«

»

Fotografie dětí, návod pro každého rodiče!

Děti jsou jedním z nejvděčnějších objektů fotografa a mnohdy jsou právě ony důvodem k pořízení nového fotoaparátu. Kdo se o focení dosud nezajímal, po příchodu miminka na svět obvykle začne oprašovat foťák nebo hledat profesionála, který by jeho ratolest zvěčnil. Nejzdařilejší fotografie dětí však nemusejí vznikat jen v ateliéru. Jsou to často fotky dětí v domácím prostředí, které jsou pokladem rodinného alba. Zjistěte, jak vyfotit krásné snímky děti u vás doma!

Obsah

Jak fotit děti


E-kniha-Fotime-venku-small30Mnoho příkladů nastavení foťáku při focení lidí i dětí v praxi najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.

Fotíme venku: Doma i na dovolené. Aneb jak fotit dobře v každé roční době.

Cena je 189,-Kč za 80 stran e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihu ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Poté během minuty získáte odkaz ke stažení e-knihy v PDF o velikosti 21 MB na stránce pokladny. Zároveň Vám také příjde odkaz ke stažení do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Portréty dětí a pravidla kompozice

Přesto, že nelze jednoznačně říci jak správně fotit, protože tvůrčí proces by neměl být ohraničený pevnými pravidly, je dobré osvojit si základní pomůcky k dosažení pěkných fotografií dětí.

  1. Základní radou pro kompozici fotografie dětí je jít na kolena či na břicho, abychom dostali objektiv do výšky očí dětí. Tím získáme perspektivu, jakou obvykle nemáme. Divák, který si prohlíží fotografii, naváže s dítětem na fotce daleko intimnější vztah, protože se dostane do bližšího kontaktu s dětským světem.

    Focení dětí perspektiva

    Focení dětí perspektiva

  2. Ostřete na oči. Oči dětí jsou krásné, velké a zvídavé a zračí se v nich mnohé emoce. Pokud jsou upřeny do objektivu, měly by být vždy bodem, kam zaostříme. (Většina kompaktů sama rozpozná obličej a zaostří na něj.)
  3. Tip: Pokud fotoaparát zaostří vždy jen na střed, umístíme fotografovanou osobu doprostřed, namáčkneme spoušť a poté foťákem pohneme, kam potřebujeme a domáčkneme. Tomu se říká aretace fokusu.
  4. Vhodné je vyzkoušet delší ohnisko (kolem 100mm), které jednak děti nevyruší z jejich činnosti a navíc více rozostří pozadí. Celá fotografie pak vypadá jemnější, hlavní objekt je oddělen od rušivého pozadí. Hloubku ostrosti můžeme regulovat v režimu priority clony A či Av (na běžném kompaktu není k dispozici, tam použijeme režim portrét). Na foťáku s manuálními nastavením clonu nastavíme na některou z nejnižších hodnot. Např. 3,5 nebo 5,6. To nám dopomůže k menší hloubce ostrosti (tedy k „rozmazanému pozadí“).
  5. U portrétu dětí a osob obecně, stejně jako u krajiny, je základním kompozičním pravidlem tzv. pravidlo třetin, někdy také zaměňované se zlatým řezem. To zjednodušeně znamená, že hlavní objekt na fotce by se měl vyskytnout blízko jednoho z bodů, který se nachází zhruba v jedné třetině od levého či pravého okraje a zároveň od horního či dolního okraje. Taková kompozice u působí živě a mnohem zajímavěji než umístění na střed, které vyznívá často dost nudně.

Čtěte více ======>

Jak fotit děti - kompozice

Jak fotit děti – kompozice

Dobré světlo je základ

Venku nebo vevnitř?

Při focení v místnosti se často potýkáme s nedostatkem světla, proto se nám v těchto případech velmi osvědčí fotit zrcadlovkou nebo kompaktem se světelným objektivem (dosahujícím clony f2,8 nebo níže). Nedostatek světla se můžeme snažit dohnat zvýšením ISO. Je to užitečná pomůcka, ale bohužel kvalita fotek u kompaktů s menším čipem rapidně klesá při vyšších hodnotách ISO nad 600, kdy se objevuje digitální šum.

Čtěte více ======>

Pokud se vám fotografování dětí uvnitř neosvědčí, vyberte si den s pěkným počasím a foťte venku. Zde platí opět jedna zásada vypůjčená z krajinářské fotografie. Nejzajímavější světlo je brzy ráno (po východu slunce) a také pozdě odpoledne před západem slunce. Sluneční svit má nazlátlý charakter a vytváří jemnější a dlouhé stíny. Není to ale nezbytné a pěkné fotky můžou vzniknout během celého dne. Jenom pozor na ostrý kontrast silného slunečního světla a tmavých stínů. S tím si foťáky dost dobře nedokáží poradit.

Použití vestavěného blesku

Zajistěte dostatek světla v místnosti. Nejprve zkuste přirozené světlo blízko u okna. To je obvykle velmi pěkné a jemné a hodí se pro fotografii dětí. Pokud by fotoaparát vyžadoval blesk, rozsviťte lustr či lampy a zkuste vypnout automatický blesk.

Vestavěný blesk je zabiják fotek. Kdykoliv se jeho použití můžete vyhnout, udělejte to. Tato pomůcka slouží opravdu jen jako poslední varianta, pokud nelze jinak a pokud je nutné fotku z dokumentačních důvodů pořídit. Kromě toho, že vytváří ostré stíny, plochou a bledou pleť, tak i přes všechny možné vychytávky, se nevyhnete ani červeným očím. Ty, na rozdíl od ostatních neduhů, jdou alespoň odstranit v počítači.

Často vám i v ostatních mých článcích vymlouvám použití vestavěného blesku. Tím ale nechci odsoudit použití blesku jako takového. Lepší variantou (i když bohužel dražší) jsou externí blesky, které lze díky pohyblivé hlavě natočit na zeď nebo strop a nepálit je tak přímo do obličeje. Odražené světlo je totiž o mnoho měkčí a navíc neprodukuje červené oči ani tvrdé stíny.

Vyvážení bílé

Pokud fotografie nevycházejí barevně hezky (například jsou moc studené či naopak žluté), změňte nastavení white ballance (WB). Problematicky může působit směsice různých zdrojů světla, například klasické žárovky a halogeny nebo zářivky. Každý ze světelných zdrojů má totiž různou teplotu (tón) a WB je proto třeba nastavit podle převažujícího zdroje světla, popřípadě se spolehnout na automatiku.

Fotografie dětí a použití WB

Fotografie dětí a použití WB

Foto: Na snímku vpravo byla bílá vyvážena na žárovkové světlo, vlevo pak na stín. I když fotografie vlevo působí o mnoho lépe, přeci jen je příliš žutá. Vyvážení bílé by mělo být podle převažujícího světla nastaveno na blesk.

Foto dětí WB blesk

Foto dětí WB blesk

Foto: Clona f5, 1/60, ISO 200, za použití externího blesku, který přebil žárovkové světlo. Proto bylo vhodné použít vyvážení bílé na blesk.

Fotografie miminek

Fotografování miminek je snadné. Na rozdíl od starších dětí vám nikam nám neutečou a vy máte dostatek času nastavit fotoaparát a rozmyslet si kompozici.

Při fotografii miminek platí podobná pravidla jako u fotografie dětí obecně, jen bych dala větší důraz na jemnost osvětlení. Pokud nemáte specifický tvůrčí záměr, zapomeňte na tvrdé světlo a ostrý kontrast.

Naopak, rozptýlené světlo a k tomu ještě bílé pozadí je častou volbou i u profesionálních fotografů. Celá fotografie miminka je zahalená do bílé a vystupují pouze jemné a světlé tóny pleti či kontury těla a oči. Takovému osvětlení se říká high-key a pro fotografii děti a miminek je typické. Zapotřebí je většinou několik zdrojů světla (v profesionálním ateliéru).

Fotografie miminek - high-key

Fotografie miminek – high-key

Foto: Tato fotografie miminka nebyla pořízena v ateliéru, ale způsobem popsaným výše. Díky počítači vznikla high-key fotka.

Focení dětí jako reportáž. Klíčová je přirozenost.

Pobíhání s foťákem na krku, čekání na zajímavé situace a zmáčknutí spouště v ten pravý okamžik, o tom je reportáž. Chce to čas. Trávíte-li celý den s dětmi, mějte foťák neustále po ruce a získání pár zajímavých snímků je pak už jen otázkou času.

Focení dětí jako reportáž

Focení dětí jako reportáž

Při focení dětí zapojte třetí osobu. Ta nemusí být nutně součástí snímku, ale odvede pozornost dítěte od vás a vašeho foťáku nebo naopak udrží dítě odbíhající na jednom místě. Může také pomoci hrou dítě rozesmát a podobně.

Mějte na paměti, že reportážní focení je o přirozenosti a nikoli o pózování. Často se stává, že malé děti, když zbystří, že je fotografujete, se začnou různě „ksichtit“ a tvářit nepřirozeně. Připraví tím fotografie o zajímavé emoce a sílu okamžiku. Pokud taková situace nastane, stačí většinou dítě jednou vyfotit a potom počkat, až ho pózování po chvíli přestane zajímat. Pak si zase odejde hrát a vy se můžete pustit do focení reportážních snímků.

Čtěte více ======> Focení svatby aneb Reportérský maraton.

Fotografie rodiny aneb Nezapomeňte na dospěláky!

Fotografie dětí s rodinou

Fotografie dětí s rodinou

Nezapomeňte do alba zařadit i fotografie rodiny s dětmi, které mohou být stejně kouzelné, jako fotografie dětí samotných.

Úprava fotek dětí

Fotografie dětí a reportáž určitě není oblast, kde bychom měli či museli trávit hodiny nad úpravou fotek v počítači. Přesto určitá drobná editace může fotkám prospět.

Pokud se vám barvy na fotografii zdají nudné, nevýrazné či nepěkné, převeďte je do černobílé. Je pěkné ozvláštnit sérii snímků několika černobílými fotkami a to neplatí jen o fotografii dětí.

Volba vhodného ořezu může fotografii hodně vylepšit tím, že ji zbaví rušivých prvků v obraze. Zvolit můžete například čtvercový formát, který dokáže krásně orámovat portrét dítěte.

Užitečná rada na závěr

Čtěte více ======>

Sdílejte nás na Facebooku. Nyní si můžete zdarma stáhnout i tapety na Facebook!

Vaše LenkaS

P.S. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 =====> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.

4 comments

Skip to comment form

  1. Pavla Gajdová

    Díky za pěkně zpracovaný návod, otestuji ho v praxi a pak napíšu, jak to šlo.

    1. LenkaS

      Milá Pavlo, vidím, že vám to jde hezky! Pokud budete testovat můj návod, ráda si poslechnu připomínky.

  2. Adam Šůstek

    Děkuji za návod, právě se učím s fotoaparátem chtěl bych se zabývat spíše fotografováním dětí. Článek mi poskytl spoustu zajímavých informací, které doufám brzy odzkouším v praxi. 🙂

  3. Lenka

    Tak jsem precetla clanek, kterej je paradne napsany a doufam, ze si zapamatuju vsechno dulezite, abych mela krasne fotky toho malyho prcka 🙂
    Ale poprosila bych o zhodnoceni fotoaparatu, ktery bych rada zakoupila prave pro foceni ditetr, protoze ten muj stary to opravdu nezvlada 🙁
    Panasonic Lumix DMC-TZ60
    Sony cyber shot dsc-rx100
    Canon powershot g7 x
    A nebo by byl nejaky jiny vhodny.
    Moc dekuji za radu a za pekny a napomocny clanky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>