«

»

Jak správně čistit fotoaparát a objektiv

Znáte to, když vybalíte ten krásný naleštěný kousek elektroniky z krabice, vše voní novotou, lesklé plochy se lesknou, černá je opravdu černá. Dáváte si stejně jako já předsevzetí, že se tentokrát opravdu budete snažit udržet vše v perfektním stavu až navěky? Jak dlouho trvá, než se na těle objeví první smítko prachu? Pár minut… A první kapička nebo otisk pstu? Pár hodin? A první škrábanec? Brrr, raději nemluvit. Od toho posledního vám nepomůžu, ale zato vám poradím, jak správně vyčistit fotoaparát a objektiv a vrátit tak zašlý lesk vašim fotografiím!

Obsah

Test: Kdy čistit?

Pokud nemáte fotoaparát netečně zavřený měsíce ve skříni, tak jsou prach, zaschlé kapičky vody nebo mastnota do značné míry nevyhnutelnou součástí fotografova života. I když není třeba neustále leštit objektivy a odstraňovat každé smítko prachu, neměli bychom dopustit, aby nečistota ovlivnila kvalitu fotografií. Pokud ve snímcích vídáte černé tečky od prachu nebo máte na filtrech mléčný povlak, je nejvyšší čas na důkladnou očistu. V článku se budeme zabývat zejména správným čištěním zrcadlovky a jejího příslušenství, i když pokud chcete vyleštit také svůj kompakt, tak se pár nápadů najde i pro vás.

Nečistoty ve snímku

Foto: Některé tečky jsou zřetelné na první pohled, jiné až při důkladném zkoumání. Nicméně z jejich počtu soudím, že zde nastala ta správná doba na čištění už hódně dávno. (Klikněte pro zvětšení).

Pokud už je pozdě, budete muset přistoupit k úpravám fotek a černé tečky zpětně vyretušovat.

=====> Čtěte dále:

Úroveň znečištění vašeho přístroje si můžete ověřit nejen pohledem na „skla“ objektivů, filtrů apod., ale i pomocí jednoduchého testu:

V režimu A (Av) nastavte na fotoaparátu vysoké clonové číslo, např f22, vypněte autofokus a zaostřete na nekonečno. Namiřte fotoaparát na světlou čistou plochu (zeď) a zmáčkněte spoušť. A spoušť JE na světě! Pokud ano, potřebujete zjistit, zda jde o spoušť na digitálním čipu nebo na objektivu. To si nejlépe ověříte pomocí testu s druhým objektivem (ano, pokud se vám objevuje nečistota i poté stále na stejném místě, je na vině tělo zrcadlovky, pokud tečky zmizely nebo se objevily jinde, půjde jistě o znečištění objektivu).

Tak co, našli jste na vašem testovacím snímku/snímcích černé tečky? Ať už je na vině senzor nebo objektiv, vše o čištění fototechniky se dozvíte na následujících řádcích.

Jak je to správně?

Čím a jak správně čistit? Vystačíme si s rukávem trička nebo s papírky, které používáme na brýle? Stačí nám na čočku dýchnout a je to? Přestože se všichni fotografové a odborníci na jednom správném postupu neshodnou, nejspíš tušíte, že výše zmíněné způsoby čištění asi správné nebudou. Správné čištění je bezpečné čištění a proto bude zapotřebí vybavit se alespoň pár základními pomůckami, které nenapáchají více škody než užitku.

Osobní zkušenost: Jaké pomůcky na čištění?

Koupě levné bezejmenné sady na čištění nemusí být zrovna výhrou. Na to si vzpomenete, až budete mazat čistící tekutinu po objektivu a ne a ne ji „mikrovláknovou“ utěrkou rozleštit. Místo levných sad doporučuji koupit raději pár pomůcek zvlášť (anebo si připlatit za sadu ověřených prostředků pro čištění od renomovaných firem).

Zkusit můžete velký e-shop Megapixel, který nabízí hotové sady kvalitních výrobků na čištění nebo jednotlivé pomůcky, ale i čištění senzoru.

Čištění fotoaparátu pomůcky

Foto: Na snímku můžete vidět výbavu, kterou k čištění používám já a kterou v článku popisuji.

Balonek – malinký balonek = malá síla vzduchu, větší balonek = větší síla vzduchu. Miniverze balonků nejsou moc účinné a já doporučuji ty větší (viz. foto výše). Profesionální balonky (např. Eyelead) mají prachový filtr nasátého vzduchu, ale já jsem do takového luxusu zatím nešla a mám jeden zcela obyčený.

Mikrovláknová utěrka – kde je fotoaparát, tam by měla být i mikrovláknová utěrka, spousta utěrek :). Dobré mikrovlákno nejen, že nepouští chlupy, ale také absorbuje mastnotu a s pomocí kapaliny dobře čistí povrch optiky. Pozná se mimo jiné i tak, že po skle neklouže zcela hladce, ale spíše drhne – zejména je-li sklo zašpiněné. Je to pro čištění klíčová pomůcka, proto jsem sáhla po značkové utěrce Rodenstock. Překvapením bylo, že na omak stejnou utěrku jsem dostala zdarma v optice k brýlím (od výrobce brýlových čoček Essilor). Investice 60,-Kč za Rodenstock byla nicméně zanedbatelná a není třeba jí litovat. Vždyť čím více utěrek po kapsách brašny, tím lépe!

Lenspen – novinka doby nedávno minulé, která sestává ze štětečku na jedné straně a z leštící plošky na té druhé. Také jsem si ho kdysi pořídila. Názory na tuto pomůcku se liší a někteří konzervativci se použití oné leštící plošky brání s tím, že to není zcela bezpečné a může to vést k poškrábání skla. Já mám zato, že zbavit se snadno a rychle nějaké té zaschlé kapičky od vody, zejména na cestách, nemusí být rovnou hazard. Nicméně v klidu domova se přikláním k použití jiných metod (viz. odstavec o čištění objektivu). Ale štětečková část lenspenu je mi častým pomocníkem. Ono vzít si do ruky foťák a s láskou jej omést od prachu, je přeci potěšení 🙂

Co naopak nepoužívám vůbec, jsou papírky na optiku. Nepřijdou mi ani pohodlné na použití, ani bezpečné a vhodné.

Čistící kapalina – čistících kapalin je na trhu mnoho. Ta správná musí rozpustit mastnoty, nezanechávat stopy po rozleštění a být bezpečná pro povrchové antireflexní vrstvy a barviva filtrů a čoček. Renomovaní výrobci filtrů a specializovaných čistících prostředků jsou například B+W, Eyelead, Kinetronics, Zeiss nebo Lee. Tu poslední jsem si pořídila já z důvodu tvrzení výrobce, že nerozpouští barviva přechodových filtrů. Přiznám se, že po jejím použití jsem s překvapením na hadříku lehké zbarvení od barvy filtrů našla! Nechci vidět, jak by barevné filtry vypadaly po pár měsících čištění jinou kapalinou. (Barevné filtry se nicméně už tolik nepoužívají, takže nejspíše nebudete řešit stejný problém jako já a můžete být při vybírání čistící kapaliny benevolentnější).

Adhezivní hmoty – přilnavé hmoty různého charakteru a použití patří k pokročilým čistícím prostředkům. Do této kategorie je zařazuji proto, že jsem se sama k jejich použití dostala až teprve nedávno, po mnoha letech s fotoaparátem v ruce. O jaké hmoty se jedná a na co kterou použít, se dozvíte dále v článku, stejně jako o všech dalších výše zmíněných prostředcích. Pusťme se do toho!

Bezpečný postup čištění optiky

Nekontaktní čištění nejdříve!

Samozřejmým a logickým postupem je začít s čištěním pomocí balonku a proudu vzduchu, tedy nekontaktně. Před čištěním každé části vaší fotovýbavy ji nejprve důkladně ofoukněte, abyste ji zbavili pevných částic, které hrozí následným poškrábáním skel. Poté můžete zapojit i jemný šteteček lenspenu. Tento postup je pro čištění veškeré techniky a příslušenství stejný. Lišit se budou postupy a pomůcky až nyní.

Čištění objektivů a filtrů

Jak čistit objektivy

Foto: Na obrázku vidíte, že tělo fotoaparátu je zakryté. Stejně dobře se dá zakrýt druhým objektivem. Krytka vpravo dole slouží k zakrytí zadní čočky objektivu. Pokud čistíte čočku přední a nemáte objektiv na těle foťáku, určitě ji nasaďte!

Samotné čištění je snadné. Na mikrovláknovou utěrku naneste pár kapek čistící kapaliny a vyčistěte postupně všechna skla, až na nich nezůstanou žádné mastné skvrny, kapky a podobně. I zde platí, že je nejprve nutné vše ofouknout balonkem a případně i oprášit štětečkem, než začnete čistit utěrkou. Dobrá čistící kapalina se rychle vypaří a nezanechá šmouhy. Dobrá mikrovláknová uterka se zase pozná tak, že kapalinu okamžitě vsaje.

Zapeklitý hledáček

Nečistoty na hledáčku se sice ve snímku neprojeví, nicméně právě hledáček je podle mé zkušenosti tím prvním, co se při používání zašpiní a proto jsem hledala způsob, jak jej účinně a šetrně vrátit do původního „průhledného“ stavu.

Jak čistit hledáček zrcadlovky

K vyčištění hledáčku jsem použila tampon do uší, který jsem obalila mikrovláknovou utěrkou. Ta na rozdíl od tamponu nepouští chlupy, ale naopak nečistoty absorbuje. Na tuto improvizovanou „špachtličku“ jsem nanesla kapku čistící kapaliny a lesk byl na světě. Poté jsem ještě pomocí adhezivního „ťupátka“ dočistila kraje hledáčku a vida, zase se přes něj dá normálně koukat.

Čištění hledáčku

Foto: „Ťupátko“ je ve skutečnosti adhezivní hmota SpeckGrabber od firmy Kinetronics a stojí něco přes 200,-Kč. Je to taková třešnička na dortu a dá se obejít samozřejmě i bez něj.

Čištění fotoaparátu zevnitř

Automatické čištění senzoru

Po vyčištění všech objektivů doporučuji zopakovat test na nečistoty. Pokud se ve snímku stále vyskytují, bude na vině nejspíše čip.

Nejprve proto spusťte automatické čištění čipu bez odkrytí vnitřku fotoaparátu. Při nasazeném objektivu najděte v menu aktivaci čištění senzoru. Snad všechny zrcadlovky jej mají k dispozici a nemělo by být těžké jej najít, nebo sáhněte po manuálu. Některé modely jej mají automaticky aktivované při zapnutí/vypnutí a v menu proto chybí. Tato funkce spustí jemné vibrace na senzoru a odvibruje případné prachové částice z jeho povrchu. Toto čištění ale není vždy dostačující. Jeho účinnost si nicméně opět vyzkoušejte na testu se zdí.

Pokud se ve snímku stále objevuje urputné smítko prachu, pokračujte v čištění komory foťáku: Sejměte objektiv a uvidíte zrcátko. Na to pozor! Je to velmi křehké zařízení, kterého se není radno dotýkat. Jeho leštěním byste ostatně ani ničeho nedosáhli, protože se nepromítá do čistoty snímku. Proto jen komoru důkladně vyfoukejte následujícím způsobem: Lehněte si s fotoaparátem nad hlavou, aby bajonet s otvorem směřoval dolů a abyste tak zamezili usedání prachu. Pak vezměte balónek a foukejte dovnitř. A nyní přichází čas podívat se do „prostoru za zrcadlem“.

Jak vyčistit síň za zrcadlem

Abyste mohli odkrýt poklad za zrcadlem – to nejcennější, co ve foťáku je – tedy digitální čip, musíte opět do menu. Hledejte položku ve smyslu odklopení zrcátka pro čištění snímače nebo manuální čištění senzoru.

Až tedy sejmete objektiv a odklopíte zrcátko, proveďte stejný postup foukání, jaký je popsán výše – nad hlavou otvorem dolů.

Čištění digitálního senzoru

Foto: Obrázek odklopeného zrcátka a pokladu, který se nachází za ním – digitálního senzoru. Při foukání do komory si lehněte a tělo foťáku obraťte hlavou dolů, aby prachové částice mohly vypadnout ven.

Doufám, že poslední zkušební snímek už bude bez nečistot! Někdy ale ani všechny výše popsané postupy nestačí. Proto výrobci čistících fotografických pomůcek vynalézají různá důmyslná udělátka, pomocí kterých vyčistíte senzor i od těch urputně se držících smítek a jiných nečistot. Začátečníkům doporučuji vydat se spíše do servisu a za pár stovek si nechat senzor vyčistit tam, nicméně pro úplnost bych chtěla ještě popsat i další možnosti čištění digitálního čipu.

Tip: Před samotným čištěním čipu jej prozkoumejte pod světlem a lupou. Třeba nejdete to jediné smítko, které pomocí SpeckGrabberu odstraníte a nebudete muset kupovat další dražší pomůcky. Nebezpečí tohoto postupu je ale nachytání ještě více prachu během zdlouhavého prohlížení.

Na čištění čipu existují tyto pomůcky:

1) Vakuová odsávačka, kterou nabízí firma Green Clean. Toto čištění je vhodné na pevné nečistoty.

2) Kontaktní suchá cesta – pomocí adhezivních hmot, jako je zmíněný SpeckGrabber či Eyelead SCK-1, což je větši adhezivní kostka (viz. obrázek níže), kterou postupně „otisknete“ po celém senzoru a následně ji očistíte pomocí ještě adhezivnějších papírků. Také tento způsob se hodí na pevné nečistoty.

Čištění senzoru

3) Někteří odvážlivci mají nervy na to, aby se pustili do čištění senzoru mokrou cestou – tedy pomocí speciální čistící kapaliny (nikoli té, která je určená na objektivy a filtry!) a čistících tamponů (rovněž pouze k tomu určených). Sama k tomu zatím nechci přistoupit a ani jsem k tomu nenašla důvod. Tento způsob čištění je totiž určen hlavně na mastné skvrky a mapy. K tomu účelu se prodává řada sad a pomůcek, například zde:

Nebo zde: Heureka.cz – pomůcky na čištění

Čištění fotoaparátu zvenku

Na závěr je ještě potřeba dodat fotoaparátu ten skutečný lesk, nemyslíte? Tělo fotoaparátu můžete otřít lehce navlhčeným hadříkem, se kterým se ale nedostanete do všech škvír a mezi všechny čudlíky a kolečka. Na to je expert hmota Cyber Clean, kterou stačí natlačit na povrch těla foťáku (nebo klávesnice počítače) a poté odlepit. Rozdíl je patrný ihned a navíc je tato hmota i antibakteriální. Ale abych se přiznala, podruhé si ji už nepořídím. Raději tělo foťáku očistím jen hadříkem.

Čištění těla fotoaparátu

Foto: Čištění těla zrcadlovky pomocí Cyber Clean hmoty.

Pár tipů pro prevenci

Nejlepší čištění je žádné čištění? I když možná závidíme majitelům kompaktů, tak vyhnout se občasné očistě zrcadlovek není prostě reálné.

Mám pro vás proto pár rad na závěr, jak ho alespoň učinit co nejméně častým:

 1. Vyměňujte objektivy s fotoaparátem zamířeným dolů, abyste minimalizovali šanci vniknutí prachu.
 2. Věnujte pozornost vaší fotobrašně a občas ji vysajte.
 3. Na zadní displej si pořiďte ochranné sklíčko nebo folii, pokud chcete minimalizovat riziko poškrábání.
 4. Používejte sluneční clonu nejen jako ochranu proti světlu, ale i proti poškození a zašpinění objektivu.

A teď už víte úplně vše! Tentokrát vám tedy popřeji hlavně čisté snímky!

Vaše LenkaS

P.S. A když už jsme u té čistoty. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 ===> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

29 comments

Skip to comment form

 1. Ferry

  Dobrý den Lenko, děkuji Vám za další příjemný článek, který jsem přečetl jedním dechem. I já Vám přeji čisté fotky a příjemné chvíle strávené u focení. František

  1. LenkaS

   Dobrý den Františku!
   Tak to jste první čtenář článku! 🙂

   Díky, jsem ráda, že i tak technické čtení může být „příjemné“ 🙂

   LenkaS

 2. Michal Souček

  Naprosto úžasně zpracovanej článek!!! DĚKUJI!!

  1. LenkaS

   Díky Michale!

   LenkaS

 3. Jirka

  Dobrý den, z vlastní „hloupé“ zkušenosti bych rád upozornil dát si pozor při čištění na matnici. Pokud na ní něco je raději nečistit anebo velmi opatrně.

  1. LenkaS

   Děkuji Jiří za velmi užitečný komentář.

   Matnice (pro ostatní čtenáře zopakuji a dovysvětlím Váš komentář) je část nad zrcátkem, skrze kterou se díváme a díky zrcátku se na ni promítá obraz z objektivu. Jakákoliv nečistota na ní se projeví v hledáčku, ale nikoliv ve snímku. Takže buď čistit jen foukáním, nebo v servisu anebo ji prostě nechat, protože nečistoty na ní nám ve snímcích nevadí.

   LenkaS

 4. Jitka Valentová

  Bezva rady a opět parádně zpracovaný článek. Zrovna se mi hodí,vrátila jsem se z Thajska a zrcadlovka celá špinavá díky tomu,ze jsem ho všude tahala, i na pláž , takže díky za super rady!!

 5. Lípa

  Díky za rady.
  Klidný den

 6. Veronika

  Dobrý večer, dneska během fotografování jsem zaregistrovala v pravém horním rohu skvrnu, která tmavla a zvětšovala se při použití zoomu. Prý je to skvrna na objektivu. Mám kompakt značky Samsung a nebyl nikde ve vlhku, takže nevím, co to přesně mohlo způsobit. Poradíte mi? Předem děkuji za odpověď. Veronika

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   pokud se skvrna zvětšuje při zoomování, tak je to asi správný předpoklad. Jak se tam skvrna dostala je už asi těžko soudit. Podívejte se, jak moc se to projevuje na fotkách a jak moc vám to vadí, no a pak hurá do servisu. 🙁

   LenkaS

 7. Libor

  Dobrý den, prosím o informaci k čemu slouží oleofobní vrstva na objektivu. Koupil jsem použitý fotoaparát a bohužel měl špinavý objektiv. Mastnota, skvrny, kapky a na fotkách byla vidět poměrně větší rozmazaná skvrna. Jelikož jsem si toho všiml až na dovolené, tak mi nezbylo než si poradit nějak sám (upřesním, že se nejedná o žádný drahý kompakt). Objektiv jsem vyčistil za pomocí pitné vody, kterou jsem nanesl na vatovou tyčinku. Nechal chvilku uschnout a vlhkou (ne mokrou) vatovou tyčinkou jsem objektiv jemně vyčistil. Když byla vatová tyčinka téměř suchá, ještě jsem objektiv jemně tyčinkou vyleštil aby voda nezanechala skvrny. Objektiv vypadá jako nový ale samozřejmě oleofobní vrstva zmizela. Můžete mi prosím upřesnit jaký účel plní tato oleofobní vrstva na objektivu? (domnívám se, že plní funkci jakéhosi filtru proti slunci) Je nějaký postup jak jí opět nanést? A co říkáte na můj nouzový systém čištění?

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   podle mne by se takto snadno neměla rozpustit jakákoliv ochranná vrstva objektivu, zvláště při čištění vodou. Jak vlastně víte, že zmizela? Jinak oleofobní a hydrofobní vrstvy slouží jako prevence ulpívání nečistot a ke snadnému čištění. Jsou na brýlích, telefonech a tabletech, které neustále také leštíme. Pochybuji, že byste je jedním čištěním odstranil. Nicméně nejsem expert, takže se můžete jít ještě přeptat na názor do optiky nebo prodejny fotoaparátů.

   LenkaS

   1. Libor

    Dobrý den,
    soudím podle toho, že když se aktuálně podívám, tak jí na objektivu nevidím. (objektiv je průhledný bez takové duhové barvy kterou měl předtím) Tuto „duhovou“ vrstvu jsem viděl snad na každém objektivu u digitálního kompaktu. Pokud plní funkci kterou jste zmínila, tak by vše mělo být v pořádku. Myslel jsem, že tyto vrstvy mají u fotoaparátů na objektivu hlubší význam (třeba to zmíněné slunce). U telefonů co se objektivu (sklíčka) týče, tak tu „duhovou“ vrstvu co jsem si stihl všimnout má jak který mobilní fotoaparát. Libor

 8. Aleš

  Kapitolu „Čištění fotoaparátu zvenku“ bych spojil s „čištění objektivu zvenku“ a jako celek posunul na první místo, ještě než objektiv a tělo od sebe oddělíme, jako startovací proces v čištění celé fotografické techniky, aby nějaké smetí, co se natěšené venku drží jako klíště, čekajíc, až dojde k oddělení a hop, skočí do fotoaparátu nebo objektivu za svými kamarády!

  Možná banalita, ale i při výměnách objektivů by se měl aspoň prostor kolem bajonetu balonkem ofouknout, samozřejmě nejlépe celé tělo i s objektivem, vše v rámci prevence předvídavosti neudělat si ještě větší problémy než je s prachem máme. Ostatně když se v bytě v relativní čistotě a bezvětří každý podívá proti sluníčku, to množství levitujícího prachu nás musí vyděsit a teď si v tom čistěte komoru se snímačem!!

  Snímač čistit nejlépe doma v hluboké noci, kdy vše co víří prach spí nebo se nepoužívá, mírná vlhkost prach z okolí srazí k zemi, naopak nadbytečné sucho ho drží ve vzduchu lépe než ve vakuu.

  Kdo si na čištění snímače, který je utopený hluboko v černém těle zrcadlovky (DX čip) netroufá, svěřte tuto činnost odborníkům a raději si ji zaplaťte, ale i zde pozor, jsou odborníci a „odborníci“, „vidlák“ Pepa od vedle může být oboje, ale i nemusí, což poškrábanému snímači nevysvětlíte!! (Běžte do Škody, Megapixelu, Antiku,…)

  1. LenkaS

   Ano souhlasím, dokonce to nestojí až tak moc (od 300,-Kč myslím).

   Díky za postřehy!

   Lenka

 9. Petr

  Dobrý den. Včera mě došel nový-starý objektiv pevné sklo 35mm,M42 k mému Pentax K-50.Jak tak sedím v dílně,napadlo mě-sundám objektiv a podívu se do něj.Otevřel jsem si clonu a proti světlu-hrůza.Spousta smítek a černé tečky.Tak jsem ho vzal,šel k rozvodu vzduchu,vzal vzduchovou pistoli a začal foukat.Tlak vzduchu obrovský,foukal jsem kolem kroužků,zepředu,zazadu.Pak se podívu do objektivu a a on absolutně čistý.Jen číré skla.Balonek je hračka,asi.Nyní mám jen tři černé tečky,pokud se podívu do hledáčku,bez objektivu.Na matnici to není,když pohybuji okem,černé body se vůči ní nepatrně pohybují.Na bílém papíře ani foto nic.Mám povolit ty dva šroubky v hledáčku a mrknout se tam?Díky za článek,dost dobrý.S pozdravem Petr.

  1. LenkaS

   Je vidět, že jste zručný. Já bych si na šroubování fotoaparátu netroufla 🙂
   Nevím, kde by mohly ty tři tečky být.

   LenkaS

  2. Štěpán

   Mám nejspíš stejný problém. Na fotkách nic ale v hledáčku mám černé tečky. Dejte vědět jak jste postupoval.
   Děkuji

 10. Štěpán

  Zdravím mám takový problém s bordelem a nevím jak na to. Na fotkách není zřetelný, ale v hledáčku ho vidim, předpokládám že se nachází na zrcadle? Mám tedy nejspíš oddělat objektiv a ofouknout balonkem?

  Děkuji za radu.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   vyfoukat komoru balonkem můžete vždycky, stejně jako vyčistit sklíčko hledáčku.
   Pokud se nic nezmění, může být prach na matnici. S tím sám nic nenaděláte. V servisu vás hádám pošlou domů, protože na fotce se to nezobrazí. Můžete je zkusit přemluvit k čištění, ale nevím, jestli se to dělá… Taky mám jednu tečku v hledáčku. S tím se člověk musí naučit žít 🙂

   Pokud má někdo větší zkušenosti, jak na to, dejte vědět.

   LenkaS

 11. Andy

  Dobrý den, neporadila byste mi kde seženu čistící kapalinu. Našla jsem na internetu jen jednu jedinou za nekřesťanské peníze. Kdyby bylo možné sdílet odkaz byla bych mooooc ráda.
  Děkuji

 12. Petra

  Dobrý den,

  mám nově pořízenou zrcadlovku a spolu s ní jsem obdržela LENSPEN na čištění objektivu. Z jedné strany je štěteček, z druhé strany taková lštící ploška. Venku mi na objektiv spadlo pár kapek vody, chtěla jsem to z objektivu vysušit a použila jsem tu leštcí plošku, ale zanechalo to ještě větší šmouhy, tak jsem tím přejel po ruce a nechalo mi to na ruce takový černý film. Je to takto v pořádku? Lekla jsem se, jestli jsem si nezničila objektiv. Nakonec jsem tu šmouhu odstranila štětečkem, ale pořád mi vrtá hlavou, zda jsem nenarušila sklo objektivu a jestli LENSPEN není vadný.

  Děkuji za odpověď.
  Petra

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   to by mělo být v pořádku. Na té leštící plošce je totiž grafit – tuha. Takže nic se nezničilo. Jen ho nepoužívejte namokro. Nejprve trochu vysušit hadříkem a pak leštit.

   LenkaS

 13. Josef Hlavnička

  Dobrý den, prosím o radu, jak očistit zvenku lepavá dvířka u Nikonu F70. Díky Josef H.

  1. LenkaS

   Já bych na to vzala vlhký hadřík… Ovšem pokud to pustí vodou. Záleží, od čeho jsou ulepená.

   LenkaS

  2. Hans

   Pokud jde o lepivý grip, můžete ho zkusit omýt Isopropanolem.

   1. Tomáš

    Také mám ulepený grip. Jak a kde se sežene Isopropanol? Případně jaký to je komerční výrobek, který ho obsahuje?
    děkuji Tomáš

    1. LenkaS

     Tak to bohužel netuším, zadala bych to do vyhledávače.

     lenka

 14. Anet

  Dobrý den,
  mnohokrát Vám děkuji za tento článek, moc mi pomohl!

  Jsem fotograf amatér, digitální zrcadlovku mám od listopadu, předtím jen kompakt. Všimla jsem si jedné skvrny, která s výměnou objektivů nemizela a tak jsem se do čištění pustila sama a celé jsem to pokazila (prach). Když jsem v zoufalosti narazila na Váš článek, s radostí jsem vyhledala v mém Canonu ruční čištění a světe div se! Na snímcích už žádné nečistoty a radost se dostavila. Moc Vám děkuji, jistě si na Vás vzpomenu při každém čištění. 🙂

  S pozdravem a přáním dobrého světla, Anet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>