soumraku. Stíny se prodlouží a světlo je měkčí a plastičtější. Přesto ale kdykoliv během dne může světlo skvěle zapracovat. Stačí, když si se sluncem pohrají mraky, jako je tomu dole na obrázku.

Pozorujte proto světlo a jeho kvalitu a vydejte se fotit ve zlaté hodině.

Jak fotit krajinu

Foto: Čas 1/60, clona f9, ISO 200. Ohnisko 55mm.

 • Kompozice: základním pravidlem je třetinové dělení fotografie. To znamená, že významné linie by zpravidla neměly být na středu, ale buď v horní nebo dolní třetině fotografie. Hlavní objekt vy měl být umístěn ve zlatém řezu – zjednodušeně to znamená na průsečíku třetinových přímek.
 • Nastavení fotoaparátu: Krajina zpravidla vyžaduje použití velké hloubky ostrosti, to znamená nastavení vyššího clonového čísla (například 11 či 16). Často to ale způsobí příliš pomalý čas. V tom případě nám nezbývá než použít stativ. Neopomenutelnou součástí výbavy krajinářské fotografie jsou fotografické filtry. Pro kompakt pak samozřejmě můžete využít režim krajina.

Čtěte více ======>


E-kniha-Fotime-venku-small123Mnoho inspirace k tomu, co a JAK fotit venku najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.

Fotíme venku: Doma i na dovolené. Aneb jak fotit dobře v každé roční době.

Cena je 189,-Kč za 80 stran e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihu ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Jak fotografovat architekturu

Při focení architektury jde vystižení čistoty linií a kompozice. Jde o to ctít záměr jejího tvůrce – architekta. Vystihnout zajímavost tvarů a podtrhnout je správnou kompozicí. Dynamice patří diagonála. Středová kompozice svědčí pravidelnosti tvarů – typickým příkladem můžou být symetrické kostelní lodě apod.

Jak fotit architekturu

Foto: Čas  1/320, clona f8, ISO 400. Ohnisko 11mm.

 • Kompozice: U kompozice platí také třetinové dělení fotografie, jak již bylo zmíněno výše, ale častěji se také může hodit i kompozice symetrická – středová. Pokud architekt vytvořil symetrickou budovu či interiér, můžeme tuto symetrii zdůraznit i adekvátní kompozicí.
 • Nastavení fotoaparátu: Pokud nám půjde o proostření celého architektonického objektu, platí totéž co pro krajinu – tedy použít vyšší clonové číslo (11 nebo 16) a zároveň bude-li to nutné kvůli času, dát foťák na stativ. Na kompaktu pak můžete nastavit režim krajina nebo architektura.

Jak fotit v noci

Pokud jde o focení statických objektů jakým je městské panorama, rada zní: Použijte stativ. Dalším důležitým pravidlem je tzv.modrá hodina, tedy čas těsně před úplným setměním, kdy obloha není ještě úplně černá, ale krásně tmavě modrá.

Jak fotit v noci

Foto: Foceno ze stativu. Čas 8 sekund, clona f11, ISO 200. Ohnisko 31mm.

 • Kompozice: Platí to, co bylo řečeno výše v závislosti na fotografovaném objektu.
 • Nastavení foťáku: Zde záleží na tom, zda se focený objekt pohybuje nebo ne. Pokud fotíte statický objekt, použijte stativ a časovou/dálkovou spoušť. Většinou je potřeba snímek podexponovat o 1 EV, aby se nasytily barvy. Na pohybující se objekty použijte blesk anebo zvyšte ISO. U kompaktu nastavte noční režim, nebo režim noční portrét.

Čtěte více ======>

Čím fotit?

Základním úspěchem toho, jak fotit, je znalost ovládání fotoaparátu. Znevýhodnění jsou zde všichni uživatelé kompaktů, které nemají manuální nastavení času a clony. Tam jste odkázání jen na přednastavené režimy. Naopak při možnosti manuálního nastavení doporučuji vypnout automatický režim a používat režimy priority clony nebo času a další možnosti. Znalost techniky a ovládání vás osvobodí k vašemu kreativnímu rozletu!

Čtěte dále ======>

Videokurzy ======>

Závěrem

Stěží se dá jednoduše odpovědět pouze jedním článkem jak fotit. Pročtěte si ostatní články na mém webu, kupte si e-book Fotíme venku, stáhněte si e-book ZDARMA, nebo si objednejte individuální lekci focení na míru.

Sdílejte nás na Facebooku! Stáhnout si můžete také tapetu na Facebook.

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

16 comments

Skip to comment form

 1. Mirek

  Dobrý den,
  jsem začátečník se zrcadlovkou. Potřeboval bych poradit jak odhadnout čas, clonu a iso. Je na to nejáke měřítko? dekuji za rady

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   používám na měření expozice samotný fotoaparát, který řekne, co nastavit – a to nejen v automatickém režimu, ale dokonce i v manuálním režimu vám napoví.
   Osobně používám a doporučuji používat pro 90% případů režim priority clony – A.
   Díky tomu si sám zvolíte clonu. Jakou clonu zvolit záleží na tom, jakou chcete mít hloubku ostrosti – k tomu vám pomůže článek hloubka ostrosti. Když si takto zvolíte požadovanou clonu, tak foťák vám sám přidělí správný čas.
   Co se týče času, tak si můžete zvolit režim priority času, pokud fotíte třeba pohybující se rychlý objekt a foťák vám přidělí k tomu času clonu. Tady zase odkážu na článek jak fotit ostře.
   Co se týče ISO, nechala bych tam základní nastavení (bývá buď 100 nebo 200) vždy, když bude dostatek světla. Když nebudete mít dostatek světla, tak si přečtěte článek: noční fotografie.
   Snad jsem odpověděla alespoň prostřednictvím odkazů na články, protože téma je to opravdu široké a sem by se nevešlo.

   S pozdravem,

   LenkaS

 2. Míša

  Zdravím Vás Lenko,
  na úvod bych Vam chtela podekovat za Vaše clanky,jsou skvele a psane pro lidi a clovek jim i rozumi 🙂 doposud jsem narazela na clanky s tolika odbornymi slovy ,ze jsem naráz pul clanku nerozumnela :D.. Chtela bych Vas pozadat o radu, popřípadě mi říct co dělám špatně, už jsem zoufala a dochazi mi trpelivost :(.. Jsem pouhý amater, pritel mi ted k vanocum koupil zrcadlovku Nikon D3100 + 18-55.. Fotim vse co mi prijde pod ruce. Nebojte, samozrejme vsude pri foceni chodim s priruckou ,ktera u toho byla a troufam si rict ,ze ji umim pomalu z pameti :D.. Kazdopadne pres svatky jsem fotila a fotila a pri nahledu ve fotoaparatu jsem byla z fotek uplne nadsena!! Jelikoz pres Vanoce nejsme doma,mela jsem moznost na fotky podivat se v pc az temer po 10dnech foceni . A me nadseni bylo nahle pryc 🙁 samozrejme jsem necekala,ze vezmu do ruky zrcadlovku a fotky budou jak od profika,ale ze budu muset vymazat skoro trictvrte fotek?? To jsem necekala 🙁 jeste ted me to mrzi:(
  vetsinou je problem neostrost fotek,nejsou rozmazane,ale nejsou proste ostre 🙁 kdyz fotim ruzne kravinky hoodne z blizka a zoomem na maximum fotky jsou nadherne! Ale jakmile chci zachytit neco i trosku z dalky,vice veci ci lidi,ktere nejsou v uplne blizkosti je ostre jen cast, priklad: chtela jsem zachytit svou dceru a naseho buldocka venku, byli od sebe cca metr a pul,samozrejme vyskovy rozdil… zrovna to byla takova hezka momentka ,ja si i na zem sedla v tom mokru 😀 ,ale bud jsou hrozne barvy a nebyli ostre ani jeden,nebo jen jedna nebo druha…proste to neslo 🙁
  Kamarad mi doporucil at zacnu s rezimem A a nastavuji clonu,precetla jsem si od vas clanek,on mi take poradil….Ale zrejme stale nekde je chyba. Vcera jsme jeli na vylet do Dinoparku a kdyz jsem si doma prohlidla fotky chtelo se mi brecet. Zachytit ostre na stojato vysokeho dinosaura a pod nim pritele jak drzi dceru, tak byl pro mne nadlicky ukol a bohuzel jsem na to prisla az doma,na displeji to poznat nebylo :(… Ty fotky proste nejsou ostre,ani barvy se mi kolikrat nelibi..Vcera jsem vecer dobrych 5 hodin zkoumala ruzna nastaveni, prisla jsem na to ze jsem nemela v rezimu A nastavene automaticke ISO a bylo nastavene na 200 a tam byla pomerne tma, mohl by to byt kamen urazu? Nastavila jsem si ted i automaticke ostrici body, predtim jsem si jeden nastavovala sama.. Jak tedy nastavit fotoaparat abych vyfotila OSTRE treba 3 osoby, veci.. na jednou i kdyz nejsou primo u sebe,nebo i kdyz jsou pri nejake skupinovce?
  Uz si vazne nevim rady, nezlobte se, ze Vam pisi takovy roman,ale ve zkratce ja nic rict neumim 😀 🙁

  1. LenkaS

   Milá Míšo,

   nezoufejte! Týden nebo dva je málo na zvládnutí zrcadlovky. pěkné fotky příjdou, až budete mít více zkušeností s tím, co je to hloubka ostrosti a zejména pak v kombinaci s tím, co je pohybová neostrost nebo maximální čas udržitelný z ruky.
   Možná už jste četla všechny články na mém webu, ale přesto připomínám, že problémy ostrosti či neostrosti řeším především tady:

   https://www.jaknafoceni.cz/29/jak-fotit-ostre/
   a
   https://www.jaknafoceni.cz/20/hloubka-ostrosti/

   Abyste měla všechny předměty ostré, použijte, jak vám říkal kamarád režim A a podle možností nastavte co nejvyšší clonové číslo – alespoň 8 nebo f11. Pokud zároveň použijete širší konec zoomu (třeba do 30mm), pak by neměl nastat problém s malou hloubkou ostrosti, která nechá jednoho ostrého a druhého rozmazaného. Pokud přece by to byl problém pomůže ještě zvýšit clonu (čímž se ale sníží čas – potřebujete hodně světla) anebo je všechny postavte do jedné roviny, aby žádný nebyl příliš vzadu nebo vepředu. V případě Dinosaurů se vám to asi nepodaří.

   Pamatujte si ale, že čím širší ohnisko, tím je celkově fotka ostřejší nebo snáze zaostřitelná.

   Dalším problémem může být pohybová neostrost, ale to byste měla fotku celou rovnoměrně neostrou a já nevím, jestli to tak bylo. Zkuste si tedy přečíst ty zmiňované články a snad se to zlepší. Na místě raději prohlížejte fotky na displeji zvětšené, abyste doma nebyla zklamaná.

   Co se týče nastavení ostření, tak já použivám taky jen jeden bod. Zkuste tedy chvíli tu automatiku, než nabudete více zkušeností.
   A ohledně barev – nevím, jestli fotíte do JPEG nebo RAW. Důležité je nastavení WB white balance. Jinak mně když nesedí barvy, tak hold fotky v počítači trochu poupravím z hlediska barev…

   Držím tedy palce a přeju radost s fotografií a žádný stres,

   Lenka

 3. Míša

  Jeee dekuji Vam moc za tak rychlou odpoved, dodala jste mi zase trošku štávy 🙂 mě se tahle možnost hraní s tím líbí,neni to takova nuda,jako když jen udelate cvak a nazdar :), ale vcera uz jsem se citila vážně bezradne :(.. ja si to pročtu a budu tedy dal fotit,fotit a fotit 😀 mohla bych se zeptat ještě na nějaký program, přes který se dají fotky upravovat?

  1. LenkaS

   Není zač, já osobně považuji za nejlepší Adobe Lightroom. Levnější program je pak popřípadě český Zoner photo studio, se kterým ale osobně nepracuji, určitě by ale taky mohl dostačovat.

   S pozdravem,

   Lenka

 4. Míša

  ted tu jeste koukam na ty clanky a ty uz jsem take cetla,ale nebude na škodu, kdyz je proctu jeste nekolikrat 😀

 5. Míša

  Jeste jednou moc děkuji 🙂 !

 6. Míša

  Moc Vás zdravím a jsem tu opět pro radu. Focení mi už celkem jde a pracuju s rezimem M momentalne. Na fotky už se dá docela i dívat :),ale problem mam když fotím třeba na vzdalenost 4m ,priblizim na 55mm,clonu dam treba 5 ( davam i nizsi kdyz to jde a pak zkousim o jednu pridavat co to dela),cas uzaverky my jde s bleskem nejkratsi na 1/200 (fotim dceru v obyvaku a u nikdo nevi kam odbehne).. Ale fotky jsou takove jako rozkostickovane,ne uplne,ze by se nepoznalo co to je, ale jsou. To same i venku. Ale kdyz jsem blizko a dam to na tech 55mm je to dobre. Proc ne tedy z dalky? Zkousela jsem to ruzne prenastavovat,ale vysledek stejny:(…mam objektiv zatim jen 18-55, asi to bude chtit aspon ten 18-105 ze :-/? Dekuji za odpoved Misa.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   to je mi tedy záhada. Rozkostičkování je typické pro pixelaci, kdy je rozlišení tak malé, že místo souvislé kresby jsou vidět velké pixely. Ale to se obvykle děje jen při velkém zvětšení a nevysvětluje to, proč se to děje jen při určitém ohnisku a určité vzdálenosti. Nevím přesně, jak vaše fotky vypadají, ale pokud je to skutečně markantní, může to být i nějaká výrobní vada nebo snad vada softwaru. Jinak mně bohužel nic nenapadá.

   Co se týče delšího ohniska, jsou různé možnosti, třeba 55-200, abyste nemusela zahazovat současný objektiv. S těmi 100 mm samozřejmě přiblížíte víc cokoliv a krásně rozmažete pozadí, uděláte těsnější portrétní výřez. Já osobně sice asi z 80% používám ohniska 17-55mm, ale záleží to na osobních preferencích.
   Tak snad rozluštíte záhadu kostiček a kdyžtak, prosím, dejte vědět. Docela by mně zajímalo, co se s tím foťákem děje,

   LenkaS

 7. Janča

  můžu se zeptat jak udělat u fotografie to, že pozadí je takové rozmázlé a to podstatné krásně viditelné?? 🙂 děkují za odpověď

  1. LenkaS

   Zdravím,

   přesně tohle téma je podrobně probráno v článku: Jak na rozmazané pozadí? Využijte hloubku ostrosti!. Jedná se o problematiku hloubky ostrosti.

   Hezký den,

   LenkaS

 8. Liii

  Chtěla bych takový tip, snažím se fotit. Když jde o přírodu tak je to dobré, ale když chci fotit postavy, jako lidi např. portréty v krajině atd. tak nemám moc nápadu. Mohl by mi někdo poradit kam postavit osobu, či nějaké typy na fotky lidí, něco trochu umělecké, aby to nebylo nudné. Děkuju mco 🙂

  1. LenkaS

   Zdravím,
   těžko popsat slovy kreativní nápady. Ty přicházejí vždy spíše až na místě. Doporučuju použít všemocný internet a nejprve se nechat inspirovat ostatními. Zadejte proto do Googlu „outdoor portrait“ a inspirujte se.

   LenkaS

 9. Peta

  Moc vám děkuju za tyto stránky,je mi 13 a tedkons si vybírám k Vánocům zrcadlovku…vůbec sem nevěděla jakou a hlavně co má v pořádné zrcadlovce být a měla sem obavy jak se to bude nastavovat.Fotím teprv 3 rokem na nekvalitní malý kompakt ale prostě mě k tomu focení něco táhne a vim že i když nepudu na fotografickou školu tak stejnak budu fotit,žádnýma pravidlama sem se nedržela protože nikdo ve videích atd… nepsaly co je to kompozice,expozice,ISO,zaostření atd…a takže sem z toho neměla vůbec nic…ale u vás je to jiný,vy ste všechno suprově popsala takže už vim co to znamená…a už se těšim až si někdy v budoucnu koupím zrcadlovku 😀 Ste skvělá,děkuju vám….Petra Květoňová

  1. LenkaS

   Milá Petro,

   moc Ti děkuju za milý komentář! Budu Ti držet palce, ať pod stromečkem tu zrcadlovku najdeš a ať se Ti s ní dobře fotí!!!

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>