«

»

Focení svatby aneb Reportérský maraton

Focení svatby je svébytná disciplína, kterou mnozí nepovažují za příležitost umožňující vznik umělecky hodnotných fotografií. Je to asi proto, že svatební fotoalba jsou často pouhým sledem póz a aranžovaných skupinových fotek. Pokud ale svatbu pojmeme jako reportáž, můžeme být překvapení, kolik krásných a přirozených okamžiků náš foťák zachytí.

Obsah

Jak fotit svatbu?

Bez zrcadlovky to nepůjde

Zvládnout dobře focení svatby je pěkný oříšek. Je to totiž disciplína náročná na technické znalosti i vybavení, protože se během svatebního dne střídají různě osvětlené scény s velkým kontrastem – prudké světlo, potemnělé místnosti a na závěr ještě noční párty. Vše běží v rychlém sledu a všechny události je nutné bez váhání zaznamenat. Běda, když něco propásneme!

Na takové bitevní pole se profíci vybavují zpravidla ohromnou brašnou či batohem se dvěma těly zrcadlovek, objektivy od širokáče po tele, externím bleskem, a často i difuzním deštníkem, odraznými deskami a někdy také náhradníma rukama (to když s sebou berou asistenta).

Fotovybavení

Foťák a další vybavení

V žádném případě se ale nenechte odradit! Není nutné s sebou brát celý štáb a ateliér. Pravdou ale je, že bez zrcadlovky to asi tentokrát nepůjde, pokud chcete obstát v konkurenci všech ostatních svatebčanů, kteří budou s kadencí kulometu MG 34 plnit paměťové karty. Měli byste si ovšem vystačit s jednou zrcadlovkou a jedním až dvěma objektivy (jedním základním zoomem kolem 17-50 mm a druhým portrétním objektivem s delším ohniskem kolem 70-200mm). V závislosti na lokalitě a denní době focení je také externí blesk velkým pomocníkem, pokud ovšem nejste puritáni a vyznavači pouze a jen přirozeného světla (jak krásný ideál). Na druhou stranu dobrou zprávou je, že na stativ můžete zapomenout, pokud nechcete znervóznit jeho rozkládáním všechny netrpělivé svatebčany.

Na co byste ale rozhodně neměli zapomenou, to je dostatek paměťových karet a také náhradní baterie, pokud máte špatné zkušenosti s výdrží té vaší. Fotoaparát a objektivy také den předem vyčistěte.

Čtěte více =====>

Videokurzy =====>

Osobní tip na vybavení: Na focení svateb jsem nosila jedno tělo Nikon D90 a zpočátku pouze jeden objektiv Nikkor 17-55mm. Je to objektiv s poměrně krátkým ohniskovým rozsahem, ale zato minimální clona je v celém rozsahu 2,8, což mi umožní dosáhnout rozostření pozadí, které je tak žádoucí při focení s delšími skly. Zároveň díky kratšímu ohnisku mohu být stále nablízku jakékoli akci a nemusím couvat deset metrů od všeho dění. Ne nadarmo reportážní fotografové používají nejčastěji ohnisko kolem 35mm. Má to i další výhodu – váha kvalitních teleobjektivů je velmi vysoká, což se neblaze projeví zvlášť při jejich celodenním nošení. Kromě toho s sebou nosím externí blesk Nikon SB 900, který se hodí jak při nedostatku světla tak v protisvětle. Nově mám ve výbavě také portrétní pevné sklo Nikkor 105mm. Tělo Nikon D90 jsem vyměnila za Nikon D610. Pokud máte k dispozici „další pár rukou“, rozhodně se vám bude hodit i odrazná deska, která je jednou z nejlevnějších pomůcek na focení portrétů.


E-kniha-Fotime-venku-small29Protože se svatby fotí především venku, určitě si nenechejte ujít můj kompletní návod na focení venku v každé denní době a za každého počasí, aby Vás na svatbě žádné počasí nepřekvapilo.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II

Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Připraveným štěstí přeje

Pokud jste jediným oficiálním fotografem svatby, bude na vás ležet velká zodpovědnost. Jeden z nejdůležitějších dnů v životě, na který se pár a jejich rodiny připravují měsíce dopředu, rychle skončí a zbudou jen vzpomínky uložené ve fotografiích, které si budou prohlížet novomanželé, přátelé, strejdové i babičky. Proto je dobré být na tento maraton připravený.

Jak fotit svatbu - svatební přípravy

Především – svatba není jen samotný obřad, ale zahrnuje celý den zajímavých událostí v rychlém sledu za sebou – od líčení, česání a oblékání nevěsty, přejezd a poté i po obřadu. Domluvte se proto předem, co vše budete zaznamenávat. Doporučuji fotit již od nejčasnějších ranních příprav, česání, líčení a oblékání, protože tam často vzniknou nejhezčí a neformální snímky.

Focení svatby - oblékání

Foto: Když jsou lidé něčím zaujati a nevěnují fotografovi žádnou pozornost, vzniknou zajímavé a poutavé snímky.

Zapomeňte na jídlo a tanec

Focení svatby pro mně znamená být neustále ve střehu. Každou minutu a vteřinu se koukat kolem sebe, zda někde nečíhá nějaká zajímavá akce, emoce, či jen tichý okamžik, který by stál za to zaznamenat. Ujasněte si tedy, zda se jdete na svatbu „bavit“ či fotit. (Ano vím, že focení je přece taky zábava, o tom žádná. Ale na svatbě to může být také pěkná dřina!). Pokud jdete především fotit svatbu, pak se často budete na jídlo dívat hlavně v hledáčku, protože prostě nezbude čas na nějaké vysedávání. I když se pár číslo jedna vzdálí z dosahu, vždy je co fotit. Foto si zaslouží všichni svatebčané, nejen novomanželé! Zejména pak focení dětí na svatbě je skvělá příležitost k vtipným úlovkům.

Svatba - zábavné okamžiky

Foto: Děti dokáží přichystat všem zábavné okamžiky když to nejméně čekají. Tohle by se napózovat nedalo!

Focení svatby - momentka

Foto: Na každé svatbě se naskytne mnoho podobných krásných okamžiků, stačí si jen počkat.

Reportáž či sousoší?

Ať už fotíte jakýmkoliv způsobem, jde především o zachycení přirozenosti. Je na vás, zda dáváte přednost focení nenucených momentek anebo umíte páry navést do póz, které vypadají podobně přirozeně a nenuceně – tedy ne příliš jako pózy. Jsou dva druhy fotografů – jedni se snaží být neviditelní, co nejméně zasahovat do dění na místě a fotit přirozené chvíle. Osoby nestylizují a nepózují. Druzí rádi komunikují se svatebčany a pózované focení berou jako nedílnou ba nejdůležitější součást celého dne. (Spousta fotografů jde také střední cestou mezi těmito dvěma). Ujasněte si předem s nevěstou a ženichem, jakým způsobem si vy a oni focení svatby představujete, aby jste si vzájemně vyhověli.

Focení svatby - stylizace

Foto: Je to reportáž nebo aranžovaná fotografie? Sama nevím, vzniklo to přirozeně, když jsem se zadívala na ty koleje, které jsme přecházeli a akční nevěsta hned pochopila…popadla manžela a začali se procházet po kolejích. 

To, že je svatba plnohodnotným tématem pro reportážní fotografy dokazuje i fakt, že Jan Šibík si občas od světových konfliktů odskočí vyfotit také českou svatbu, jak jinak než reportážním způsobem!

Detaily a vše okolo

Během volných chvilek se můžete věnovat focení svatebních detailů a doplňků. Vyfoťte šaty dokud jsou na ramínku, květiny dokud jsou čerstvé a slavnostní tabuli dokud je plná. Hledejte detaily jako je lem šatů, dekorace na dortu, myrtu na klopě, to vše odlehčí sérii portrétů a momentek ve svatebním albu. Nezapomeňte přitom na nejdůležitější kreativní nástroj detailu, jakým je hloubka ostrosti.

Zároveň neopomeňte mít také při focení svatby na paměti pravidla kompozice fotografie a využít širokou škálu kompozičních prvků, která se nabízí.

Jak fotit svatbu - detaily

Foto: Oblékání do svatebních šatů je nádherná příležitost k vytvoření krásných fotografií. Není co zkazit, nádherná nevěsta, krásné šaty, slavnostní okamžik…

Svatební květiny

Foto: Detail svatební kytice, clona 2,8, ohnisko 55mm, ISO 200.

Postprodukce svatební fotografie. Nenechte se zlákat!

V době digitální fotografie není výjimkou, když si po focení svatby odneseme několik set snímků za jediný den. Jsou ovšem i fotografové, kteří překročí tisícovku, což už hraničí s šílenstvím v režimu kontinuálního snímání. Statistika samozřejmě říká, že čím větší je celkový počet snímků, tím větší je počet podařených snímků, ale myslete na své zdraví! Tolik snímků se nebude chtít nikomu ani prohlížet, natožpak upravovat a vybírat.

Co ale musí udělat každý fotograf, je předem si ujasnit formát, do kterého budete fotit!

Základní rada zní:

Zvolte JPEG (samozřejmě v nejvyšším rozlišení) pokud:

  • budete chtít fotky minimálně upravovat;
  • ihned je vypálit a do druhého dne novomanželům předat či „pověsit“ na Internet;

Zvolte RAW pokud:

  • si chcete v počítači s fotkami pohrát, upravit saturaci a kontrast, převést je do černobílé atd.
  • máte dost času na úpravy fotek.

Čtěte více ======>

Více o formátech digitální fotografie RAW a JPEG najdete v článku Jak fotit zrcadlovkou.

Svatební fotografie - úprava fotek

Foto: pokud se rozhodnu si s některou fotografií v zaujetí náhlé kreativity pohrát, zpravidla přikládám i fotku v původní, barevné či čistě černobílé podobě. Ne vždy se různé výstřelky novomanželům musí líbit. Výhodou je focení do formátu RAW. O podobných zásadnějších stylizacích si osobně myslím, že by měly zůstat spíše „solitéry“.

Pro úpravy fotek jsou určeny jednak programy jako je Adobe Lightroom či pokročilejší Adobe Photoshop, a dále také například pluginy od Nik Software Silver Efex Pro, který věrně a rychle převede barevnou fotografii do černobílé škály a Color Efex Pro, který nabízí řadu přednastavených filtrů pro barevné úpravy.

VIDEOKURZY: Úpravy fotografií v počítačových programech Lightroom, Photoshop, Nik Collection.

V současnosti svatební fotografii zavalila módní vlna svatebních fotoknih, které nabízejí zcela nový výstupní formát a novou formu uchování fotek. Velká spousta možností, rámečků a barevných pozadí nezřídka způsobí, že se fotograf či grafik nechá unést a vytvoří, mírně řečeno, kýč. Pokud to není výslovné přání novomanželů, řiďte se tedy raději úslovím v jednoduchosti je síla.

A co na to profíci?

Focení svateb je v zahraničí velký byznys a přední svatební fotografové si vytvořili velké jméno v celém světě. Inspiraci můžete hledat například u Yervanta Zanazaniana, Bambi Cantrell nebo Marcuse Bella, kteří kromě svého umění mají také tým grafiků, přetvářející jejich RAW soubory téměř k nepoznání. Výsledná fotografie je potom úchvatnou iluzí, velmi líbivou a velmi prodejnou.

Oproti tomu stojí klasičtější styl například Jeffa Ascougha, který fotí na film fotoaparátem Leica. Černobílé fotky pak působí mnohem opravdověji a mají hloubku od pravého reportážního mistra. Každému se líbí něco jiného, ale co je třeba především zdůraznit je, že každý z těchto fotografů má svůj rukopis a pečlivě vypilovaný styl, podle kterého jejich fotky poznáte i bez jména pod ní. A v tom je ta pravá síla každého velkého fotografa. Všichni velcí fotografové mají zpravidla i své DVD či workshop jak fotit svatbu, které jsou velmi inspirující.

Fotografie jako svatební dar

Svatební fotografie je disciplína poskytující široké možnosti vašeho kreativního vyžití a hlavně velký trénink! Neváhejte proto a nabídněte známým, u kterých se chystá svatba, že budete profesionálnímu fotografovi na jejich svatbě zdarma sekundovat. Nic tím neztratíte a navíc můžete dát vaše fotky novomanželům jako svatební dar.

Čtěte více ======> Pokud se chystáte vyrazit na focení svatby, vyberte si tu správnou zrcadlovku!

Řekněte své ano našemu webu na Facebooku 🙂

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

19 comments

Skip to comment form

  1. Míra

    Zdravim Lenko,

    moc hezké webové stránky opravdu hezky srozumitelně popsané rady.Jsem amatér se zrcadlovkou:-) .Byl jsem fotit svatbu na cely den a musím dat za pravdu,že je to maraton :-)Měl jsem sebou na naštěstí také kompakt canon powershot IS a mohl jsem fotit hostinu.Celé dopoledne pršelo a po příchodu do restavrace se mi zapotil objektiv ze vnitř tak sem byl rád ,že mám čím fotit než jsem vysušil ten k zrcadlovce .Takže doporučuji s sebou ještě nějakou zálohu. Ještě jednou děkuji za rady ,které zde popisujete a přeji všem krásné fotografie v dobrém světle .

    1. LenkaS

      Díky Míro, za vaše postřehy. Pravda, s tím záložním foťákem. I když to bude jen kompakt! Profíci nosí dvě zrcadlovky, ale o tom se nám asi zatím může jen zdát.

      Taky Vám přeju mnoho krásných fotek,

      Lenka

  2. Cirda

    Ahoj Lenko,
    po dlouhé době jsem se zas pustil do focení a z kinofilmu přešel na digitál a koupil Nex 6 a abych si to osvěžil a „nasosal“ zas info a zopakoval si to tak jsem narazil na tvoje stránky. Dávám jedničku jednoduché,srozumitelné a hlavně přehledné 🙂

    1. LenkaS

      Díky moc!
      v jednoduchosti je síla! Ať se daří.

      LenkaS

  3. Šárka

    Dobry den Lenko, ja take dekuji za velmi prinosne rady, hlavne mi hodne pomohl clanek o hloubce ostrosti, ale ostatni clanky jsou take moc prinosne.
    Ja svatby nefotim zase tak casto a kdyz uz, tak mam vzdy predtim hroznou tremu a nervy z toho, aby vse vyslo, fotak aby „neumrel“, karta aby neselhala, aby polibek nebyl rozmazanej… a tak dale. Mela by jste pro me nejakou radu, jak s touto nezvozitou zatocit, co treba pomaha Vam?
    Predem moc dekuji za radu.
    S pozdravem a pranim dobreho svetla
    Sarka T.

    1. LenkaS

      Dobrý den Šárko,

      mně pomáhá hlavně to, že fotím pouze přátele. Nefotím na zakázku. Myslím, že v tom případě bych se potýkala se stejným problémem jako Vy. Takže z toho bych odvodila radu, abyste pokud možno poznala novomanžele předem. Pokud navážete trochu osobní kontakt, určitě to pomůže překonat prvotní strach.

      Ale pokud jde o techniku, tak samozřejmě je dobré mít záložní foťák. Profi foťáky mají navíc dvě karty, takže opět odpadá problém pokažení karty.

      Dobré je taky pro začátek fotit s dalším fotografem a třeba se podělit o výdělek. To by mně osobně určitě pomohlo.

      Hodně štěstí,

      LenkaS

      1. Šárka

        Dobrý den,
        Děkuji mockrát za rady. To o tech dvou kartach v jednom fotaku slyším poprve. Takze az si budu porizovat novy, rozhodne o tom budu uvazovat. Novomanzele se vzdy snazim poznat, sejit se pred svatbou osobne hodne pomaha, to mate pravdu.
        Vase stranky jiz patri mezi me oblibene a i nadale si sem budu chodit pro rady a inspiraci, protoze to mate velmi srozumitelne popsane. A za to moc dekuji 🙂
        Mejte se krasne.
        Šárka.

        1. LenkaS

          Díky za pochvalu.

          Pro doplnění, jedná se třeba o modely Nikon D7000 nebo Nikon D300s.

          LenkaS

  4. Jakub

    Zdravím, webovky jsou parádní.
    Chci se zeptat jaký je Váš názor na využití pevného skla s lepší světelností např. 1.8 v interiéru? Když se tak zamýšlím a představím si místnost s barevnými stěnami nebo vysoké stropy kostela tak bych předpokládal, že externí blesk nebude taková výhra.

    1. LenkaS

      Máte samozřejmě pravdu. I tak ale můžete externí blesk namířit přímo a nikoli odrazem od stropu. Ale samozřejmě supersvětelný objektiv se hodí! Nenaruší atmosféru kostela a intimitu chvíle.

      LenkaS

      1. L. Kovanda

        Zdravím, fotím i s pevnou 50 a osvěčilo seto. Jde použít jak venku ale v mém případě na koncerty sboru v kostele. Musí se stim člověk trošku zžít.

  5. Hanka

    Dobrý den,

    chtěla bych se s Vámi poradit. V říjnu mám fotit svatbu a hledám objektiv, který si pořídit…Dle doporučení jsem si zjistila vše o Nikkor 17-55mm a vypadá opravdu dobře. Stojí za to zainvestovat, když bych chtěla ve focení svateb pokračovat? Ještě se dívám na tento objektiv: Nikon NIKKOR 105MM F2.8G IF-ED AF-S VR MICRO.
    U svého fotoaparátu (Nikon D7000) mám jen základní objektiv 18 – 105 mm a s ním si myslím, že bych pěkné fotografie na svatbě neudělala… Jde s objektivem 17 – 55 mm udělat pěkné detaily? (šaty, šperky,…)

    Předem děkuji za Vaši reakci a přeji pěkný den

    H.

    1. LenkaS

      Dobrý den,

      v tomto článku jsou výhradně fotky, které jsem pořídila právě objektivem Nikkor 17-55mm. Půjdete-li dostatečně blízko, pořídíte i dobré detaily. Je to objektiv vhodný pro profesionální práci. Doporučuji se podívat, jestli nebude na prodej z druhé ruky.
      Stejně tak můžu i doporučit druhý zmiňovaný objektiv Nikkor 105mm, který také používám.

      Oba jsou skvělou volbou a pokud ty peníze máte a chcete fotit profesionálně, tak je to dobrá investice.

      Dobré světlo,

      LenkaS

      1. Hanka

        Děkuji moc za Váš čas a radu. Mějte se hezky :o)

        Hanka

  6. Jarka

    Dobrý den, jsem nadšená z vašich stránek. Pořídila jsem si i vaši knihu, tolik informací pohromadě jsem ještě nikde nenašla.Moc hezké a velmi srozumitelné, řekla bych “ za málo peněz, hodně muziky“.
    Mám na Vás paní Lenko dotaz.Jsem fotograf – velký amatér, vlastním zrcadlovku Canon EOS 500D se základním objektivem 18-55. V létě bude mít dcera svatbu, chtěla bych si pořídit nový objektiv s nižší clonou, ale neumím se rozhodnout který. Finančně stíhám tyto dva Sigma 17-50/2,8 EX DC nebo Tamron 17-50/2,8 s VC nebo bez.
    Svatba bude v kostele a hostina ve stodole, takže oboje fajn na světelné podmínky.Děkuji alespoň za porovnání těchto objektivů, popřípadě pokud víte ještě o nějakém jiném, který bych mohla na Canon použít.
    Ještě jednou díky za vaše stránky. Jarka

    1. LenkaS

      Dobrý den paní Jarko,
      díky moc za pochvalu. Moc mě těší! Strávila jsem nějaký čas snahou porovnat tyto dva objektivy po internetu. Není to uplně snadné. Zdá se, že každý má svůj díl ostrosti (Tamron na širokém konci vede.Sigma zase na dlouhém). Tamron ale údajně má dosti hlučný autofokus motorek a redukci vibrací a to by mohlo při svatbě v kostele velmi rušit. Jinak redukci vibrací (která obvykle hlučná nebývá) bych doporučila. „Fajn“ světelné podmínky, jak píšete sice vykreslí krásné měkké náladové světlo, avšak foták ho dozajista bude mít celkem málo v takovém interieru. Přesto u použití clony f2.8 (na plnou díru) je třeba zvážit, zda nepřiclonit na f4 neboť oba objektivy podle všeho mají na plnou díru problém s ostrostí (ale to je běžné v této cenové hladině). Ale to bude záležet na situaci 🙂
      Tak ať se svatba vydaří a dobré světlo,

      LenkaS

  7. Jarka

    Pěkný večer,
    moc děkuji za přání a za čas věnovaný na porovnání obou objektivů.
    Trošku jste mě zmátla tím přicloněním na f4.To by mohl zvládnout i můj stávající základní objektiv EF-S 18-55 1:3,5-5,6 IS, nebo jsou zmiňované objektivy jiné ještě v něčem, krom clony f2,8, kterou možná ani nevyužiji. Fotím všechno, fotím ráda, kameru naše rodina nevlastní, ne že by na ní nebylo. Ale není nad obrázek i když se zrovna nepovedl na 100%. S tím světlem jsem to myslela přesně tak, jak o tom píšete, v takových prostorách ho bude určitě málo.
    Děkuji ještě jednou za váš čas. Jarka

    1. LenkaS

      Dobrý večer,
      přiclonění je třeba u většiny objektivů kvůli lepší kresbě. Na plnou díru jsou objektivy měkčí. Nedělejte si s tím ale hlavu, v tu chvíli budete mít stejně asi jiné priority. Nový budete moci odclonit i tak více než ten stávající. A pokud budete muset odclonit na 2.8 kvuli nedostatku světla, tak to určitě zkuste. Na portréty se stjně používá měkčí kresba 🙂

      LenkaS

  8. Jarka

    Krásný den,
    ještě jsem šťourala v objektivech a našla jsem toto- SIGMA 17-70 mm f/2,8-4 DC OS HSM Contemporary pro Canon EOS. Budu se rozmýšlet mezi tímhle a tím 17-50.Cenově jsou na tom oba podobně. Tamron jsem kvůli hlučnosti motorku vyřadila, myslím že by to vadilo i mně, nejen okolí.Vím, že v normálních podmínkách venku,
    nebo doma by to asi takový problém nebyl.Poprosím o názor, pokud to půjde, který z objektivů Sigma bude mít lepší kresbu, momentálně se bude více hodit na tu svatbu, i když v budoucnu zase budu fotit všechno a ráda.
    Děkuji mockrát Jarka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>