«

»

Tři nejdůležitější věci ve Photoshopu

Téma úpravy fotografií je nedílnou součástí webu o focení. Jsem ráda, že prostřednictvím profesionálního fotografa a grafika na volné noze Ing. Roman Flösslera může JakNaFoceni.cz doplnit portfolio rad a tipů z oblasti digitální fotografie.

Photoshop je velkým pojmem pro každého, kdo se o počítačovou úpravu fotek kdy zajímal. Pro mnohé se jeho komplikované rozhraní a principy mohou zdát spíše překážkou než užitečným pomocníkem. V tomto článku od Roman Flösslera se dozvíte tři základní nástroje Photoshopu, které vám pomohou vyznat se v tomto pokročilém programu a snad vám také ukážou, že není třeba se bát pustit se do učení. V tom vám může napomoci i autorův kompletní videokurz se zajímavými bonusy, na který vám JakNaFoceni.cz přináší zajímavou slevu! Čtěte dále a podívejte se i na videoukázku.

Obsah

Photoshop jednoduše

Na první pohled se prostředí Photoshopu může zdát komplikované, spousta ikonek, panelů a členité menu. Pro úpravu fotografií však velká část funkcionality Photoshopu není vůbec potřeba. Ve skutečnosti jsou ve Photoshopu klíčové tři věci – vrstvy, masky a nástroje.

Nástroje

Nástroje jsou ve Photoshopu úplně vlevo v panelu nástrojů. Při úpravách fotografií se nejvíce používají nástroje pro výběr, retušování a štětec. Výběrové nástroje slouží k výběru části obrazu. Retušovací nástroje umí odstranit rušivé objekty z fotky např. dráty či vady pokožky. Štětec slouží k malování a hodně se využije při práci s maskami.

nastroje

Vrstvy

Jsou základem Photoshopu, bez jejich zvládnutí se s Photoshopem moc pracovat nedá. Úprava obrazu se obvykle skládá z mnoha vrstev, klidně i desítek či stovek vrstev. Vrstvy jsou intuitivní, pracuje se s nimi podobně jako s předměty v reálném světě. Podívejte se, jak vrstvy fungují a jak se s nimi pracuje:

Celý online kurz Photoshopu i lekce zdarma je k dispozici na www.Flor.cz
Pokud do zprávy k objednávce napíšete jaknafoceni, získáte zajímavou slevu.

Masky

Masky velmi úzce souvisí s vrstvami. Maska ve Photoshopu má podobný účel jako třeba karnevalová maska. Ta skrývá obličej a vidět jsou jen oči. Maska ve Photoshopu je součástí vrsty a definuje, co z vrstvy bude vidět a co ne. Nejvíc řekne příklad:

Jak je vidět, maska má tvar postavy. Tam kde je maska černá dojde ke skrytí obrazu. Takže díky masce zmizí původní pozadí za modelkou a je možné místo něj namontovat třeba oblohu.

maska

Toto je vlastně ukázkový příklad spolupráce vrstev, masek a nástrojů. Pomocí výběrových nástrojů si vyberu obrys postavy. Z tohoto výběru vznikne maska, která skryje pozadí kolem modelky. Když se pak do vrstvy pod modelku vloží fotka oblohy, za modelkou se objeví obloha. Nakonec se ještě maska doladí, tak aby byl co nejlépe zachycen tvar vlasů. K tomu slouží zpřesnění masky a nástroj štětec.

Pokud chcete začít pracovat s Photoshopem, je nejdůležitější zvládnout právě práci s vrstvami a maskami.

Tento online kurz Photoshopu vám to výrazně usnadní.

Pokud do políčka „zpráva k objednávce“ napíšete jaknafoceni, získáte zajímavou slevu!

2 comments

 1. Kateřina Dostálová

  jaknafoceni

  dobrý den,platí ještě tato sleva? děkuji. pěkný večer, KD

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   měla by, o žádné změně jsem nebyla informována. Prosím dejte mi kdyžtak vědět a já to zařídím.

   S pozdravem,

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>