«

»

Jak fotit krajinu

Krajina je odnepaměti jedním z předních oborů fotografie. Mnozí fotografové se specializují pouze na ni a podařilo se jim dosáhnout skutečného mistrovství (nutno říct, že po létech dřiny a sebezapírání). Nepřeháním! Jak fotit krajinu? Odpovědí není pouze mít „dobré oko“, ale jde o to naladit se na dobré světlo a chodit, chodit, chodit. Každý profesionální krajinář chodí s těžkým vybavením včetně stativu. Musí se také dokonale vyznat v technice focení. Ale nezoufejme, není třeba se hned vyrovnat krajinářským mistrům, abychom se mohli těšit z pěkných fotografií přírody. Základní a jednoduché rady pro každého se dozvíte na následujících řádcích.

Kompozice a harmonie prvků v obraze

Kompozice je harmonické uspořádání prvků tak, aby na podvědomé úrovní lahodily oku diváka a vedly ho do obrazu a k co nejdelšímu setrvání v něm. Kompozice je velmi široké téma, proto si o ní můžete přečíst podrobněji v samostatném článku kompozice fotografie.

Základní kompoziční uspořádání

 • Zlatý řez – matematická konstanta, která je od nepaměti považována za vyváženou proporci mezi různými délkami (1:1,618).
 • Třetinová kompozice – významná linie (např. horizont, budova) se nachází v jedné třetině obrazu – ať už dole či nahoře, vlevo nebo vpravo.
 • Pětinová kompozice – významná linie se nachází v jedné pětině obrazu
 • Středová (symetrická) kompozice – nejvýznamnější prvek či linie je umístěn ve středu či dělí fotografii na poloviny
 • Diagonální kompozice– linie probíhá úhlopříčně

  Jak fotit krajinu kompozice

  Jak fotit krajinu – kompozice

Foto: Třetinová kompozice – horizont je v horní třetině. Ukazatel je umístěn zhruba v jedné pětině od okraje fotografie. Travnatý svah je v diagonále a spolu s ubíhající cestou dodávají obrazu dynamiku.

Abychom zaujali diváka, nemusíme se snažit do obrazu umístit co nejvíce prvků a „krásných věcí“. Ba naopak, často je větším uměním zjednodušení scény a o odstranění rušivých prvků.

Jak toho dosáhnout? Často může prospět použití delšího ohniska. Správným orámováním se zbavíme zbytečností blízko okrajů. Nejlepší je ale tak zvaně zoomovat nohama, pokud to jde. Fotografové krajináři se rozhodně nachodí! Obcházejte scénu sem a tam a hledejte nejlepší úhel pohledu!

Ansel Adams krajina

Ansel Adams krajina

Americký krajinář Ansel Adams říkal: „Dobrá fotografie znamená vědět, kam se postavit“.

Orámování a výřez

Častá rada profesionálních fotografů zní – prohlédněte si zamýšlenou kompozici v hledáčku až do samotných krajů ještě než zmáčknete spoušť a zamyslete se:

 • Neruší nějaké zbytečné prvky na okraji záběru celkovou čistotu a harmonii kompozice?
 • „Neřeže“ okraj fotky nevhodně nějaký důležitý prvek?
 • Okraje důležitých linií by se neměly dotýkat těsně okrajů fotek
Fotografie krajiny a kompozice

Fotografie krajiny a kompozice

Foto: Důležité prvky jsou říznuty okrajem fotografie. Většinou je velmi snadné odzoomovat nebo poodstoupit o krok dozadu nebo stranou.


E-kniha-Fotime-venku-small38E-KNIHY: Protože krajina je i mým nejoblíbenějším tématem, sepsala jsem vše, co o jejím zachycení vím do dvou dílů kompletního návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.

Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIH A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Poté během minuty získáte odkaz ke stažení e-knihy v PDF.

189 Kč Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Fotografování krajiny a hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti je významným kreativním nástrojem pro každého fotografa. Je to pole od prvního ostrého bodu po ten poslední. V podrobném článku o hloubce ostrosti jsem vysvětlila, že jak velké je ostré pole záleží na cloně a také ohniskové vzdálenosti.

Krajinné celky se zpravidla fotí s velkou hloubkou ostrosti, což znamená, že použijeme vysoké clonové číslo (například f16). Při použití krátkého (=širokého) ohniska (35 a méně), ale zpravidla nejsou tak velké nároky na clonu. Široké ohnisko samo o sobě zajišťuje poměrně značnou hloubku ostrosti. Přesto ale, pokud potřebujeme proostřit velké rozpětí od popředí až k pozadí, nastavíme na „širokáči“ clonu alespoň 11.

Fotografování krajiny a hloubka ostrosti

Fotografování krajiny a hloubka ostrosti

Foto: ohnisko 17mm, f11.

U krajinných detailů můžeme použít i malou hloubku ostrosti – tedy nižší clonu (f5,6, f2,8…) nejčastěji i delší ohnisko.

Detail v krajinářské fotografii

Detail v krajinářské fotografii

Foto: ohnisko 50mm, f2,8

Světlo v krajině a zlatá hodina

Kdybych měla dát jednu radu na to, jak fotit krajinu, týkala by se určitě světla. Stejně jako pro noční fotografii máme modrou hodinu, tak pro krajinářskou fotografii existuje zlatá hodina. Je to doba, kdy je světlo měkčí, teplejší a stíny zajímavější. A kdy se tedy vypravit na výlet? Nejlépe před východem slunce! Opravdu, fotografování krajiny vyžaduje značné oběti. Naštěstí je tu ale zlatá hodina číslo dvě, která začíná před západem slunce. Je to v podstatě první hodina dne po rozednění a poslední před setměním.

V této době jsou také menší kontrasty mezi stíny a světly, takže dynamický rozsah hraje v náš prospěch.

Nemusíte se ale omezovat pouze na tento čas. Pěkné fotografie mohou vzniknout za různých světelných podmínek i uprostřed dne. Za přispění prostisvětla či zajímavých mraků.

Fotografie Světlo v krajině

Fotografie Světlo v krajině

A pokud se nedá jinak a světlo vám nepřijde zajímavé, zkuste vynechat oblohu a najít jiné zajímavé záběry, popřípadě zkusit makro fotografii! Řešením může být taky černobílá fotografie! Proto není třeba se vyhýbat ani horšímu počasí, jak se můžete dozvědět v e-knize Fotíme venku.

Digitální kompakt a focení krajiny

Režim snímání krajinaDigitální kompakt samozřejmě neposkytuje takovou flexibilitu jako zrcadlovka, ale i přesto jsou kompakty na krajinu docela dobře připraveny. Především disponují poměrně velkou hloubku ostrosti. Všechny kompakty bez rozdílu nabízejí režim krajina, který především vypne blesk a nastaví pokud možno vyšší clonu a tedy větší hloubku ostrosti.

Za pár korun si můžete pořídit i ministativ, který se vám bude hodit na krajinu i noční fotografii.

Čtěte více =====>

Vybavení pro krajinářskou fotografii

Špičková krajinářská fotografie je náročná na vybavení (ostatně co ve fotografii není). Co se týče focení zrcadlovkou, tak kvalitní a světelné objektivy jsou základem, dobrý stativ a řada filtrů jsou nezbytností.

Objektivy

V krajinářské fotografii se uplatňují především širokoúhlé objektivy kolem 20mm, ale kreativní fotograf jistě užije celou škálu ohnisek a objektivů. Světelný objektiv (f 2,8) se vždy hodí, avšak nosíte-li s sebou pokaždé stativ, můžete si vystačit i s menší světelností (f3,5). Profesionálové používají tzv. pevná ohniska (bez zoomového rozsahu) kvůli jejich perfektní ostrosti a celkové kvalitě obrazu od středu až do krajů.

Stativ

Fotografický stativ

Fotografický stativ

Stativ je důležitým pomocníkem při focení krajiny, a to i za denního světla. Jde o dosažení maximální možné ostrosti obrazu, což zvláště při vyšších clonových číslech může být obtížné (vyšší clona prodlužuje čas).

Čtěte více =====>

 • Více o tom, jak dosáhnout ostrosti a které časy udržíte „z ruky“ můžete zjistit v článku Jak fotit ostře.
 • Použití stativu je nezbytné pro Noční fotografii

Obrázek: Levnější typ stativu s radiálními vzpěrami, které neumožňují individuální nastavení jednotlivých nohou a taky focení těsně u země. Klička na plynulý posun souvisí spíše s natáčením videa. Naopak užitečnou součástí stativu je háček na zavěšení zátěže a tedy lepší stabilizace stativu a taky rychloupínací destička, díky které nemusíme znovu a znovu šroubovat aparát na stativ, ale jednoduše jej zacvakneme i s podložkou do stativové hlavy.

Při výběru stativu se především orientujte podle váhy vašeho vybavení – zrcadlovky s nasazeným nejtěžším objektivem. Zároveň se stativem si rovnou pořiďte dálkovou spoušť (kabelovou či bezdrátovou). Kvalitní stativy jsou velmi drahou záležitostí a začít proto můžete i s levnějšími „videostativy“ (např. Velbon). Pořád ale platí, že stativ musí být konstruován na váhu vašeho vybavení, jinak vám moc neposlouží. Pokud neváháte investovat mnoho tisíc, pořiďte si karbonový stativ s kvalitní kulovou hlavou, která zajistí plynulé pohyby fotoaparátu do všech směrů (např. Gitzo, Manfrotto).

Fotografování krajiny a filtry

Cirkulární polarizační filtr

Nezbytnou pomůckou, jak dobře fotit krajinu pro pokročilejší fotografy, jsou fotografické filtry. Jako první doporučím koupit si cirkulární polarizační filtr (CPL), který nám pomůže odstranit odlesky od lesklých ploch, saturuje barvy, na nebi nechá vystoupit bílé mraky oproti modré obloze. Nefunguje vždy, ale v závislosti na typu a úhlu světla, ale jeho efekt je nenapodobitelný v počítači a k jeho použití budete potřebovat objektiv s předním závitem.

Jak fotit krajinu - bez filtru

Jak fotit krajinu – bez filtru

Foto: Tento snímek je vyfocený bez použití polarizačního filtru. Obloha je příliš světlá, což způsobilo ztmavení dolní části fotky. Clona f9, 1/160s, ISO 200.

Jak fotit krajinu s polarizačním filtrem

Jak fotit krajinu s polarizačním filtrem

Foto: Polarizační filtr pomohl saturovat barvy, ztmavit oblohu a rozsvítit mraky. Fotografie vypadá tonálně vyváženějí než předchozí snímek. Clona f9, 1/125s, ISO 200.

Typické mráčky vykreslené s pomocí CPL na sytě modré obloze jsou vidět na první fotografii tohoto článku.

Šedý přechodový filtr

šedé přechodové filtry

šedé přechodové filtry

Jako další se vám bude hodit šedý přechodový filtr. Jeho tmavá polovina vyrovnává kontrast světlé oblohy oproti tmavší zemi a tím také saturuje barvy. Fotografie je tonálně vyrovnanější a sytější. Existuje několik stupňů tmavosti, doporučuji ND 8.

Vlevo na obrázku vidíte sadu filtrů s nástavcem, díky kterému lze filtry použít na různé objektivy.

Tip: Jak fotit krajinu s tímto filtrem? Přechod přizpůsobte horizontu – ať už je vodorovný nebo šikmý. Pokud z horizontu vystupují výrazné prvky jako stromy nebo hory, není jeho použití zpravidla vhodné.

Jak fotit krajinu - bez filtru

Jak fotit krajinu – bez filtru

Foto: Vpravo bez filtru. Pro porovnání se podívejte na fotografii dole, která byla požízena s šedým přechodovým filtrem ND8 Cokin s měkkým přechodem. Cokin jsou filtry s velmi příznivou cenou pro amatéry. Profesionálové pak používají velmi kvalitní (a extrémně drahé) filtry Lee. Clona f8, 1/125s, ISO 200.

Na trhu se také nabízí mnoho různých barevných a efektových filtrů. Použití tabákového filtru můžete vidět v cestopise o Azorských ostrovech. Jejich použití záleží ale na vkusu každého z vás. Každopádně řiďte se úslovím dobrého po málu.

Jak fotit krajinu - šedý přechodový filtr

Jak fotit krajinu – šedý přechodový filtr

Foto: Použití filtru je sotva poznat a jeho účinek bývá subtilní, ale přesto významný pro lepší tonální vyváženost fotografie. Možná namítnete, že by se dal použít i polarizační filtr, ale ne všechny světelné podmínky jsou vhodné pro tento filtr. Efekt šedého přechoďáku lze napodobit v počítači.

Úpravy v počítači. Ano či ne?

Průkopník a otec krajinářské fotografie Ansel Adams byl znám pečlivou prací v temné komoře, kde trpělivě nadržoval a vykrýval části fotografie, u nichž potřeboval změnit tonalitu. Tuto techniku známe z Photoshopu jako dodging and burning (zesvětlí či ztmaví určitá místa). V barevné fotografii to bylo až do nástupu digitální fotografie obtížné. Nyní jsou většinou fotografů brány úpravy fotek v počítači jako samozřejmé pokračování tvůrčího procesu. Není třeba se zříkat nástrojů, které byly dříve v temné komoře stejně k dispozici. Pravdou ale je, že přednost by měla mít vždy spíše trpělivá práce na místě, než spoléhání se na počítač.

Osobně jsem v minulosti fotila na diapozitivy Kodak Elitechrom, kde byla neuvěřitelná saturace barev běžná. Toho nyní s RAW formátem dosáhnu jen stěží. Řadím se tedy mezi fotografy kteří počítač vidí jako součást kreativního procesu, ale na druhou stranu nechci za žádnou cenu měnit realitu pomocí koláží, klonování a podobně. To ponechejme grafikům a reklamě. Krajina je ostatně dokonalá taková, jaká je, a pokud se nám naše fotografie nepovedla, nezbude nám, než si příště zkrátka „stoupnout jinam“.

Studujte díla mistrů

Prohlédněte si fotografie předních krajinářů, abyste zjistili, co vše je možné vyfotit a jak úchvatná místa na naší planetě existují. Ansela Adamse jsem zmiňovala, v českých krajinářů vynikl v minulosti Josef Sudek, v současnosti pak Ladislav Kamarád. Zahraničních fotografů jsou minimálně desítky, kteří by stáli za pozornost, tak uvedu jen Moose Petersona či Johna Shaw. A jaký je váš oblíbený krajinář? Napište nám to do komentáře!

Na našem webu naleznete mnoho fotografií krajiny a užitečných rad a tipů k tomu, jak fotit krajinu v rubrice Fotogalerie. Také v rubrice tapety na Facebook si můžete stáhnout fotografie krajiny na váš FB profil.

Prohlédněte si =====>

Sdílejte článek na Facebooku. Stačí jeden klik!

5 comments

Skip to comment form

 1. Jakub Hejda

  Často čítám, že radiální vzpěry u stativu jsou jeho velkou nevýhodou, protože nemůžeme nastavit každou nohu jinak. To je samozřejmě pravda. A že jsou hlavně u levnějších stativů atp…

  Stativ je ale díky nim mnohem stabilnější.
  A o to jde především.
  Jak tuto stabilitu doženete bez použití vzpěr?
  Není stativ s radiální vzpěrou vždy stabilnější než ten bez ní?

  Díky za radu

 2. Marek

  Zajimavý článok a veľmi poučný :)
  btw. dostal sa mi do rúk objektív Sigma 17-35mm f/2.8-4 EX DG ASP HSM, aká može byť jeho reálna terajšia hodnota ?

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   Děkuji. Bohužel o ceně nemám představu. Zkuste se podívat po Internetu na bazarové nabídky.

 3. Zuzana

  Ahoj,
  pekny clanok, dakujem za rady. K tej uprave v pocitaci, mne sa strasne pacia fotky HDR (viem, ze to vyzera pri podaktorych neprirodzene, ale proste sa mi to paci :) :) No a mam aj tip: http://www.photovia.sk/foto-kurzy-zadarmo/epizoda-15-pseudo-hdr-efekt-v-lightroome
  Mam otazku, ze pri fotografovani mora v akom pomere by mala byt voda, obloha, pevniva? a aky filter pouzit?

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   díky za tip. o HDR, o tom jak fotit moře a krajinu i o filtrech mluvím v e-knize Jak fotit venku. Kompozici bych pro začátek zvolila třetinovou. Oblohy jednu třetinu, zbytku dvě třetiny, ale záleží, na co chcete dát důraz.
   A filtry – záleží jakého efektu chcete dosáhnout. Pokud chcete rozmazat vodu, tak šedý neutrální filtr na prodloužení času (viz Jak fotit pohyb).
   Hezký den,

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>