Tato fotogalerie souvisí s výzvou na rok 2019, která je snadná a jednoduchá. Udělat si každý měsíc trochu času na sebe a svého koníčka – focení. Spočívá v tom vyfotit každý měsíc alespoň pár (nebo hodně) fotek a z nich vybrat vždy tu nejlepší. Odměnou vám na konci roku může být třeba pěkný fotokalendář a zároveň vhodný vánoční dárek nebo prostě jen pravidelný relax na výletě s foťákem v ruce. Budu ráda, když se k této výzvě přidáte a tu svou NEJ měsíční fotku mi pošlete do této fotogalerie ke zveřejnění spolu s krátkým komentářem.
Newslettery
Výzvu budu pravidelně ke konci každého měsíce zasílat v newsletteru. Pokud chcete být při tom a newsletter dostávat i na váš email, přihlaste se k odběru newsletteru ZDE a poté si stáhněte e-book ZDARMA – Fotíme lépe v létě s několika triky, které se budou hodit v teplejších měsících roku.
Pokud se chcete při vycházkách s fotoaparátem učit dalším věcem, podívejte se, zda vám v tom nepomůže některá z mých knih: E-knihy o focení od JakNaFoceni.cz.
Pravidla
- Na můj email lenka@jaknafoceni.cz mi zašlete do konce měsíce jednu vybranou nejlepší fotku, která je vyfocena VENKU právě v tom daném měsíci a roce 2019.
- Prosím nezasílejte fotky z mobilu, ale jen z fotoaparátu. Na typu fotoaparátu mi nezáleží, klidně to může být kompakt. V mých článcích se vás snažím vést k promyšlenému focení, do kterého cvakání mobilem za chůze nespadá, jakkoliv máte pokročilý a chytrý telefon.
- Ponechejte u snímku všechny parametry, se kterými byl vyfocený. Můžete udat i clonu, čas, ISO atd. a také přidat krátký komentář, který prozradí okolnosti vzniku fotografie. Přidejte svůj podpis (jméno), které chcete u fotky mít, pokud se zveřejní.
- Fotografie záměrně nebudu zveřejňovat všechny. Bude to tím pádem i větší výzva pro vás k tomu, abyste to zkusili příští měsíc znovu, třeba v lepším světle, s jinou kompozicí apod.
- Fotografie budu zveřejňovat až na samotném konci měsíce nebo po jeho skončení, proto nemá cenu spěchat a zasílat fotky hned na začátku měsíce. Neváhejte ale zas moc dlouho, snímky zaslané po termínu už nebudu posuzovat.
Červenec 2019
Jelikož jsem v červenci nebyla na žádné dovolené, nezbylo mi, než zaskočit na zahradu. Z původního plánu vyfotit nějaky makro záběr květin sešlo, protože zahrada je beztak více staveništěm. A tak realitu mnohem lépe zobrazuje tento snímek, který, přesto, že není ničím výjimečný, mi přirostl k srdci nejvíce.
Foto: Clona 7.1, čas 1/320, ISO 200. Ohnisko 70mm.
A tady jsou fotografie vyfocené čtenáři v červenci 2019:
- Léto je v plném proudu a já šla fotit na chalupě obilí za zahradou. Jenomže ty bodláky v zapadajícím sluníčku byly daleko krásnější. H. Konečná
- I stromy mají svou tvář.1/200s F2:8 ISO:200 F=90mm. Jana Berková
- Fotil jsem MR v kanoistice a řekl jsem si, že normální snímky jsou nudné a tak jsem prodloužil čas a toto se mi docela líbí. Jan Deml
- Můj obrázek je z polské strany Krkonoš. Večer jsem překonala lenost a ještě si vyšlápla na hřeben s vidinou úchvatného západu slunce. Cestou mě předběhl hoch se zrcadlovkou, stativem a evidentním záměrem ten úžasný západ zvěčnit. Divadlo se ale nekonalo, slunce se nízko nad obzorem skulilo do mraků a zmizelo. Pokusila jsem se mladého fotografa nenápadně zachytit. Lenka T.
- Zvonička „Strážkyně Beskyd“ na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm – symbol nesouhlasu místních obyvatel s těžbou uhlí v Beskydech. V pozadí ční Velký Javorník s turistickou chatou a rozhlednou. (Nikon D7200 + objektiv 18.0-140.0 mm). Martin Maléř
- Červencová fotka ze Slovenska. F/3,2, 1/1000, ISO 100.
- Barevná kombinace: červený maják, bílé útesy, modrá obloha a modrozelené moře….vysnívaná dovolená. Milada R.
- Satiny…. úžasný kout v Beskydech,zde bylo v parných dnech velmi příjemně nejen nám,ale dalším lidem vracejících se třeba z Lysé hory.Tak jsem byla ráda,že aspoň jedna fotografie celková ,bez davů lidiček,kteří se přišli podívat a příjemně strávit čas tady “ dole “ v kaňonu, mně vyšla. Milena Vaculová
- Podvečer na Valašsku. Pavel Remeš
- Protože opravdu miluju levandule, i v červenci jsem vyrazila (stejně jako v červnu) na další levandulové pole. Tentokrát na levandulový statek do Bezděkova na Olomoucku, kde se na začátku července konal levandulový festival. Levandule také velmi přitahují motýly, kterých nad políčky léta nespočet. Jednoho z nich jsem se snažila zachytit a posílám Vám ho do červencové výzvy. Pavlína Číčelová
- S kamarádem jsme vyšli na procházku k zaniklému hradu z 13.století. v Karpatech. Petr Vaňhara
- Na rodeu. Renata.
- „Podvečerní zrcadlení… a aby se to rýmovalo, tak v moderním provedení“ 🙂 Canon, 1/100 s, F14, ISO 100, 70 mm. Šárka R.
- Bretagne, Castel Meur, Plougrescant. Ulrik D.
- V jeden letní podvečer jsem fotila luční víly .-) Foceno Nikonem D5200, f5,3, 1/1600s, ISO 200, Veronika Bartošová
- „Pod pirátskou vlajkou“ Snímek vznikl při víkendovém pobytu na Balatonu. Zapadajícím sluncem zbarvená obloha a koráb pohupující se na vlnách dává prostor fantazii a snům. Vladimír Novotný
- Italská Pisa se pyšní šikmou věží, my však máme přímo šikmý celý kostel. Ten stojí na poddolovaném území a díky tomu se celý propadl o cca 37 m a naklonil. Původně se měl zbourat, ale podařilo se jej zachránit takže je nejšikmějším kostelem v ČR. Vladimír Poláček
- Vodopád na říčce Satině v Beskydech pod Lysou horou. Fotografováno z ruky bez stativu. Canon EOS77D f9, 1/15s, iso 800. Vladimír T.
Děkuji všem za zaslané fotografie a za účast ve výzvě. Vaše nadšení je mojí motivací!
Vaše LenkaS
P.S. Tento rok si dávám ještě další předsevzetí. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Není smutnějšího pohledu, než na planetu zahlcenou našim nemizícím odpadem. Říkám proto ne jednorázovým obalům, nešetrné kosmetice a drogerii a tady hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.