«

»

Fotíme po celý rok: Fotogalerie únor 2019

Tato fotogalerie souvisí s výzvou na rok 2019, která je snadná a jednoduchá. Udělat si každý měsíc trochu času na sebe a svého koníčka – focení. Spočívá v tom vyfotit každý měsíc alespoň pár (nebo hodně) fotek a z nich vybrat vždy tu nejlepší. Odměnou vám na konci roku může být třeba pěkný fotokalendář a zároveň vhodný vánoční dárek nebo prostě jen pravidelný relax na výletě s foťákem v ruce. Budu ráda, když se k této výzvě přidáte a tu svou NEJ měsíční fotku mi pošlete do této fotogalerie ke zveřejnění spolu s krátkým komentářem.

Obsah

Newslettery

Výzvu budu pravidelně ke konci každého měsíce zasílat v newsletteru. Pokud chcete být při tom a newsletter dostávat i na váš email, přihlaste se k odběru newsletteru ZDE a poté si stáhněte e-book ZDARMA – Fotíme lépe v létě s několika triky, které se budou hodit v teplejších měsících roku.

Pokud se chcete při vycházkách s fotoaparátem učit dalším věcem, podívejte se, zda vám v tom nepomůže některá z mých knih: E-knihy o focení od JakNaFoceni.cz.

Pravidla

 • Na můj email lenka@jaknafoceni.cz mi zašlete do konce měsíce jednu vybranou nejlepší fotku, která je vyfocena VENKU právě v tom daném měsíci a roce 2019.
 • Prosím nezasílejte fotky z mobilu, ale jen z fotoaparátu. Na typu fotoaparátu mi nezáleží, klidně to může být kompakt. V mých článcích se vás snažím vést k promyšlenému focení, do kterého cvakání mobilem za chůze nespadá, jakkoliv máte pokročilý a chytrý telefon.
 • Ponechejte u snímku všechny parametry, se kterými byl vyfocený. Můžete udat i clonu, čas, ISO atd. a také přidat krátký komentář, který prozradí okolnosti vzniku fotografie. Přidejte svůj podpis (jméno), které chcete u fotky mít, pokud se zveřejní.
 • Fotografie záměrně nebudu zveřejňovat všechny. Bude to tím pádem i větší výzva pro vás k tomu, abyste to zkusili příští měsíc znovu, třeba v lepším světle, s jinou kompozicí apod.
 • Fotografie budu zveřejňovat až na samotném konci měsíce, nebo po jeho skončení, proto nemá cenu spěchat a zasílat fotky hned na začátku měsíce, ale ani moc dlouho po jeho skončení.

Únor 2019

S únorovou fotkou jsem si chtěla pospíšit a nenechávat ji na poslední chvíli. A udělala jsem dobře, protože ke konci měsíce se mi zdálo, že přišlo jaro a s ním také konec sněhové pokrývky, alespoň v nížině. Snímek kapličky v zapadajícím slunci je vyfocený v Beskydech, kousek od vesničky Velké Karlovice. Čekala jsem na nějaké zajímavé „dění“ na obloze, které by zachytilo kapličku jinak, než prostým dokumentačním cvaknutím. Takové příležitosti se mi dostalo, když se slunce sklonilo těsně k obzoru a já jsem ho mohla zachytit s paprsky rozlévajícími se přes horizont. Fotografii jsem poskládala v počítači pomocí HDR techniky, což zvýraznilo barvy oblohy. Clona f16, čas 1/250, ISO 250 (Pozn: ISO mohlo být správně nižší na úkor času, clona je naopak vyšší kvůli paprskům – „hvězdička“ se lépe podaří právě při vyšších clonových číslech).Kaplička Beskydy-únor 2019

A tady jsou fotografie zaslané čtenáři v měsíci únoru:

Děkuji všem za zaslané fotografie a za účast ve výzvě. Vaše nadšení je mojí motivací!

Vaše LenkaS

P.S. Tento rok si dávám ještě další předsevzetí. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Není smutnějšího pohledu, než na planetu zahlcenou našim nemizícím odpadem. Říkám proto ne jednorázovým obalům, nešetrné kosmetice a drogerii a tady hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

2 comments

 1. Jindra Matulová

  Třídění je již samozřejmostí. Také každé jaro čistíme Česko, ale je to práce, která nemá konce. Jak sejde sníh a vidím ty láhve, papíry a vše co se dá vyhodit z okna. Je mi do pláče. Proboha co jsme to za národ?

  1. LenkaS

   Milá paní Matulová,

   Vaše rozhořčení chápu. Já Česko v tomto ohledu vnímám jako průměr, což samozřejmě není ideální. Ve světě je to však ještě horší, oproti tomu některé (zejména alpské) jsou na tom mnohem lépe. Je to osvětou, vzděláním? Je skvělé, že čistíte Česko a tím přispíváte ke změně. Možná znáte Trash hero, kteří pořádají úklidové akce po celé republice. Na jejich Facebooku je možné vidět, kde se zrovna úklid okolí pořádá, případně navrhnout podobnou akci spolu s nimi 🙂
   Hezké a čisté jaro,

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>