«

»

Co nabízí český Zoner? Rychlý vývoj Zoner Photo Studia a bezplatnou online galerii Zonerama!

Jeden software na organizaci fotoarchivu, další na retuše snímků a ve vybraném fotolabu pak objednat kalendáře a velkoformátové tisky. Velká část fotografů stále funguje tímto způsobem, přitom na českém trhu máme program, který zvládne celý proces zpracování fotek od začátku do konce. České Zoner Photo Studio vzniká už řadu let a tak se minimálně s jeho názvem pravděpodobně potkal každý fotografický nadšenec. Možná také čtete naučný web Milujemefotografii.cz a někteří z vás publikují své snímky na bezplatné online galerii Zonerama. Všechny tyto služby tvoří brněnský Zoner software.

Hlavní z jeho produktů, Zoner Photo Studio (ZPS), dostálo v posledním roce podstatných změn a tak není na škodu si připomenout, co všechno tento program aktuálně nabízí a za kolik si ho můžete pořídit.

Nejnovější generace ZPS vyšla v září 2016. Zoner Photo Studio X přineslo práci s vrstvami, možnost objednávat fyzické produkty z vlastních fotek a také předplacené licence. Od té doby se program dočkal již tří velkých aktualizací, díky kterým se dále posouvá výše v kategorii poloprofesionálních editorů fotografií. A co je tedy nového?

Obsah

Sdílení jedním klikem i na Instagram

Uživatelské prostředí Zoner Photo Studia X je rozdělené do čtyř modulů. V rámci modulu Správce importujete své fotky z fotoaparátu, můžete je roztřídit do složek, hromadně přejmenovat, přidat k nim klíčová slova, popisky, GPS souřadnice nebo je označit značkami či hvězdičkami pro lepší přehled. Ať už máte v archivu sto nebo sto tisíc fotek, díky mnohým možnostem organizace bude jednoduché v nich vyhledávat. S červnovou aktualizací se navíc výrazně usnadnila práce s více soubory najednou.

Ve Správci můžete využít také hromadný filtr pro rychlou úpravu třeba i stovky fotek najednou. Sdílení na sociální sítě, e-mail nebo galerii Zonerama je otázkou jednoho kliku. Nová volba Naplánovat přes Pixbuf umožňuje publikovat fotky mimo jiné i na čistě mobilní Instagram, plánovat příspěvky na určitý čas a pak je analyzovat.

Nedestruktivní filtry a nová Zřetelnost

V modulu Vyvolat naleznete širokou škálu základních i pokročilých úprav fotek a to i pro fotografie ve formátu RAW. Automatické vylepšení na jeden klik nebo rychlá oprava barev jsou dobrým startovacím bodem úprav, pokračovat můžete přes opravu expozice, odstranění oparu, dodání zřetelnosti až po lokální úpravy pomocí přechodového, kruhového či štětcového filtru. Všechny retuše v modulu Vyvolat jsou navíc nedestruktivní a tak až do uložení nijak neovlivní originální fotku. Překvapí zmíněná funkce Zřetelnost, která nově dodává vnitřní kontrast, aniž by výrazně zasáhla do histogramu fotky.

Funkce Zpřesnit výběr přesně obtáhne složité tvary

Když máte chuť si více hrát, můžete použít modul Editor s podporou vrstev a všemi potřebnými nástroji pro retuše. Přejete si do obrázku přidat text, další obrázek nebo efekt a později cokoliv z toho změnit nebo smazat? Vrstvy vám otevírají cestu k mnoha experimentům. Čerstvá funkce Zpřesnit výběr umožňuje jednoduše vybrat kudrnaté vlasy modelky nebo divokou srst domácího mazlíčka.

Posledním, ale důležitým místem v Zoner Photo Studiu X je modul Vytvořit. Tady se z fotek rodí kalendáře, fotoknihy, pohlednice, videa či obrazy. V modulu je lze rovnou objednat a Zoner je během několika dnů doručí: Aktuální ceník.

Roční poplatek, novinky čtyřikrát do roka

Samotný program lze pořídit formou předplatného za standardní cenu 1188,- korun za rok, k tomu Zoner nabízí rodinnou licenci pro libovolný počet uživatelů za 468,- korun ročně. Díky přechodu na předplatné se vývoj programu mnohonásobně zrychlil. Vývojáři mohou obratem reagovat na požadavky uživatelů a ti se k novinkám dostanou hned, jak jsou hotové.
Pokud vás výčet funkcí Zoner Photo Studia zaujal, můžete si ho vyzkoušet na třicet dní zdarma zde: www.zoner.cz/download.

Galerie online, zadarmo a bez omezení velikosti

Další významnou složkou fotografické mozaiky Zoneru je zmíněná online galerie Zonerama. Slouží všem fotografům, kteří chtějí sdílet své fotky ve vkusném prostředí se svými přáteli, rodinou či potencionálními zákazníky. Logicky je propojená se Zoner Photo Studiem, ale lze ji plně a zadarmo používat i bez toho, aniž byste vlastnili ZPS. Není omezena počtem fotografií a při nahrání nesnižuje jejich rozlišení ani velikost. Rozumí si s fotografiemi ve formátu JPG a umožňuje publikovat i videa. Tempem 2000 nových uživatelů měsíčně se galerie aktuálně blíží 100 tisícům vystavujících fotografů!

Po vytvoření účtu na www.zonerama.cz můžete začít fotky nahrávat, ať už ze Zoner Photo Studia, přes webové rozhraní nebo pomocí mobilní aplikace. Pokud fotky nahrajete do kategorie Veřejná alba, bude složka veřejně dohledatelná, lze ji však i tak zaheslovat. Druhou možností je nahrát album do složky Skrytá alba, která nejde na vašem veřejném profilu vůbec vidět. Uvidíte ji pouze vy po přihlášení a ti, kterým pošlete speciální odkaz do alba pomocí tlačítka Sdílet. U každého alba lze také vložit na fotografie malý či velký vodoznak a případně zakázat uživatelům možnost stažení fotek. Možností, jak si pohrát se zobrazením svého profilu či alb na Zoneramě, je spoustu.

Některé z nich přibližuje článek: Zonerama na přání: Jak upravit profil, pás fotek a alba na Zoneramě.

Jak nás Zoner učí milovat fotografii

A pokud se ve fotografii rádi inspirujete, určitě vám přijde vhod zmíněný web www.milujemefotografii.cz, který je jedním z nejobsáhlejších webů s fotonávody na českém internetu. Je jakýmsi vzdělávacím centrem pro všechny, kteří chtějí objevit možné postupy úprav v Zoner Photo Studiu nebo si přečíst o focení obecně. Stránka dostala před létem nový vzhled a stále více obsahu zde najdete také ve formě videí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>