«

»

Kde fotit jaro? Tipy na nejhezčí rozkvetlé fotolokality

Kam vyrazit na jaře za těmi nejkrásnějšími fotkami? Jakmile se venku oteplí a slunečné dny začnou převládat nad těmi zamračenými a šedivými, začínám chystat fotovýbavu a přemýšlet, kam letos vyrazím fotit kvetoucí přírodu.

Tato vzácná nádhera dostupná jen pár týdnů v roce může stát modelem pro ty nejpěknější krajinářské fotografické úlovky. Anebo vezměte své blízké a vyražte fotit portréty pod rozkvetlou třešeň.

Obsah

Petřín

Mimopražští mi snad odpustí, že už tak prominentní Praha u mne vyhrává v pomyslné soutěži o nejkrásnější jarní lokaci. Když začnou ty tisícovky stromů v Petřínských sadech kvést a místo nebe se objeví záplava bílých květů, vytvoří to scenérii hotové rajské zahrady: Fotogalerie – jarní Praha.

Nejraději fotím pražské památky na pozadí rozkvetlých stromů, hraji si s kompozicí a hloubkou ostrosti.

Rozkvetlý Petřín s Hradčany

Foceno 20.4.2015

Kdy vyrazit?

Během dubna začínají kvést ovocné stromy, které kvetou až do května. Na detailech větviček a jednotlivých květů se vyřádí milovníci makra a detailů.

Kvetoucí strom na Petříně

Foceno 20.4.2015

Petřínský svah je orientován na východ, proto se v pozdějším odpoledni dostává do stínu. Dopoledne budou stromy sice pěkně nasvícené, avšak při focení panorama Prahy vám bude svítit slunce proti objektivu. Ideálním časem je tedy odpoledne, dokud slunce svítí ještě na celý svah. V tu chvíli lze fotit stromy i Prahu zároveň, protože obojí je nasvíceno stejně intenzivně a nevzniká problém vysokého kontrastu jasů a stínů.

Ve chvíli, kdy slunce zapadne a stromy jsou již ve stínu se vaše pozornost může přesunout na panorama Prahy, které se pomalu halí do zlatooranžového světla zlaté hodiny – před západem slunce.

Praha - Petřín ve zlaté hodin

Foceno 22.4.2015

Český Krumlov

Další lokace, ne nepodobná té přechozí, je skvostem jižních Čech – Český Krumlov. Stejně jako Praha, i v Krumlově se snoubí starobylá architektura s rozkvetlou přírodou v přilehlých zahradách.

Hned u zámku je na jaře kvetoucí sad a zámecké zahrady samotné taky stojí za návštěvu.

Český Krumlov-jaro

Foceno 9.5.2010

Bylo by škoda ale nezachytit spolu s kvetoucími stromy i některou z UNESCO památek.

Český Krumlov - zámek

Foceno 9.5.2010

Kdy vyrazit?

Fotografie výše jsou foceny 9.5. ale ovocné a okrasné stromy kvetou už od dubna. Stačí si vybrat víkend se slunečným počasím, ve které barevný Krumlov krásně vynikne. Nezapomeňte na polarizační filtr.

Průhonice

Průhonický zámecký park u Prahy rozkvétá již v dubnu. Jako první vás hned od vchodu uvítají ohromné magnólie na pozadí s krásným zámkem. Chloubou parku jsou však především rododendrony – kvetou hlavně v druhé půlce května – kalendář kvetení Průhonic.

Donedávna jsem nevěděla, že v Průhonicích jsou hned dvě skvostné zahrady. O zámeckém parku jsem věděla, ale mojí pozornosti dlouho unikala Dendrologická zahradahttp://dendrologickazahrada.cz/. Tady najdete už od první poloviny dubna kvetoucí narcisy, koniklece, petrklíče, modřence a sakury. Později pak tulipány, ale i mnoho dalších rostlin, keřů a stromů. Dost na celodenní (a celojarní) zábavu!

Kde fotit jaro

Foceno 15.4.2018

Je to rozhodně dobrá alternativa pro focení tulipánů v Nizozemí. A pokud už Dendrologickou zahradu znáte, tak o Holandsku vám povím níže.

Lednice a Valtice

Každý rok se snažím maximálně si jaro užít – to znamená vidět co nejvíce kvetoucích stromů a keřů v krásných scenériích. Že je celý Lednicko-valtický areál na pěší či cyklistický výlet jako dělaný není žádným tajemstvím. Ač turisty velmi vyhledávaný, davy se po rozsáhlých parcích rozptýlí, a tak jsem namísto interiéru zámků prošla a projela exteriéry. Na konci dubna už byly ovocné stromy tentokrát odkvetlé, ale naštěstí má jaro připraveno mnoho dalších skvostů. Nejvíce mne zaujaly ohromné keře šeříků kvetoucích u obou zámků.

Valtice na jaře

Foceno 29.4.2018

Holandsko

Symbolem Holandska je tulipán, a proto je tato země skvělým místem na jarní fotografickou dovolenou pro všechny milovníky květin, focení krajiny nebo makra. V severní polovině Holandska kvetou rozsáhlá pole a pro turisty mají připravené i „Tulipánové trasy“ kolem polí – například Nordoostpolder nebo kolem městečka Leiden. Nejlepší doba návštěvy je od poloviny dubna, i když se může lišit podle sezony.

Tulipánové pole

Foceno 23.4.2016

Nejkrásnější je však zahrada Keukenhof, kde najdete stovky druhů jarních květin. Počítejte zde s velkou návštěvností a doražte včas. Doufám, že vám bude přát počasí, protože Holandsko může na jaře překvapit nízkými teplotami a častými dešti.

Zahrada Keukenhof

Foceno 20.4.2016

Tip: Na internetu najdete spoustu informací o tom, kdy a kde co kvete a kam se nejlépe za tulipány v Holandsku vydat: http://tulipsinholland.com/

=====> Více snímků naleznete ve fotogalerii Jarní Holandsko.

Další lokality

Při projíždění naší krásnou zemí narazíte jistě na mnohá méně známá místa, tato pole lemovaná jabloněmi kvetou mezi Mračí a Benešovem:

Posázaví - jaro

Foceno 17.5.2015

Kam dál?

Budu opravdu moc ráda, když se se mnou podělíte o Vaše oblíbené kvetoucí lokality. Ráda se tam vydám, nafotím a přidám sem do článku. Vaše tipy ocení jistě i další čtenáři fotografové!

Čtenáři prostřednictvím Facebooku doporučují dále:

 • Japonská zahrada Oleško
 • Pražská botanická zahrada – pivoňková louka, kvetoucí v druhé polovině května
 • Rozkvetlá kolonáda v Poděbradech
 • Vesnička Koberovy mezi Turnovem a Železným Brodem – prý tam kvetou sady jabloní
 • Skanzen Kouřim. Na jaře kvettou třešně, které pak o měsíc později můžete ochutnat a zpříjemnit si tak návštěvu tohoto krásného místa.

A kde fotíte jaro vy? Budu ráda, když to napíšete do komentářů!

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

2 comments

 1. Lucie

  Dobrý den, máte moc hezké stránky a všechno je tu skvěle a srozumitelně vysvětleno. Chtěla bych se zeptat jaký fotoaparát byste doporučila na focení makro fotek? Přemýšlím o koupi nového foťáku a nevím pro co se rozhodnout. Doma mám stařičký kompakt a ještě starší analogovou zrcadlovku. Nejraději fotím makro a přírodu. U digitální zrcadlovky mě trochu děsí hmotnost a složitost nastavení, na tu analogovou jsem už několik let nesahla. Máte nějaké doporučení, jaký foťák by pro mě byl řešením? Předem moc děkuji.

  1. LenkaS

   Milá Lucie,

   nejlepší je samožřejmě zrcadlovka, ale pokud už předem tušíte, že ji necháte ležet ve skříni, pak určitě zvolte nějaký kompakt, který má funkci makro od 1 cm. Modelů je mraky, takže si vyberte něco v požadované cenové kategorii.

   Hezký den,

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>